Καρπενήσι

Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρνεο
Μόλις γύρισα από μια ολιγοήμερη εκδρομούλα στο Καρπενήσι και μιας και δυσκολεύτηκα καθώς προετοίμαζα την εκδρομή να βρω πρακτικές πληροφορίες για πεζοπορικές διαδρομές ή χάρτες είπα να γράψω καποιές λεπτομέρειές για όποιον άλλον έχει παρόμοιες ανησυχίες.
Διαμονή:
Μείναμε στον παραδοσιακό ξενώνα Βίλλα Βιργινία στο χωριό Βουτύρο. Ο ξενώνας ήτανε πάρα πολύ καλός τα δωμάτια πολύ περιποιημένα και με ωραία θέα. Η κ.Βιργινία και ο άντράς της ήταν άψογοι οικοδεσπότες. Το χωριό είναι 5 λεπτά με το αυτοκίνητο από το Καρπενήσι οπότε είναι αρκετά βολικό.
Πεζοπορικές διαδρομές:
1) Η πιο ωραία διαδρομή ήτανε στην Μαύρη Σπηλία. Η διαδρομή ξεκινάει από μια γέφυρα που βρίσκεται υπό κατασκευή έξω από το χωριό Προυσσός. Ίσως να δυσκολευτείτε να βρείτε την αρχη αλλά μετά το μονοπάτι είναι καλά χαραγμένο και πολύ εύκολο ακόμα και για παιδιά. Είναι μια διαδρομή μιάς ώρας περίπου με πολύ χαλαρό περπάτημα. Καταλήγει σε μια μεγάλη σπηλιά η οποία αποτελούσε από τους αρχαίους χρόνους ως και την σύγχρονη ιστορία κρυσφήγετο για τους κυνηγημένους. Πραγματικά αξίζει τον κόπο να την επισκευτείτε.
2) Διαδρομές στο χωριό Τόρνος. Το χωριό Τόρνος μετά τον Προυσσό ήτανε μια ευχάριστη έκπληξή μιας και υπάρχουν χαραγμένες και καταγεγραμμένες σε χάρτη 5-6 διαφορετικές διαδρομές. Έντυπο χάρτη θα βρείτε εάν είσαστε πολύ παρατηρητικοί σε ένα πλαστικό φακελάκι στο πάνω μέρος μιας ξύλινής πινακίδας με τις διαδρομές στο κέντρο του χωριού!! Οι περισσότερες διαδρομές περνάνε μέσα από το χωριό είναι πολύ εύκολές για όλους και αρκετά ενδιαφέρουσες. Εάν θέλετε να πάτε στο φαράγγι μικρό Πανταβρέχει και δεν είσαστε πολύ της πεζοπορίας υπάρχει και ένας αρκετά καλός χωματόδρομός που ξεκινάει έξω από το χωριό (υπάρχει πινακίδα) και σας φέρνει σε πολύ κοντινή απόσταση 15'περπάτημα από το φαράγγι.
3) Εάν θέλετε να επισκευτείτε το Πάνταβρέχει ο καλύτερος δρόμος είναι να πάτε από το χωριό Προυσσός να συνεχίσετε προς Καστανούλα και μετά ΄προς Ρόσκα. Υπάρχει πολύ καλή σήμανση σε κάθε διασταύρωση οπότε δεν θα δυσκολευτείτε να το βρείτε. Απλά να είσαστε προετοιμασμένοι για περίπου 2 ώρες χωματόδρομο. Εμείς αφήσαμε το αυτοκίνητο στα Ρόσκα και κατεβήκαμε με τα πόδια περιπού 40 λεπτά κάναμε να κατέβουμε και 1ώρα και 10'να ανέβουμε. Αλλά μπορείτε να κατεβείτε και με το αυτοκίνητο.Από κει και πέρα ετοιμαστείτε να βραχείτε αν θέλετε να προχωρήσετε στο φαράγγι. Πραγματικά αξίζει τον κόπο πάντως η φύση είναι απίστευτη και με μια άκρως γοητευτική αγριάδα. Αυτά τα λίγα αν κάποιός θελήσει περισσότερες πληροφορίες και μπορώ ευχαρίστως...μόνο για φαί μην με ρωτήσετε γιατί ως χορτοφάγος κάθε φορά που πάω σε τέτοιά μέρη υποφέρω....
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Λατρεύω την πεζοπορία σε όμορφα φυσικά τοπία, οπότε καταλαβαίνεις ότι η ιστορία σου είναι μια ευχάριστη έκπληξη! Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες!
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νομος Γρεβενών (παντού)
εχω παει κι εγω στο καρπενησι πριν 2-3 χρονια για μια εβδομαδα - Νοεμβριος ηταν... αγορασαμε ενα βιβλιαρακι οδηγο για το νομο αιτωλοακαρνανιας και πηγαμε... και που δεν πηγαμε, μεχρι αγραφα φτασαμε !
ηταν απο τις πιο ομορφες εκδρομες που εχω κανει ποτε ! τι να πεις, ολα ηταν φανταστικα, ελβετικα τοπια στην ταταρνα, δαση με ελατα μισοχαμενα στην ομιχλη, ποταμια, φαραγγια, ονειρεμενα τοπια, φοβερα φαγητα, καταπληκτικα ολα !
Μια συμβουλη: στην επιστροφη διαλεξτε να πατε απο μονη προυσσου > θερμο (για να δειτε τη λιμνη τριχωνιδα) > ναυπακτο (για καφε στο παλιο λιμανι) > γεφυρα ριου κλπ κλπ μετα για Αθηνα...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
εχω παει κι εγω στο καρπενησι πριν 2-3 χρονια για μια εβδομαδα - Νοεμβριος ηταν... αγορασαμε ενα βιβλιαρακι οδηγο για το νομο αιτωλοακαρνανιας και πηγαμε... και που δεν πηγαμε, μεχρι αγραφα φτασαμε !
ηταν απο τις πιο ομορφες εκδρομες που εχω κανει ποτε ! τι να πεις, ολα ηταν φανταστικα, ελβετικα τοπια στην ταταρνα, δαση με ελατα μισοχαμενα στην ομιχλη, ποταμια, φαραγγια, ονειρεμενα τοπια, φοβερα φαγητα, καταπληκτικα ολα !
Μια συμβουλη: στην επιστροφη διαλεξτε να πατε απο μονη προυσσου > θερμο (για να δειτε τη λιμνη τριχωνιδα) > ναυπακτο (για καφε στο παλιο λιμανι) > γεφυρα ριου κλπ κλπ μετα για Αθηνα...
Πήγες στο Καρπενήσι με οδηγό για το νομό Αιτωλοακαρνανίας; :roll:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Πήγες στο Καρπενήσι με οδηγό για το νομό Αιτωλοακαρνανίας; :roll:
Να πω την κακία μου ...τη λένε κάποιοι Βολιώτες, αλλα δεν την ασπάζομαι αυτή την άποψη (παρά μόνο για αστείο) ...ότι το καλύτερο μέρος στη Λάρισα είναι το σημείο που έχει την πινακίδα ''ΠΡΟΣ ΒΟΛΟ"
Κάτι ανάλογο μπορεί να συμβαίνει και στην Αιτωλοακαρνανία...:D
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νομος Γρεβενών (παντού)
ε, ευρυτανιας ηθελα να πω... αλλα ο δαιμονας του pc (the ghost in the machine) εβαλε την ουρα του... :bleh:
 

ellin22

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
πολυ ωραιο το καρπενησι πηγα και εγω!!! για να κανεις τη διαδρομη προυσος θερμο και μετα ναυπακτος σου χρειαζεται ο οδηγος αιτωλοακαρνανιας!!!
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νομος Γρεβενών (παντού)
ή πιο απλά, ένα GPS... :xmas_biggrin:
 

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
Καλησπέρα.Έχω κλείσει ενα 3 μερο στα δωμάτια Ανέστη Λιάππα στο Καρπενήσι.Έχει μείνει κανείς εκεί να μου πεί εντυπώσεις??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom