Καραϊβική Καραϊβική- Γενικές πληροφορίες

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ξεκιναω ενα θεμα για τα νησια της καραιβικης με σκοπο να μαζεψουμε καποιες πληροφοριες κυριως για τους πιο οικονομικους τροπους που υπαρχουν για να γνωρισουμε μερικα ή αρκετα απο αυτα σε ενα ταξιδι.
Οσοι εχουμε πληροφοριες ή καραιβικα ταξιδιωτικα νεα , ας το αναφερουμε εδω λοιπον.

Η δυτικη καραιβικη αποτελειται απο μεγαλυτερα νησια τα οποια συνηθως επισκεπτεται κανεις μια κι εξω σε ενα ταξιδι ή σε συνδυασμο με καποιο γειτονικο επισης μεγαλο (π.χ. Κουβα-Τζαμαικα – Δομηνικο) γι’αυτο προτεινω να τα αφησουμε εξω σε αυτο το θεμα.
Ας αναφερθουμε εδω σε αυτα της ανατολικης και νοτιας καραιβικης που ειναι και τα πιο μικρα και μπορουν να συνδυαστουν ανα δυο ή και περισσοτερα μεταξυ τους.

Ειναι γνωστο οτι η καραιβικη δεν ενδεικνυται ακριβως για backpacking , ουτε καν πλησιαζει την Νοτιοανατολικη Ασια σε διαμονη και μεταφορες , αλλα υπαρχουν τουλαχιστον τροποι να ταξιδεψουμε χωρις να ξοδεψουμε μια περιουσια.Οταν σκεφτομαι το που εχουν φτασει οι τιμες στην αγαπημενη χωρα μου , η καραιβικη φανταζει πιο κοντα απ’οτι ειναι! Το μονο που με προβληματιζει ειναι το εισιτηριο πηγαινε-ελα...ευκαιριες υπαρχουν και για εδω ομως...ψαξιμο και υπομονη χρειαζεται.

Ξεκιναω με τα κακα νεα πρωτα:
- Tο Caribbean pass που επετρεπε την πτηση σε διαφορα νησια με χαμηλο κοστος - σαν το polypass του ειρηνικου – δυστυχως δεν ισχυει πια...το εμαθα τωρα κι εγω που ξαναενδιαφερθηκα για την καραιβικη.
Ελπιζω να επανελθει σε ισχυ...ηταν συμφερον τροπος μετακινησης.
-Οι easycruises που ηταν ιδιαιτερα οικονομικες και δημοφιλεις για τους backpackers της καραιβικης , δεν φαινεται να υπαρχει καποια πληροφορηση για το αν θα υπαρξουν νεα δρομολογια στην καραιβικη τον ερχομενο χειμωνα. Κριμα γιατι ηταν καλη εναλλακτικη για τους backpackers αλλα ειχαν την ευκαιρια λογω του χαμηλου κοστους να ταξιδεψουν και αρκετοι ντοπιοι κανοντας τουρισμο σε γυρω νησια...
- Η καραιβικη δεν ειναι ο παραδεισος του backpacker και αυτο εχει καποια μειον..Το να πας με το σακιδιο σου χωρις να εχεις κλεισει πριν δωματιο οπως συνηθιζω να κανω εγω για παραδειγμα , δεν ειναι και τοσο ευκολο αφου τα φτηνα δωματια ειναι λιγα και το να αναγκαστεις να πληρωσεις αρκετα πιο πολλα απ’οτι υπολογιζες σε καποιο απο τα εναπομειναντα δωματια , ειναι πιθανο...αλλη επιλογη ειναι το να ξεμεινεις στην παραλια τελικα σε μια αιωρα που μου φαινεται πιο εφικτο εδω απο οπουδηποτε αλλου.
Ενας τροπος να αποφυγεις το ξενοδοχειο τ’αστρα , ειναι να ταξιδεψεις low season (αποφευγοντας την εποχη των τυφωνων παρολο που ειναι ωραιοτατη εποχη κατα τα αλλα :D) ή πανω στην αλλαγη της σεζον.

Αν καποιος γνωριζει ή μαθει κατι νεωτερο σχετικα με το Caribbean airpass , ή τις easycruises ας το αναφερει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το φερυ εξυπηρετει καποια γκρουπακια νησιων και ειναι ο καλυτερος τροπος για κοντινες μετακινησεις , ξαναλεω , αναμεσα στα νησια του ιδιου γκρουπ. Π.χ Saint Thomas-Saint John (Virgin islands) , ή Dominica-Martiniqa. Εδω ειναι το σαιτ του φερυ http://www.express-des-iles.com/

Αν ομως καποιος (εγω δηλ.) επιθυμει να επισκεφτει διαφορετικα γκρουπ νησιων , τοτε μια καλη λυση ειναι η LIAT οπου οι τιμες των πτησεων ποικιλουν αναλογα με το νησι , την εποχη , ακομα και τη μερα και την ωρα πτησης , αλλα γενικα κυμαινονται περιπου απο 40-80 euro one way , μπορει και 100 euro για μερικα νησια.
Δεν ειναι και η πιο αξιοπιστη αεροπορικη οσον αφορα την τηρηση δρομολογιων και το να πας στο ιδιο νησι με τη βαλιτσα σου δεν θεωρειται απολυτως απαραιτητο :shock:...παρολα αυτα don’t worry be happy , εισαι στην καραιβικη και οπως λεει και η διαφημιση , αν ανησυχουσαν για ολα αυτα , δε θα εφιαχναν το καλυτερο ρουμι στον κοσμο!

Η LIAT πεταει προς Dominican Republic, Puerto Rico, USVI, BVI, ST Maarten, Anguilla, St Kits & Nevis, Antigua, Guadaloupe, Dominica, Martinique, St Lucia, St Vincent, Barbados, Grenada, Trinidad & Tobago and Guyana.

Στο σαιτ της LIAT μπορει κανεις επιλεγοντας το multi city να βγαλει ενα κοστος για πτησεις σε νησια που τον ενδιαφερουν.
http://www.liatairline.com/

LIAT σημαινει Leeward Islands Air Transport , ενω οι πλακατζηδες- ταλαιπωρημενοι πελατες το παραφραζουν σε:
Late If At All
Luggage In Another Terminal
Leave Island Any Time
Lost In-between Antigua Trinidad

Αυτο το τελευταιο δεν ακουγεται και τοσο ασχημο , αρκει το in-between να αναφερεται σε καποιο ενδιαμεσο νησι και οχι μεσοπελαγα. Θα ελεγα οτι για καποιον που κινειται ευελικτα με ενα σακιδιο και μπορει να προσαρμοσει το προγραμμα του αναλογα με αυτα που συμβαινουν βρισκοντας χαριτωμενο το να βρεθει στην Antigua αντι για τη Barbuda , θα περασει φινα.


Υπαρχουν και καποιες αλλες μικρες εταιριες που εξυπηρετουν ομως τα κοντινα νησια του γκρουπ τους , αντι για το φερρυ δηλαδη και δε συμφερουν καθολου.
Να σημειωθει και η Air Caraibes που εξυπηρετει τα γαλλοφωνα νησια και εχει πτησεις και απο Παρισι (Orly) , αλλα και προς Costa Rica και Panama. http://www.aircaraibes.com/
 

Attachments

Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Καταπληκτικά αυτά που μας είπες Ζωή....εγώ, είχα ρίξει ματιές στα βορειότερα νησάκια, Anguilla και μετά νοτιότερα και έπαθα πλάκα...το θέμα λοιπόν είναι από πού ξεκινάς τη βόλτα και πού καταλήγεις....γιατί όλα δε μπορείς να τα δεις, νομίζω 3-4 είναι εφικτό να γνωρίσεις καλά!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η αληθεια ειναι οτι απο την Anguilla ξεκινησα κι εγω , εχω μια αδυναμια στα νησια Leeward αφου ειναι κοραλλιογενη. 3-4 μπορεις σιγουρα να δεις μπορει και παραπανω αφου καποια που βρισκονται στο ιδιο γκρουπ ειναι αρκετα κοντα. Για παραδειγμα απο την Anguilla 20 λεπτα με το φερυ ειναι το Saint Marten , οτι πρεπει για ημερισια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Έχεις δει πόσο ακριβή είναι η διαμονή γενικώς? Έψαξα αρκετά και απογοητεύτηκα....στην Antigua (που είναι top class νησί) δεν έχω βρει κάτω από 180$ το βράδυ....πού να κλείσεις εκδρομές, φαγητά, μετακινήσεις κτλ κτλ:roll:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν εχω ψαξει ιδιαιτερα αλλα και δεν πολυανησυχω , οταν ερθει η ωρα θα τη βρω την ακρη. Ισως αφησω καποια νησια απεξω (π.χ. antigua-anguilla - st.barts) που εχω ακουσει οτι ειναι πιο ακριβα.
Ριξε μια ματια εδω "the best little hotel in antigua" , μαλλον δε θα ειναι πανω στο κυμα αλλα λιγο με νοιαζει το που ειναι..κοιτα τις τιμες και τα λεμε ξανα.
http://www.amaryllishotel.com/rates.html
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Το είδα και είναι φτηνό....αλλά αν σκοπεύεις να περάσεις 15 μέρες εκεί, τότε ΟΚ....αν κάνεις εκδρομές σε διπλανά νησάκια ή πας να μείνεις κάπου αλλού, νομίζω το κόστος θα ανέβει..

http://www.lonelyplanet.com/worldguide/antigua-and-barbuda/money-and-costs

Τέλος πάντων, άκρη θα βρεθεί που λες κι εσύ...αυτό που εμένα με ανησυχεί είναι μήπως πέσεις σε κανά τυφώνα Ιούλιο-Αύγουστο....

Το Τομπάγκο το έχεις κοιτάξει που είναι και εκτός της ζώνης των τυφώνων??
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οχι δεν εχω κοιταξει ιδιαιτερα το Τομπαγκο αλλα ειναι απο τα οικονομικα νησια και ενδιαφερον προορισμος μαζι με το Τρινιταντ.

Ενα ωραιο σαιτ που αφορα το Τομπαγκο και εχει και τιμες για διαμονη ειναι αυτο http://www.mytobago.info/
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Έχεις δει πόσο ακριβή είναι η διαμονή γενικώς? Έψαξα αρκετά και απογοητεύτηκα....στην Antigua (που είναι top class νησί) δεν έχω βρει κάτω από 180$ το βράδυ....πού να κλείσεις εκδρομές, φαγητά, μετακινήσεις κτλ κτλ:roll:
Gts βρηκα κελεπουρι........:haha: καλυτερη τιμη ever.

Antigua accommodation: Waterfront Hostel.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Καλό είναι φίλε αλλά.....ένα bungalow στο Phangan είναι ακόμα καλύτερο....!

Την εποχή που ταξιδεύουμε (καλοκαίρι δηλ.) η Ασία κερδίζει στα σημεία...Αν και Πάσχα στο Δομήνικο δεν ακούγεται άσχημο, εκτός των αεροπορικών βέβαια...ελπίζω μόνο να προλάβουμε τη Σαμάνα όπως είναι! Αλήθεια, μασάζ παίζει εκεί? :D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Καλό είναι φίλε αλλά.....ένα bungalow στο Phangan είναι ακόμα καλύτερο....!

Την εποχή που ταξιδεύουμε (καλοκαίρι δηλ.) η Ασία κερδίζει στα σημεία...Αν και Πάσχα στο Δομήνικο δεν ακούγεται άσχημο, εκτός των αεροπορικών βέβαια...ελπίζω μόνο να προλάβουμε τη Σαμάνα όπως είναι! Αλήθεια, μασάζ παίζει εκεί? :D
Mπααα! Εκεί παίζουν τα κοτσιδάκια.....Κοπελίτσες κυκλοφορούν στις παραλίες ψάχνοντας ενδιαφερόμενους-ες να τους κάνουν τα κλασικά καραϊβικά κοτσιδάκια.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom