Κίνα Κίνα ,το θολό τοπίο

armoutidis kostas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλικη Πολυνησια, Περου
Κινα: Το θολο τοπιο..... Σαν ασκουμενος των κινεζικων πολ.τεχνων και γοητευμενος απο την κινεζικη κουλτουρα αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα το γεγονος να επισκεφτω την χωρα του ονειρου.CHINA.Οι λογοι πολλοι, μερικοι εξ αυτων α) εκπαιδευση παραδοσιακων οπλων β) επισκεψη στο διασημο ναο shaolin γ) κουλτουρα-πολιτισμος δ) να δω που τελειωνει η πραγματικοτητα και που αρχιζει ο μυθος σχετικα με την φιλοσοφια τους.Στο διαταυτα λοιπον και αυτο ειναι τα ΧΡΗΜΑΤΑ.Με εναν γρηγορο αλλα σωστο υπολογισμο ειδα οτι θα χρειαζομουν....4500 ευρω!Κι αυτο για να την βγαλω σπαρτιατικα. 'Ταξειδι ζωης' λεω και με αγωνες,αγωνιες και ιδρωτα μαζεψα τα λεφτα.Κανονισα τις βασικες λεπτομερειες με ενα πρακτορειο οπως διαμονη,μεταφορες και πτησεις εσωτερικου (τουλαχιστον εννια) και ο Θεος βοηθος.Ναι αλλα εκει κανει κουμαντο ο Βουδας το οποιο ξεχασα και περιχαρης που ηρθε η ωρα ...προσγειωθηκα Πεκινο.Στις αφιξεις με περιμενε καλωσοριζοντας με στη χωρα και στην ολυμπιαδα του '08 ο Τσακι Τσαν.Πιο σωστα να το πω η γιγαντοαφισσα του που ειχαν τοποθετησει στις αφιξεις.Γεια σου ρε Τσακι του λεω και κατευθεινομαι στο πρωτο γκισε για πληροφοριες.''Γεια σας'' τους λεω στα αγγλικα....''γεια σας'' μου λενε αλλα στα κινεζικα.Α τι χαρα..Ωχ λεω συνενοηση μπουζουκι θα κανουμε,και καλα θα ηταν γιατι απο αυτο κατι ξερω,κινεζικα δεν ηξερα.Με την ανεπτυγμενη νοηματικη μου απο εμπειριας λογω αρκετων επισκεψεων μου στην Ασια κανονισαμε να ερθει η μορφωμενη της παρεας για να βγει ακρη.Αφου κατευθασε αρχισαμε να λεμε ο καθενας οτι ηθελε και ετσι το πραμα πηρε αρχεγονη τροπη,πολυ εξιταριστικο ομολογω και γραφικο,αλλα μια περειπετεια ειναι η ζωη και ολα καλα.Αυτα με την γνωριζουσα της αγγλικης γλωσσας,οποτε καταλαβα τι θα ακολουθουσε.Μετα απο κανα εικοσαλεπτο χωρις να βγαλω ακρη τους ευχαριστησα για τις υπηρεσιες τους και βγαινοντας απο το αεροδρομιο βλεπω εναν κινεζουλη να κραταει ενα πλακατ που εγραφε KQSANINES ARQUEDIS.Ωπ λεω ''να μαι και γω''.Με αναγνωρισα αμεσως.Ειπαμε παλι τα χαιρω πολυ ο καθενας σε οτι γλωσσα ειχε ποθημενο να μιλησει και παμε στο hotel.ΧΛΙΔΑ!!! Πενταστερο με οσα αστερια εχει ο Ουρανος.Πολυ χλιδα μιλαμε και το χαμογελο εφτασε στα αυτια μου.Γρηγορα διαπιστωσα οτι και το φαγητο ειναι αυτης της κλασης και ετσι η ζωη εγινε ομορφοτερη σε κλασματα.Κανονιζω και με τον ξεναγο το επομενο tour για Σεινικο Τειχος το πρωι στη αλαμπουρνεζικη γλωσσα που αρχισε να γινεται μητρικη μου,ευτυχως δηλαδη γιατι και τα αγγλικα μου δεν ειιναι κορυφαια και τα παντα μπηκαν σε ταξη.Σε κινεζικη ταξη ομως,δηλαδη ΧΑΟΣ.Το πρωι ενα κινεζικο βανακι με περιμενε στην εισοδο και μαζι με ενα μινι γρουπ ξενων αρχιζει η εδρομη.Το ραδιο επαιζε μοντερνα κινεζικη ραποποπ μουσικη και αρχιζει το show.Ο οδηγος το λεβιε του σασμαν τον περασε για επιμονο αγριοχορτο που δεν ηθελε να αποψιλωθει και τραβουσε να τον βγαλει με ολη του την δυναμη.Με το αλλο χερι στην κορνα μονιμα κολημενο και να αλλαζει λωριδες κυκλοφοριας σαν να ηταν σε αγωνες γραν πρι και ουρλιαζοντας σαν τον Ταρζαν ειδα τους τουριστες να εχουν φρικαρει ενω εγω φωναζα ''μραβπ μεγαλε σκιστους''.Τοτε καταλαβα γιατι το Σεινικο ειναι κιτρινο και με ζιγκ ζακ.Απο τον εμετο και την ζαλαδα.Οσο ημουν στην Κινα εξασκησα και την τροχονομικη μου δηλαδη τα εντονα σηματα με τα χερια καθως μιλας, οπως και το να φωναζεις χωρις λογο οσο μπορεις, ενω ο αλλος ειναι ακριβως διπλα σου.Ειδα πολλα κουλα και ευτραπελα αλλα εντελει το ταξειδι αυτο ηταν μαγικο γιατι ειδα θαυμασιους τοπους σαν το ναο shaolin και επειδη η εκπαιδευση μου πηγε περιφημα. Ηθελα να ειναι μαγικο και ετσι εγινε για πολλους ακομα λογους.Αν γραψω για ολο το ταξειδι θελω τομους, οποτε αυτη ειναι η πρωτη χιουμοριστικη και μικρη γευση.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ καλή αρχή!
Γέλιο πολύ!
Ε αν έβαζες και καμιά παράγραφο, μερικά σημεία στίξεως θα ήταν τέλεια, αλλά ας μη σε δυσκολέψω αν βαριέσαι.
Απολαυστική φαίνεται η ιστορία ούτως η άλλως...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ρε, οι αθλητες δεν κανει να πινουν...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
βγαινοντας απο το αεροδρομιο βλεπω εναν κινεζουλη να κραταει ενα πλακατ που εγραφε KQSANINES ARQUEDIS.Ωπ λεω ''να μαι και γω''.Με αναγνωρισα αμεσως.

Χαχα, γέλασα πολύ, να σαι καλά.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
..οι πιο συντομες ξεκαρδιστικες ιστοριες..νασε καλα για το πρωινο γελιο σε ενα καταπαγωμενο γραφειο !!!!!!!!!!:clap:
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Διασκεδαστικότατη η ιστορία once more.
Δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες στο λαό!
Ευχαριστούμε.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
και ο Θεος βοηθος.Ναι αλλα εκει κανει κουμαντο ο Βουδας το οποιο ξεχασα

Γεια σου ρε Τσακι του λεω

Ειπαμε παλι τα χαιρω πολυ ο καθενας σε οτι γλωσσα ειχε ποθημενο να μιλησει

Τοτε καταλαβα γιατι το Σεινικο ειναι κιτρινο και με ζιγκ ζακ.Απο τον εμετο και την ζαλαδα.
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα σ'ευχαριστώ!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εχεις χιουμορακι !!
Γραψε ομως περισσοτερα για ενα τετοιο μεγαλο και "πολυπαθο " ταξιδι.
Με τη μπουκια στο στομα μας αφηνεις καθε φορα.....:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom