Καλοκαιρινές διακοπές 2021

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Καλημέρα σας! Ίσως νωρίς, ίσως και όχι, σκέφτομαι για φετινές καλοκαιρινές διακοπές. Μήλος, Αστυπάλαια, Αμοργός είναι οι επικρατέστερες επιλογες. Εσείς ως πιο έμπειροι και γνωστές ταξιδιωτικά, ποιο θα προτείνατε για ξέγνοιαστες διακοπες σε υπέροχες παραλίες με καλό φαγητό; (όχι απαραίτητα από αυτά τα τρία).
Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σας! Ίσως νωρίς
Καθόλου νωρίς, καλησπέρα.
Ελπίζουμε βέβαια να μην υπάρχει το περσινό χάλι με αναβολές σε πτήσεις και ακτοπλοϊκές συνδέσεις και μας χαλάσει τα σχέδια...

σε υπέροχες παραλίες
Μήλος, Μήλος και πάλι Μήλος, από τα νησιά που αναφέρεις.

Αμοργός σίγουρα και Μήλος.

Η Αστυπάλαια συνδυάζει και τα δύο φυσικά χωρίς να τρελαίνεσαι κιόλας. Άλλα είναι τα ωραία του νησιού.
Βασικά είναι θέμα προτεραιοτήτων, αν η δική σου είναι οι παραλίες τότε Μήλο χωρίς δεύτερη κουβέντα, απλά φρόντισε να βάλεις και δυο μερούλες στη γειτονική και πανέμορφη Κίμωλο για να δεις λίγο ομορφιά και να νιώσεις Κυκλάδες, γιατί στη Μήλο πέρα από τις παραλίες και τον οικισμό της Πλάκας πολύ το χάλι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Εντυπωσιακότερες παραλίες σίγουρα Μήλος και εννοείται πως έχει δίκιο ο @psilos3 η Κίμωλος απαραίτητο συμπλήρωμα. Η Μήλος έχει κάποια γραφικά σημεία όπως το Κάστρο αλλά γενικά δεν έχει την ομορφιά, τη γραφικότητα και την "ζεστασιά" της ατμόσφαιρας και των οικισμών της Αμοργού. Σαν νησί η Αμοργός είναι ομορφότερη. Οι παραλίες της είναι καλές αλλά υποδεέστερες της Μήλου.

Αν σε ενδιαφέρουν και άλλα νησιά όπως λες, μια καλή επιλογή για νοστιμότατο φαγητό σε συνδυασμό με καλές παραλίες είναι η Λέρος. Και πολλά αξιοθέατα όπως οι μύλοι, τα μουσεία της, το Κάστρο.....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@Virgi Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για τα τρία νησιά που αναφέρεις. Είμαι εντελώς κάθετη με τη Μήλο. Μόνο για παραλίες και τοπία. Μηδέν γραφικότητα, αδιάφορη η Πλάκα (το γκουγκλαρα για να διασταυρώσω ότι όντως έχει Κάστρο - ούτε που το πήρα χαμπάρι) και ο Αδάμαντας. Αδιάφορό και το φαγητό, μηδέν από διασκέδαση. Μόνο το Κλίμα μου άρεσε.
Η ψήφος μου θα πήγαινε στην Αμοργό για το συνολικό πακέτο που προσφέρει και ας μην έχει τις τοπ παραλίες.
Όσο για τη Λέρο @alma διαφωνώ κάθετα για το θέμα των παραλιών, από τις χειρότερες στα νησιά που έχω πάει. Ως προς γραφικότητα, αρχιτεκτονική αξίζει και το φαγητό δεν ήταν άσχημο, αλλά έως εκεί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
@Virgi
Όσο για τη Λέρο @alma διαφωνώ κάθετα για το θέμα των παραλιών, από τις χειρότερες στα νησιά που έχω πάει. Ως προς γραφικότητα, αρχιτεκτονική αξίζει και το φαγητό δεν ήταν άσχημο, αλλά έως εκεί.
Από ποιά απόψη από τις χειρότερες;
Θυμάμαι καθαρά νερά και διάφανα σε όσες παραλίες πήγα και υπήρχαν και κόλποι προφυλαγμένοι από τον άνεμο. Βέβαια όπως είπα και παραπάνω κι εγώ θεωρώ πως δεν συγκρίνονται με τις παραλιάρες της Μήλου και της Κιμώλου που αναφέρθηκαν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από ποιά απόψη από τις χειρότερες;
Θυμάμαι καθαρά νερά και διάφανα σε όσες παραλίες πήγα και υπήρχαν και κόλποι προφυλαγμένοι από τον άνεμο. Βέβαια όπως είπα και παραπάνω κι εγώ θεωρώ πως δεν συγκρίνονται με τις παραλιάρες της Μήλου και της Κιμώλου που αναφέρθηκαν.
Πράγματι τα νερά ήταν καθαρά και οι περισσότερες παραλίες ήταν προφυλαγμένες, αλλά οι μισές ήταν αβαθείς σε στυλ ατελείωτο περπάτημα και οι άλλες μισές είχαν κοτρόνες μέσα σε τόσο ακραίο σημείο που είχαν βάλει σακιά με χαλίκια και άμμο στο βυθό για να πατάς και να μπαίνεις. Επιπλέον η πλειοψηφία των παραλιών ήταν πολύ στενές. Σε κάποιες χώραγε ξαπλώστρα στη μεγάλη της διάσταση - ναι, βάζανε και ξαπλώστρες σε τέτοιες παραλίες. Σίγουρα οι παραλίες δεν είναι το δυνατό σημείο του νησιού.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ακραίο σημείο που είχαν βάλει σακιά με χαλίκια και άμμο στο βυθό για να πατάς και να μπαίνεις.
Πωω τι είπες τώρα. Αυτό το συνάντησα στον Βρωμόλιθο αν δεν κάνω λάθος. Μου έκανε και μένα κακή εντύπωση σε ένα κατά τα άλλα συμπαθητικό νησί.

Αλλά ρε παιδιά. Η κοπέλα λέει για ωραίες παραλίες, ξέγνοιαστες διακοπές, καλό φαγητό και δεν έχει πει κανείς τη Σάμο ακόμα και αναρωτιέμαι γιατί.
Πάλι καλά που υπάρχω και εγώ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Πράγματι τα νερά ήταν καθαρά και οι περισσότερες παραλίες ήταν προφυλαγμένες, αλλά οι μισές ήταν αβαθείς σε στυλ ατελείωτο περπάτημα και οι άλλες μισές είχαν κοτρόνες μέσα σε τόσο ακραίο σημείο που είχαν βάλει σακιά με χαλίκια και άμμο στο βυθό για να πατάς και να μπαίνεις. Επιπλέον η πλειοψηφία των παραλιών ήταν πολύ στενές. Σε κάποιες χώραγε ξαπλώστρα στη μεγάλη της διάσταση - ναι, βάζανε και ξαπλώστρες σε τέτοιες παραλίες. Σίγουρα οι παραλίες δεν είναι το δυνατό σημείο του νησιού.
Αυτό με τις ξαπλώστρες το θυμάμαι ακόμα και σε κάποιες σχετικά μικρές παραλίες. Αν και αυτό δεν το θεωρώ πως έχει να κάνει με την ομορφιά της παραλίας αλλά με το πως την εκμεταλλεύονται.

Απλώς η Λέρος θεωρώ πως σαν συνδυασμό αξιοθεατων, φαγητού, γραφικότητας, αρχιτεκτονικής ακόμα και παραλιών(δεν τις θεωρώ τοπ αλλά ούτε και άσχημες) προσφέρει ένα πολύ καλό πακέτο. Όντως δεν είναι το πιο δυνατό της σημείο οι παραλίες.

Σε αυτό η Μήλος βρίσκεται στις τοπ θέσεις.(Αν και υστερεί σε ομορφιά και γραφικότητα).

Επίσης η Αμοργός προσφέρει ένα καλό πακέτο.

@James δεν είσαι εντάξει. Έχω πει πολλές φορές και για τη Σάμο πως και σε φαγητό και σε τοπία και σε παραλίες δεν υστερεί καθόλου.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αλλά ρε παιδιά. Η κοπέλα λέει για ωραίες παραλίες, ξέγνοιαστες διακοπές, καλό φαγητό και δεν έχει πει κανείς τη Σάμο ακόμα και αναρωτιέμαι γιατί.
Πάλι καλά που υπάρχω και εγώ.
Εκτός από @alma .

Εντάξει? Το έφτιαξα τώρα? :p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πωω τι είπες τώρα. Αυτό το συνάντησα στον Βρωμόλιθο αν δεν κάνω λάθος. Μου έκανε και μένα κακή εντύπωση σε ένα κατά τα άλλα συμπαθητικό νησί.
Και αλλού.
Αλλά ρε παιδιά. Η κοπέλα λέει για ωραίες παραλίες, ξέγνοιαστες διακοπές, καλό φαγητό και δεν έχει πει κανείς τη Σάμο ακόμα και αναρωτιέμαι γιατί.
Πάλι καλά που υπάρχω και εγώ.
Μα που έχουμε το μυαλό μας?! :bleh:
Πρέπει όμως κάποια στιγμή να μας κάνεις μια ανάλυση γιατί η Σάμος δεν είναι τόσο δημοφιλής στους Έλληνες, άρα και στα μέλη του φόρουμ, παρόλο που είναι ΤΟ νησί.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πρέπει όμως κάποια στιγμή να μας κάνεις μια ανάλυση γιατί η Σάμος δεν είναι τόσο δημοφιλής στους Έλληνες, άρα και στα μέλη του φόρουμ, παρόλο που είναι ΤΟ νησί.
Φοβερή σκέψη. Πού όμως να γίνει η ανάλυση? Ίσως ένα νέο τόπικ "Για ποιους λόγους δεν είναι δημοφιλή κάποια νησιά"??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πρέπει όμως κάποια στιγμή να μας κάνεις μια ανάλυση γιατί η Σάμος δεν είναι τόσο δημοφιλής στους Έλληνες, άρα και στα μέλη του φόρουμ, παρόλο που είναι ΤΟ νησί.
Συμφωνώ απόλυτα, θα το ήθελα πολύ κι εγώ ειδικότερα από μέλη που έχουν καταγωγή ή ακόμη καλύτερα ζουν στα νησιά όπως ο @James που έχει αναφερθεί πολλές φορές.

Ίσως ένα νέο τόπικ "Για ποιους λόγους δεν είναι δημοφιλή κάποια νησιά"??
Εξαιρετική ιδέα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom