Βιετνάμ Καμπότζη Λάος Καμποτζη - Βιετναμ - Λαος

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Καλησπερα σας

Σκεφτομαι τον Νοεμβριο να επισκευτω το Βιετναμ κατα κυριο λογο και επισης την Καμποτζη και αν προλαβω και το Λαος . Τα εισιτηρια που εχω βρει ειναι για 18 ημερες ... Πιστευετε ειναι αρκετες για να γυρισω κατα κυριο λογο το Βιετναμ και τις αλλες 2 χωρες και αν επρεπε να αφησω καποια εκτος θα ταν το Λαος η η Καμποτζη ? Ποσες ημερες πρεπει να αφιερωσω στη καθε χωρα ? Και τελος τι με συμβουλευετε για τις μετακινησεις μου ? (αυτοκινητο / λεωφορειο) ...:roll:

Ευχαριστω προκαταβολικα :cool:
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Καλησπερα σας

Σκεφτομαι τον Νοεμβριο να επισκευτω το Βιετναμ κατα κυριο λογο και επισης την Καμποτζη και αν προλαβω και το Λαος . Τα εισιτηρια που εχω βρει ειναι για 18 ημερες ... Πιστευετε ειναι αρκετες για να γυρισω κατα κυριο λογο το Βιετναμ και τις αλλες 2 χωρες και αν επρεπε να αφησω καποια εκτος θα ταν το Λαος η η Καμποτζη ? Ποσες ημερες πρεπει να αφιερωσω στη καθε χωρα ? Και τελος τι με συμβουλευετε για τις μετακινησεις μου ? (αυτοκινητο / λεωφορειο) ...:roll:

Ευχαριστω προκαταβολικα :cool:


Περίμενε την Dimkyr..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπερα σας

Σκεφτομαι τον Νοεμβριο να επισκευτω το Βιετναμ κατα κυριο λογο και επισης την Καμποτζη και αν προλαβω και το Λαος . Τα εισιτηρια που εχω βρει ειναι για 18 ημερες ... Πιστευετε ειναι αρκετες για να γυρισω κατα κυριο λογο το Βιετναμ και τις αλλες 2 χωρες και αν επρεπε να αφησω καποια εκτος θα ταν το Λαος η η Καμποτζη ? Ποσες ημερες πρεπει να αφιερωσω στη καθε χωρα ? Και τελος τι με συμβουλευετε για τις μετακινησεις μου ? (αυτοκινητο / λεωφορειο) ...:roll:

Ευχαριστω προκαταβολικα :cool:
18 μέρες είναι πολύ λίγες και για τις 3 χώρες. Ή θα τις αφιερώσεις όλες στο Βιετνάμ (και δε φτάνουν) ή θα κάνεις μια επιλογή/συνδυασμό Λάος & Καμπότζη (π.χ. μια βδομάδα στην Καμπότζη και τις υπόλοιπες στο Λάος).
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Τι εισιτήρια βρήκες? Για πού? Πόσα λεφτά?????
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
18 ημέρες. Κατά την γνώμη μου ή μόνο του το Βιετναμ ή Λάος-Καμπότζη (τα βασικά).
Αν έχεις περιορισμένο μπάτζετ ΚΤΕΛ και ξερό ψωμί. Αν όμως έχεις τώρα τελευταία κληρονομήσει θείο ζάμπλουτο απο Αμερική ή Αυστραλία (δεν κάνουμε διακρίσεις στο φόρουμ) αεροπορικώς.

Τα ΚΤΕΛ είναι οικονομικότατα ΑΛΛΑ περιπετειώδη και χρονοβόρα. Περίμενε την μια βλάβη μετά την άλλη και ατέεεεεελειωτες ώρες. Το πραγματοποιησα τον Αυγουστο, η ιστορία βόσκει κάπου στις υπο εξελιξη και αν δώσει ο καλός Θεός πριν την καταστροφή του κόσμου θα την έχω αποπερατώσει. Διάβασε να πάρεις μια ιδέα.

Για που ακριβώς έχεις βρει αεροπορικά για να σου πουμε τα σημεία εισόδου?

Λάβε υπόψην ότι η Πνομ Πένχ συνδέεται και με Λαος και με Ν. Βιετναμ και
συγκεκριμένα με Σαιγκον (Χο Τσι Μινχ), αλλά και με Ταυλάνδη. Το Λάος έχει πολλά σημεία εισόδου επίσης με Ταυλάνδη, αλλά και με Βιετναμ. Χρονοβόρα οδικώς σχεδόν όλα.

Βίζα για Καμπότζη, εξαρτάται και απο το σημείο εισόδου στην χώρα, μπορείς και ηλεκτρονικά μέσω διαδικτύου.

Η μετακίνηση μέσω αυτοκινήτου μεταξύ αυτών των χωρών, μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να ληφθεί. Αεροπλάνο ή ΚΤΕΛ (αντε και πλοιάριο). Εντός των πόλεων φυσικά τουκ τουκ ή νοίκιασε μηχανάκι ή ποδήλατο (στο Σιεμ Ριπ 1 δολ την ημέρα).

Η βίζα για Λαός 35 δολ. για Καμπότζη 20 δολ.

Θεωρητικά , σημαντικότερα αξιοθέατα μεταξύ Λαος και Καμποτζης έχει η 2η. Στο Λάος ακουστή είναι η Λουανγκ Πραπανγκ , πόλη στο βόρειο κομμάτι της χώρας , προστατευόμενη απο την Ουνέσκο. Σύμφωνα με τους Λαοτιανούς στους δρόμους της συναντάς περισσότερους τουρίστες με φωτογραφικές μηχανές παρά ντόπιους.

Ασφάλεια δεδομένη. Μη φοβού.

Στο ξεκούδουνο σου λέω ότι στο βόρειο κομμάτι του Βιετνάμ έχει σημείο εισόδου για Νότια Κίνα. Δεν την ανέφερες βέβαια -άρα δεν σε ενδιαφέρει- αλλά θέλω να κάνω απλά επίδειξη γνώσεων.

Αν είσαι ποδηλάτης, στην Καμπότζη μπορείς να οργανώσεις επισκέψεις σε ναούς / εκδρομές με ποδήλατο μέσω τουριστικού γραφείου. Επίπεδη χώρα , δεν κουράζει. Υπολόγισε όχι λιγότερο απο 5 ημέρες. Υπάρχουν κι άλλοι ναοί εκτός απο το Ανγκορ στο Σιεμ Ριπ, επίσης σημαντικοί και επειδή είναι άγνωστοι δεν έχουν τόσους τουρίστες.

Ακόμα στο Λάος στα σύνορα κοντά με Καμπότζη, υπάρχουν ερείπια ναών προ Ανγκορ εποχής. Καταρράκτες , φύση, χωριουδάκια και φοβερά σπήλαια, αν είσαι φυσιολάτρης.

Μάλλον μου καίγεται το φαγητό. Αρα την "κάνω".....
ότι θες ρωτάς.

υγ Αν ενδιαφέρεσαι για ξενοδοχεία σε Λαος και Καμπότζη, μην ρωτήσεις άλλον! Εγω είμαι ο άνθρωπός σου. Πάω να καλέσω την πυροσβεστική... μάλλον θα ζήσω εποχές Κούγκι....
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Είσαι φοβερή!! Δεν έχω λόγια.......................:clap::clap:
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
:clap:dir kym μάλλον σήμερα βοήθησες πολλούς.....! Mπράβο! Σκέφτομαι κι εγώ προς τα εκεί κατά Δεκέμβρη... αλλά επειδή έχω λιγότερες ημέρες από την cathy-κι θα κοιτάξω μόνο Βιετνάμ που λένε όλοι ότι είναι όνειρο!
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Είσαι φοβερή!! Δεν έχω λόγια.......................:clap::clap:
Δυστυχώς μάλλον μπερδεύτηκες... Δεν είμαι εγώ που πάω...:bash::bash::bash:
Απλά θέλω πολ΄΄υυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυύυυ να πάω!! Μάλλον βέβαια μόνο στο Βιετνάμ (λόγω χρόνου όπως κι εσύ αλλά ούτε για Δεκέμβρη το βλέπω......)
Τελευταία βέβαια είδα και κάτι φωτο από Ανγκορ και έχω ξετρελαθεί... Τι να πω!! Ελπίζω να μη μείνει όνειρο απατηλό:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
Sorry μπερδεύτηκα όντως, μεταξύ δουλειάς και ....
Για το ταξίδι που κανονίζει και τις ημέρες που διαθέτει ο Stelios λοιπόν.
Πάντως και σε εσένα εύχομαι να πας το συντομότερο δυνατόν!!;)
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου Ήσουν πολυ κατατοπιστική ! Τα εισιτήρια που έχω βρει είναι Αθηνα - Ανοι κ επιστροφή μέσω Μοσχας, 18 ημέρες θεωρείς είναι ανέφικτο ;(ποσες θεωρείς ειναι καλες , δε θελω να υπερβω τις 22-23 λογω δουλειασ)το Βιετναμ - Καμποτζη ;; Θα μπορούσες να μου κανείς ένα σύντομο πλάνο της εκδρομής έχοντας 16 διανυκτερεύσεις ; Πόσες ημέρες να αφιέρωσω κ σε ποια μέρη να κάνω διανυκτέρευση ;; ( τις μετακινήσεις μου θα τις κάνω με ΚΤΕΛ κ αν χρειαστεί θα βάλω κ μια τοπική πτήση Σαιγκον - Ανοι για την επιστροφή)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κοιτάξτε εδώ:

TheSinhTourist | Travel in VietNam | SinhCafe | Sinh Tourist

Εκτός από πληροφορίες και ιδέες, θα δείτε και πώς μετακινείται μεγάλο μέρος απ' τους backpackers που επισκέπτονται την περιοχή. Φτηνά και οργανωμένα. Μην περιμένετε φρου-φρου κι αρώματα. Ωστόσο είναι αξιόπιστοι, έμπειροι και εξυπηρετικοί. Προσφέρουν και πακετάκι από Σαϊγκόν για Πνομ Πεν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom