Ιταλία Καλοκαιρινές διακοπές στην Ιταλία

xremylos

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Γεια σας συμφορουμιτες! Αυτο το καλοκαιρι το ταξιδιωτικο μου διλημμα αναμεσα σε Ισπανια (Βαρκελωνη & Μαγιορκα) και Ιταλια, λυθηκε μετα απο πολυ ψαξιμο στο internet παρορμητικα και τελικα πηρα την αποφαση να κλεισω road trip στην γειτονικη μας χωρα. Ταξιδευουμε ως ζευγαρι και θελουμε να συνδυασουμε καλοκαιρινους προορισμους και must see ιταλικες πολεις. Εχω αφιερωσει ολα τα καλοκαιρια στην Ελλαδα και θα ηθελα να δω αλλα μερη που να ειναι ομως ατμοσφαιρικα το καλοκαιρι και ας χαραμισω λιγο τα μπανια του λαου!
Εκλεισα εισητηρια για Μπαρι αρχες Αυγουστου και επιστροφη μετα απο 12-13 ημερες απο Ανκονα. Σημειωτεον οτι οι τιμες στα ακτοπλοικα μου φανηκαν πολυ πιο οικονομικες σε σχεση με τα δικα μας νησια 400euro πηγαινε ελα με αμαξι για δυο ατομα.
Εχω κλεισει ξενοδοχειο μονο για το πρωτο σκελος του ταξιδιου στην costa amalfitana Positano για 3 ημερες και θα ηθελα να μου προτεινετε μερη για να συνεχισω το road trip ανεβαινοντας προς βορεια Ιταλια για να καταληξω τελικα Ancona. Ρωμη και Μιλανο βγαινουν απο το παιχνιδι εξ αρχης γιατι εχω παει αεροπορικως ,εχω στο μυαλο μου Φλωρεντια , Πιζα , Cinque terre (λογω ομοιοτητας με amalfi μαλλον καιγεται) ,Μπολονια, Σιεννα, Βενετια , Ριμινι.
Εχετε να μου προτεινετε καλοκαιρινα μερη που πηγατε εσεις και σας αρεσαν πολυ σε ενα τετοιο ταξιδι στη γειτονικη μας χωρα;
ΥΓ1θελω να μεινω 2-3 μερες στα μερη που αξιζουν, να μην ειμαι συνεχεια on the move και κανα μπανακι ευπροσδεκτο ΥΓ2 Σικελια... αλλη φορα, ειναι πολλα τα km Αρη...Σας ευχαριστω!
 

brabus67

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
λοιπον αφου ξεκινας απο κοστιερα αμαλφιτανα θα κανεις τον περιφημο ss165 που διασχιζει την ακτογραμμη αν δεν εχεις βρει να μηνεις δες στο αμαλφι to miramalfi hotel αλλα μονο τα σουπεριορ δωματια εχει και δικη του πισινα που θα σου χρειαστει εκει.τσινκουε τερε δεν θα ελεγα οτι εχει σχεση με κοστιερα αμαλφιτανα να πας κατ εμε και να μηνεις πορτοφινο.φλωρεντια πιζα σιενα μπολονια να πας, ριμινι ομως οχι αφου ειναι η λουτσα της ιταλιας.οπως ανεβαινεις απο αμαλφι για τσινκουε τερε αν θες σταματας σιβιταβεκεια και περνας σαρδηνια αλλιως πας ποιο πανω λιβορνο και περνας κορσικη γαλλια.καλη ιδεα θα ηταν να μην πας στην ενδοχωρα της ιταλιας στο κατακαλοκαιρο αλλα να ξεκινησεις απο αμαλφι τσινκουε τερε γαλλικη ριβιερα και να καταληξεις βαρκελονη το χω κανει και ειναι φοβερο ταξιδι.μαγιορκα που ελεγες δεν λεει και τιποτα μονο η παλια πολη της και αυτη οχι πολλα
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα κακά νέα είναι ότι στην περιοχή της Costiera αρχές με μέσα Αυγούστου θα γίνεται ο κακός χαμός... ετοιμάσου για θρυλικά μποτιλιαρίσματα...

Τα καλά νέα είναι ότι η συγκεκριμένη περιοχή είναι από τις ομορφότερες του κόσμου...

Τώρα γνώμη μου είναι να μην ξεχειλώσεις το ταξίδι σου και να ανέβεις μέχρι την Φλωρεντία και πολύ περισσότερο μέχρι την Βενετία... θα κάνεις άσκοπα χιλιόμετρα πασαλείβοντας τα πάντα... η εποχή είναι ιδανική για νότο... μπορεί να σε σοκάρει η πρότασή μου αλλά πίστεψέ με και τα μέρη είναι πανέμορφα και λιγότερο (όσο η εποχή το επιτρέπει βέβαια) τουριστικά... ακουσέ με και δεν θα χάσεις... είναι εντελώς λάθος η λογική μέσα σε 10-12 μέρες να προλάβω να δω όλη την Ιταλία...

Πρώτα απ όλα καλό θα ήταν αν μπορείς να αλλάξεις τις ημέρες που θα είσαι στην Costiera και να τις βάλεις μετά, θα ήταν ιδανικό... αν όχι θα κάνεις λίγα παραπάνω χιλιόμετρα αλλά δεν χάλασε κι ο κόσμος...

Η πρότασή μου λοιπόν έχει να κάνει με την Puglia... η Puglia από την Costiera απέχει ελάχιστα... τόλμησε το και θα ανακαλείψεις μέρη που ούτε καν φαντάζεσαι ότι υπάρχουν... Ιταλία δεν είναι μόνο η πολυφορεμένη Τοσκάνη και η τουριστικότατη ειδικά το καλοκαίρι Βενετία... ψάξου για Matera, Matina Franca, Castelmezzano, Craco, και φυσικά Alberobello και Lecce... ειδικά το Lecce δεν χάνεται...
Μέσα σε ένα τετραήμερο θα πάρεις μια μικρή γεύση για το πόσο υπέροχα είναι αυτά τα μέρη...

Mόλις λοιπόν "τελειώσεις", αν ποτέ υπάρχει περίπτωση να τελειώσεις, με αυτά τα υπέροχα μέρη, έρχεται η στιγμή του τριήμερου στην Costiera... την στιγμή που θα είσαι στην Costiera κανόνισε με κάθε κόστος να κοιμηθείς ένα βράδυ στο Κάπρι... προσοχή να κοιμηθείς και όχι να κάνεις ημερήσια ξεπέτα... θα γίνεται χαμός και θα είναι πανάκριβα αλλά η αξία ενός καφέ το βραδάκι στην πιατσέτα είναι ανεκτίμητη... από εκεί και μετά επίσης κρίμα θα ήταν να μην δεις και την Νάπολη τουλάχιστον για ένα βράδυ... και αξιόλογη είναι και καταπληκτικό φαγητό έχει...

Λογικά θα σου έχουν μείνει άλλες 2 ή 3 νύχτες... από την Νάπολη που θα έχεις κοιμηθεί, άρχισε να ανεβαίνεις... σταμάτα στην Σπερλόνγκα και φάε για μεσημέρι μια alle vongole στα κάτω εστιατόρια μετά την βόλτα σου στην υπέροχη πάνω πόλη, άφησε την Ρώμη πίσω σου και κανόνισε για ύπνο στην Περούτζια... και η πόλη είναι υπέροχη και σαν βάση για γύρω εκδρομές είναι άριστη... γνώμη μου είναι να ασχοληθείς ελάχιστα με την Τοσκάνη και να κινηθείς προς Ούμπρια... μην φτάσεις μέχρι την Φλωρεντία γιατί θα την κάψεις... κάνε μια ημερήσια προς Μονταλτσίνο και Μοντεπουλτσάνο, αγόρασε τα κρασιά σου και την άλλη μέρα φύγε προς το υπέροχο Γκούμπιο, κάνε στάση οπωσδήποτε στο Ουρμπίνο ( φοβερή διαδρομή) και κατέληξε Ανκόνα...

Αν το αποφασίσεις πίστεψέ με θα απολαύσεις ένα καταπληκτικό ταξίδι...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλως ηρθες,στην παρεα μας...λοιπον,για το θεμα Ιταλια εχει χυθει πολυ μελανι,στο φορουμ!
Μεχρι να παρεις τις απαντησεις σου,κανε αναζητηση και ξεκινα διαβασμα....ολες οι πολεις που ανεφερες ειναι πανεμορφες
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Μόλις γύρισα απο το ταξίδι μου (18 μέρες)στην Βόρεια κυρίως Ιταλία
Συμφωνώ με τα περισσότερα και πραγματικά αξίζουν η Μπολόνια (αν μπορέσεις μείνε στο SAVOYA REGENCY HOTEL-οι τιμές ποικίλουν ανάλογα την εποχή και τις μέρες π.χ. τα Σαββατοκύριακα είναι πιο φτηνά-υπέροχα δωμάτια -εξαιρετικό πρωινό-χαλαρωτική πισίνα και το λεωφορείο πολύ βολικό μπροστά σχεδόν απο το ξενοδοχείο για το κέντρο της πόλης περνά κάθε 10 λεπτά μέχρι τα μεσάνυχτα-δωρεάν parking ) Στη πόλη το φαγητό φτηνό και πολύ καλό ! αλλά πολύ ωραία επιλογή και η Περούτζια -κοντά και η πόλη της Ασίζης μην τη χάσεις για εκδρομούλα )Το Ρίμινι άστο έμεινα 4 μέρες μόνο και μόνο για τα παιδιά μου έχει πολλά πάρκα για τα παιδιά και τη μεγαλύτερη Waterland που έχω δεί Χωρίς να είναι άσχημη πόλη (ε δεν νομίζω να υπάρχει άσχημη πόλη στην Ιταλία) δεν αξίζει σε σχέση με άλλες και οι θάλασσες τους για μας τους Έλληνες ούτε το δαχτυλάκι μας δε βάζουμε μέσα τεράστιες αμμουδιές αλλά λασπερές μάλλον βρώμικες θάλασσες τους βλέπεις να κολυμπάνε και τους λυπάσαι!!!Εμένα επίσης μου άρεσε η πόλη της Ferrara -καταπληκτικό το ιστορικό της κέντρο -μετάνιωσα που είχα μόνο μια διανυκτέρευση εκεί !!!ότι και αν αποφασίσεις καλά να περάσεις Η Ιταλία είναι καταπληκτική (όχι όμως για μπάνια -μόνο σε πισίνες!!)Απόλαυσέ τη ...στις πλατείες της με ένα παγωτό στο χέρι -άκουσε τις μουσικές της ...αφουγκράσου την ιστορία της ...γεύσου τα αρώματα της -παρατήρησε πως δένουν αρμονικά το παρελθόν με το παρόν τους οι Ιταλοί σεβόμενοι τα πάντα γύρω τους και μετά επέστρεψε και ρίξε τις βουτιές σου στις δικές μας θάλασσες Ισως είναι το μόνο που μας έχει μείνει για να υπερηφανευόμαστε πια!
 

xremylos

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Εχουν πεσει τρελες προτασεις στο τραπεζι και θα πεσει δυνατο googlarισμα. Εχω κλεισει με σφραγιδα...χαγης και τιμολογιο amalfina πρωτο τριημερο για να εισελθω δυναμικα στη γειτονα χωρα και μετα το προγραμμα θα διαμορφωθει ελευθερα με βαση τις προτασεις του forum, διαθεση, ενστικτο, κουραση κτλπ. Booking με wifi την ημερα που εξαντλω ενα μερος και βουρ για επομενο στοχο! Απλως δε θελω να τρεχω σαν το Βεγγο συνεχως να απολαυσω παγωτακι, περατζαδα και ομορφιες σε χαλαρους ρυθμους..
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Eγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Traveller!
Έρχεσαι απο Μπάρι και φεύγεις απο Ανκόνα. Και γιατί να μην κάνεις τον γύρο του Νότου μιας και απο Νότο θα περάσεις θες δεν θες;

H Costiera είναι πανέμορφη, μαγευτική όμως ετοιμάσου για ποδοπάτημα. Ειδικά στο Positano αν μεσολαβεί ΠΣΚ, το απόλυτο χάος. Έχεις δει κινέζικες παραλίες; Κάπως έτσι...
Αυτοκίνητο και Costiera τον Αύγουστο είναι σχεδόν απαγορευτικός συνδυασμός. Είναι σχεδόν σίγουρο οτι δεν θα βρίσκεις να παρκάρεις αλλά και να σταθείς τυχερή, θα το πληρώσεις χρυσό. Oύτως ή άλλως μόνο με τα πόδια μπορείς να γυρίσεις τα χωριά διαφορετικά χάνεις την μαγεία τους. Το αυτοκίνητο θα το χρησιμοποιήσετε μόνο για να αλλάζετε περιοχές. Το ξενοδοχείο, σας παρέχει χώρο πάρκιγκ;

Σε 3 μέρες μπορείς να την γυρίσεις πάντως. Οπωσδήποτε Cetara, Amalfi, Maiori, Conca dei Marini, Ravello, Vietri sul mare (Το τελευταίο χωριό, γνωστό παγκοσμίως για τα κεραμικά).
Στην Cetara, έχει ένα πολύ ωραίο εστιατόριο για ψάρι και θαλασσινά. Λέγεται ''Acqua pazza''.
Eπίσης, μια βόλτα στο Salerno θα μπορούσες να την κάνεις μιας και είναι πολύ όμορφο.


Αυτά απο Costiera.

Θα περάσεις όμως απο Νότο, θα μείνεις Costiera και δεν θα δεις Sorrento; Δεν θα δεις Νάπολη; Costiera Cilentana; Για να μην το πάω παραπέρα σε Puglia, Lecce, Eλληνόφωνα χωριά, κ.λ.π
Ο Νότος είναι πολύ όμορφος κι έχει πάρα πολλά μέρη να δεις, θες θάλασσα την έχεις, θέλεις πόλεις γραφικά χωριά, τα έχεις.
Στην θέση σου θα το ξανασκεφτόμουν...

Η Ιταλία είναι καταπληκτική (όχι όμως για μπάνια -μόνο σε πισίνες!!)
xμμμ δεν θα το έλεγα!
Εκτός κι αν θεωρούμε Ιταλία μόνο οτι βρίσκεται απο Ρώμη και πάνω!
έχει εξίσου καταπληκτικές παραλίες και η Ιταλία!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
xμμμ δεν θα το έλεγα!
Εκτός κι αν θεωρούμε Ιταλία μόνο οτι βρίσκεται απο Ρώμη και πάνω!
έχει εξίσου καταπληκτικές παραλίες και η Ιταλία!
Εξισου τωρα...μαλλον υπερβαλλεις. Σε παρκα κλπ, Λαμπεντουζα, Σικελια υπαρχουν εκπληκτικες παραλιες αλλα ειναι πολυ πολυ λιγες σε σχεση με τις ελληνικες κ παλι μια που μπορει να συγκριθει με Μυρτο,Λαλαρια, Καθισμα (ενδεικτικα) δεν εχω δει.
Κ οπως ειπες για μπανιο απο Σικελια κ κατω...
 

xremylos

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Το ξενοδοχειο συνεργαζεται με ενα parking και θα παω long weekend! Οπως το βλεπω θα αφιερωσω 3 μερες amalfitana+Capri για να δω τα προτεινομενα της Ζacharoula + 1-2 μερες Ναπολι-Πομπηια . Μετα θα κανω τη μεγαλη μεταβαση στο βορρα και την πληρη εναλλαγη σε Σιενα-Σαν Τζιμινιανο-Φλωρεντια- Πιζα 4 διανυκτερευσεις με βαση μαλλον τη Φλωρεντια. Μου μενουν 3 ημερες που λογικα θα πανε 2 Μπολονια- 1 Ριμινι. Βεβαια σκεφτομαι και κατι τρελα σεναρια να παω Βενετια τις 3 στο τελος ή Ιταλικη Ριβιερα (Santa Margarhita -Rapallo- Portofino) αλλα νομιζω οτι ειναι υπερβολη και χιλιομετρικη και οικονομικη...Ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας ειμαι ανοικτος σε νεες ιδεες μεχρι τελευταια στιγμη!
 
Μηνύματα
10
Likes
5
Γεια σας συμφορουμιτες! Αυτο το καλοκαιρι το ταξιδιωτικο μου διλημμα αναμεσα σε Ισπανια (Βαρκελωνη & Μαγιορκα) και Ιταλια, λυθηκε μετα απο πολυ ψαξιμο στο internet παρορμητικα και τελικα πηρα την αποφαση να κλεισω road trip στην γειτονικη μας χωρα. Ταξιδευουμε ως ζευγαρι και θελουμε να συνδυασουμε καλοκαιρινους προορισμους και must see ιταλικες πολεις. Εχω αφιερωσει ολα τα καλοκαιρια στην Ελλαδα και θα ηθελα να δω αλλα μερη που να ειναι ομως ατμοσφαιρικα το καλοκαιρι και ας χαραμισω λιγο τα μπανια του λαου!
Εκλεισα εισητηρια για Μπαρι αρχες Αυγουστου και επιστροφη μετα απο 12-13 ημερες απο Ανκονα. Σημειωτεον οτι οι τιμες στα ακτοπλοικα μου φανηκαν πολυ πιο οικονομικες σε σχεση με τα δικα μας νησια 400euro πηγαινε ελα με αμαξι για δυο ατομα.
Εχω κλεισει ξενοδοχειο μονο για το πρωτο σκελος του ταξιδιου στην costa amalfitana Positano για 3 ημερες και θα ηθελα να μου προτεινετε μερη για να συνεχισω το road trip ανεβαινοντας προς βορεια Ιταλια για να καταληξω τελικα Ancona. Ρωμη και Μιλανο βγαινουν απο το παιχνιδι εξ αρχης γιατι εχω παει αεροπορικως ,εχω στο μυαλο μου Φλωρεντια , Πιζα , Cinque terre (λογω ομοιοτητας με amalfi μαλλον καιγεται) ,Μπολονια, Σιεννα, Βενετια , Ριμινι.
Εχετε να μου προτεινετε καλοκαιρινα μερη που πηγατε εσεις και σας αρεσαν πολυ σε ενα τετοιο ταξιδι στη γειτονικη μας χωρα;
ΥΓ1θελω να μεινω 2-3 μερες στα μερη που αξιζουν, να μην ειμαι συνεχεια on the move και κανα μπανακι ευπροσδεκτο ΥΓ2 Σικελια... αλλη φορα, ειναι πολλα τα km Αρη...Σας ευχαριστω!
Απλα να σε ενημερώσω ,μην περιμένεις και πολλά απο bologna
Φλωρεντια ειναι εκπληκτικά!!!! Και πιζα βέβαια
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Το ξενοδοχειο συνεργαζεται με ενα parking και θα παω long weekend! Οπως το βλεπω θα αφιερωσω 3 μερες amalfitana+Capri για να δω τα προτεινομενα της Ζacharoula + 1-2 μερες Ναπολι-Πομπηια . Μετα θα κανω τη μεγαλη μεταβαση στο βορρα και την πληρη εναλλαγη σε Σιενα-Σαν Τζιμινιανο-Φλωρεντια- Πιζα 4 διανυκτερευσεις με βαση μαλλον τη Φλωρεντια. Μου μενουν 3 ημερες που λογικα θα πανε 2 Μπολονια- 1 Ριμινι. Βεβαια σκεφτομαι και κατι τρελα σεναρια να παω Βενετια τις 3 στο τελος ή Ιταλικη Ριβιερα (Santa Margarhita -Rapallo- Portofino) αλλα νομιζω οτι ειναι υπερβολη και χιλιομετρικη και οικονομικη...Ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας ειμαι ανοικτος σε νεες ιδεες μεχρι τελευταια στιγμη!
Απο Φλωρεντια,αν μπορεσεις,βαλε στο προγραμμα σου και τη Lucca,λιγοτερο προβεβλημενη αλλα εξισου πανεμορφη πολη.Οσο για τη Bologna σε μια χωρα σαν την Ιταλια ναι περναει σε δευτερη μοιρα,σε καποια αλλη χωρα θα ηταν πρωτος ταξιδιωτικος προορισμος.Εμενα μου αρεσε πολυ,το αρνητικο ειναι οτι το καλοκαιρι την πιανει πολυ η ζεστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom