Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Πάντως γενικά βλέπω αρκετά τσιμπημένες τις τιμές για ενοικίαση Ιταλία. Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος λιγότερες γνωστές εταιρείες από τις κλασσικές avis, hertz sixt?
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Πάντως γενικά βλέπω αρκετά τσιμπημένες τις τιμές για ενοικίαση Ιταλία. Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος λιγότερες γνωστές εταιρείες από τις κλασσικές avis, hertz sixt?
Είχαμε νοικιάσει από την Alamo στη Φλωρεντία πριν κάποια χρόνια. Κανένα πρόβλημα.
 

RickThePickle

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους, νέος στο φόρουμ, διαβάζω εδώ και καιρό τις ιστορίες από τα ταξίδια σας! Αλλά σήμερα αποφάσισα να φτιάξω λογαριασμό ώστε να ζητήσω πληροφορίες στο θέμα της ενοικίασης αυτοκινήτου.

24 με 28 Ιουνίου θα βρίσκομαι στην Κατάνια και σκέφτομαι να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο ώστε να κινηθω προς Συρακούσες.

Διάβασα από παλιές ιστορίες ταξιδιωτών για 15 με 20 ευρώ ενοικίαση την ημέρα. Εγώ σε όποιο site έχω μπει, για δύο μέρες που θα χρειαστεί να νοικιάσω αμάξι κάτω από 200 ευρώ δεν έχω βρει. Έχουν ανέβει τόσο οι τιμές σε σχέση με 2-3 χρόνια πριν;;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.168
Likes
5.218
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλημέρα σε όλους, νέος στο φόρουμ, διαβάζω εδώ και καιρό τις ιστορίες από τα ταξίδια σας! Αλλά σήμερα αποφάσισα να φτιάξω λογαριασμό ώστε να ζητήσω πληροφορίες στο θέμα της ενοικίασης αυτοκινήτου.

24 με 28 Ιουνίου θα βρίσκομαι στην Κατάνια και σκέφτομαι να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο ώστε να κινηθω προς Συρακούσες.

Διάβασα από παλιές ιστορίες ταξιδιωτών για 15 με 20 ευρώ ενοικίαση την ημέρα. Εγώ σε όποιο site έχω μπει, για δύο μέρες που θα χρειαστεί να νοικιάσω αμάξι κάτω από 200 ευρώ δεν έχω βρει. Έχουν ανέβει τόσο οι τιμές σε σχέση με 2-3 χρόνια πριν;;
Η τιμη εξαρταται απο ποσο νωριτερα κλεινεις, απο την περιοδο που πας ,απο τις ποσες μερες νοικιαζεις και απο τη περιοχη που πας. Παντως για φετος εχουν τρελαθει οι τιμες γενικα στα του τουρισμου
 

EVISKAL

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Καλησπέρα.

Θα ταξιδέψουμε άτομα Μιλάνο-λίμνες Βόρειας Ιταλίας τέλη Σεπτέμβρη και θα θέλαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Ποια εταιρεία θεωρείτε πιο αξιόπιστη? Θα ήταν ίσως καλύτερα να το νοικιάσουμε όταν φτάσουμε στο αεροδρόμιο? 'Ίσως κάποιο site ενοικίασης αυτοκινήτων στη Ιταλία?
Σας ευχαριστώ.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.460
Ταξίδι-Όνειρο
???
Έχει ενοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο από την Centauro , στην Ιταλία;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.238
Likes
6.695
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχει ενοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο από την Centauro , στην Ιταλία;
Έχω νοικιάσει σε Ισπανία και Πορτογαλία χωρίς πρόβλημα. Στην Ιταλία όχι.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.238
Likes
6.695
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Προσπαθώ να καταλάβω στους αν μπορείς να ενοικιάσεις χωρίς πιστωτική κάρτα και δεν είμαι σίγουρος...
Και τις 2 φορές νοίκιασα με πιστωτική. Αλλά αν θυμάμαι καλά απαντούσαν γρήγορα σε email. Δεν χάνεις τίποτα να τους στείλεις ένα.
 

Dimitris 2022

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλημέρα, ψάχνουμε για Ενοικιαση και μάλλον θα κάνω χρήση του https://www.rentalcars.com

Δεν ξέρω ποσό αξιόπιστοι είναι και ποια εταιρία μπορεί κάποιος να μου προτείνει.

Για παραλαβή μου βγαζει δυο σημεία, το κέντρο ενοικίασης και το terminal, δεν ξέρω που θα είναι ποιο άνετο.

Η hertz και μέσω Aegean και απο την σελίδα τους είναι στο θεό …

Παιδικο κάθισμα και SuperCover 900€ 6 days !!!
 

Attachments

Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.238
Likes
6.695
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλημέρα, ψάχνουμε για Ενοικιαση και μάλλον θα κάνω χρήση του https://www.rentalcars.com

Δεν ξέρω ποσό αξιόπιστοι είναι και ποια εταιρία μπορεί κάποιος να μου προτείνει.

Για παραλαβή μου βγαζει δυο σημεία, το κέντρο ενοικίασης και το terminal, δεν ξέρω που θα είναι ποιο άνετο.

Η hertz και μέσω Aegean και απο την σελίδα τους είναι στο θεό …

Παιδικο κάθισμα και SuperCover 900€ 6 days !!!
Η Rentalcars είναι εταιρεία του ομίλου της booking, οπότε θεωρώ ότι είναι αξιόπιστη. Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.327
Likes
3.459
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αν η παραλαβή γίνεται στο αεροδρόμιο τοτε γενικά να περιμένετε πιο ακριβές τιμές απτις γνωστές φιρμες που έχουν γραφεία εκει ---- συνηθως στο κόστος περιέχεται κ φόρος για το αεροδρόμιο.
Σε μέρη εκτος EU εμένα με έχει βολέψει η economycarrentals η οποία συνεργάζεται και με αρκετά local γραφεία κ σου δίνει το πλεονέκτημα διάφορων εξτρα επιλογών πχ παραλαβή ή παράδοση στο ξενοδοχείο σου το οποίο είναι αρκετά βολική λύση ιδίως αν φτάνεις / φεύγεις με τίποτα μεταμεσονύκτιες πτήσεις --

Για εξτρα παροχές (full ασφάλεια, different country etc) καλο ειναι να τα κλείνετε επι τοπου απο την εταιρεία (κ οχι απτον μεσάζοντα πχ RentalCars) διοτι αυτοι προσφέρουν την "δική" τους ασφάλεια που σημαίνει οτι σε περίπτωση στραβής, εσυ πληρώνεις κανονικα τα κερατιάτικα στην hertz πχ κ ψάχνεις να βρεις την ακρη μετα με τον μεσάζοντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.425
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom