Γερμανία Καρσλρουη Μπαντεν Μπαντεν και γύρω μέρη?

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ο αδερφός μου μετακόμισε πριν λίγους μήνες στην Καρσλρούη και σχεδιάζω να τον επισκεφθώ. Η ryanair εχει απευθειας πτησεις για Μπαντεν Μπαντεν με 15 ευρωπουλα. Φτάνει νωρίς το πρωί στο αεροδρομιο του Μπάντεν Μπάντεν και θα μείνω 3 γεμάτες μέρες. Κοιτώντας το χάρτη και από όσα διάβασα από δω κι από κει,σκέφτομαι να πάω μια μέρα Μπάντεν Μπάντεν και μάλιστα με το που θα προσγειωθώ, πριν παω Καρλσρουη, ετσι κι αλλιώς ένα σακιδιο πλατης θα εχω μονο.
Την δευτερη μερα λέω να παμε μαζι μια μονοήμερη Στρασβούργο και την τρίτη μέρα είμαι ανάμεσα σε Καρλσρούη και Χαιδελβέργη.
Ξερετε κατι πιο αξιολογο από αυτά που σκέφτομαι στη γυρω περιοχη? Το Μπαντεν Μπαντεν αξιζει για μια ολοκληρη μερα ή να παω και καπου αλλου τριγυρω? Θα είμαι μονη μου αυτή τη μερα.
Την τριτη μερα να μεινω Καρλσρουη ή να παω Χαϊδελβέργη μονοημερη?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
γιατί δεν ρωτάς τον αδελφό σου που μένει εκεί?
έχω κλείσει και εγώ με rynair ,όντως πολύ φθηνά.Κατέληξα για ένα τριήμερο να μείνω ένα βράδυ Καρλσρούη και 2 Στρασβούργο.Θα πάω και μια ολόκληρη μέρα στο Europa Park.Είδα ότι υπάρχουν φθηνά λεωφορεία από πόλη σε πόλη και βάση αυτού έβγαλα ένα πρόχειρο πρόγραμμα τριημέρου.Ας μας πει όμως κάποιος που έχει ήδη πάει.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
γιατί δεν ρωτάς τον αδελφό σου που μένει εκεί?
έχω κλείσει και εγώ με rynair ,όντως πολύ φθηνά.Κατέληξα για ένα τριήμερο να μείνω ένα βράδυ Καρλσρούη και 2 Στρασβούργο.Θα πάω και μια ολόκληρη μέρα στο Europa Park.Είδα ότι υπάρχουν φθηνά λεωφορεία από πόλη σε πόλη και βάση αυτού έβγαλα ένα πρόχειρο πρόγραμμα τριημέρου.Ας μας πει όμως κάποιος που έχει ήδη πάει.
O αδερφός έχει πάει πρώτη φορά στη Γερμανία και δουλεύει πολλές ώρες. Δεν έχει χρόνο για τουρισμό. Μόνο στην Καρλσρούη έχει κυκλοφορήσει κι αυτό μόνος του κουτουρού,δεν ήξερε πού να πάει. Αυτό το Europa Park τι ακριβώς είναι και πού είναι?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
O αδερφός έχει πάει πρώτη φορά στη Γερμανία και δουλεύει πολλές ώρες. Δεν έχει χρόνο για τουρισμό. Μόνο στην Καρλσρούη έχει κυκλοφορήσει κι αυτό μόνος του κουτουρού,δεν ήξερε πού να πάει. Αυτό το Europa Park τι ακριβώς είναι και πού είναι?
θεματικό πάρκο με τρενάκια και άλλα τέτοια.Λίγο νοτιότερα από Καρλσρουη στο Rust
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η Καρλσρούη δεν έχει πολλά ως πόλη, μια πρωϊνή βόλτα και αρκεί. Τη βρήκα αρκετά vibrant με νέο κόσμο και όσο τη γύρισα δεν εντόπισα ταξικές διαφορές. Ως πόλη όμως δεν έχει πολλά να δεις. Να φανταστείς ψάχνοντας στο αρχείο μου δεν έχω τραβήξει καμιά φωτογραφία και ήταν και ο καιρός θαυμάσιος. Το Μπάντεν Μπάντεν είναι από τις εκπλήξεις στη Γερμανία γιατί είναι ομορφούλι και πολύ περιποιημένο, ως Wellness-πόλη πέφτει χρήμα*. Ασυζητητί να πας Χαϊδελβέργη, έχει κάτι ιδιαίτερο με το κάστρο στο λόφο.** Θα σου πρότεινα επίσης το Europa Park αλλά μόνο αν ψήσεις και τον αδελφό να ξεφύγει λίγο απ´τη δουλειά και να έχεις και παρέα. Διαφορετικά καλώς εμμένεις στις City-tours. Αν προσπαθήσεις να τα κλείσεις από τώρα, θα βρεις και φθηνούλικα εισιτήρια λεωφορείων κυρίως. https://www.busliniensuche.de/
Και με το Στρασβούργο θαρρώ είσαι καλυμμένη αν και εμένα προσωπικά με απογοήτευσε λιγάκι, γιατί ήταν ο συνδυασμός των όμορφων εικόνων μεν, με όλα τα άσχημα μιας μεγαλούπολης δε και υπήρξε σύγχιση ***. Η Κολμάρ**** παρακάτω του Στρασβούργου (40 λεπτά αργότερα) είναι ακριβώς όπως περιμένεις το Στρασβούργο να είναι.

*Μπερμπαντεύοντας στα ρωμαϊκά λουτρά του Baden Baden.
03D7EB6D-C6F3-4206-BAD7-BF153D6DB2A9.jpeg


** Χαϊδελβέργη με το κάστρο στο λόφο
ABAA5A04-9C3B-4A25-A571-BB61515CE9E5.jpeg


*** Στρασβούργο σε παράδειγμα αυτού που έγραψα. Όμορφες οι αλσατικές εικόνες αλλά με την παρακμή που φέρνει ο ουρμπανισμός (αυτοκίνητα, σκουπίδια κτλ). Δεν το ζεις έτσι το παραμύθι...
80CBFC60-41CB-4102-B48F-2AA532E5704F.jpeg


**** Το παραμύθι το ζεις στην Κολμάρ
AB8E796D-E2C7-4BA6-B2DC-B57054DA204C.jpeg
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κολμάρ και γύρω χωριά.Το Μπάντεν-Μπάντεν είναι μικρό όμορφο αλλά δεν μου φάνηκε κάτι ιδαίτερο. Αν θέλεις να δεις κάτι μοναδικό πήγαινε στην Αλσατία. Κολμάρ-Έγκισάιμ-Ρίκβιρ κλπ. Πρέπει να δεις τι σύνδεση έχουν μεταξύ τους και από το αεροδρόμιο του Μπάντεν-Μπάντεν. Η απόσταση δεν είναι μεγάλη. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο, αν μπορείς να το κάνεις θα σου λύσει τα χέρια.
Μπορείς να πάρεις μερικές ιδέες εδώ για το κομμάτι της Αλσατίας:
https://www.travelstories.gr/commun...ούγεννα-Λονδίνο-Αλσατία-Μέλανας-Δρυμός.58305/
 

Titi07

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία Σουηδία
Καλσπέρα, σκεφτομαι να παω ενα τριήμερο ενδιαμεσα απο τα χριστούγεννα και την προτοχρονία (μίας που τα εισιτήρια πραγματικα κοστήζουν πολύ λιγοτερο απο το να πας κάπου εντος ελλάδος) στα μπάτεν μπάτεν της γερμανίας. Θα ήλεθα να ρωτήσω: Αρχικά εαν αξίζει να παω αυτη την περιοδο και έπειτα αν έχετε κάποια πρόταση και γενικότερη σημαντική πληροφορία για την περιοχή, διότι πραγματικά δεν έχω δει κατι αξιοσημείωτο μέχρι τώρα και μου κάνει εντύπωση αυτο.:icon_rolleyes:
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Φημίζονται για μια από τις καλύτερες λουτροπολεις στην Ευρώπη. Προσοχή όμως: στις σάουνες και στο σπα δεν επιτρέπεται να φοράς μαγιό κάτι που ισχύει στις περισσότερες χώρες της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης.

edit:Επίσης 1 ώρα μακριά βρίσκεται το Στρασβούργο με την ευρύτερη περιοχή όπου χαλαρά βρίσκεται στην δεκάδα με τους καλύτερους χριστουγεννιάτικους προορισμούς.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
κάποια πρόταση και γενικότερη σημαντική πληροφορία για την περιοχή
Σε 1 ώρα με το τραίνο ή με το αυτοκίνητο είσαι στη Χαιλδεβέργη(βλέπεις την παλιά γέφυρα,το παλάτι,το κάστρο,την παλιά πόλη και αν έχει καλό καιρό με ορατότητα ανεβαίνεις στο λόφο Konigstuhl,με πολύ όμορφη θέα της πόλης,του ποταμού Neckar και όλης της κοιλάδας)
Σε 1 ώρα και 15 λεπτά πηγαίνεις στο Τriberg στο Μέλανα Δρυμό.Είναι ο παραδοσιακός τόπος κατασκευής των Cuckoo clocks.Εκεί βρίσκεται και ο μεγαλύτερος καταρράκτης της Γερμανίας.
 

Titi07

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία Σουηδία
Φημίζονται για μια από τις καλύτερες λουτροπολεις στην Ευρώπη. Προσοχή όμως: στις σάουνες και στο σπα δεν επιτρέπεται να φοράς μαγιό κάτι που ισχύει στις περισσότερες χώρες της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης.

edit:Επίσης 1 ώρα μακριά βρίσκεται το Στρασβούργο με την ευρύτερη περιοχή όπου χαλαρά βρίσκεται στην δεκάδα με τους καλύτερους χριστουγεννιάτικους προορισμούς.
Σε 1 ώρα με το τραίνο ή με το αυτοκίνητο είσαι στη Χαιλδεβέργη(βλέπεις την παλιά γέφυρα,το παλάτι,το κάστρο,την παλιά πόλη και αν έχει καλό καιρό με ορατότητα ανεβαίνεις στο λόφο Konigstuhl,με πολύ όμορφη θέα της πόλης,του ποταμού Neckar και όλης της κοιλάδας)
Σε 1 ώρα και 15 λεπτά πηγαίνεις στο Τriberg στο Μέλανα Δρυμό.Είναι ο παραδοσιακός τόπος κατασκευής των Cuckoo clocks.Εκεί βρίσκεται και ο μεγαλύτερος καταρράκτης της Γερμανίας.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!!
Ελπίζω να πάω όντως, διοτί ακούγονται υπέροχα αυτά που αναφέρατε:agnes overjoyed:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom