Αμοργός Κατάλυμα Αμοργός

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Παιδία καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάω Αμοργό 18 με 22 Αυγούστου. Μήπως ξέρει κάποιος να μου προτείνει κανένα φτηνό και καλό μέρος για να μείνω;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.028
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αγαπητέ Head cf. Πέρυσι που πήγα Αμοργό, μετά το 15Αύγουστο, έμεινα 5 βράδια στην "Πανσιόν Αμοργός" στα Κατάπολα μπροστά στο λιμάνι. Η τιμή του ήταν κάπου 65-70 ευρώ το δίκλινο. Amorgos Pension - Amorgos Cyclades Greece Το διάλεξα γιατί είχε βολική θέση, μαγαζάκια από κάτω, ευρύχωρο (ελεύθερο) πάρκιν στα 80 μέτρα και το πρωί ήταν απόλαυση το καφεδάκι στο μπαλκόνι. Στην Αιγιάλη είχα μείνει στο πολύ ακριβώτερο "Αιγιαλίς" για 3 βράδυα, με πισίνες, SPA κλπ (130 ευρώ). Έχεις διαλέξει σε ποιά περιοχή θα μείνεις ; Υπάρχουν δύο επιλογές. Η Αιγιάλη με τα γύρω χωριά Θολάρια-Λαγγάδα και τα Κατάπολα με τη Χώρα. Η μεταξύ τους απόσταση είναι 20 km αλλά ο δρόμος είναι ορεινός, στενός και όλο στροφές. Θές πάνω από μισή ώρα. Δεν προσφέρεται δηλ. να μένεις στη μια περιοχή και να πάς για βραδυνή έξοδο στην άλλη προπαντός αν θέλεις να πιείς και λίγο. Κατά τη γνώμη μου η Αιγιάλη προσφέρει πιό πολλές επιλογές για νεαρόκοσμο (κάμπιγκ, μπαράκια) ενώ τα Κατάπολα-Χώρα για μεγαλύτερους ή ζευγαράκια που θέλουν να ρομαντζάρουν. Διάβασε λίγο πιό κάτω στο θέμα Αμοργός.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Μεταξύ Αιγιάλης και Κατάπολα, προτείνω το πρώτο γιατί ειναι πιο γραφικό μέρος ενώ τα κατάπολα θυμίζουν πιο πολύ λιμάνι. Η αιγιάλη είναι εξίσου ήρεμη αλλά και σε σημεία με την πιο έντονη ζωή στο νησί.
Επί του θέματος δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ το ξενοδοχείο που μείναμε στην αιγιάλη:(. Η λαγκάδα είναι πολύ χωριό, ενώ τα θολάρια αν και χωριουδάκι πιο ωραίο απο την λαγκάδα. Αν ψάξεις στο φορουμ θα βρεις και άλλες πληροφορίες.
Στην διάθεση σου
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Ευχαριστώ πολύ παιδες. Για αιγιάλι το βλέπω και εγω τελικά.Ειδα βεβαια στο internet κάποια ξενοδοχεια και κάποια διαμερίσματα πιο κυριλέ, που δεν μου άρεσαν ομως τρελλα γιατι ψάχνω για κάτι πιο γραφικό.:cool:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.028
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εάν τελικά μείνεις στην Αιγιάλη, αξίζει να αφιερώσεις μια βραδινή έξοδο στη Χώρα (20 km από Αιγιάλη). Προσοχή, άλλο τα Κατάπολα άλλο η Χώρα (απέχουν μεταξύ τους 5 km). Μην τ’ αφήσεις για τελευταία μέρα γιατί μπορεί να θέλεις να ξαναπάς ! Αφήνεις το μεταφ. μέσο έξω από το χωριό σε ελεύθερο πάρκιν και σε 5 λεπτά με τα πόδια είσαι μέσα στα στενά. Από νωρίς για κάνεις όλο τον "κύκλο" : απογευματινό καφεδάκι, βόλτες στα στενά, βραδινό φαγητό και μπαράκια. Αν θέλεις ψημένη ρακή ειδικά για δώρο, πάρε από το "Κατώι". Μικρά και κομψά μπουκαλάκια που δεν θα τα βρεις αλλού. Στην επιστροφή προσοχή στο δρόμο (στροφές). Στα Κατάπολα μην πάς αφού δεν έχεις και πολύ χρόνο. Από Αιγιάλη μην παραλείψεις το "Πανόραμα" για φαγητό και τον "Νικόλα" για γαλακτομπούρεκο στο χωριό Θολάρια.
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδία καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάω Αμοργό 18 με 22 Αυγούστου. Μήπως ξέρει κάποιος να μου προτείνει κανένα φτηνό και καλό μέρος για να μείνω;
Να μείνεις οπωσδήποτε στην Αιγιάλη.Είναι πολύ πιο γραφική και ταυτόχρονα πιο ζωντανή απο όλα τα άλλα μέρη στο νησί και έχει πολύ κοντά τις ομορφότερες παραλίες...Λευρωσός,ψιλή άμμος,Αγ.Παύλος και απένατι το νησάκι Νικουριά.Επίσης είναι πολύ κοντά και τα Θολάρια και η Λαγκάδα.Στα Θολάρια έχει μια ταβέρνα με ζωντανή μουσική (τραγουδάει ο ιδιοκτήτης) και πολύ κέφι αλλα δεν θυμάμαι πώς λέγεται.Είναι πολύ γνωστή.Αν ρωτήσεις τους ντόπιους θα σου πουν.
Εγώ είχα μείνει στο hotel aigialis λίγο ακριβό (115 Euro - πριν 3 χρόνια) αλλά πολύ καθαρό και με καλή εξυπηρέτηση αποτο προσωπικό.
Εννοείτε πώς πρέπει να επισκεφτείς το μοναστήρι της Παναγίας της Χοζοβιώτισσας και την παραλία της Αγ.Άννας που βρίσκεται ακριβώς απο κάτω Εκεί γυρίστηκε η ταινία ''Το Απέραντο Γαλάζιο''.
Η Χώρα είναι πανέμορφη και σου προτείνω το ζαχαροπλαστείο ''Καλλιστω''.Είμαι σίγουρος οτι θα θέλεις να ξαναπάς Αμοργό μόνογια αυτο...
Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι ομορφότερη παραλία του νησιού είναι αυτήτου Μούρου.Στην ταβέρνα απο πάνω να φας γαριδομακαρονάδα...
Δες το site http://www.amorgos-island.gr/main.htm# για περισσότερα
Καλά να περάσεις.
 

takola

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αστυπάλαια 15/8-23/8
Παιδία καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάω Αμοργό 18 με 22 Αυγούστου. Μήπως ξέρει κάποιος να μου προτείνει κανένα φτηνό και καλό μέρος για να μείνω;
Οποσδηποτε στην Αιγιαλη. Θα πας βεβαια και στη Χωρα που ειναι γραφικη και πανεμορφη αλλα η βαση σου να ειναι στην Αιγιαλη.Εχει πιο πολυ νυχτερινη ζωη "για Αμοργο μιλαμε ομως..." και εχει και μαγαζια πανω στη θαλασσα (Η χώρα ειναι ορεινη)

Η ταριφα στην Αιγιαλη ειναι 60ευρω(τουλαχιστον τοσο ηταν περσι ακριβως για τις ιδιες μερες...) .Μπορεις να βρεις στο internet λιστα με ολα τα ενοικιαζομενα..και να ξεκινησεις τα τηλεφωνα.(ναι..ναι με τηλεφωνο θα κλεισεις και θα στειλεις ταχυδρομικη επιταγη..μην περιμενεις κρατηση μεσω Inernet)

Αν τωρα θες ξενοδοχειο(δε θες μαλλον αφου ζητας κατι φτηνο )τοτε θα πληρωσεις πολυ παραπανω.

Οποσδηποτε θα πας και στη μικρη βλυχαδα για μπανιο που ειναι κοντα στην Αιγιαλη
 

AlexCap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χαιρετω τη παρεα του forum,μολις γραφτηκα και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Χρειαζομαι πληροφοριες για τοπους διαμονης (ιδιατερη προτιμηση σε ξενοδοχειο,αλλα αν δεν υπαρχει, οτιποτε αλλο ειναι ευπροσδεκτο) στην Αμοργο. Να φτανει μεχρι 60-70 ευρω (ειναι ιδανικο) και να εχει διαθεσιμα δωματια τελη ιουλιου-αρχες αυγουστου.
Γνωριζω οτι ειναι σχεδον απιθανο να βρω τοσο αργα αλλα λογω προβληματος υγειας δεν ηξερα αν θα μπορω να παω διακοπες,μεχρι τωρα. Εχω κοιταξει παρομοια θεματα και δε βρηκα κατι, γιαυτο και ανοιξα ιδιο θεμα ωστε να τραβηξω τη προσοχη.

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλο καλοκαιρι...:clap::)
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ψάξε διαμονή Αιγιάλη. Αυτό που συνήθως προτείνω είναι ήδη γεμάτο από κρατήσεις, οπότε δες αυτό που έκλεισε μια φίλη Galaxy Pension in Amorgos island - Amorgos hotels με 60 Ε/βράδυ δίκλινο, 100 μ από τη θάλασσα. Καλά να περάσετε και περαστικά σου.
 

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom