Καλοκαιρινες διακοπες στην ελαφονησο

Dominic

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
καλημερα παιδια.
σκεφτομαι με την κοπελα μου και κατι φιλους να παμε ελαφονησο το καλοκαιρι.εχω ακουσει πως ειναι εκπληκτικα και εχουμε ψηθει αγρια να παμε

θελω να ρωτησω εμπειριες(και συμβουλες φυσικα) για το μερος.

επισης σκεφτομαστε να μεινουμε με σκηνες σε ενα καμπινγκ που εχει.αξιζει?

δεν θα εχουμε αμαξι μαζι. θα ειναι δυσκολη η προσβαση μας στο υπολοιπο νησι η και στο χωριο?

ευχαριστω πολυ

αν υπαρχει και αλλο παρομοιο θεμα συγχωρεστε με και μετατοπιστε με παρακαλω...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
υπαρχουν γενικα πληροφοριες στο φορουμ
εχει και ιστορια
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...6-%F0%DC%EC%E5-e%EB%E1%F6%FC%ED%E7%F3%EF.html

σε γενικες γραμμες, το καμπινγκ ειναι καλα οργανωμενο και εχει πολλα ατομα,απλα δεν ειναι τοσο φτηνο, 8 το ατομο και 5 η σκηνη σε 8εση χωρις ρευμα, 8 η σκηνη σε θεση με ρευμα....Εχει καφετερια, μινι μαρκετ, εστιατοριο και πλεον και μπαρακι...Δε μου αρεσει ειναι οτι ειναι στρωμενο με τσιμεντο σχεδον ολο.

το νησι περα απο τη παραλια του καμπινγκ και τη διπλανη εχει αλλη ακομα μια που ειναι ιδιας φασης, γαλαζια νερα κ.τλ στην αλλη μερια του νησιου, λεγεται να νησια της Παναγιας....ειναι λιγοτερο επισκεψιμη και εξισου ομορφη. Αν θες εντελως αδειες παραλιες, με το καραβακι της γραμμης πας απεναντι στη παραλια της Πουντας, ομορφη και αυτη!

Η μεταφορα ειναι ευκολη στο χωριο που ειναι οι ταβερνες, εχει πλεον και το καμπινγκ βανακι, αλλα κυριως με οτοστοπ, το νησι εχει ενα και μοναδικο δρομο, ολοι σε παιρνουν με το αμαξι και το χωριο απεχει μολις 4-5 χιλιομετρα...εγω ετσι κινουμαι συχνα..

Απο νυχτερινη ζωη μη περιμενεις πολλα, 2 απο τα καφε το κρατανε μεχρι αργα παντως.

οτι αλλο θες ρωτα, πεταγομαι εκει για μπανιο συχνα,

Μη ξεχασεις το δυνατο αντιηλιακο!!!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
To αμαξι δεν ειναι οντως καταλληλο για το νησι. Αλλα ενα μεταφορικο σιγουρα θα το χρειαστειτε. Σκεψου οτι οι αποστασεις μεταξυ Σιμου (εκει ειναι το camping), Λιμανιου (χωρας) και Νησιων Παναγιας (η 2η εκπληκτικη παραλια του νησιου) ειναι μεγαλες για να τις περπατησεις. Μπορειτε καποιες μερες να νοικιασετε μηχανακι αν εχετε διπλωμα. Ταξι δε χρησιμοποιησα στο νησι, ειχαμε μηχανακι κι ετσι δε ξερω τι παιζει απο τιμες και τετοια.
Το νησι εχει ολες κι ολες 3 παραλιες. Το μεγαλο Σιμο, το μικρο Σιμο και τα νησια της παναγιας. Εγω ερωτευτηκα τα νησια. Φροντιστε να εχετε ψαθες καπελα κτλ για να μη πληρωνετε ομπρελες καθως σε πολλα σημεια τις χρεωνουν. Ευτυχως υπαρχει χωρος για τη πετσετουλα σου... ακομα. Οι παραλιες ειναι ΘΕΙΚΕΣ αλλα το νησι εχει μονο παραλιες και ωραιο φαγητο εκει στη χωρα που ειναι και ολα τα μαγαζακια μαζεμενα. Θελω να πω πως δεν εχεις επιλογες για ποτο κτλ. Αν πας με τη παρεα σου και δε σας πολυ-νοιαζει αυτο τοτε οκ. Για το camping δε γνωριζω, δε μπηκα καν. Το νησι σιγουρα αξιζει αλλα μονο για το πρωι που εισαι ολη μερα παραλια και δε χορταινεις να κολυμπας σ'αυτα τα νερα!!! Ο,τι αλλο θελεις πες μου.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Αν θες εντελως αδειες παραλιες, με το καραβακι της γραμμης πας απεναντι στη παραλια της Πουντας, ομορφη και αυτη!

Η μεταφορα ειναι ευκολη στο χωριο που ειναι οι ταβερνες, εχει πλεον και το καμπινγκ βανακι, αλλα κυριως με οτοστοπ, το νησι εχει ενα και μοναδικο δρομο, ολοι σε παιρνουν με το αμαξι και το χωριο απεχει μολις 4-5 χιλιομετρα...εγω ετσι κινουμαι συχνα..

Απο νυχτερινη ζωη μη περιμενεις πολλα, 2 απο τα καφε το κρατανε μεχρι αργα παντως.
H Πουντα πραγματι εξισου πολυ ομορφη!!!

Α να για το βανακι δεν ειχα ιδεα. Οσο για το οτοστοπ ειναι αναλογα αν μπορεις να το κανεις αυτο.Βεβαια στο καμπινγκ ο φιλος μας μπορει να γνωρισει κοσμο και να πηγαινουν μαζι.

Δεν τα εντοπισα αυτα τα καφε. Ειχε κι ενα σαν κλαμπ ανοιχτο εκει κοντα στο Σιμο αλλα οταν πηγα εγω ηταν ολιγον τι νεκρα τα πραγματα. Δε ξερω τι παιζει φετος.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Όσες φορές έχω πάει Ελαφόνησο έχω μείνει στο κάμπινγκ γιατί διαφορετικά νομίζω πως χάνω κάτι από την μαγεία της. Μένεις στην σκηνή και σε 1' είσαι παραλία. Δεν είμαι του κάμπινγκ και η μαγεία έχει φύγει έτσι κι αλλιώς με τα χρόνια. Με θλίβει αφάνταστα να βλέπω την παραλία αυτήν με ομπρέλες και ξαπλώστρες. Any way. Δεν παύει να είναι ένα κόσμημα η παραλία και καθαρή παρόλο τον πολύ κόσμο. Κοίτα αν μπορείς να πας Ιούνιο ή Σεπτέμβριο, θα το ευχαριστηθείς περισσότερο. Χωρίς ΙΧ πως θα φτάσεις στην Πούντα για να περάσεις απέναντι? Και δεν ξέρω πως θα μετακινηθείς μέσα στο νησί γιατί αν μείνεις στο κάμπινγκ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θες να την βγάλεις με το μονοπωλειακό ακριβούτσικο σούπερ μάρκετ κι εστιατόριο του κάμπινγκ. Αν πάλι μείνεις στο χωριό πως θα πηγαίνεις στις παραλίες? Δες το, δεν έχω πάει ποτέ χωρίς αυτοκίνητο. Και ψάξε λίγο και στο φόρουμ, έχει κι άλλα θέματα με την Ελαφόνησο τα οποία θα βρεις πολύ χρήσιμα. Καλά να περάσεις!!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Έχει βανάκι το κάμπινγκ? Ούτε κι εγώ το ξέρα, έχω να πάω 2 χρόνια... Έχουν χειροτερέψει τα πράγματα? Από άποψη πολύ κόσμου εννοώ..
Ωτοστόπ κι εγώ δεν νομίζω να έκανα και άντε μια φορά οκ, τώρα να βασίσω όλες μου τις μέρες στο ωτοστοπ χλωμιάζω..
Πιστεύω πάντως πως η Ελαφόνησος είναι για να λιώνεις όλη μέρα στην παραλία κι ουχί για διασκέδαση. Κανα φαγητάκι, κανά καφεδάκι και πολύ είναι. Παίρνεις ποτά και διάφορα από το σούπερ μάρκετ κι αράζεις στις σκηνές κάνοντας το δικό σου πάρτι, ενοχλώντας τους γύρω που θέλουν να κοιμηθούν από τις 23.00. :D
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
η καλυτερη λυση χωρις οχημα ειναι παντως να μενεις χωριο και με το καραβακι ( παει καραβακι καθημερινα στη μικρη παραλια εχει 3-5 την ημερα) η ωτοστοπ να πεταγεσαι καθε μερα για μπανιο....ετσι και αλλιως τα λεφτα που θα γλιτωσεις απο το δωματιο(ποθ το καμπινγκ δεν ειναι και λιγα 24), θα τα δωσεις οπως ειπαν στο ακριβο μινι μαρκετ και εστιατοριο του καμπινγκ...

στο χωριο θα πιεις το καφε σου σαν ανθρωπος, εχεις επιλογες φαγητου και το εχεις να πιεεις και ενα ποτο το βραδυ. Το καμπινγκ ετσι και αλλιως ειναι καλυτερο για μεγαλες παρεες.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Έχει βανάκι το κάμπινγκ? Ούτε κι εγώ το ξέρα, έχω να πάω 2 χρόνια... Έχουν χειροτερέψει τα πράγματα? Από άποψη πολύ κόσμου εννοώ..
Ωτοστόπ κι εγώ δεν νομίζω να έκανα και άντε μια φορά οκ, τώρα να βασίσω όλες μου τις μέρες στο ωτοστοπ χλωμιάζω..
δεν ειμαι και βεβαιη, παντα ειχε ,ομως μονο για μεταφορα οταν πηγαινες και ερχοσουν, νομιζω ομως οτι πλεον το ειδα να κινειται πιο συχνα....
Απο αποψη κοσμου τα ιδια...

Αυτο που εχει χειροτερεψει ειναι οτι διπλαδιαστηκαν οι ομπρελες, δωρεαν βεβαια....και προσωπικα εχωντας μεινει στη παραλια χωρις ανθρωπο σε σκηνη στους κεδρους , να πεταω το μαγιο και να βουταω , μου κακοφαινεται πολυ!!!!


Η μικρη παραλια παντα παραμενει πιο ηπια και ανθρωπινη , οπως και τα νησια της Παναγιας..

οσο για το ωτοστοπ πολλοι απο εμας που μενουμε απεναντι το κανουμε συστηματικα στην ελαφονησο, καθως αμα καθε 3-4 μερες που πηγαινω για μπανιο κουβαλαμε αμαξι θελουμε ενα μηνιατικο στο φερυ ( 20 ευρω πηγαιελα το οχημα) και φυσικα δε θα βασιζομουν σε αυτο καθημερινα αν ηταν πρωτη φορα διακοπες εκει!

επισης Ιουνιο η Σεπτεμβριο ειναι καλυτερα οπως ειπε η Ζμαρια ....αρκει να μην ειναι του αγιου πνευματος, μπορει να μπουν στο νησι περισσοτεροι και απο το δεκαπενταυγουστο
 

lia7

Member
Μηνύματα
35
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θεωρώ ότι είμαι από τις τυχερές γιατί είμαι από τη Λακωνία και είχα τη χαρά να ζήσω το ελαφονήσι και τη παραλία του Σίμου τη δεκαετία του 80 και του 90. Να φτάνεις με το αμάξι στη Πούντα που 'εφευγε το καραβάκι για το νησί κια να βουτάς επί τόπου στο μόλο του λιμανιού για να δροσιστείς.
Εδώ και πολλά χρόνια αρνούμαι να πάω και να δω πως έχουν καταντήσει το νησί.
Όσο για το καμπινκ από τα χειρότερα της Ελλάδος σε μια από τις ομορφότερες παραλίες της χώρας. Κάνω συχνά κάμπινκ και αν και προτιμώ το ελεύθερο δεν εχω συναντήσει πολλά κάμπινκ γεμάτα τσιμέντο και αριθμημένα τετράγωνα για το που θα στήσω τη σκηνή μου...:mad:
Προτιμώ να θυμάμαι τη παραλία του Σίμου χωρίς ορδές Αθηναίων, χωρίς ομπρέλες και ξαπλώστρες. Θέλω να μείνω με την εικόνα : χρυσή λεπτή άμμο, κέδροι και γαλαζοπράσινα νερά.
Αν κάποιος θέλει να την επισκεφτεί το καλύτερο θα ήταν μια επίσκεψη τον Ιούνιο ή το Σεπτέμβρη χωρίς διανυκτέρευση.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θεωρώ ότι είμαι από τις τυχερές γιατί είμαι από τη Λακωνία και είχα τη χαρά να ζήσω το ελαφονήσι και τη παραλία του Σίμου τη δεκαετία του 80 και του 90. Να φτάνεις με το αμάξι στη Πούντα που 'εφευγε το καραβάκι για το νησί κια να βουτάς επί τόπου στο μόλο του λιμανιού για να δροσιστείς.
Εδώ και πολλά χρόνια αρνούμαι να πάω και να δω πως έχουν καταντήσει το νησί.
Όσο για το καμπινκ από τα χειρότερα της Ελλάδος σε μια από τις ομορφότερες παραλίες της χώρας. Κάνω συχνά κάμπινκ και αν και προτιμώ το ελεύθερο δεν εχω συναντήσει πολλά κάμπινκ γεμάτα τσιμέντο και αριθμημένα τετράγωνα για το που θα στήσω τη σκηνή μου...:mad:
Προτιμώ να θυμάμαι τη παραλία του Σίμου χωρίς ορδές Αθηναίων, χωρίς ομπρέλες και ξαπλώστρες. Θέλω να μείνω με την εικόνα : χρυσή λεπτή άμμο, κέδροι και γαλαζοπράσινα νερά.
Αν κάποιος θέλει να την επισκεφτεί το καλύτερο θα ήταν μια επίσκεψη τον Ιούνιο ή το Σεπτέμβρη χωρίς διανυκτέρευση.
Τι μου θύμησες... δεκαετία 90, να έχω στήσει τη σκηνή στην άκρη του Σαρακήνικου (Μεγάλος Σιμος) και να περπατάω κανά 20λεπτο για το παραγκο-μπαρ όπου έτρωγα ότι είχε και έπινα το ποτακι μου χαμέ υπό το φως των αστεριών. Μόνη συντροφιά ένα βιβλίο. Ομπρέλες τότε στην μεγάλη παραλία ούτε για αστείο. Κάμπινγκ δεν υπήρχε, ο δρόμος προς τη χώρα ήταν χωμάτινος και μόνος τρόπος μετακίνησης το ωτοστόπ. τρομάζω στην ιδέα να επισκεφθώ ξανά το μέρος όσο κι αν το αναπολώ πολύ
Ίδιες εμπειρίες σε όλα τα κυκλαδονήσια...
Πείτε μου ότι και στο Πορι στα κουφονήσια απαγορέψανε το κάμπινγκ να σαλτάρω. Επίσης με τη Χιλιαδού τι γίνεται τελικά;

Βρε παιδιά, δεν κανονίζουμε καμμιά εκδρομή με τις σκηνούλες μας; :roll:
 

lia7

Member
Μηνύματα
35
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επίσης με τη Χιλιαδού τι γίνεται τελικά;


Η Χιλιαδού καλά κρατεί ακόμα. Πριν 2 χρονια έκανε εκεί το γαμο του κολλητός μου και είχαμε κατασκηνώσει 200 άτομα. Δεν μας ενόχλησε κανείς αν και ήταν αρχές Ιουλίου.
Μας είπαν βέβαια ότι κατα καιρούς μέσα στο καλοκαίρι κάνει ντου η αστυνομία και ζητάει να βγάλεις τη σκηνή σου.
Η παραλία ακόμα καθαρή από ξαπλώστρες και ομπρέλες. Και στο 2ο λιμανάκι μπορείς να κάνεις γυμνισμό χωρίς να ενοχλείται κανείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom