Κέρκυρα Κέρκυρα και αμάξι

sunshine

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
Γεια σας και από εμένα. :)

Φέτος σκεφτόμαστε να πάμε για διακοπές στην πολυπαινεμένη Κέρκυρα. Θα πάμε από Θεσσαλονίκη οπότε μάλλον θα πάμε με το αμάξι.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής:

  1. Υπάρχει πρόβλημα στο παρκινγκ μέσα στην πόλη;
  2. Ποιο είναι το καλύτερο μέρος να μείνει κανείς ώστε να μπορεί να πάει για διασκέδαση την νύχτα χωρίς να χρειάζεται το αμάξι; (Η παρέα ηλικιακά κυμαίνεται από 18-28) οπότε μάλλον θα κινηθούμε σε bar-club με έμφαση στα bar…)(Υπάρχει άλλο μέρος εκτός από το εμπορικό κέντρο; )
  3. Στις παράλιες υπάρχει πρόβλημα στην πρόσβαση με το αυτοκίνητο; Υπάρχουν μέρη να το αφήσεις ή πρέπει να κάνεις τάμα;
  4. Η πρόσβαση από Θεσσαλονίκη γίνεται μόνο μέσω Ηγουμενίτσας;
**Το ταξίδι θα γίνει τέλος Ιουνίου-Αρχές Ιουλίου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γεια σας και από εμένα. :)

Φέτος σκεφτόμαστε να πάμε για διακοπές στην πολυπαινεμένη Κέρκυρα. Θα πάμε από Θεσσαλονίκη οπότε μάλλον θα πάμε με το αμάξι.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής:


  1. [1]Υπάρχει πρόβλημα στο παρκινγκ μέσα στην πόλη;
    [2]Ποιο είναι το καλύτερο μέρος να μείνει κανείς ώστε να μπορεί να πάει για διασκέδαση την νύχτα χωρίς να χρειάζεται το αμάξι; (Η παρέα ηλικιακά κυμαίνεται από 18-28) οπότε μάλλον θα κινηθούμε σε bar-club με έμφαση στα bar…)(Υπάρχει άλλο μέρος εκτός από το εμπορικό κέντρο; )
    [3]Στις παράλιες υπάρχει πρόβλημα στην πρόσβαση με το αυτοκίνητο; Υπάρχουν μέρη να το αφήσεις ή πρέπει να κάνεις τάμα;
    [4]Η πρόσβαση από Θεσσαλονίκη γίνεται μόνο μέσω Ηγουμενίτσας;
**Το ταξίδι θα γίνει τέλος Ιουνίου-Αρχές Ιουλίου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
1.ναι αλλα την εποχη που πας οχι φοβερο.
2. Ασυμβιβαστο. Καλυτερα να διαλεξεις ενα ωραιο μερος για να μεινεις και με το αυτοκινητο πηγαινεις στη βαβουρα.
3. οχι
4.ναι
 

sunshine

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
2. Ασυμβιβαστο. Καλυτερα να διαλεξεις ενα ωραιο μερος για να μεινεις και με το αυτοκινητο πηγαινεις στη βαβουρα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Να εκμεταλλευτώ τις γνώσεις σου λίγο ακόμα ρωτώντας ποιο θεωρείς ωραίο μέρος να μείνεις σε σχετικά κοντινή απόσταση από την πόλη; :)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αναλογα τα γουστα σου. Αν βρεις κατι ήσυχο και οικονομικο στην περιοχη Δασιας/Υψου νομιζω πως θα εισαι σε κομβικο σημειο απο πλευρας μετακινησεων και επιλογων διασκεδασης. Στα Γουβιά θα βρεις οικονομικοτερα αλλα πολλη βαβουρα και κακογουστια. Προς τα νοτια θα εισαι αναγκασμενη να κανεις μεγαλυτερες μετακινησεις.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
η καλυτερη περιοχη να μεινεις ειναι η το Περαμα η το Κανονι..λιγα χιλιομετρα απ την πολη.ειναι οι δυο περιοχες που ουσιαστικα ειναι γυρω απ το ποντικονησι.λιγα χλμ απ το περαμα ειναι και το παλατι Αχιλλειον.

φυσικα ακομα καλυτερα αν βρεις μεσα στην παλια πολη.

το παρκινγκ ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.μεσα στο κεντρο δυσκολα θα βρεις.αλλα μπορεις να βρεις εξω και μετα να περπατησεις κανα 15λεπτο.

για το παρκινγκ στις παραλιες ειναι αναλογα που θα πας..αν πας ας πουμε στην Μυρτιωτισσα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.απαισιος δρομος,ανηφορα,κατηφορα..εγω παρκαρα στο χειλος του γκρεμου!

πολυ κινηση και μποτιλιαρισμα στον Αγ. Γορδιο.

στο Λογγα υπαρχει τεραστια αλανα οποτε κανενα προβλημα.
οπως και στην παλαιοκαστριτσα.αν ομως θες απο Παλαιοκαστριτσα να ανεβεις στο χωριο Λακωνες να δεις πανοραμικα μια υπεροχη θεα μπορει να να αντιμετωπισεις ανυποφορο μποτιλιαρισμα ακαταλληλο για απειρους η αγχωδεις νευρικους οδηγους!!!
στο Σιδαρι και το Δραστη σχετικα ευκολο παρκινγκ οπως και στην Κερασια.
(σου ανεφερω μερικες δημοφιλης παραλιες).

ναι μονο Ηγουμενιτσα απο Θεσ/νικη σε κανα 3ωρο εισαι εκει.
 

sunshine

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
Με κατατοπίσατε πλήρως. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σας. :)
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Γειά σας και απο εμένα....
Μέσα Ιουνίου πάω Κερκυρα και έχοντας ήδη διαβάσει όλες της πληροφορίες του σάιτ γι'αυτήν,θέλω να ρωτήσω 2-3 πράγματα ακόμη.......
1)Θα περάσω μέσω Λευκίμμης(θα μείνω Πέραμα) για πιο οικονομικά,σωστά...?
Διάβασα κάπου οτι αν βγάλω εισιτήρια με επιστροφή υπάρχει έκπτωση και οτι "παίζει¨και παζάρι(!)...αληθεύει..?
2)Μπαίνοντας στη πόλη,υπάρχουν κάποια μέρη που να μπορώ να αφήνω το αμάξι ΔΩΡΕΑΝ..?
3)Ποιά Παραδοσιακά ΟΡΕΙΝΑ χωριά θα πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτώ,μιας και είμαι λατρης της φωτογραφίας...?
Ευχαριστώ.........!!
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Τίποτα....?? Κανένας Κερκυραίος δεν τριγυρνάει στο σάιτ..:)..!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς όρισες στο φόρουμ μας φίλε μου :)
Μέχρι να εμφανιστεί κάποιος Κερκυραίος, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις παρακάτω πληροφορίες:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κέρκυρα-εντυπώσεις.14796/
http://www.travelstories.gr/community/threads/ξενοδοχεια-κερκυρα.42081/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Φαγητό-στην-Κέρκυρα.7693/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κέρκυρα.409/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom