Καθαρά Δευτέρα 2019 Ιωάννινα ?

peter85

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Καλημέρα σας,
σκέφτομαι να πάω ένα ταξίδι το τριήμερο της καθαρά Δευτέρας (09/03/19 - 11/03/19).

Μένω μόνιμα Αθήνα και τα πεθερικά μου Αγρίνιο..επειδή έχουμε ένα μωράκι
4 μηνών σκεφτόμαστε να το αφήσουμε στα πεθερικά και να κάνουμε μια μικρή εξόρμηση.

Σκεφτόμαστε να έχουμε σαν έδρα τα Γιάννενα και να αφιερώσουμε μια μέρα στα ζαγοροχώρια
και μια στο μέτσοβο επειδή δεν έχουμε πάει.
Υπάρχει κάποιο έθιμο που πρέπει να δούμε (άκουσα κάτι για τζαμάλες αλλά δε ξέρω ποια μέρα γίνεται)

Πιστεύετε ότι αξίζει ή είναι προτιμότερο να πάμε ζαγοροχώρια και να παραμείνουμε εκεί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Το έθιμο με τις τζαμάλες πραγματοποιείται σε όλες τις γειτονιές των Ιωαννίνων την Κυριακή από νωρίς το απόγευμα μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες της Καθαράς Δευτέρας. Θεωρώ πως θα σας αρέσει και απ τη στιγμή που θα βρίσκεστε στην πόλη θα ήταν κρίμα να το χάσετε. Φωτιές τη συγκεκριμένη ημέρα ανάβουν στην πλειοψηφία των χωριών της Ηπείρου, προφανώς και στα Ζαγοροχώρια αλλά προσωπικά θα έμενα στην πόλη και θα πήγαινα τις εκδρομές μου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Και τα Ιωάννινα αξίζουν και τα Ζαγοροχώρια. Εξαρτάται τι ζητάς. Σε όλους τους τομείς. Αν θέλεις περισσότερη ησυχία και πανέμορφους ξενώνες με παραδοσιακό πρωινό, πας Ζαγοροχώρια. Αν προτιμάς πολύ καλά ξενοδοχεία με παροχές όπως σπα,θερμαινόμενες πισίνες, γυμναστήρια κλπ. τα Ιωάννινα (ειδικά λίγο εκτός πόλης) έχουν πολύ περισσότερες επιλογές και μάλλον σε καλύτερες τιμές.
Σαν μέρη όλα είναι απίστευτα ωραία και θα περάσεις καλά παντού.
 

EFIE

Member
Μηνύματα
43
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
μαλτα,βαρκελωνη,φλωρεντια
Ονειρεμένο Ταξίδι
παρισι,αιγυπτο
Καλημέρα κ εμείς Ζαγοροχώρια,κλείσαμε στην βίτσα υπάρχει κάποιο καλό εστιατόριο να κλείσουμε για καθαρά Δευτέρα?
 

EFIE

Member
Μηνύματα
43
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
μαλτα,βαρκελωνη,φλωρεντια
Ονειρεμένο Ταξίδι
παρισι,αιγυπτο
Στη Βίτσα, το Κανέλλα και Γαρύφαλλο! Επικό φαγητό αν σου αρέσουν τα μανιτάρια! Για σαρακοστιανό γεύμα δεν ξέρω τι παίζει δυστυχώς.
Ευχαριστώ πολυ, το έχω βρει ήδη το συγκεκριμένο, μου έχουν πει κ για το '' στα ριζα''.. Μήπως γνωρίζεις?
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Για ημερήσια εκδρομή από Γιάννενα προς Ζαγοροχώρια τι προτείνετε?

Είχα κατά νου μου προς Πάπιγκο για πρωινό, καφέ και φαί. Στη διαδρομή πετυχαίνω κάπου το φαράγγι ? Απ' ότι βλέπω από τους χάρτες πρέπει να πας από άλλη μεριά. Γενικά όποια πληροφορία - βοήθεια για μια ωραία ημερήσια είναι ευπρόσδεκτη.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καλό είναι ναι, αλλά θα προτιμούσα το άλλο μόνο για τα μανιτάρια!
Καλησπερα. Στα ριζά κατ εμε είναι από τα νοστιμότερα φαγητά που έχω φάει.
Το Πάπιγκο για μένα επίσης από τα πιο ωραία χωριά όπως κ η Άριστη. Αλλά θα πρότεινα για άλλη εκδρομή με διαμονή κιόλας. Για ημερήσια θα πρότεινα Μονοδέντρι με τη θέα στο φαράγγι από το μονοπάτι κ φαγητό στη πλατεία. Παραδοσιακή μπατσινα αν θυμάμαι καλά. Κ από την άλλη μεριά Τσεπελοβο κ Καπεσοβο μας άρεσαν πολύ αλλά επίσης θα πρότεινα διανυκτέρευση στο Τσεπελοβο που έχει ωραία πλατεία με καφέ κ εστιατόρια
Καλά να περασετε!
 

peter85

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Εμείς τελικά αποφασίσαμε
1η μέρα : Γιάννενα .. επίσκεψη στο σπήλαιο Περάματος, Λιγκιάδες , και κάστρο.

2η μέρα : επίσκεψη Μονοδένδρι , Μοναστήρι Αγίας Παρασκευής, θέση οξυά και μετά κατεύθυνση προς κήπους με στάσεις να δούμε τα γεφύρια Λαζαρίδη και Πλακίδα.

Το Πάπιγκο το αποκλείσαμε γιατί διαβάσαμε ότι έχει πολλές στροφές μέχρι να φτάσεις και είναι προτιμότερο να μείνεις εκεί για μια βραδιά τουλάχιστον.

3η μέρα : κούλουμα στο παρκο λιθαρίτσια και μετά στο νησί της κυράΦροσύνης και δε ξέρω τι άλλο ...
 
Last edited:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Peter85 στις τζαμάλες το βράδυ της Κυριακής δεν θα είστε στην πόλη; Θεωρώ εξαιρετική εμπειρία να περπατήσετε την πόλη και να πηγαίνετε από τζαμάλα σε τζαμάλα. Για να μπορέσω να σου προτείνω προσθήκες στο πρόγραμμα, θα βοηθούσε να μας πεις αν θα μένετε στην πόλη τελικά.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Konstantinb, για ημερίσια στα Ζαγοροχώρια, βατή διαδρομή είναι Ασπράγγελοι, Βίτσα, Μονοδένδρι, Αρίστη. Ή αν επιλέξεις απ τους Ασπράγγελους να κατευθυνθείς Δίλοφο, Κήποι, Καπέσοβο, Τσεπέλοβο με τον δρόμο να είναι πιο κουραστικός όμως. Από εκεί και πάνω, θεωρώ και εγώ ότι χρειάζεται διανυκτέρευση για να δεις και το κάτι παραπάνω στην περιοχή των χωριών του Ζαγορίου. Υπάρχουν απίστευτα μέρη εκεί, όπως το Ηλιοχώρι και το Βρυσοχώρι τα οποία όμως απέχουν από τα Ιωάννινα σχεδόν 2 ώρες. Η Ήπειρος είναι υπέροχη τόσο στα ορεινά όσο και στα παραθαλάσσια αλλά είναι δυσπρόσιτη λόγω του ορεινού όγκου. Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως όσοι έχουν ένα ΣΚ μόνο για τα Γιάννενα, πρέπει να το αφιερώσουν εκεί καθώς οι γύρω προορισμοί (Ζαγόρι/ Τζουμέρκα) είναι προορισμοί από μόνοι τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom