Κέρκυρα Κέρκυρα με μικρά παιδιά

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Καλησπέρα παιδιά. Εχω σκοπό να πάω Κέρκυρα τον Αυγουστο με τα παιδιά μου ηλικίας 2 και 4 ετών. Είχα πάει στο νησί πριν 20 χρόνια και δεν θυμάμε πολλά. Θα ήθελα να μου προτείνετε παραλίες με ζεστά νερά για να μην τα παγώσω τα καημένα. Επίσης θα ήθελα πληροφορίες για κάτι που αξίζει να πάει ή να κάνει κάποιος με παιδιά(αξιοθέατο, πάρκο, μουσείο, ενυδρείο κ.α). Ο μεγάλος είναι εκπαιδευμένος σε ταξίδια και εκτιμάει πού νέες εμπειρίες. Μήπως ξέρει κανείς εαν αξίζει να παει κανεις σε ένα θεματικό πάρκο που έχει στο νησί τύπου waterland; Εαν είναι μόνο με νεροτσουλήθρες χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο δεν με ενδιαφέρει. Σας ευχαριστώ.
:p
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φοβερη παραλια με πλατια αμμουδια για παιχνιδι με κουβαδακια και διαφανα ρηχα σχετικα νερα για πιτσιρικια ειναι ο Μαραθιας στο νοτιοδυτικο τμημα του νησιου. Εχει και μπητσομπαρα και ταβερνεια και ντουζιερες και καμπινες για να αλλαξεις και αν περπατησεις προς τα δεξια εχει και απολυτη ηρεμια χωρις ομπρελες και ξαπλωστρες. Ειναι σουπερ!
 

Attachments

RED ROSE

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Περιμενω την στιγμη για
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Φοβερές παραλίες έχει στο νότιο τμήμα του νησιού!Εκτοσ απο την παραλία του Μαραθια,ειναι και η παραλία στο Πρασουδι καθώς και η παραλία στον Χαλικουνα!ιδανικες για παιδιά και μεγάλους!ειναι γεμάτες απο λευκή άμμο!και τα νερά ειναι υπεροχα!
Για τα παιδιά θα σου πρότεινα,να επισκεφθείτε και το νησί του Βιδο!Ειναι απο τα αγαπημένα μου!σημεια στο νησί!εχει καραβάκι καθε μιση ώρα!θα αρέσει στα παιδιά,θα ευχαριστήθουν περπάτημα στην φύση!θα ενθουσιασθουν με τους λαγούς,φασιανους και αλλα ζώακια που υπάρχουν στο νησάκι!και θα δροσισθουν στις παραλίες που έχει!
Έχει και ενα πολυ ωραίο Εστιατοριο!για φαγητο και ποτάκι!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Σας ευχαριστω πολύ για την έμμεση ανταπόκριση. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα υπ όψιν μου αυτές τις παραλίες. Μόνο για την περίφημη Κερασιά είχα μάθει απο το site. Και η ιδέα του Βιδό μου άρεσε. :clap:. Θέλω και άλλα, μου ανοίξατε την όρεξη. Θα είμαστε εκεί για 5-6 ημέρες οπότε μην τους τρέχω μόνο σε παραλίες. Από μπάνια θα φύγουμε αρκετά χορτασμένοι από Θεσσαλονίκη λόγω Χαλκιδικής.
 

RED ROSE

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Περιμενω την στιγμη για
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Και η παραλία του Αι Γιωργη Αργυραδων!ειναι παρα πολυ ωραία!Βρισκεται και αυτη στο νότιο τμήμα του νησιού!Και έχει άμμο και πολυ ωραία θάλασσα!επισης για φαγητο θα σας πρότεινα το Εστιατοριο "Καφεσας"!Ειναι καταπληκτικό!Με υπέροχο φαγητο!και μπορείτε να αγοράσετε μεσα σ'αυτο διάφορα βότανα!και προϊόντα της περιοχής!Να περάσετε τελεια!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ουσιαστικα ειναι η ιδια παραλια..περπατωντας παραλιακα απο Μαραθιά φτανεις Αη Γιωργη. Η γνωμη μου για παραλια και θαλασσα ειναι η ιδια , ειναι σουπερ! Απλα ο Αη Γιωργης ειναι πιο ανεπτυγμενος.

Στον Αη Γιωργη προτεινω το Malibu για φαγητο , η φωτο ειναι τραβηγμενη απο την περιοχη.
Συμφωνω με Red Rose για Πρασουδι και Χαλικουνα :)
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Ουσιαστικα ειναι η ιδια παραλια..περπατωντας παραλιακα απο Μαραθιά φτανεις Αη Γιωργη. Η γνωμη μου για παραλια και θαλασσα ειναι η ιδια , ειναι σουπερ! Απλα ο Αη Γιωργης ειναι πιο ανεπτυγμενος.

Στον Αη Γιωργη προτεινω το Malibu για φαγητο , η φωτο ειναι τραβηγμενη απο την περιοχη.
Συμφωνω με Red Rose για Πρασουδι και Χαλικουνα :)

Aυτή η υπέροχη παραλία στη φωτογραφία ποια είναι;
 

fotiousotirios

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα,
Εγω θα σου πρότεινα ανάλογα που θα μείνεις εκει και να κινήθειτε. Τον Αύγουστο το νησί βουλιάζει και οι δρόμοι είναι πολυ κακοί για βόλτες. Η απόσταση απο το Νότο ( Λευκιμη ) μέχρι το Βορά Περουλαδες ή Κασσιωπη είναι το χειμώνα 1:30 ώρα... Οπότε αν μείνετε κέντρο πολυ καλή παραλία για πρωινό μπάνιο είναι ο Κοντογυαλος. Το μεσημέρι έχει πολυ κόσμο και νεολαία. Επίσης ρηχά νερά για τα παιδιά. Στο γυρισμού απο κοντογυαλο αφού επισκεφτείτε το αχιλλειον μπορείτε να πάτε στις Μπενιταες στο μουσείο θαλάσσης. Ιδιωτικό είναι και δε θυμάμαι είσοδο. Στο κέντρο της πόλης μη παραλείψετε το Ασιατικό μουσείο ( το μοναδικό στη Ευρώπη) και το μουσείο χαρτονομισμάτων. Επίσης η θέα απο το παλαιό φρούριο ( στο σταυρό) είναι ανεπανάληπτη , το βράδυ επίσης για τον μικρό είναι πολυ όμορφο το ΝΕΟ φρούριο όπου η φαντασία του θα πλαστό παραμύθια πολλά! Στο κατέβασμα έχει πολυ όμορφο χώρο στο Σταμπλους για καφέ φαγητο . Το Βιδο δε θα τον πρότεινα μιας και για μένα δεν αξίζει αλλα γούστα είναι αυτά. Ωραία νερά κοντά στο κέντρο έχει επίσης η παραλία Μπάρμπατι. Να πάτε οπωσδήποτε στη Παλαιοκαστριτσα και να νοικιάσετε θαλάσσιο ποδήλατο και να κάνετε βόλτα στις σπηλιές . Στο γυρισμο η θέα απο τουςακωνες και ένα παγωτό στην περιοχή επιβάλλεται. Για το βορά εκτός απο την Κεράσια που αναφέρατε είναι καταπληκτική επίσης φοβερή είναι η παραλία του Λογγα στους Περουλαδες με το αργυλωδες έδαφος με το οποίο θα παίξετε όλοι σας. Για το Νότο τα ανέφεραν τα παιδιά πριν. Όμως επαναλαμβάνω μη σας φάνε τα χιλιόμετρα και κουραστείτε χωρίς λόγο. Καλές διακοπές!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Χαιρετώ την όμορφη ταξιδοπαρέα. Έχει λίγες μέρες που γύρισα από Κέρκυρα και είπα να σας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου από την δεύτερη μετά από πολλά χρόνια επίσκεψη στο νησί. Έχω μάθει τόσα χρόνια όταν πάω σε κάποιο μέρος να γυρίζω αρκετά ( δεν είμαι και πολύ ο τύπος του «χαλαρώνω» ) και αναρωτιόμουν τώρα με τα παιδιά αν οι διακοπές μου θα περιοριζόταν μόνο σε μπανάκια. Ευτυχώς οι μικροί μου συνταξιδιώτες ήταν άψογοι!!! Ο μικρός μου γιος (2 ετών) απλά χαιρόταν, ο μεγάλος μου όμως (4 ετών) εκτιμούσε πολύ και αυτά που έβλεπε. Η Κέρκυρα λοιπόν είναι ένα καταπληκτικό νησί, πολύ καλή επιλογή για οικογένειες. Νομίζω ότι πλέον θα την βάλω στις επιλογές μου για ταξίδι τουλάχιστον μια φορά ανά 2 χρόνια...:clap:
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χαίρομαι που σου άρεσε το νησί μας Κλεοπάτρα :). Κι εγώ φέτος το καταφχαριστήθηκα για μια ακόμα φορά! Φωτο από Γλυφάδα και Αη Γιάννη..
 

Attachments

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Χαίρομαι που σου άρεσε το νησί μας Κλεοπάτρα :). Κι εγώ φέτος το καταφχαριστήθηκα για μια ακόμα φορά! Φωτο από Γλυφάδα και Αη Γιάννη..
Στις παραλίες που δείχνουν οι φωτογραφίες σου κοντέψαμε να βγάλουμε λέπια από τις ώρες που ήμασταν μέσα στο νερό.... Στην περιοχή του Αη Γιάννη τρελαθήκαμε με τον Ισσο και ένα καινούργιο μπαρακι που άνοιξε φέτος το "ΙSSOS" !!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom