Καλημέρα από Μόναχο

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
:clap: ok paidia kalhmera
me lene maria nai eimai kainoyria edw
eimai 21 kai exw diathesh na gurisw olon ton kosmo
auth th stigmh eimai erasmus student sto Monaxo
dialeksa auth thn polh gt einai mallon sto kentro ths eurwphs kai tha eixa prosvash se polles kentrikes eurwpaikes poleis
eimai enthousiasmenh
einai panemorfa edw
h wra einai 4:35 edw kai molis gurisa apo to frulingfest(mia giorth paromoia me thn Oktoberfest-kalutera na legotan giorth mpuras kai kefiou)
ena pragma den mporw na katalavw... esteila ena post edw na zhthsw plhrofories gia taksidi hamburg-amsterdam kai eida oti to post mou metaferthhke.
ti shmainei auto?phge kapou allou to post mou?se allo site?mhpws eimai anepithymhth edw?:(:bleh:
tschus!!!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Καλώς ήρθες στην παρέα μας marigoula.

Το hamburg-amsterdam μεταφέρθηκε στο forum της αναζήτησης πληροφοριών στην Ευρώπη, όπου και ανήκει θεματολογικά. Συγκεκριμένα, εδώ. Προσπαθούμε να τηρούμε μία βασική δομή στη θεματολογία. Με αυτόν τον τρόπο, αν στο μέλλον χρειαστεί κάποιος πληροφορίες για τον ίδιο προορισμό, θα μπορεί να αναζητήσει προηγούμενες πληροφορίες με ευκολία.

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον, να μας έγραφες τις εντυπώσεις σου από το Μόναχο (που θα είναι μάλιστα και live ανταπόκριση :clap:). Ήδη με το frulingfest μου έμαθες κάτι νέο. Φαντάζομαι πόσα έχεις να μας πεις ακόμα. Θα μπορούσε να είναι η πρώτη σου ταξιδιωτική ιστορία και να είσαι σίγουρη ότι όλα τα μέλη αλλά και οι επισκέπτες, θα την εκτιμήσουν δεόντως. Αν το αποφασίσεις, ο κατάλληλος χώρος είναι εδώ.

ΥΓ Υποθέτω ότι είσαι αναγκασμένη να γράφεις σε greeklish λόγω Μονάχου.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.369
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:welcome:Μαριγουλα , ανεπιθυμητη δεν εισαι σιγουρα!
Ειχα δει στην tv για μια γιορτη μπυραs στη Γερμανια , δεν ξερω αν πηγεs στην ιδια γιατι φανταζομαι θα γινονται αμετρητεs γιορτεs μπυραs στη χωρα. Και η ιδια να μην ηταν , αφου υπηρχε μπυρα και κεφι καταπληκτικα θα ηταν.

Ωραιο ταξιδι ονειρο εχειs:clap:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Γεια σου Μαρια και :welcome2:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
:welcome: Μαριγούλα. Φιλιά στο όμορφο Μόναχο, εκει ημουν την προηγούμενη εβδομάδα, μακαρι να ειχες γραψει νωρίτερα ωστε να τα λέγαμε απο κοντά!
 

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
E pou na ksera vre Doug..
Kai exw mathei tosa edw...tha se ksenagousa.
Thn epomenh fora...
Oso menw edw toso anakaluptw pragmata sigoura aksizei na ksanaertheis :)
 

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
Συγχωρέστε με για τα greeklish....
Ξεχνιέμαι συνέχεια...
Κακή συνήθεια...
Θα προσπαθήσω να το διορθώσω :)
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Παιδιά πάω Μόναχο για 6 ημέρες. Μήπως έχει κανείς να προτείνει τι αξίζει να επισκεφτώ εκεί; Κάποιος μου είπε ότι αξίζει επίσης να πάω αυθημερόν Σάλτσμπουργκ και Ινσμπρουκ.
Τι λέτε ξέρει κανείς;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν ξέρω τι απόσταση είναι από Μόναχο, αλλά το Σάλτζμπουργκ είναι πολύ γραφικό και αξίζει μια εκδρομή. :)
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
με το τραινο απο μοναχο για σαλτζμπουργκ ειναι 2 με 2μιση ωρες....με καπου 27 30 ευρο το ενα εισητηριο.

εγω θα σου προτεινα να πας ανεπιφυλακτα.

εδω μπορεις να παρεις τις πληροφορειες σου.

http://www2.salzburg.info/

εγω παντος ετσι θα παω σαλτζμπουργκ το καλοκαιρι στο ευρο,μεσω μοναχου.

μαριγουλα για δωσε μας κανα επιπλεον info. η καλυτερα ελα να μας υποδεχτεις στης 9 ιουνιου να μας ξεναγησεις.:bleh:
 

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
ok παιδιά θα χαρώ πολύ αν μπορώ να βοηθήσω.Στο Μόναχο είναι η αλήθεια ότι είμαι ένα μήνα και ακόμη δεν έχω καταφέρει να δω όσα θα ήθελα.Όσον αφορά τις πόλεις τριγύρω το Μόναχο βρίσκεται λίγο πολύ στο κέντρο τησ Ευρώπης και μπορεί κανείς να επισκευτεί πολλές τριγύρω.Στο Σάλτσμπουργκ ακόμα δεν καταφερα ακόμα να πάω οπότε δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες πριν τα μέσα Μαϊου που σκοπεύω να το επισκευτώ.Μια πανέμορφη πόλη είναι σίγουρα το Ρέγκενσμπουργκ όπως και το Άουγκσμπουργκ που βρίσκονται σε απόσταση μιας με δύο ώρες η καθεμία με το τραινο (εξαρτάται το τραίνο).Αν θα έρθετε Μόναχο πρέπει αναμφίβολα να επισκευτείτε το κάστρο του Neuschwanstein το οποίο απέχει κανά δύςρο απο Μόναχο αλλα_απλά δεν μπορώ να περιγράψω το τοπίο-(θα προσπαθήσω να επισυνάψω φωτογραφία)
Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσετε τραινο στην Γερμανία να έχετε υπ'όψιν ότι είναι πανάκριβο.
Εδώ μια χρήσιμη πληροφορία:υπάρχει μία προσφορά με την οποία βγάζεις εισητήριο για πέντε άτομα εντώς τησ Βαυαρίας για μια ολόκληρη μέρα και κοστίζει κατι λιγότερο απο 30 ευρώ.Πολλέσ φορές συμφέρει ακόμα και αν ταξιδεύεισ μόνος κάνοντας πολλές διαδρομές σε μια μέρα.Αντίστοιχο εισητήριο νομίζω πως υπάρχει και για ολόκληρη την Γερμανία ακομα και για εκτώς.Αξιοθέατα μέσα στο Μόναχο που δεν πρέπει να χάσεις είναι:-Frauenkirche(εκκλησία)
-Schloss Nympherburg palace
-Dachau
-Olympiapark kai Englisher Garten από πάρκα
Από εκεί και πέρα θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα επίσκεψη σε ένα εργοστάσιο παραγωγής μπύρας(εγώ επισκεύτηκα τηs Erdinger όπου μπορείς να δοκιμάσεις όσα είδη και ποσότητα μπύραs θεs με την συνοδεία του παραδοσιακού Βαυαρικού λευκού λουκάνικου weisswurst+ Brezel.
Παράλληλα αν υπάρχει χρόνος επίσκεψη σε όπερα.
Αυτά προς το παρών.Τα βασικότερα. Θα σκεφτώ όμωσ και θα συμπληρώσω και άλλα.
Εννοείται πως θα χαρώ να ξεναγήσω Έλληνες εδώ.:)
Για οτιδήποτε άλλο ρωτήστε με.
 

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
Neuschwanstein[1].jpg

neuschwanstein_01_370[1].jpg

Αυτές είναι εικόνες από το κάστρο.Λέγεται ότι είναι το πιο πολυφωτογραφημένο κάστρο στον κόσμο.Στην Ελλάδα πριν ακόμα το δω ή το μάθω το έιχα σε παζλ.
Γενικότερα το τοπίο γύρω είναι υπέροχο.Το εισητήριο νομίζω έχει 8 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom