Ηνωμένο Βασίλειο Καλοκαίρι στο LoNdOn!

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Australia-N.Zealand

Έπειτα απο πολύ σκέψη για το φετινό καλοκαίρι αποφασίσαμε να μοιράσουμε τις διακοπές μας σε 2 μέρη...Το ένα θα ήταν μια πόλη με πολλά αξιοθέατα και κοσμοπολίτικη..το άλλο ενα μέρος εδώ κοντά στα πάτρια εδάφη πιό ήσυχο και καλοκαιρινό...Εδώ θα σας μιλήσω
για το πρώτο...Τα ταξίδια στο εξωτερικό ανέκαθεν αποτελούν το χόμπυ μου καθώς στόχος μου είναι να τα γυρίσω όλα πριν την κάνω απο αυτόν τον μάταιο κόσμο:)

ΛΟΝΔΙΝΟ λοιπόν...Η απόφαση πάρθηκε χωρίς πολύ σκέψη καθότι δεν έτυχε να έχουμε πάει ποτέ και όλοι έχουμε ακούσει τόσα πολλά...Είδαμε και μερικά θρέντς απο το site έτσι για βοήθεια και ετοιμάσαμε το προγραμματάκι μας...

Γύρισα μόλις προχθές οπότε ότι θα διαβάσετε είναι φρεσκότατο!;)

Οι βαλίτσες σχεδόν άδειες γιατί είχαμε σκοπό να ξεσκιστούμε κοινώς στα ψώνια..όπως και έγινε τελικά!!..Οι κάρτες γεμάτες αλλά τελικά αποδείχθηκαν πολύ λίγες για να ικανοποιήσουν τις ακόρεστες ορέξεις μας αφού το shopping στο Λονδίνο ξεμυαλίζει και τους πιο εγκρατείς...και ειδικά σε περίοδο εκπτώσεων..:rolleyes:

Εισιτήρια κλασικά με easyjet..οι 2 μας πολύ φτηνά γιατί τα είχαμε κλείσει αιώνες πριν και οι άλλοι 2 απο την παρέα..πανάκριβα γιατί αργήσανε και τα δρομολόγια δεν βολεύανε για άλλη εταιρία, άλλωστε οι διαφορές ήταν μικρές...Εμείς δώσαμε γύρω στα 200?/άτομο πήγαινελα, οι φίλοι μας γύρω στα 300...πολλά για Αγγλία..αλλά εκεί δώσαμε τόσα περισσότερα για ψώνια που τελικά η διαφορά των 100? στα αεροπορικά μας φάνηκε τόσο μικρή...και μην φαντάζεστε τίποτα πλούσιους...απλοί ιδιωτικοί υπάλληλοι:shock:

Gatwick κλασικά..η κλασική καθυστέρηση της μισής ώρας όπως προβλέπεται για την εταιρία και φύγαμε για Λονδίνο...Η πτήση μια χαρά..μεσημεράκι και φτάσαμε τοπική ώρα 2 το μεσημέρι..nοrth terminal..Πολύ ζέστη, ήλιος πιό πολύ και απο Αθήνα..καλά που πήρα τα σανδάλια και τη βερμούδα είπα...βροχές και κρύα είχε τις 2 τελευταίες μέρες, άλλο σκηνικό εκει..ο κόσμος πάααρα πολύς...πήραμε το δωρεάν τρένο για το south terminal για να βρούμε εισιτήρια για την πόλη. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν η συχνότητα των δρομολογίων..οι συγκοινωνίες είναι φοβερές στο Λονδίνο...κάθε λεπτό περνάει τρένο, δεν προλαβαίνει να φύγει το ένα και τσούπ έρχεται το άλλο..Μαθημένος στην ελληνική πραγματικότητα μου φάνηκε εκπληκτική η συχνότητα. Για την πόλη εννοείται δεν παίρνουμε gatwick express..πολύ ακριβό//πάρα πολύ..είπαμε ρε Εγγλεζάκια, όχι και 20? το άτομο για να πας στο κέντρο..ήμαρτον!

Η μόνη λύση και το ίδιο καλή και αξιόπιστη είναι το southern που κατεβαίνει στάση victoria και δίνεις μόνο 3 λιρόνια..μια χαρά λοιπόν...σε μισή ωρίτσα και πολύ άνετα σε καινούργια βαγόνια φτάνουμε κέντρο..

Πρώτη δουλειά η oyster card..παιδιά πολύ εξυπηρετική κάρτα αλλά θέλει ένα 30λιρο για 5 μέρες τουλάχιστον..Το Λονδίνο είναι η χαρά του τουρίστα..πολύ εύκολα όλα δεν χάνεις πολύ χρόνο στο ψάξιμο. Πήραμε τις καρτούλες και βούρ στο μαγικό κόσμο του μετρό...Πας όπου θέλεις πολύ γρήγορα μα πάρα πολύ γρήγορα! Μόνο αυτές οι αποστάσεις για να αλλάξεις τρένο ήταν κουραστικές..περπάταγες περπάταγες..ένας λαβύρινθος αλλά όταν το τρένο φτάνει αμέσως με το που πας τα ξεχνάς αυτά..

Για ξενοδοχείο ίσως κάναμε την καλύτερη επιλογή...park inn στο holborn. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα..4στερο πολύ κεντρικό με σταθμό μετρό δίπλα και σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια απο covent garden. Δωμάτια άνετα, τέλειες τουαλέτες, πεντακάθαρο και όλα αυτά με περίπου 110? το δίκλινο την ημέρα. Πολύ καλά επιλογή και καλή σχέση τιμής/απόδοσης. Βέβαια πρωινό χρεώνει εξτρά αν θες, αλλά τι πειράζει, άλλωστε πάντα εναν καφέ δεν πίνουμε εμείς οι Έλληνες το πρωί?..Στο Λονδίνο θα αλλάξουμε τις συνήθειές μας..?;) Επίσης πολλά μαγαζιά στην γύρω περιοχή, με πολλά εστιατόρια και tesco ακριβώς δίπλα για τα αναγκαία..
 

Attachments

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ευχαριστούμε για την αφήγηση. Οι άγγλοι είναι πολιτισμένος λαός και φυσικά τους κακοφαίνεται αν πας στη χώρα τους και δε σεβαστείς τις συνήθειές τους. Το βρετανικό μουσείο έχει πολλούς ανεκτίμητους θησαυρούς και τα μάρμαρα του παρθενώνα είναι μόνο ένα μέρος τους. Για το λονδρέζικο σουβλάκι τι να πώ, ειδικά το the real greek φωνάζει απο μακριά ότι είναι χάλια. Η ουσία είναι ότι περάσατε καλά.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Καλα βρε παιδια, τοσα εστιατορια εχει το Λονδινο, τοσες κουζινες, στο greek souvlaki πηγατε??? :killme::harakiri:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αυτό το λονδίνο είναι απλά καταπληκτικό και υπέροχο όλες τις εποχές του χρόνου τελικά .....
Demetrius έχεις το απόλυτο δίκιο για τις τάρτες του Paul ειδικά οι λεμονιού οι καλύτερες που έχω φάει .
για το βρετανικό συμφωνώ απόλυτα απλά είσαι λιγουλάκι υπερβολικός ...εκτός απο τα δικά μας μάρμαρα που είναι σχεδόν το μισό μουσείο όντως έχει και άλλα πολλά υπέροχα εκθέματα
μήπως πλήρωσες υπερβολικά ακριβά την easy και με κλεισμένα καιρό τα εισιτήρια ?
αυτά τα ψώνια στο λονδίνο δεν πάιζονται με τίποτα
 

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Australia-N.Zealand
Η αλήθεια μου κατσε ακριβή τιμή για την εποχή που έκλεισα τα εισιτήρια..μετά μειώθηκαν αλλά την είχα ήδη πατήσει..στο τέλος κλασικά στα ύψη.
Ένας σουβλακοφάγος τελικά δύσκολα να μείνει χωρίς σουβλάκι..αφού ζήλεψα και το Λονδρέζικο..καλά να πάθω!
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
και εγώ στο λονδίνο την ίδια βλακεία έκανα. κανονικός χωριάτης. πήγα στο σόχο σε ιταλικό εστιατόριο. αν έβρισκα και γκρικ σουβλάκι, θα έμπαινα.η άλλη η πλάκα με τις εκπτώσεις. γίνεσαι το τέλειο θύμα. βλέπεις 60-70% και τρελαίνεσαι. όταν δεις όμως την αρχική τιμή τότε επανέρχεσαι στα λογικά σου. άσχετο. αληθεύει ότι η agean αλλάζει αεροδρόμιο?από τέλος οκτωβρίου θα πετά πλέον χίθροού?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
κι εγω εφαγα ιταλικο στο λονδινο.. δεν ειναι αυτο το θεμα.. :cool:

δε φημιζεται η πολη για την τοπικη της κουζινα.. για τις κουζινες απο ολο τον κοσμο φημιζεται... και εχει πολλες καλες επιλογες ο,τι και αν σας αρεσει... (ετσι δεν ειναι λιτσα, δεν εμεινες νηστικη ε? :bleh:)

αλλα το greek souvlaki οχι.. δε μου λειπει στη μια εβδομαδα που θα λειψω εκτος ελλαδας... ειπαμε ρε παιδιαα... δε μενουμε ελλαδα καλυτερα, αν μας λειπουν τετοια πραγματα!:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
δε φημιζεται η πολη για την τοπικη της κουζινα.. για τις κουζινες απο ολο τον κοσμο φημιζεται...
Εδώ θα διαφωνήσω.....π.χ. St. JOHN Restaurant, St. JOHN Bread and Wine | Smithfield restaurant, Spitalfields restaurant, Nose to Tail Eating, London restaurant

Φυσικά όμως και φημίζεται για τις κουζίνες του κόσμου που φιλοξενεί...
 

stellaer

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια
η κουζινα για την οποια επισης φημιζεται το Λονδινο ειναι και η Ασιατικη...εχω φαει τα καλυτερα κινεζικα, γιαπωνεζικα, ται, ινδικα κτλ
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
κι εγω εφαγα ιταλικο στο λονδινο.. δεν ειναι αυτο το θεμα.. :cool:

δε φημιζεται η πολη για την τοπικη της κουζινα.. για τις κουζινες απο ολο τον κοσμο φημιζεται... και εχει πολλες καλες επιλογες ο,τι και αν σας αρεσει... (ετσι δεν ειναι λιτσα, δεν εμεινες νηστικη ε? :bleh:)

αλλα το greek souvlaki οχι.. δε μου λειπει στη μια εβδομαδα που θα λειψω εκτος ελλαδας... ειπαμε ρε παιδιαα... δε μενουμε ελλαδα καλυτερα, αν μας λειπουν τετοια πραγματα!:D
οΧΙ βεβαια, μονο νηστικη δεν εμεινα!!! Και ιαπωνικο εφαγα,και στο flea market του Greenwich εφαγα πορτογαλεζικο,και σουσι στα spital fields,
και κινεζικο στην Chinatown εφαγα.....και λιβανεζικο στην Greek street παρεα με shisha Τσιμπισα και το κατιτις μου στο Princi για την λιγουρα... Η αληθεια ειναι οτι εφαγα και μια μερα σε Ιταλικο μετα απο μια παρασταση!!! Οκ, το φαγητο του,αλλα το κρασι ηταν ολα τα λεφτα!!:cool: Χικ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom