Βιετνάμ Ινδία Καμπότζη Λάος Μπανγκλαντές Και τώρα τι; 2,5 μήνες σε Βιετνάμ, Λάος, Καμπότζη ή Ινδία;

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γεια σας ταξιδιώτες! Θα ήθελα τη γνώμη σας…

Έχω 2,5 μήνες (Φεβρουάριο-Μάρτιο-Απρίλιο) και σκέφτομαι ένα ταξίδι προς Ασία μεριά. Τα δύο πιθανά σενάρια είναι Βιετνάμ – Καμπότζη – Λάος ή Ινδία. Ωστόσο, τα δεδομένα έχουν ως εξής:

- Από τους 2,5 μήνες, περίπου τον 1 μήνα έχω άδεια ενώ το υπόλοιπο διάστημα θα δουλεύω από απόσταση κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχω εύκολη πρόσβαση σε ίντερνετ (wifi ή data).

- Αυτόν τον ένα μήνα που δεν θα δουλεύω, θα ήθελα να βρίσκομαι σε περιοχές λιγότερο τουριστικοποιημένες όσο αυτό είναι δυνατό. Γενικά τα ταξίδια μου έχουν μία δόση περιπέτειας, σε περιοχές –ας πούμε- ξεχασμένες από τον (δυτικό) πολιτισμό, χωρίς ιδιαίτερες παροχές, κλπ.

Πιο συγκεκριμένα,

Για ΝΑ Ασία, τα στάνταρτ μου είναι λίγο υψηλά καθώς έχω επισκεφτεί Μιανμάρ (οκ και Σιγκαπούρη) πηγαίνοντας σε μέρη που ήμουν ο μοναδικός ξένος και βιώνοντας καταστάσεις με ντόπιους, με υποτυπώδεις ανέσεις, κλπ. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν θα βρω σε Βιετναμ Λάος Καμπότζη αλλά τουλάχιστον σκέφτομαι όσο αυτό είναι εφικτό, να βγω από την πεπατημένη.

Από την άλλη αυτές οι χώρες και ειδικά το Βιετνάμ είναι οι πλέον κατάλληλες για να δουλεύεις remotely.

Όσο αφορά την Ινδία, το ιντερνετ είναι χειρότερο καθώς και οι συνθήκες του «δουλεύω από απόσταση» άλλα σκεφτόμουν τις 3-4 βδομάδες χωρίς δουλειά να τις διέθετα στο Κασμίρ- Ladakh (διάβασα ότι από 20 Μάρτη και μετά είναι οκ για ταξίδι στην περιοχή) ή στο Μπαγκλαντές.

Τι μου προτείνετε; Έχεις κάνεις εμπειρία με δουλειά από απόσταση σε αυτά τα μέρη; Να αφήσω Μπαγκλαντές και να μείνω Ινδία (έτσι κι αλλιώς τεράστια είναι…); Ή θα καταφέρω να βρω μέρη σε Βιετ-Λαος-Καμπ που να είναι λιγότερο tourist oriented; (Μήπως μετα τη Μιανμαρ το χάος, χαχα;)

(Ας είναι αυτά τα μπερδέματα της ζωής) Ευχαριστώ!
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χωρίς να έχω ΚΑΜΜΙΑ εμπειρία από δουλειά από απόσταση, ξέρω ότι έχω αρκετούς συναδέλφους (εκ Γερμανίας κατά κύριο λόγο) που δουλεύουν από απόσταση κάποιους μήνες το χρόνο από νησιά στην Ταϊλάνδη. Άρα τουλάχιστον εκεί, γίνεται.

Τώρα, μέρη στη Γαλλική Ινδοκίνα που να είναι λιγότερο τουριστικά θα βρεις μάλλον, το ερώτημα είναι όμως αν τα μη τουριστικά μέρη θα έχουν τις υποδομές που χρειάζεσαι για δουλειά. Στην παραλιακή ζώνη π.χ. του Vietnam ανάμεσα στις 2 μεγαλουπόλεις, οι τουρίστες κάνουν στάση σε 5-10 μέρη. Ε, δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα 5-10 μέρη, προφανώς. Το πρόβλημα είναι ότι και η κάλυψη των δικτύων είναι κι αυτή αντίστοιχη....

Ινδονησία έχει απ' όλα, και λιγότερο τουριστικά και απ' όλα, αλλά η εποχή που διαλέγεις δεν είναι κατάλληλη.

Δες όμως για Φιλιππίνες, φαίνεται να έχει αρκετά μέρη που να σε καλύπτουν. Συν ότι μπορείς εύκολα από κει να πεταχτείς και Taiwan ή ακόμα και Palau (μην περιμένεις αντιτουριστικά μέρη σ' αυτά).
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ινδονησία έχει απ' όλα, και λιγότερο τουριστικά και απ' όλα, αλλά η εποχή που διαλέγεις δεν είναι κατάλληλη..
Κοίτα, μετα την Μιανμάρ , την Ινδονησία είχα στα πλάνα από ΝΑ Ασία. Αλλά από ψάξιμο είδα ότι Φεβ-Μαρτιος δεν είναι κατάλληλοι μήνες για τη χώρα σχεδον σε όλα τα νησια... Δεν ξέρω, τι λέτε ΝΑ Ασιόπληκτοι , εσείς που ξέρετε..;

Φιλιππίνες, ουδέποτε είχα μπει στη διαδικασία να τις ψάξω ουσιαστικά και τα πολλά νησιά, μου δημιουργούν την εντύπωση ότι θα πρέπει να κανονίζω νωρίτερα τις μετακινήσεις από νησί σε νησί ώστε να βρω οικονομικές πτήσεις.
Από τη άλλη, στην ηπειρωτική ΝΑ Ασία ή Ινδία, μια απόφαση στιγμιαία είναι και παίρνεις το επόμενο λεωφορείο, τρένο, ωτοστόπ, κλπ.

Όσο αφορά το ιντερνετ, από bloggers και digital nomadαδες διαβασα οτι γενικα και σε μικροτερα μερη του Βιετναμ, κλπ παιζει ιντερνετ.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Επειδη δουλευω απο αποσταση και το ιντερνετ ειναι απαραιτητο και εχοντας παει για μεγαλο διαστημα σε Ινδια και Βιετναμ-Καμποτζη μπορω να σου πω οτι και στα δυο δεν ειχα προβλημα. Η Ινδια ειναι πιο δυσκολη στο Ιντερνετ ειδικα για wifi σε περιοχες οπως το Καζουραχο ή σε μικρες πολεις χωρια. Εκει επαιρνα καρτα και εκανα το κινητο hotspot. Το 4g ηταν καλο παντου.

Απλα με 2.5 μηνες στην Ινδια θα γυρισεις αλλος ανθρωπος. Οποτε αν με εβαζες να διαλεξω θα ηταν εκει

Το Βιετναμ ειχε μακραν το καλυτερο δικτυο παντως αν κριτηριο ειναι το Ιντερνετ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στο Βόρειο Λάος (περισσότερο) και στο Βόρειο Βιετνάμ (λιγότερο) αλλά και στην Καμπότζη θα βρεις περιοχές με λιγοστούς τουρίστες (εννοείται αν κινηθείς off-the-beaten-track). Επιπλέον, η εποχή είναι η καταλληλότερη για εκείνη την περιοχή (με μικρή εξαίρεση - ίσως - τα ορεινά χωριά του πολύ βόρειου Βιετνάμ που το Γενάρη τσιμπάει λίγο το κρύο - μονοψήφια νούμερα - ειδικά τα βράδια).

Βέβαια, αν ο καιρός είναι (κάποιο) πρόβλημα στο Βιετνάμ, στο Λαντάκ είναι πολύ μεγαλύτερο. Να είσαι σίγουρος ότι θα είναι παντού χιονισμένα, θερμοκρασίες μόνιμα υπό το μηδέν και περάσματα κλειστά. Εργασίες καθαρισμού των περασμάτων αρχίζουν τέλη Μαρτίου αλλά στην πράξη οι δρόμοι ανοίγουν μετά τα μέσα Απριλίου. Επιπλέον, το ιντερνετ μπορεί να είναι πολύ προβληματικό. Όταν ήμασταν εκεί, Ιούλιο, υπήρχαν διαστήματα που για 3-4 ολόκληρες μέρες δεν υπήρχε καθόλου σύνδεση. Λάβε υπόψη σου και το ενδεχόμενο προβλημάτων (ταραχών) στο Κασμίρ (3 φορές με ανάγκασαν να μην πάω) που επηρεάζουν και το Λαντάκ στο θέμα επικοινωνιών (η Ινδική κυβέρνηση απλά "ρίχνει" το δίκτυο).

Από κει και πέρα, στην Ινδία δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις "παρθένα" μέρη - με ό,τι αυτό συνεπάγεται... Για άλλες χώρες, σου είπαν ήδη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
578
Likes
2.341
Στις Φιλιππίνες δεν χρειάζεται να κλεινεις νωρις πτησεις. Ειναι φθηνες κ με σταθερες τιμες αλλα αν θες να δουλευεις με wifi, δεν θα στο προτεινα. Επισης πανω απο ενα μηνα δεν ξερω κ απο πλευρας φαγητου πως θα την παλεψεις (κακο κ ανθυγιεινο) κ η παροχη νερου ειναι ενα σοβαρο θεμα.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Τελικά η απόφαση πάρθηκε,
τα εισιτήρια κλείστηκαν...
Ινδία!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια! Τώρα διάβασμα...

(@babaduma , θα πιούμε το μπυράκι σε κάποια άλλη γωνιά της Γης ή και στη Σαλόνικα...)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
2.5 μήνες θα σου συνιστούσα να περάσεις κι από τα λιγότερο γνωστά μέρη στην Madhya Pradesh (Mandu, Maheshwar, Omkareshwar-υπεροχη προσκυνηματική πόλη, Bhopal -εδώ κυρίως για τα πέριξ) και οπωσδήποτε Orissa για φυλές (όχι ότι δεν θα δεις δυτικούς εκεί κυρίως στα εβδομαδιαία παζάρια των πιο διάσημων φυλών). Αν κινηθείς Maharashtra να δεις Ellora, Ajanda, Bijapur, Pattadakal. Για Ρατζαστάν-Khajuraho-Varanasi δεν λέω κάτι οι αναφορές πάμπολλες (μην αφήσεις την Orccha απέξω). Για τα βουνά διατηρώ κι εγω επιφυλάξεις ως προς την εποχή, αλλά στα έγραψε ο @babaduma που έχει την εμπειρία
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
2.5 μήνες θα σου συνιστούσα να περάσεις κι από τα λιγότερο γνωστά μέρη στην Madhya Pradesh (Mandu, Maheshwar, Omkareshwar-υπεροχη προσκυνηματική πόλη, Bhopal -εδώ κυρίως για τα πέριξ) και οπωσδήποτε Orissa για φυλές (όχι ότι δεν θα δεις δυτικούς εκεί κυρίως στα εβδομαδιαία παζάρια των πιο διάσημων φυλών). Αν κινηθείς Maharashtra να δεις Ellora, Ajanda, Bijapur, Pattadakal. Για Ρατζαστάν-Khajuraho-Varanasi δεν λέω κάτι οι αναφορές πάμπολλες (μην αφήσεις την Orccha απέξω). Για τα βουνά διατηρώ κι εγω επιφυλάξεις ως προς την εποχή, αλλά στα έγραψε ο @babaduma που έχει την εμπειρία
Άπληστο ροζ γουρούνι, είσαι τέλειος!!! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!:clap:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
BA Iνδία: ελάχιστοι τουρίστες, απίθανα μέρη, θέλει χρόνο (που έχεις), 4g παντού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom