Ισλανδία Καλοσωρισμα - πληροφοριες για ισλανδια

Giorgoscreta

Member
Μηνύματα
6
Likes
16
Καλησπερα σας παιδια.

Με λενε γιωργο και ειμαι καινουριο μελος στην παρεα σας. Σας προτεινε ενας φιλος μου, σας παρακολουθω αρκετο καιρο και πραγματικα ειστε μια φοβερη παρεα με τρομερες ιστοριες. Εχω ταξιδεψει εξωτερικο 4 φορες στη δανια, σουηδια, τσεχια και ολλανδια. Σε ενα μηνα ταξιδευω για ισλανδια μεσω λονδινου και ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα...

1) χρειαζομαι διαβατηριο για αγγλια (λονδινο) και μετα απο λονδινο με easy jet για ρευκιαβικ; ή αρκει η καινουρια ταυτοτητα την οποια εχω βγαλει απο το 2012;
2) για να νοικιασω αμαξι, αρκει το κλασσικο ελληνικο χαρτινο διπλωμα που διπλωνει ή πρεπει να βγαλω το καινουριο το πλαστικο;
3) πρεπει να κανω συναλλαγμα σε ισλανδικες κορωνες ή μπορω παντου να πληρωνω με καρτα ειτε πιστωτικη ειτε προπληρωμενη ή ακομα και μισθοδοσιας;


Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και συγνωμη για τις ερωτησεις μου
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
για να νοικιασω αμαξι, αρκει το κλασσικο ελληνικο χαρτινο διπλωμα που διπλωνει ή πρεπει να βγαλω το καινουριο το πλαστικο;
Καλως ήρθες :)
Το ελληνικό δίπλωμα δεν περνάει πουθενά. Σίγουρα χρειάζεται να βγάλεις το καινούριο, το λεγόμενο ευρωπαϊκό και μάλιστα πρέπει να βιαστείς γιατί παίρνει κάποιο χρόνο για να εκδοθεί.
Για τα άλλα που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω σίγουρα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
3) πρεπει να κανω συναλλαγμα σε ισλανδικες κορωνες ή μπορω παντου να πληρωνω με καρτα ειτε πιστωτικη ειτε προπληρωμενη ή ακομα και μισθοδοσιας;
Πληρώνεις παντού και με απλή χρεωστική κάρτα ΕΚΤΟΣ από τα αυτόματα μηχανήματα στα βενζινάδικα που πληρώνεις με πιστωτική κάρτα.
 

Giorgoscreta

Member
Μηνύματα
6
Likes
16
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες...

Πληρώνεις παντού και με απλή χρεωστική κάρτα ΕΚΤΟΣ από τα αυτόματα μηχανήματα στα βενζινάδικα που πληρώνεις με πιστωτική κάρτα.
Ευχαριστω παρα πολυ, να σαι καλα...οποτε να μην κανω συναλλαγμα, εστω καποια ευρω τουλαχιστον;
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πληρώνεις παντού και με απλή χρεωστική κάρτα ΕΚΤΟΣ από τα αυτόματα μηχανήματα στα βενζινάδικα που πληρώνεις με πιστωτική κάρτα.
μπορεις ομως να πληρωνεις με προπληρωμενη δικη τους που εχεις παρει με τη χρεωστικη...
https://www.n1.is/en/service/prepaid-card/
Ευχαριστω παρα πολυ, να σαι καλα...οποτε να μην κανω συναλλαγμα, εστω καποια ευρω τουλαχιστον;
παρε για ενθυμιο ή για να τα κολλησεις στο ψυγειο σου. απαραιτητα δε σου ειναι πουθενα αν εχεις καρτες.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Οταν λες κλασσικό χάρτινο δίπλωμα, ποιό εννοείς; Το ροζ ή το παλιό;
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Καλοσώρισες Γιώργο στην παρέα μας και καλά ταξίδια!!

Κατ'αρχήν σε συγχαίρω για την επιλογή σου, η Ισλανδία είναι ένας καταπληκτικός προορισμός. ΄Οσον αφορά τις ερωτήσεις σου τώρα:
1) Ναι χρειάζεσαι να έχεις διαβατήριο για την εισοδό σου στην Αγγλία, στο Ρεϋκιαβικ δεν μας το ζήτησε κανείς.
2) Για την ενοικίαση αυτοκινήτου πρέπει να έχεις το καινούργιο πλασιτκοποιημένο δίπλωμα
3)Όσο για συνάλλαγμα δεν χρειάστηκε ούτε μία φορά να χρησιμοποιήσουμε νόμισμα, παντού (ακόμα και για να πάρουμε έναν καφέ) χρησιμοποιήσαμε χρεωστική και πιστωτική κάρτα.
Πιστεύω πως δεν θα σε δυσκολέψει απολύτως τίποτα στην Ισλανδία, τα πάντα είναι οργανωμένα. Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλως ήρθες :)
Το ελληνικό δίπλωμα δεν περνάει πουθενά. Σίγουρα χρειάζεται να βγάλεις το καινούριο, το λεγόμενο ευρωπαϊκό και μάλιστα πρέπει να βιαστείς γιατί παίρνει κάποιο χρόνο για να εκδοθεί.
Για τα άλλα που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω σίγουρα.
Εγώ πάντως από εδώ καταλαβαίνω ότι βάσει της νομοθεσίας το παλιό δίπλωμα αναγνωρίζεται παντού. Άλλο αν σε κάποιο έλεγχο δεν καταλαβαίνουν και πολλά. Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά πήρα την κάρτα γιατί επρόκειτο να οδηγήσω στη Ρωσία. Διαλέγεις :)

http://europa.eu/youreurope/citizen...ing-licence-recognition-validity/index_en.htm
 
Last edited by a moderator:

Giorgoscreta

Member
Μηνύματα
6
Likes
16
Καλοσώρισες Γιώργο στην παρέα μας και καλά ταξίδια!!

Κατ'αρχήν σε συγχαίρω για την επιλογή σου, η Ισλανδία είναι ένας καταπληκτικός προορισμός. ΄Οσον αφορά τις ερωτήσεις σου τώρα:
1) Ναι χρειάζεσαι να έχεις διαβατήριο για την εισοδό σου στην Αγγλία, στο Ρεϋκιαβικ δεν μας το ζήτησε κανείς.
2) Για την ενοικίαση αυτοκινήτου πρέπει να έχεις το καινούργιο πλασιτκοποιημένο δίπλωμα
3)Όσο για συνάλλαγμα δεν χρειάστηκε ούτε μία φορά να χρησιμοποιήσουμε νόμισμα, παντού (ακόμα και για να πάρουμε έναν καφέ) χρησιμοποιήσαμε χρεωστική και πιστωτική κάρτα.
Πιστεύω πως δεν θα σε δυσκολέψει απολύτως τίποτα στην Ισλανδία, τα πάντα είναι οργανωμένα. Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε...
Σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα. Οταν γυρισω θα προσπαθησω να μοιραστω την εμπειρια μου απο το ταξιδι μαζι σας...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
845
Likes
761
Καλως ήρθες :)
Το ελληνικό δίπλωμα δεν περνάει πουθενά. Σίγουρα χρειάζεται να βγάλεις το καινούριο, το λεγόμενο ευρωπαϊκό και μάλιστα πρέπει να βιαστείς γιατί παίρνει κάποιο χρόνο για να εκδοθεί.
Για τα άλλα που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω σίγουρα.
Καλε δεν ισχυει αυτο που λες! με το κλασσικο χαρτινο ροζ διπλωμα εχω ενοικιασει αυτοκινητο σε παρα πολλες ευρωπαικες χωρες χωρις κανενα απολυτως προβλημα... κ στην Ισλανδια, το 2012... αλλα κ πριν 3 εβδομαδες στην Ιταλια...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το
Καλε δεν ισχυει αυτο που λες! με το κλασσικο χαρτινο ροζ διπλωμα εχω ενοικιασει αυτοκινητο σε παρα πολλες ευρωπαικες χωρες χωρις κανενα απολυτως προβλημα... κ στην Ισλανδια, το 2012... αλλα κ πριν 3 εβδομαδες στην Ιταλια...
Το αντιμετωπισα πριν λιγα χρονια στη europcar στο Εδιμβουργο και το καλοκαιρι στη Hertz στη Στοκχολμη, οταν ζητησα να μπω σαν δευτερος οδηγος. :shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom