Air France Καθυστερηση 5:51 ωρων

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Καλημερα. Η πτηση απο Salt Lake City, Utah, U.S.A προς Παρίσι <και μετα Παρίσι προς Ελλαδα (την εχασαν την πτηση αυτη, θα βρουν αλλη τεσπα)> ειχε καθυστερηση 5 ωρες και 51 λεπτα. Το ταξιδι γινεται με την Air France. Για πειτε μου τι ισχυει με την εταιρια αυτη για τις καθυστερησεις απο εκτος ευρωπης ταξιδι προς Ευρωπη και για διαρκεια 5-6 ωρων. Τι μπορουμε να κερδισουμε με αυτο και που μπορουμε να ζητησουμε χρηματα ή ο,τι αλλο προσφερουν; Εχω διαβασει οτι μπορεις να παρεις μεχρι 800 ευρω.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Η καθυστερηση ηταν 6 ωρες. Μηπως καποιος ξερει τι γινεται με την καθυστερηση.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Επειδη το αεροπλανο ηταν της Delta δεν ισχυουν οι κανονισμοι της Ευρωπης. Που μπορω να βρω τι ισχυουν για τη Delta;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδη το αεροπλανο ηταν της Delta δεν ισχυουν οι κανονισμοι της Ευρωπης. Που μπορω να βρω τι ισχυουν για τη Delta;
Οι κανονισμοί της ΕΕ εφαρμόζονται υποχρεωτικά σε όλες τις πτήσεις από ή προς ΕΕ.
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
taver said:
Οι κανονισμοί της ΕΕ εφαρμόζονται υποχρεωτικά σε όλες τις πτήσεις από ή προς ΕΕ.
Παμε καλα; 0.ο Εμενα με πηγαν με ειδικη αδεια 3:00 το πρωι επειδη η airfrance ηταν κλειστη, στα γραφεια του αεροδρομιου στον τριτο μεσα στο αεροδρομιο... και μου διαβασε μια τους νομους και ειπε δν μπορω να κανω κατι γιατι η δελτα δεν ειναι κοινοτικος αερομεταφορεας, κατι τετοιες μ@λακιες.. Και στο τελος λεει μιληστε με την δελτα , και μονο με δικαστηριο κανετε κατι!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το ελληνικό κείμενο της οδηγίας είναι το παρακάτω:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2004R0261:20050217:EL:PDF

Σύμφωνα με το άρθρο 3 "Πεδίο Εφαρμογής", σημείο β):
[FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03]Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται:

[FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03]β) [FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03]στους επιβάτες που αναχωρούν από αερολιμένα στο έδαφος τρίτης
[FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03]χώρας με προορισμό αερολιμένα στο έδαφος κράτους μέλους στο [FONT=TimesNewRoman+03]οποίο εφαρμόζεται η συνθήκη , [FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03]εκτός αν έχουν λάβει ανταλλάγματα [FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03]ή αποζημίωση και τύχει βοήθειας στην εν λόγω τρίτη χώρα , [FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03]και [FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03]εφόσον ο πραγματικός αερομεταφορέας της συγκεκριμένης πτήσης [FONT=TimesNewRoman+03][FONT=TimesNewRoman+03]είναι κοινοτικός αερομεταφορέας.

Άρα, στην περίπτωση που ο αερομεταφορέας δεν είναι κοινοτικός, προφανώς δεν ισχύουν οι όροι αυτής της οδηγίας.
Ψάξε όμως μήπως υπάρχει κάποια τροποποίηση ή κάποια άλλη οδηγία που να κάνει αναφορά σε μη κοινοτικούς αερομεταφορείς.​


 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Exit EU Passenger Rights Regulation

και συγκεκριμενα εδω

Λεει για πανω απο 5 ωρες δικαιουσαι αποζημιωση 600 ευρω ή το αντιτιμο του εισιτηριου (Αν καταλαβα καλα). Το τηλεφωνο της DElta στην Ελλαδα ποιο ειναι; Δεν βρισκω τηλεφωνο :/
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Εχω βρει τους νομους ελληνικα, αγγλικα ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. η airfrance δεν απανταει. τους εχω στειλει δυο, ενα το Σαββατο και ενα τη Δευτερα. Εστειλα μηνυμα στο facebook τη σελιδα τους και η εξυπηρετηση της Γαλλιας μου ειπε ανανεωσαμε το claim σας στην Ελληνικη εξυπηρετηση, μπας και απαντησουν. 2η ημερα που περναει σημερα καμια απαντηση απο την κ@λο ελληνικη τους εξυπηρετηση της AIRFRANCE. Κανονικα ηταν μεσα σε 7 ημερες νομιζω καπου ειχα διαβασει, να ζητηθει αποζημιωση αλλα εγω εχω στειλει e-mail την τεταρτη ημερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom