Θιβέτ Κίνα Κίνα - Λάσα

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο]Το μεσημέρι στις 17/4 μετά από μια ωραία πτήση φτάσαμε στη Σαγκάη. Αφού συμπληρώσαμε μια κάρτα εισόδου στη χώρα βγήκαμε να βρούμε τον ξεναγό μας. Το τι γινόταν από ξεναγούς με καρτελάκια στα χέρια δεν περιγράφεται. Να είναι εκατοντάδες, οι αστυνομικοί του αεροδρομίου να έρχονται και να με σπρώχνουν να περπατήσω πιο γρήγορα αλλά εγώ να τους κάνω νόημα ότι πρέπει να διαβάσω όλα αυτά τα καρτελάκια μπας και βρω το όνομά μου. Φυσικά δεν μπορούσαν να καταλάβουν την αγωνία μου και γινόταν όλο και πιο πιεστικοί. Τελικά βλέπω ένα ταμπελάκι με τα ονόματά μας!! Ουφφφφφ αυτό είναι!!!!!!!! Από εδώ και πέρα δε φοβάμαι τίποτα «Κίνα σου έρχομαι!!!!!!» [IMG]http://www.travelstories.gr/images/smilies/041.gif[/IMG
  3. Κεφάλαιο 3ο]Το μουσείο της Σαγκάης είναι ένα μοντέρνο κτίριο 4-5 ορόφων που φιλοξενεί σε κάθε όροφο διαφορετικά εκθέματα. Κεραμικά, μπρούτζινα, πορσελάνινα είδη, πίνακες ζωγραφικής, καλλιγραφία , παραδοσιακές στολές, έπιπλα κ.α. Η επίσκεψη είναι ευχάριστη σε φέρνει σε επαφή με την κινέζικη παράδοση και τέχνη. Το κτίριο του μουσείου είναι στην πλατεία λαού και είναι πολύ ενδιαφέρον. Έχει τετράγωνη βάση και στρόγγυλη οροφή, λένε ότι το εμπνεύστηκαν από ένα παραδοσιακό κινέζικο σκεύος που χρησιμοποιούνταν για μαγείρεμα/ για μια τελετουργία;;;; Δεν το κατάλαβα και πολύ καλά (κάπου θα χάζευα… [IMG]http://www.travelstories.gr/images/smilies/icon_rolleyes.gif[/IMG
  4. Κεφάλαιο 4ο
  5. Κεφάλαιο 5ο
  6. Κεφάλαιο 6ο
  7. Κεφάλαιο 7ο
  8. Κεφάλαιο 8ο
  9. Κεφάλαιο 9ο
  10. Πεκίνο!
  11. Tiananmen κ.α.
  12. Σινικό τείχος
  13. Πεκίνο (2)

Η απόφαση για το ταξίδι στην Κίνα στριφογύριζε καιρό τώρα στο μυαλό μου, αλλά ήθελε χρόνο, χρήμα και φυσικά παρέα!!!!! Το φθινόπωρο μαζευτήκαμε τελικά τρεις παλαβοί και αποφασίσαμε εν μέσω κρίσης Δ.Ν.Τ. και άλλων φοβερών και τρομερών προβλέψεων περί χρεοκοπίας ,λιμού σεισμού και καταποντισμού…..να εκδράμουμε το Πάσχα του ‘11 στην Κίνα. Πόσα «που πας τώρα»; «Κράτα τα λεφτά σου! Δεν είναι καιρός για ταξίδια αυτός!!!!!» «Εδώ ο κόσμος χάνεται εσύ…..» και τα υπόλοιπα γνωστά ρητά για καράβια που χάνονται βαρκούλες που αρμενίζουν κ.α. ακούγαμε από μανάδες, θείες γειτόνισσες και οποιονδήποτε άκουγε για το ταξίδι μας δε λέγεται. Κανένας ενθουσιασμός κανένα μπράβο! Ή έστω ένα «πόσο σας ζηλεύω» :roll:
Η Τζι (εγώ) η Χι και ο Βι όμως ήταν ανένδοτοι…… Το μεγαλύτερο και πειστικότερο επιχείρημα όλων το εξής: Μα αν τελικά χρεοκοπήσουμε μάλλον αυτό θα είναι «το μόνον της ζωής μου (μακρινό) ταξίδιον» για τα κοντινά κάτι θα καταφέρουμε και στο μέλλον ελπίζω. Επίσης ο Βι έχει πάει και ένα Μεξικό και μια ΗΠΑ και κάτι Αφρικες εμείς;;;;;;;; Έτσι λοιπόν κάπου στα τέλη Οκτωβρίου κλείσαμε τα αεροπορικά Αθήνα-Σαγκάη και Πεκίνο –Αθήνα με την Turkish Αir. Ταξιδάκι 2 εβδομάδων μέσα στο Πάσχα έτσι να θυμηθώ πως είναι να έχεις σχολικό ωράριο, Πάσχα δυο εβδομάδες κλειστά!
Εγώ είχα και ένα κρυφό καημό ήθελα να πάω στη Λάσα και επειδή ποιος ξέρει πότε και άμα θα ξαναβρεθούμε σε αυτά τα μέρη ήθελα να στριμώξω και ολιγον από Λάσα στο συγκεκριμένο ταξίδι. Έτσι λοιπόν όταν αρχίσαμε να συζητάμε για τα μέρη που θα εντάσσαμε στο πλάνο μας εγώ επέμενα ότι άνετα θα μας περισσέψουν 3-4 μέρες (τι έχει άλλωστε η Κίνα να δεις; Μήπως είναι και μεγάλη χώρα;;;;)
Το πόσο διάβασμα ρίξαμε από L.P. Travelstories και λοιπούς οδηγούς, το ψάξιμο στο internet ήταν απερίγραπτο. Εμείς και τα παιδιά της τρίτης Λυκείου διαβάσαμε τόσο αυτή τη χρονιά. Τελικά το πλάνο βγήκε Σαγκάη- Γκουιλίν- Γιαγκσου- Σιάν- Λάσα- Πεκίνο. :clap:

Αυτό που δεν είχαμε υπολογίσει ήταν ότι με το Πάσχα εμείς κάτι έχουμε!!!!!! Δεν ξέρω γιατί αλλά κάθε χρονιά που κανονίζουμε ένα ταξίδι κάτι συμβαίνει. Κάποιος μας έχει ματιάσει ή κάποιος από ψηλά προσπαθεί να μας κρατήσει τις άγιες μέρες εδώ, ώστε να τιμήσουμε τα χρηστά ήθη και έθιμα του τόπου. Έτσι και φέτος (μη χαλάσει η παράδοση!!!) Τι έρωτες, τι χωρισμοί, τι τσουνάμια, τι φουκοσίμα μας βρήκαν πάλι….. Και κάθε ένα από αυτά να απειλεί με ακύρωση το ταξιδάκι μας! Όμως αυτή τη φορά είχα πεισμώσει. Πάει και τελείωσε εγώ στην Κίνα θα πάω!!!!
Στις 16/4 λοιπόν ξεκινάμε για το μεγάλο ταξίδι. Όλα είναι έτοιμα. Βαλίτσες, ασφάλειες, διαβατήρια, βίζες, δυο τσουρέκια της μαμάς στο σάκο για να «μυρίσει Πάσχα» ( έτσι είπε και εγώ δεν μπόρεσα να της χαλάσω το χατίρι) ελπίζω να είναι στο αεροδρόμιο και κάποιος από το κινέζικο γραφείο με το οποίο κλείσαμε τελικά το πακέτο να μας περιμένει!!!!!!!! :shock:
 

Attachments

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Μπραβο skoumpi, τα καταφερατε τελικα!Για εμας αλλαξανε τα σχεδια.Δυστυχως η Φουκουσιμα ηταν καθοριστικη!
Γραψε μας λεπτομερειες και κοστος ομως για να το φανταστουμε.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ελπίζω πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα καταφέρεις να κάνεις το ταξίδι σου!
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Μακαρι!Γιατι ειχαμε ξαναετοιμαστει για Λασα πριν 10 χρονια, αλλα παλι δεν μας εκατσε.Δεν μας θελει αυτος ο προορισμος
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Άχ ...για συνέχισε..:p
Περιμένουμε όλες τις λεπτομέρειες και αναλυτικά παρακαλώ..:clap:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Το μεσημέρι στις 17/4 μετά από μια ωραία πτήση φτάσαμε στη Σαγκάη. Αφού συμπληρώσαμε μια κάρτα εισόδου στη χώρα βγήκαμε να βρούμε τον ξεναγό μας. Το τι γινόταν από ξεναγούς με καρτελάκια στα χέρια δεν περιγράφεται. Να είναι εκατοντάδες, οι αστυνομικοί του αεροδρομίου να έρχονται και να με σπρώχνουν να περπατήσω πιο γρήγορα αλλά εγώ να τους κάνω νόημα ότι πρέπει να διαβάσω όλα αυτά τα καρτελάκια μπας και βρω το όνομά μου. Φυσικά δεν μπορούσαν να καταλάβουν την αγωνία μου και γινόταν όλο και πιο πιεστικοί. Τελικά βλέπω ένα ταμπελάκι με τα ονόματά μας!! Ουφφφφφ αυτό είναι!!!!!!!! Από εδώ και πέρα δε φοβάμαι τίποτα «Κίνα σου έρχομαι!!!!!!» :clap: Αφού παραλάβαμε και τον Βι λίγες ώρες αργότερα (είχε πάει πρώτα μια βόλτα στο Βιετνάμ) ξεκινήσαμε για την πρώτη βόλτα στη Σαγκάη!
Η Σαγκάη είναι μια σύγχρονη μεγαλούπολη 22 εκατομμυρίων κατοίκων. Είναι κατά βάση μια εμπορική πόλη και μεγάλο λιμάνι. Μεγάλη με ουρανοξύστες ,γέφυρες, αυτοκινητοδρόμους, αλλά και κτίρια εμφανώς επηρεασμένα από την ευρωπαϊκή αποικιοκρατία. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η περιοχή Μπαντ. Εμείς πήγαμε πρώτα σε ένα ακροβατικό show και το βράδυ στο Μπαντ. Η βόλτα εκεί είναι πολύ ενδιαφέρουσα μπορείς να θαυμάσεις κάποια απ’ τα πιο κλασσικά αλλά και σύγχρονα κτίρια. Εδώ πρέπει να αναφέρω πως οι Κινέζοι φωταγωγούν τα πάντα. Ναι τα πάντα!!!!! Το πόσα χιλιόμετρα καλώδια λαμπάκια (σαν αυτά που βάζουμε τα Χριστούγεννα) υπάρχουν στην Κίνα είναι ένα θέμα που χρήζει επιστημονικής μελέτης! Αλλά θα μου πεις αυτοί τα παράγουν …. Άρα έχουν και το δικαίωμα να τα υπεεερρρ χρησιμοποιούν εεεε;;;;
Τα μέρη που επισκεφθήκαμε στη Σαγκάη ήταν όμορφα αλλά που ήταν η Κίνα;;;; :roll: Αν ήθελα να δω ουρανοξύστες πήγαινα και κάπου αλλού…. Τελικά η αποζημίωση και η πρώτη επαφή με την κινέζικη αρχιτεκτονική ήρθε στο ναό Jade Buddha Temple και με την επίσκεψή μας στην Shanghai old street που δεν είναι απλώς ένας δρόμος αλλά μια περιοχή με παραδοσιακά κτίρια παγόδες, δρομάκια πολλά μαγαζιά, (εστιατόρια, φαστ φουντ, σουβενίρ, καφετέριες) και πολυυυυυ κόσμο! Ο ξεναγός μας Μάικλ έτσι μας συστήθηκε αφού το κινέζικό του όνομα δεν θα μπορούσαμε να το θυμηθούμε με τίποτα ήταν ένας τύπος που μιλούσε άπταιστα αγγλικά και μπορούσε να βρει τα πάντα. Συνάλλαγμα, ρολόγια Rolex, τηλέφωνα, περίεργα μαγαζιά και οτιδήποτε σου ερχόταν στο μυαλό. Κάθε φορά που κάτι θέλαμε η φράση ήταν “I have a friend who can help us” έτσι αγοράσαμε κάρτα για το κινητό μας(απο μια εταίρια που κανένας δεν ηξερε) κάπου στο δρόμο που ήρθε η φίλη του και μας βρήκε. Μπήκαμε σε κάτι στενά σοκάκια μέσα από κάτι αυλές σπιτιών και πλυσταριά για να δούμε όλων των ειδών τα προϊόντα μαϊμού που εμπορεύονται οι πλανόδιοι. Στο μόνο που επιμείναμε ήταν ότι θέλαμε να μας πάει σε τράπεζα για συνάλλαγμα αφού οι φίλοι του Μαικλ μπορεί να μας έδιναν πλαστά χρήματα και να τρέχαμε και να μη φτάναμε.
Οι κινέζικες τράπεζες είναι από μόνες τους ένα θέαμα. Τι ταχύτητα στις συναλλαγές; Τι γρηγοράδα; Υπογράψαμε ένα σορό χαρτιά και η υπάλληλος περνούσε τα ευρώ μας από το μηχάνημα που αναγνωρίζει τα πλαστά ! Τα πέρασε περίπου 25 με 30 φορές ώσπου στο τέλος χάλασε το μηχάνημα!!!!!!! :shock:Γύρισε μας κοίταξε με γουρλωμένα μάτια την κοιτάξαμε και εμείς με απορία «Δεν πιστεύω τώρα να μη μας τα δώσει;;;;;» και τελικά πήγε στο διπλανό ταμείο πήρε ένα άλλο μηχάνημα και ξεκίνησε το μέτρημα από την αρχή. Τα μέτρησε λοιπόν άλλες 5-10 φορές προσπάθησε να ισιώσει και την πιο μικρή τσάκιση που είχαν τα χαρτονομίσματα και επιτέλους μας έδωσε το πολυπόθητο συνάλλαγμα και φύγαμε. Συμβουλή : σιδερώστε τα χρήματα σας πριν φύγετε για Κίνα!!!:bleh:
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Γράφε.... γράφε....
ακολουθώ κατά πόδας. Δεν θα κάνεις διάλειμμα ούτε για τουαλέτα.-
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Γράφε.... γράφε....
ακολουθώ κατά πόδας. Δεν θα κάνεις διάλειμμα ούτε για τουαλέτα.-
Μα... λυπήσου με!!! Είναι ωρα για φαγητό. Πείνασα :bbq: (ο ινδιάνος δεν κολλάει αλλα μόνο αυτό βρήκα σχετικό με φαγητό!!!:haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
γράφε λέμε! ασε φαγητά και βόλτες. θα πάρω μαστίγιο...
atonoikaipnevmata.files.wordpress.com_2011_04_slaves.jpg
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωχ, άρχισαν οι απειλές! Γράφε λέμε, δεν σε βλέπω καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.214
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom