Ουκρανία Καλοκαιρινές περιπέτειες στην Ουκρανία...

mermaid

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Γεια σας travellers! Λοιπόν με πολύ χαρά και ενθουσιασμό θα σας διηγηθώ τον ενάμιση ανεπανάληπτο μήνα που έζησα στην Ουκρανία που έληξε δυστυχώς πριν 15 μέρες που έφτασα στα πάτρια εδάφη...Το ταξίδι αυτό το είχα προγραμματίσει 2-3 μήνες πριν την αναχώρηση μου καθώς θα ταξίδευα στην Ουκρανία μέσω ενός πανεπιστημιακού προγράμματος για εθελοντική πρακτική άσκηση και απαιτούνταν οι απαραίτητες διαδικασίες(χαρτιά κ.α) να προετοιμαστούν νωρίτερα!Για να είμαι ειλικρινής ο ενθουσιασμός μου ,ότι θα επισκεφτώ ένα κράτος σαν την Ουκρανία,δεν ήταν τόσο έντονος.Είχα ακούσει ότι πρόκειται για ένα φτωχό κράτος σε σύγκριση με την Ελλάδα(και φυσικά ισχύει,οι τιμές είναι έντονα χαμηλότερες σε εξωφρενικό σημείο ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ φορές) και γενικά ήμουν προετοιμασμένη για τις χειρότερες συνθήκες...Παρόλ'αυτά τα εισιτήρια τα είχα κλείσει ενάμιση μήνα πριν και διάλεξα την ουκρανική αεροπορική εταιρεία aerosvit με απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη για το αεροδρόμιο Μπορισπόλ του Κιέβου!Η τιμή του εισιτηρίου αρκετά τσιμπημένη για ένα ταξίδι 2,5 ωρών, 355 ευρώ!Αλλά προτίμησα να μην ταλαιπωρηθώ με στάσεις...
Η μέρα είχε φτάσει,αναχώρησα στις 3 Ιουλίου!Το ταξίδι ήταν ομαλότατο και μας σέρβιραν σαλατούλα και κάποια αλλαντικά(κάποια από τα οποία μπορεί να ήταν και τοπικά ουκρανικά) και κάτι το οποίο παρατήρησα είναι ότι πίνουν για ποτό,αναψυκτικό ντοματοχυμό(το δοκίμασα κατά την παραμονή μου εκεί και είναι απαίσιο) αντί για κανονικό χυμό...Αφού έφτασα στο αεροδρόμιο ,περάσαμε από έλεγχο διαβατηρίων(οι Έλληνες πολίτες δεν χρειάζονται βίζα για την Ουκρανία) και αφού παρέλαβα την βαλίτσα μου ,η περιπέτεια άρχισε!Σε ένα κράτος που δεν ξέρουν οι περισσότεροι αγγλικά και σχεδόν όλοι μιλάνε ρώσικα και ουκρανικά(παρόμοια γλώσσα αν και κατηγορηματικά το αρνούνται:cool:) άρχισα να ψάχνω για το περίφημο μωβ skybus που θα το έπαιρνα για να πάω στο railway station όπου θα με παραλάμβανε κάποιος υπεύθυνος του προγράμματος.. Συνάλλαγμα είχα κάνει από Ελλάδα,όχι πολλά,για τις απαραίτητες μετακινήσεις μιας και με είχαν πληροφορήσει ότι μπορώ να κάνω άνετα εκεί αφού υπάρχουν πάρα πολλά ανταλλακτήρια συναλλάγματος!Αφού με την βοήθεια μιας ουκρανέζας κυριούλας που ταξίδευε μαζί μου στο αεροπλάνο,βρήκα το λεωφορείο αυτό και πάλι καλά που υπήρχε και αυτή για να με ενημερώσει πόσο κάνει.Η τιμή του ήταν 25 χρύβνιες (UAH) που είναι περίπου 2,5 ευρώ (Η αναλογία ευρώ-χρύβνιας είναι 1/10 στο περίπου).Η τιμή αυτή είναι λίγο τσιμπημένη από τα υπόλοιπα λεωφορεία που δεν θα βρεις την τιμή μιας διαδρομής πάνω από 4 χρύβνιες!!Δικαιολογείται όμως διότι το skybus είναι σε καλύτερη κατάσταση από τα υπόλοιπα και είναι μάλλον πρόσφατα λεωφορειάκια λόγω του euro 2012!Στην διαδρομή προσπαθούσα να απομνημονεύσω κάθε εικόνα,μιας χώρας υποτιμημένης (η αλήθεια να λέγεται),μια ανάμιξη πράσινου και γκρίζου παντού!Κίνηση πολύ στους δρόμους και πολλοι οδηγοί να παραλείπουν τον Κ.Ο.Κ ..Κατά την άφιξη μου στον σταθμό των τρένων,ήμουν αρκετά εντυπωσιασμένη με την εκκλησία απέναντι!Με δέος και έκπληξη έκατσα να την κοιτάω και να τραβάω φωτογραφίες για αρκετά λεπτά!Οι χρυσές λεπτομέρειες που κεντούσαν το εξωτερικό της σε άφηναν άναυδο..Έκατσα εκεί επί μισή ώρα περιμένοντας κάποιον/κάποια να με παραλάβει για να πάω στο summer camp που θα έμενα εκεί για 4 ολόκληρες εβδομάδες..Η ώρα περνούσε και κανένας δεν φαινόταν!Αποφάσισα να δανειστώ το κινητό ενός κυρίου(το δικό μου δεν λειτουργούσε με τον ελληνικό αριθμό αν και είχα μονάδες) αλλά που να φανταζόμουν ότι αυτός ο κύριος θα ήταν μεθυσμένος..Σημαντικό είναι να αναφέρω ότι στην Ουκρανία οι περισσότεροι κυκλοφορούν με ένα μπουκάλι(λόγω της πολύ φθηνής τιμής του αλκοόλ).Τέλοσπάντων αφού το δανείστηκα με την γλώσσα του σώματος και δεν απαντούσε κανένας στο τηλεφώνημα μου,με έπιασε απόγνωση..Μία τρελή να κυκλοφορεί με μια βαλιτσάρα πέρα δώθε:bleh: ήμουν προετοιμασμένη για το χειρότερο,ακόμα και να κοιμηθώ στο παγκάκι!:haha: Τέλος καλό,όλα καλά μια δίμετρη ξανθιά κοπελίτσα με πλησίασε και μου φώναξε GREECE?? Ναι :clap: επιτέλους!!Ηρέμησα και χοροπήδηξα από την χαρά μου:lol: Η συνέχεια έπεται...
 

Attachments

mermaid

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
γιατί το ήξερες και από χθες εσύ καλέ?:lol:

μπορείς να είσαι πιο ευγενικός
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom