Καστοριά χωρίς παιδιά ....

stavroula

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Σε τρείς βδομάδες απο τώρα φεύγω για Καστοριά με τον άνδρα μου χωρίς παιδιά .Και το λέω αυτό γιατί για μένα 2 μέρες χωρίς μαμά- μαμά μαμά ειναι εμπειρία .γιαυτό φίλοι μου ταξιδευτές θελω βοήθεια please help!:clap::clap::clap:πείτε μου αν ξέρετε -ότι ξέρετε- για μπαράκια καλά στην πόλη , για καλές ταβέρνες και γένικά ότι σας άρεσε και σας έκανε εντύπωση :shock::roll::) περμένω πληροφορίες απο όλους για να με βοηθήσετε να περάσω 2 ημέρες υπέροχες και απο μενα σε ότι μπορώ να βοηθήσω εδω είμαι:p
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Πολύ συγκεκριμένα για ταβέρνες-μπαράκια κλπ δε μπορώ να σου πω, επειδή δυστυχώς πέρασα στην Καστοριά μόνο 5 ώρες, με αποτέλεσμα να μην έχω δει προφανώς τα πάντα, ωστόσο αν διαβάσεις το πρώτο μέρος της ταξιδιωτικής μου ιστορίας, θα πάρεις μια καλή γεύση από το πόσο μου άρεσε η πόλη και τι μου έκανε εντύπωση!

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%FE%F1%E9%ED%E1-%EA%E1%F3%F4%EF%F1%E9%DC.html

Να περάσεις τέλεια, εμένα μου άρεσε πολύ η Καστοριά!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δύο μαγαζιά που θυμάμαι για φαγητό είναι το Κάτεργο στην βόρεια παραλία με αρκετά καλό φαγητό και το Κροντήρι στην νότια παραλία όπου το παλεύουνε το θέμα αλλά δεν είναι πάντα το ίδιο καλό.
Η Καστοριά θέλει οπωσδήποτε πολύ περπάτημα για να απολαύσετε τα παλιά αρχοντικά, τις βυζαντινές και μετα-βυζαντινές εκκλησίες, τη θέα της λίμνης. Μην χάσετε την ευκαιρία να δείτε όποια μικρή παλιά εκκλησία βρείτε ανοιχτή, είναι πραγματικά πανέμορφες.
Αξίζει οπωσδήποτε να δείτε τον λιμναίο προϊστορικό οικισμό στο Δισπηλιό. Αν θέλετε μια ωραία βόλτα εκτός πόλης πηγαίνετε βόρεια προς το Σιδηροχώρι. Εκεί θα βρείτε το ξενοδοχείο Λογγάς, πιείτε ένα καφεδάκι με θέα την λίμνη από ψηλά.
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Υπέροχη πανέμορφη πόλη, με ωραίο κόσμο. Λοιπόν τα μπαράκια είναι στην σειρά όλα καινούργια ή ανακαινισμένα με θέα στην λίμνη μετά τα goodys , είμουνα περσι το χειμώνα αλλά πήγαμε για το χιονοδρομικό και δεν πολυψάξαμε τα μαγαζιά. Πολύ καλές ταβέρνες έχει στα γύρω χωριά με εξαιρετικό φαγητό αλλά δεν θυμάμαι καθόλου το ονόματα , αν μου έρθει κάτι θα γράψω.Ένα είναι το σίγουρο ότι θα περάσετε καταπληκτικά είναι πολύ ωραίος προορισμός.
 

stavroula

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Υπέροχη πανέμορφη πόλη, με ωραίο κόσμο. Λοιπόν τα μπαράκια είναι στην σειρά όλα καινούργια ή ανακαινισμένα με θέα στην λίμνη μετά τα goodys , είμουνα περσι το χειμώνα αλλά πήγαμε για το χιονοδρομικό και δεν πολυψάξαμε τα μαγαζιά. Πολύ καλές ταβέρνες έχει στα γύρω χωριά με εξαιρετικό φαγητό αλλά δεν θυμάμαι καθόλου το ονόματα , αν μου έρθει κάτι θα γράψω.Ένα είναι το σίγουρο ότι θα περάσετε καταπληκτικά είναι πολύ ωραίος προορισμός.
ευχαριστώ πολύ
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σταυρούλα να περάσετε όμορφα.
Η Καστοριά είναι μια κούκλα
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Από τα γύρω χωρια, ένα που είναι γνωστό για φαγητό, είναι οι Αμπελόκηποι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημέρα Σταυρούλα και εγω δυστυχως ονοματα απο ταβερνες δεν θυμάμαι αλλα μην παραλείψεις μια εκδρομή στα γύρω μέρη! Εαν ο καιρος ειναι καλός μια φανταστική διαδρομή ειναι Καστοριά -Φλωρινα απο το Βιτσι. (Οι περισσοτεροι πανε απο Βίγλα )που ειναι επισης ωραια!Τετοια εποχή οι οξιες εχουν κοκκινα φυλλα(ελπιζω να μην εχουν πεσει μεχρι να ερθεις) και ειναι πανεμορφα. Καλα να περασεις..
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
stavroula με το καλο να πας καστορια!!! και καλες γιορτες! την προηγουμενη εβδομαδα ημουν εκει και θα σου προτεινα τα εξης:
1. στο νεο σπηλαιο "σπηλια του δρακου" που ανοιξε πριν 2 εβδομαδες και ειναι πανεμορφο. εχω ανεβασει και φωτο. Συνεχιζεις προς την Μονη Παναγιας Μαυριωτισσας, σταση, φωτο, και συνεχεια τον γυρο της χερσονήσου (απο Νοτια προς Βόρεια παραλια)
2. προφ. ηλιας για καφε και θεα αντε και λιγο παραπάνω στο επομενο εκκλησακι αν δεν εχει χιονι ή δεν ειναι παγωμενος ο δρομος
3. "Γραδα" για ιδιαιτερο περιβαλλον και γκουρμέ κατάσταση, στην βόρεια παραλία
4. "το στεκι (της παρεας)" διασημη ταβερνα-εστιατοριο-μεζεδοπωλειο της περιοχης διπλα στην πυροσβεστικη (αυτο το στιγμα να δωσεις για να σε οδηγησουν οι ντοπιοι). φαγητα πεντανοστημα και καλο σερβις-περιβαλλον. αν πετυχεις να χιονιζει κιολας, δεν σου λεω τιποτα....
5. δερματινα αν θες μοντερνα κομματια καστοριανα και οχι εισαγωγης, στο zafi μετα τα πολλα καφε (διπλα στο Ηδιστον), στην νοτια παραλια. Αλλιως Λιώγας ή παλι αναμεσα στα καφε εχει και άλλα, αλλα ειχαν και εισαγωγης γνωστες μαρκες, και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα.
6. τα καφε-μπιστρο (ετσι ειναι εκει) ειναι ολα σε παραταξη διπλα-διπλα στην νοτια παραλια, διαλεγεις και παιρνεις
7. κανε μια βολτα στο "Βιτσι" στο χιονοδρομικο τους που βρισκεται αναμεσα Καστορια-Φλωρινα, αρκει να εχεις αλυσιδες ή χιονολάστιχα σε περιπτωση που χιονιζει.
8. στο αποληθωμενο δασος, μην πας καλυτερα αν δεν ρωτησεις γιατι μπορει να ειναι κλειστο και δεν εχει και καλο δρομο.
9. παρε εναν free χαρτη (γραδα, στεκι, zefi, θα βρεις σιγουρα) και προσοχη στην πόλη, μια λαθος στροφη και σε αλλα παραλια....
 

nana

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Για φτηνό και καλό φαγητό στο Βυζαντινό και για καφεδάκι στο μικρό εμπορικό κέντρο μπαίνοντας στην Καστοριά με θέα την λίμνη!Μια βόλτα στην περιοχή Ντολτσό όπου μπορείτε να φάτε στο ομώνυμο εστιατόριο "Ντολτσό" με παραδοσιακές γεύσεις!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Θα βρίσκομαι Καστοριά την Πρωτομαγιά 1/5 και 2/5 με διαμονή στο Σιδηροχώρι. Βέβαια οι πληροφορίες που βρήκα εδώ είναι υπερπλήρεις για ένα διήμερο αλλά αν υπάρχει κάποια επί πλέον πρόταση για ενδιαφέρουσα διαδρομή (μετά φαγητού) στη γύρω περιοχή ειδικά γι’ αυτή την εποχή, ευχαρίστως θα την άκουγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom