Κροατία Μαυροβούνιο Καλοκαιρινο tour σε Μαυροβουνιο - Κροατια

Tsegis

Member
Μηνύματα
20
Likes
67
Καταρχην καλησπερα σε ολα τα μελη ως νεο μελος στην παρεα. Επειτα απο την βοηθεια και τις απαραιτητες πληροφοριες που πηρα απο τα παιδια που εχουν γραψει την ιστορια τους απο ενα αναλογο ταξιδι ειπα να γραψω καποια πραγματα που ισως βοηθησουν και τους επομενους μιας και μολις πριν τρεις μερες επεστρεψα απο Κροατια. Η αποφαση για να μην επισκεφτουμε με την κοπελα καποιο νησι φετος παρθηκε λογω χρηματων και σκεψης για κατι ενναλακτικο οποτε 1 με 6 Αυγουστου το προγραμμα ελεγε Θεσσαλονικη-Αλβανια-Μαυροβουνιο-Κροατια με διανυκτερευση στις δυο τελευταιες..Ετσι Σαββατο 6.30 το πρωι, αφου εχουμε γεμισει το ψυγιακι με τα απαραιτητα φαγητα κ νερα, ξεκιναμε με το θηριακι μου (ενα συμπαθητικο 1000αρακι Yaris '15) και στις 8.30 ημασταν Καστορια για τον απαραιτητο καφε πριν τα συνορα της Κρυσταλλοπηγης. Παρεπιπτοντως φοβερη η Καστορια αξιζε μια διανυκτερευση στην επιστροφη. Μετα απο μιση ωρα περιπου βρισκομαστε στα συνορα με Αλβανια, εχοντας ηδη διαβασει εδω μεσα οτι δεν χρειαζεται να περιμενω στην ιδια ουρα με τους Αλβανους, πιανω τον Αστυνομικο και με βαζει να περασω με αλλους 2-3 ακομα Ελληνες απο διπλα ξεμπερδευοντας γρηγορα. Στο κιοσκι της Αλβανικης Αστυνομιας περιμενα περιπου ενα τεταρτο, τυπικος ελεγχος, οπωσδηποτε πρασινη καρτα και εχω μπροστα μου πλεον 400 περιπου χλμ αν δεν κανω λαθος μεχρι τα συνορα με Μαυροβουνιο. Η πρωτη εντυπωση της Αλβανιας καλυτερη απο οτι περιμενα. Αρκετα καινουρια σπιτια, το αυτοκινητο μου αν και καινουριο ηταν απο τα χειροτερα που κυκλοφορουσαν εκει περα, τοπια σαν τα δικας μας δεξια και αριστερα οποτε ολα καλα. Για λιγο οπως αποδειχτηκε. Αστυνομια καθε 2 χλμ, οδηγοι οι χειροτεροι που εχω συναντησει και οι πολεις που ακολουθησαν δε σε ενεπνεαν να κανεις σταση ουτε για τουαλετα. Το Πογραδετς μεσα στη βρωμα, οι πιτσιρικαδες να πουλανε ψαρια στην ακρη του δρομου και τα βουνα να αρχιζουν να φαινονται στον οριζοντα. Τελικα μετα απο ενα πολυ κακο και κουραστικο κομματι δρομου σταματαμε λιγο εξω απο Ελμπασαν για τουαλετα και βενζινη. Ευτυχως το παλικαρακι που δουλευε εκει μιλουσε Ελληνικα, δεχοταν ευρω και ετσι καταφερα και εβαλα και βενζινη συνεχιζοντας το δρομο μου. Το Ελμπασαν μια αδιαφορη πολη οποτε συνεχιζουμε για Τιρανα. Καινουριο τουνελ και καλος δρομος μεχρι τα συνορα, επιτελους και διπλη λωριδα, οποτε ευκαιρια και για ξεκουραστη οδηγηση. Τα Τιρανα φαινονται σαν μια οαση μεσα στην Αλβανια, πανυψηλα κτιρια, μαγαζια, ωραια πολη γενικα. Το κακο βεβαια ειναι οτι η οδηγηση στα Τιρανα ειναι εφιαλτης. Ισως η πιο δυσκολη οδηγικη μου εμπειρια. Δεν ξερω που να παρκαρω και επειδη θελω να φτασω μερα στο Μαυροβουνιο για να κανω και ενα μπανακι φευγω καρφι. Λιγο πριν βγω απο Αλβανια μια σταση ακομα εξω απο τη Σκοδρα μιας και η πολη ειναι βιομηχανικα περιοχη, λιγες φωτογραφιες στη Λιμνη, μια ανασα και ξανα στο δρομο. Σε ενα τεταρτακι συνορα με Μαυροβουνιο, τυπικος ο ελεγχος ξανα και συνεχιζουμε, το οδοστρωμα σε κακη κατασταση αν και παλι μια λωριδα. Εχω βαλει στο gps Sveti Stefan μιας και θα διανυκτερευα εκει και με στελνει απο εναν δρομο μεσα απο το βουνο. Νομιζα πως θα ημουν μονος μου αλλα ο δρομος, αν και χωρουσε 1,5 αμαξι, πολυσυχναστος και για 30 λεπτα περιπου παρακαλουσα να μην με σεντραρει κανεις σε καμια στροφη μιας και κατεβηκε μεχρι και λεωφορειο απο αυτο το δρομακι. Τελικα μετα απο περιπου 12 ωρες, 6 ωρα Μαυροβουνιου ειναι μια ωρα πισω, φτανω στο Sveti Stefan, ενα συμπαθητικο θερετρο 9χλμ εξω απο την Μπουντβα. Με ειχε φαει η κοπελα μου να παμε, το ειχε δει σε φωτο και της αρεσε. Αφηνουμε πραγματα στο δωματιο, πολυ καλο και πολυ ευγενικος ο ιδιοκτητης, και παμε παραλια. Ασχημη η πρωτη εντυπωση μιας και ηταν βρωμικη στην αρχη η παραλια αλλα με την κουραση που ειχα φαει δεν με ενοιαζε και πολυ. Η παραλια δεξια της νησιδας ειναι πολυ πιο ωραια και πεντακαθαρη αλλα εχουν την ξαπλωστρα 75 ευρω (και εγω παραπονιεμαι για την Χαλκιδικη), ηταν βραδακι ομως οποτε καναμε μια βουτια χωρις να μας ενοχλησει καποιος. Το βραδακι μια βολτα στο Sveti Stefan για φαγητο, επαιζε Βερτη στην πιτσαρια που κατσαμε, και μετα σπιτι για υπνο γιατι ημασταν πλεον πτωματα. Δευτερη μερα, επειδη για διακοπες πηγαμε δεν ηθελα να κουρασω και την κοπελα μου, το προγραμμα ειχε παλι Μαυροβουνιο και διαμονη λιγο εξω απο την Μπουντβα κοντα στην παραλια jaz. Το δωματιο φανταστικο με θεα ολη την αδριατικη. Καναμε μπανιο σε δυο παραλιες αλλα η εντυπωση που μας εμεινε σχετικα ασχημη. Πολυ βρωμια ρε παιδια. Το βραδυ ενα κοκτειλακι σε ενα μαγαζακι με φοβερη θεα και μετα στην μπαλκοναρα μας για συνεχεια. Την 3η μερα ξεκινησαμε για Σπλιτ. Ωραια διαδρομη μεχρι το Ploce, μετα μπηκα στον αυτικινητοδρομο τους ο οποιος ειναι φανταστικος. Συνολικα σε 5 ωρες περιπου ημουν στο Σπλιτ. Τακτοποιουμαστε στο δωματιο, λιγη ξεκουραση και μετα βολτα στο Σπλιτ. Φανταστικο, ειδικα καθως μπαινεις στα στενακια κ στο παλατι του Διοκλητιανου μαγευεσαι. Βολτα, φωτογραφιες, τροπικους χυμους, παγωταρες και ποτακι στην παραλια με 3 ευρω. Την 4η μερα πηρανε το φερρυ και πηγαμε στο νησι Brac, σε 45 λεπτακια ημασταν εκει, πηραμε το πουλμαν για το Bol και επιτελους καλη παραλια. Zlatni Rat η πιο γνωστη παραλια της Κροατιας, πηγανε λιγο απομερα γιατι γινοταν χαμος και λιωσαμε μεχρι το απογευμα. Βεβαια μη φανταστειτε Ναυαγιο, Κουκουναριες και Καβουροτρυπες..Μια καλη παραλια απλα. Το βραδυ παλι βολτα στο μαγευτικο σπλιτ, ποτακι, φωτογραφιες και ξανα φωτογραφιες. Την 5η μερα ξανα πισω και προορισμος το Ντουμπροβνικ. Απλα μαγευτικο. Δεν υπαρχει. Κανανε μια βουτια και απο νωρις πηγαμε στην παλια πολη για γυρα. Οτι και να πει κανεις ειναι λιγο. Μαγεια. Φοβερα σοκακια, απιστευτα ομορφα καστρα. Απλα ζηλευαμε και χαζευαμε. Πηραμε τα απαραιτητα σιυβενιρς, βγαλαμε κ1 200αρια φωτογραφιες και επιστροφη στο δωματιο. Η 6η μερα ηταν της επιστροφης. Της μαρτυρικγς οπως αποδειχτηκε. Το gps με εβγαλε να παω μεσω Βοσνιας προκειμενου να γλυτωσω το κομφουζιο που επικρατει παραλιακα και κυριως στο υψος της Μπουντβα. 1 ωρα αναμονη στα συνορα Κροατιας - Βοσνιας καθως οι Βοσνιοι ειναι 50 χρονια πισω, ενας υπαλληλοςωκαι για αυτους που μπαινουν και για αυτους που βγαινουν απο τη χωρα. Αθλια η Βοσνια, ακατοικητα βουνα μονο και παρακαλουσα να πηγαινα μεσω της Μπουντβα και ας κολλουσα. Τελικα γυρω στις 9 ωρα Ελλαδας φτανω επιτελους στα συνορα Κρυσταλλοπηγης. Τελικη εικονα? Προσωπικα θα συνιστουσα σε οποιον θελει να το κανει το συγκεκριμενο ταξιδι να αποφυγει να μεινει σε Αλβανια η Μαυροβουνιο αλλα να παει μονο Κροατια. Αδιαφορες χωρες σε αντιυεση με την πανεμορφη Κροατια. Θα ηθελα να παω και πιο πανω αλλα δεν υπηρχε χρονος και ηθελα και λιγο ξεκουραση. Οικονομικα για να εχετε μια εικονα οι βενζινες μου βγηκαν περιπου 150 ευρω,20 ευρω τα διοδια και 60 ευρω μ.ο. τη βραδια σε πολυ καλα δωματια μεσω booking.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Κατι που με εχει εντυπωσιασει,απο διηγησεις μελων που το εχουν επισκεφθει,ειναι το Κοτορ στο Μαυροβουνιο.Πρεπει να ειναι πανεμορφο...θαλασσα,μεσαιωνικη αυρα,καστρα και παρα πολλα αξιοθεατα....αν το εχασες,ειναι κριμα.Ευχομαι να παω...:)
3408_02.jpg
 

Tsegis

Member
Μηνύματα
20
Likes
67
Κατι που με εχει εντυπωσιασει,απο διηγησεις μελων που το εχουν επισκεφθει,ειναι το Κοτορ στο Μαυροβουνιο.Πρεπει να ειναι πανεμορφο...θαλασσα,μεσαιωνικη αυρα,καστρα και παρα πολλα αξιοθεατα....αν το εχασες,ειναι κριμα.Ευχομαι να παω...:)
View attachment 127084
Η αληθεια ειναι οτι στο αρχικο μου προγραμμα ειχα μεσα και το Κοτορ μαζι με Omis, Makarshka και Χβαρ στην Κροατια και ισως και αλλα μερη αλλα επειδη γενικα ειχε πολυ κινηση στο δρομο και οι μερες μου ηταν λιγες δεν καταφερα να τα επισκεφτω. Πραγματι οταν εφυγα απο Μαυροβουνιο και πηγαινα προς Κροατια το μερος διπλα στο Κοτορ οπου παιρνεις και το φερρυ για να πας απεναντι ηταν πολυ γραφικο. Ισως τελικα η καλυτερη εποχη για να επισκεφτεις αυτες τις 2 χωρες να ειναι την ανοιξη και οχι καλοκαιρι για να μην εχεις και την καψα που ειχαμε εμεις για παραλια και μπανιο, στερωντας μας αρκετο χρονο απο το να δουμε τα αξιοθεατα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Το βραδυ παλι βολτα στο μαγευτικο σπλιτ, ποτακι, φωτογραφιες και ξανα φωτογραφιες.
Φωτογραφίες ακούμε και φωτογραφίες δεν βλέπουμε. :)
Μήπως μπορείς να βάλεις και μερικές φωτογραφίες;
 

Tsegis

Member
Μηνύματα
20
Likes
67
Φωτογραφίες ακούμε και φωτογραφίες δεν βλέπουμε. :)
Μήπως μπορείς να βάλεις και μερικές φωτογραφίες;
Μολις επεστρεψα στη βαση οποτε και θα προσπαθησω να ανεβασω καποιες (σε οσες δηλαδη δεν εκανε καταληψη η κοπελα μου ) ...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
κοιτα τωρα..για μενα εχασες μια διανυχτερευση στη πρωτευουσα που εχει πολυ καλα και ομορφα στοιχεια.. Η Budva το Κοτορ ειναι πολυ ομορφα και υπαρχουν αρκετες μικρες και πεντακαθαρες γωνιες.Υπαρχει ομως και ενα πανεμορφο φαραγγι το Tara που ειναι πολυ ομορφο..εχετο κατα νου σε μια αλλη βολτα..
 

Tsegis

Member
Μηνύματα
20
Likes
67
Μετά από το απαραίτητο ξεσκαρτάρισμα στο κινητό βρήκα μερικές φωτό στις οποίες δεν έκανε κατάληψη η κοπέλα μου..Είναι λίγες και όχι και τέλειας ποιότητας αλλά μπορείτε να πάρετε μια ιδέα..Με συγχωρείτε εκ των προτέρων για το μέγεθος και τον λανθασμένο τρόπο που ίσως τις ανεβάζω αλλά το προσπαθώ 1η φορά.. Ξεκινάμε από Λίμνη Σκόδρας στην Αλβανία
20150801_153311.jpg
Στην συνέχεια μερικές φωτογραφίες από Sveti Stefan
20150801_200945.jpg
και από το μπαλκόνι του δωματίου έξω από την Budva..
20150803_085629.jpg
20150802_141618.jpg
Κροατία για συνέχεια, Ντουμπρόβνικ από την κρεμαστή γέφυρα πάνω στο δρόμο
20150803_115357.jpg
και μετά το Σπλιτ μέσα από τα στενά του..
20150803_204231.jpg
20150803_211213.jpg

20150804_223311.jpg
Μια μακρινή εικόνα από την διάσημη παραλία Zlatni Rat στο νησί Brac
20150804_151433_HDR.jpg
και για τέλος μερικές φωτογραφίες από Ντουμπρόβνικ, το μαργαριτάρι όπως αποδείχτηκε των Δαλματικών ακτών...
20150805_214728.jpg
20150805_203905.jpg
20150805_203017.jpg
20150805_202417.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom