Καλησπέρα στην Παρέα!

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Ονομάζομαι Κώστας και είναι η πρώτη φορά που γράφω, αν και επισκέπτομαι το φόρουμ! Αποφάσισα να κάνω κι εγώ το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό μαζί με την κοπέλα μου, αλλά τα ερωτήματα πολλά!

Αρχικά σκέφτομαι για Βουδαπέστη, Βιέννη Πράγα.... Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέρος;

Αξίζει να πάμε με γκρουπ; αν ναι πείτε μου ποια ταξιδιωτικά είναι από τα πιο καλά; ( αν παραβαίνει τους όρους στείλτε μου pm)

Σκεφτόμαστε για τέλη Νοέμβρη γύρω δηλαδή στις 25.

Ακούω τις προτάσεις και τις συμβουλές σας!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σε ευχαριστώ...
Τα ταξιδιωτικά γραφεία ακόμα δεν έχουν ημερομηνίες για τέλη Νοέμβρη...
Αξίζει ο κόπος να πάω με γκρουπ σε αυτά τα μέρη και τέτοια εποχή;
Η πάγια άποψή μου είναι υπέρ των solo ταξιδιών. Από πλευράς οικονομίας, ειδικά για Ευρώπη, νομίζω δε συγκρίνεται. Από εκεί και πέρα είναι και θέμα του καθενός το πόσο θέλει να ψάχνει μόνος, ή να έχει το πακέτο έτοιμο. ;)
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Ονομάζομαι Κώστας και είναι η πρώτη φορά που γράφω, αν και επισκέπτομαι το φόρουμ! Αποφάσισα να κάνω κι εγώ το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό μαζί με την κοπέλα μου, αλλά τα ερωτήματα πολλά!

Αρχικά σκέφτομαι για Βουδαπέστη, Βιέννη Πράγα.... Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέρος;

Αξίζει να πάμε με γκρουπ; αν ναι πείτε μου ποια ταξιδιωτικά είναι από τα πιο καλά; ( αν παραβαίνει τους όρους στείλτε μου pm)

Σκεφτόμαστε για τέλη Νοέμβρη γύρω δηλαδή στις 25.

Ακούω τις προτάσεις και τις συμβουλές σας!

Για ταξιδιωτικά γραφεία δεν ξέρω να σου πω. Μια φορά είχα πάει και από τότε προτιμώ να το οργανώνω μόνη μου ειδικά σε τόσο τουριστικές Ευρωπαϊκές πόλεις. Σου προτείνω σίγουρα Πράγα και Ρώμη (κλασσικές επιλογές για πρώτο ταξίδι). Δες όμως πρώτα τιμές για αεροπορικά ώστε να δεις τι σε συμφέρει.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Κώστα καλώς ήλθες στην παρέα του Travelstories.
Συμφωνώ κι εγώ ότι τουλάχιστον για την Ευρώπη δεν χρειάζεται ταξιδιωτικό γραφείο εκτός αν ταξιδεύεις πρώτη φορά στο εξωτερικό και είσαι τελείως άπειρος. Αλλά και πάλι αν γνωρίζεις στοιχειώδη Αγγλικά νομίζω ότι μπορείς να τα καταφέρεις.
Οι επιλογές που έχεις κάνει και οι προτάσεις των φίλων από το forum νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο για πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό.
Εναλλακτικά θα πρότεινα και το Βερολίνο, ιδιαίτερα που ακόμα δεν έχουμε μπει στο καταχείμωνο και ο καιρός θα είναι σχετικά καλός. Ωραίος προορισμός, πολύ οικονομικός και με πολλά ενδιαφέροντα αξιοθέατα.
Είδα στο site της EasyJet ότι για τις μέρες που θέλεις (26/11 γιατί δεν έχει πτήση στις 25/11) το εισιτήριο έχει γύρω στα 150 ευρώ μαζί με αποσκευή (100 μόνο χειραποσκευή). Παρόμοιες τιμές δίνει και η Ryanair για Ρώμη και Βουδαπέστη.
Επειδή όμως οι μέρες που έχεις επιλέξει για το ταξίδι είναι σχετικά κοντά, οι τιμές θα αρχίσουν να ανεβαίνουν.
Ότι και να αποφασίσεις καλά να περάσετε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.050
Πρώτα πρέπει να ξέρουμε τα γούστα σας για να σας πούμε. Σου πρότειναν τη Ρώμη για παράδειγμα, ψάξε δες φωτογραφίες αν ανταποκρίνεται σε όσα θες και ψάχνεις. Στην Ευρώπη γενικά είναι εύκολο να πας μόνος, αν αποφασίσεις όμως επειδή είναι πρώτο ταξίδι να πας οργανωμένα, δες τα προγράμματα και κάνε μια σύγκριση ξενοδοχείων, τιμών, ημερών κλπ...εδώ η δυσφήμιση πρακτορείων απαγορεύεται, οπότε αν σου πει κανείς ονόματα μόνο για όσα έχει θετική γνώμη μπορεί να σου πει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.713
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom