Γενικά Καμία ιδέα για νησί με ωραία τοπία και παραλίες, σχετικά ήσυχο και σχετικά φθηνό;

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Γεια σε όλους! Είμαι νέα στη σελίδα και θέλω την βοήθεια σας.
Πάντα μου αρέσε να σχεδιάζω τις καλοκαιρινές μου εξορμήσεις από πολύ πριν. Είναι κάτι σαν λαχτάρα για να ξεφύγω απο την πίεση και το άγχος της πόλης και για να έχω πολλές επιλόγες αργότερα να κάνω έρευνα αγοράς (τιμές εισιτηρίων, δωματίων ή κάμπινγκ κλπ)! Έτσι και φέτος
Googlαριζα με το έτερον ήμισι για να πάρουμε ιδέες και πέσαμε πάνω στην παρέα σας. Τα νησιά του αιγαίου μας είναι πολλά και η επιλογή πάντα είναι δύσκολη. Αυτά που ζητάω εγώ και ο καλός μου είναι να υπάρχουν καλές τιμές, σχετική ησυχία, ωραία μέρη για εξερεύνηση και φοβερές παραλίες! (Να ληφθεί υπ' όψην οτι διαθέτουμε μηχανή.)
Είχαμε πάει πέρυσι στη Μήλο και μείναμε άφωνοι με τα υπέροχα νερά στις δύσβατες παραλίες της! Για φέτος έχουμε στο μυαλό μας την Αμοργό, την Ελαφόνησο ή τα Κουφονήσια! Αν έχει πάει κάποιος σε ένα από τα παραπάνω ας μας πει τις εντυπώσεις του. Αλλά θέλω να ακούσω και άλλες γνώμες για προορισμό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλωσηρθες!
Η Μηλος ειναι απο τα κορυφαια νησια για παραλιες ..οποτε μετα η συγκριση θα ειναι δυσκολη με τα υπολοιπα νησια .
Ωστοσο επαξια στεκονται στο κατοπιν Ελαφονησος και Κουφονησια απο θεμα παραλιων.
Εχω παει κ στα 2.Υπεροχες παραλιες τυπου τροπικαλ ..αλλα μονο αυτο.Μικρα νησια ..δεν ξερω ποσες μερες θα πατε ..αν πατε για λιγες οκ.Η Ελαφονησος εχει μια μικρη χωρα με πολλα εστιατορια με ωραια θαλασσινα +ψαρια.
Εγω κανω 3 προτασεις
1.Κρητη =συνδυαζει ολα οσα ζητας
2.Κεφαλονια -πολλες ωραιες κ διαφορετικου τυπου παραλιες
3.Ναξος (εχει στο νοτιο τμημα πολυ καλες παραλιες -αμμος+γαλαζοπρασινα νερα) και μπορει να συνδυαστει με Κουφονησια για 2-3 μερες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eπιγραμματικά...

1. Αμοργός... υπέροχο νησί αλλά δυστυχώς οι παραλίες είναι το αδύνατο σημείο του. Αν ζητάς λοιπόν παραλίες ξέχνα την.
2. Ελαφόνησος... καταπληκτική παραλία αλλά πέραν τούτης ερημιά και σκοτάδι. Το χωριό είναι ο απόλυτος πάτος. Πολύ καλή περίπτωση για ένα Π/Σ/Κ αλλά για μια βδομάδα ούτε να το σκέφτεσαι.
3. Κουφονήσια... η καλύτερη περίπτωση από τις τρεις που ανέφερες με μοναδικό μείον τις τσιμπημένες τιμές Ιούλιο και Αύγουστο. Παραλίες από τις καλύτερες στο Αιγαίο. Στα συν οι ημερήσιες εκδρομές που μπορείς να κάνεις με τον ΣΚΟΠΕΛΙΤΗ στις γύρω Μικρές Κυκλάδες δηλαδή στην μία και μοναδική Σχοινούσα...

Από εδώ και πέρα όρεξη να έχεις να διαβάζεις τι θα σου προτείνουν οι συμφορμίτες...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.082
Η Κρήτη έχει ωραία τοπία,πολλές παραλίες και είναι μεγαλο νησί συνεπώς δύσκολο να βαρεθείς.Θέλεις όμως πολλές μέρες για να πεις οτι είδες κάποια πράγματα.Πόσες μέρες θα πάτε?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συμφωνώ στα περισσότερα με τον traveller
Τα Κουφονήσια πήζουν πλέον από κόσμο. Καλές παραλίες αν αυτό είναι που ζητάτε αλλά privacy γιοκ. Από τιμές καταλυμάτων δεν ξέρω. Το κάμπιγκ αν θυμάμαι καλά νομίζω έκλεισε αλλά βρήκα κάποιους τολμηρούς ελεύθερους κατασκηνωτές σε κεντρικές παραλίες (απορώ πώς δεν τους μαζέψανε). Προσωπικά απογοητεύτηκα. Πριν καμιά 15ετία (πρόσφατα δηλαδή...) είχα μείνει με σκηνή στη παραλία στο Πορί μακρυά από κάθε ίχνος πολιτισμού. Τώρα ταβέρνες, βίλες και καραβάκια που πηγαινέρχονται....
Για την Αμοργό σε παραπέμπω στην ιστορία που έχω γράψει καθώς στο τέλος έχω κάποιες χρηστικές πληροφορίες. Γενικά ως τις 20 Αυγούστου έχει αρκετό κόσμο. Τέλη Αυγούστου είχαμε μείνει εμείς κι εμείς. Ναι πρέπει να κάνεις αποστάσεις με μηχανή για να φτάσεις σε παραλίες αλλά το νησί είναι γοητευτικό και ενδείκνυται για περπάτημα. Με το Σκοπελίτη κάνεις άνετα ημερήσια το Κουφονήσι
Η Ελαφόνησος θυμάμαι είχε εκπληκτική παραλία (μιλώ για το Σαρακήνικο κι όχι τον διπλανό Σίμο), πέραν τούτου το μηδέν αλλά έχω μάθει ότι κι εκεί σκάσαν μύτη ομπρέλες και σκάφη κι έτσι προτιμώ να μένω με τη γλυκειά ανάμνηση
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Καλωσηρθες!
Η Μηλος ειναι απο τα κορυφαια νησια για παραλιες ..οποτε μετα η συγκριση θα ειναι δυσκολη με τα υπολοιπα νησια .
Ωστοσο επαξια στεκονται στο κατοπιν Ελαφονησος και Κουφονησια απο θεμα παραλιων.
Εχω παει κ στα 2.Υπεροχες παραλιες τυπου τροπικαλ ..αλλα μονο αυτο.Μικρα νησια ..δεν ξερω ποσες μερες θα πατε ..αν πατε για λιγες οκ.Η Ελαφονησος εχει μια μικρη χωρα με πολλα εστιατορια με ωραια θαλασσινα +ψαρια.
Εγω κανω 3 προτασεις
1.Κρητη =συνδυαζει ολα οσα ζητας
2.Κεφαλονια -πολλες ωραιες κ διαφορετικου τυπου παραλιες
3.Ναξος (εχει στο νοτιο τμημα πολυ καλες παραλιες -αμμος+γαλαζοπρασινα νερα) και μπορει να συνδυαστει με Κουφονησια για 2-3 μερες.
κλεοπατρα σε ευχαριστω πολυ... δεν διαλεγω κρητη γιατι ειμαι αμιγως κρητικοπουλα!
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Η Κρήτη έχει ωραία τοπία,πολλές παραλίες και είναι μεγαλο νησί συνεπώς δύσκολο να βαρεθείς.Θέλεις όμως πολλές μέρες για να πεις οτι είδες κάποια πράγματα.Πόσες μέρες θα πάτε?

αλμα σε ευχαριστω πολυ! Ειμαι απο κρητη γι αυτο δεν την ειπα...την εχω γυρισει ολη! Θα παμε λογικα 5,6 μερες και αμα μας αρεσει θα κατσουμε κι αλλο!
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Eπιγραμματικά...

1. Αμοργός... υπέροχο νησί αλλά δυστυχώς οι παραλίες είναι το αδύνατο σημείο του. Αν ζητάς λοιπόν παραλίες ξέχνα την.
2. Ελαφόνησος... καταπληκτική παραλία αλλά πέραν τούτης ερημιά και σκοτάδι. Το χωριό είναι ο απόλυτος πάτος. Πολύ καλή περίπτωση για ένα Π/Σ/Κ αλλά για μια βδομάδα ούτε να το σκέφτεσαι.
3. Κουφονήσια... η καλύτερη περίπτωση από τις τρεις που ανέφερες με μοναδικό μείον τις τσιμπημένες τιμές Ιούλιο και Αύγουστο. Παραλίες από τις καλύτερες στο Αιγαίο. Στα συν οι ημερήσιες εκδρομές που μπορείς να κάνεις με τον ΣΚΟΠΕΛΙΤΗ στις γύρω Μικρές Κυκλάδες δηλαδή στην μία και μοναδική Σχοινούσα...

Από εδώ και πέρα όρεξη να έχεις να διαβάζεις τι θα σου προτείνουν οι συμφορμίτες...
σε ευχαριστω πολυ ταξιδιωτη!
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Συμφωνώ στα περισσότερα με τον traveller
Τα Κουφονήσια πήζουν πλέον από κόσμο. Καλές παραλίες αν αυτό είναι που ζητάτε αλλά privacy γιοκ. Από τιμές καταλυμάτων δεν ξέρω. Το κάμπιγκ αν θυμάμαι καλά νομίζω έκλεισε αλλά βρήκα κάποιους τολμηρούς ελεύθερους κατασκηνωτές σε κεντρικές παραλίες (απορώ πώς δεν τους μαζέψανε). Προσωπικά απογοητεύτηκα. Πριν καμιά 15ετία (πρόσφατα δηλαδή...) είχα μείνει με σκηνή στη παραλία στο Πορί μακρυά από κάθε ίχνος πολιτισμού. Τώρα ταβέρνες, βίλες και καραβάκια που πηγαινέρχονται....
Για την Αμοργό σε παραπέμπω στην ιστορία που έχω γράψει καθώς στο τέλος έχω κάποιες χρηστικές πληροφορίες. Γενικά ως τις 20 Αυγούστου έχει αρκετό κόσμο. Τέλη Αυγούστου είχαμε μείνει εμείς κι εμείς. Ναι πρέπει να κάνεις αποστάσεις με μηχανή για να φτάσεις σε παραλίες αλλά το νησί είναι γοητευτικό και ενδείκνυται για περπάτημα. Με το Σκοπελίτη κάνεις άνετα ημερήσια το Κουφονήσι
Η Ελαφόνησος θυμάμαι είχε εκπληκτική παραλία (μιλώ για το Σαρακήνικο κι όχι τον διπλανό Σίμο), πέραν τούτου το μηδέν αλλά έχω μάθει ότι κι εκεί σκάσαν μύτη ομπρέλες και σκάφη κι έτσι προτιμώ να μένω με τη γλυκειά ανάμνηση

ευχαριστω πολυ καταρχας αλλα γιατι να μαζεψουν τους ελευθεροκαμπιγκ-τες?
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Καλώς ήρθες Φαίη.

Διάβασε εδώ για το Αιγαίο (με τη βοήθεια της "προβολής" μπορείς να βρεις το νησί που σε ενδιαφέρει):
Νησιά Αιγαίου - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
και εδώ για την Ελαφόνησο:
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Αποτελέσματα Αναζήτησης

Καλά να περάσετε όπου κι αν πάτε.
ευχαριστω παρα πολυ, εψαξα και εκει αλλα δεν εβρισκα καμια συζητηση για την ελαφονησο, ισως υπηρχε αλλα δεν τη βρηκα εγω!
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom