Αυστρία Κατερίνη – Βιέννη οδικώς...ένα τσιγάρο δρόμος...

vageliskokk

Member
Μηνύματα
5
Likes
17
Συνταξιδιώτες καλώς σας βρήκα...Πρώτη φορά γράφω στο φορουμ, παρότι είμαι μέλος εδώ και καιρό!Αφορμή στάθηκε το πρόσφατο οδικό ταξίδι που έκανα με την παρέα μου από την Κατερίνη ως την παγωμένη αλλά μαγευτική Βιέννη!!Ένα ταξίδι με απρόοπτα αλλά γεμάτο εικόνες και εμπείριες!!Να ξεκινήσω??
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Συνταξιδιώτες καλώς σας βρήκα...Πρώτη φορά γράφω στο φορουμ, παρότι είμαι μέλος εδώ και καιρό!Αφορμή στάθηκε το πρόσφατο οδικό ταξίδι που έκανα με την παρέα μου από την Κατερίνη ως την παγωμένη αλλά μαγευτική Βιέννη!!Ένα ταξίδι με απρόοπτα αλλά γεμάτο εικόνες και εμπείριες!!Να ξεκινήσω??
Καλώς όρισες!
Βεβαίως και να ξεκινήσεις. Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον το ταξίδι σου ως τη Βιέννη οδικώς. Περιμένουμε λεπτομέρειες πόσο χρειάστηκε για να φτάσετε και τι διαδρομή ακολουθήσατε. Φυσικά και τις εντυπώσεις σας από την αρχοντική Βιέννη.
Περιμένουμε λοιπόν...
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
αντε ρε μεγαλε ξεκινα !!! μ' αρεσει που ρωτας...
 

vageliskokk

Member
Μηνύματα
5
Likes
17
Τα ταξίδια για εμένα αποτελούν πλέον αναπόσπαστο μέρος της ζωής μου και η φιλοσοφία μου τα τελευταία χρόνια!!Το όνειρο μου? Ένα αυτοκινούμενο τροχόσπιτο το οποίο θα μου προσφέρει την απόλυτη ελευθερία στα πολλά χιλιόμετρα που έχω να διανύσω,γιατί σε αυτή την ζωή τελικά το μόνο που μας μένει είναι η εμπειρία και η γνώση από τα ταξίδια που κάνουμε..Χαίρομαι που βρίσκομαι ανάμεσα σε ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο πάθος με εμένα,την εισβολή στην πραγματικότητα άλλων λαών (έστω και για λίγο) την εξερεύνηση νέων εικόνων που μόνο πιο πλούσιους μας κάνουν...

Τελικά καταλήγω στο εξής συμπέρασμα...το να ταξιδεύω είναι τρόπος ζωής...

12/12/2014

Το ταξίδι ξεκινά...

Η ώρα πήγε δώδεκα το βράδυ και σιγά σιγά μαζευόμαστε να φορτώσουμε τα πράγματα...Τα αυτοκίνητα έτοιμα να μας προσφέρουν πολλά χιλιόμετρα εμπειριών και πάλι!!Αυτή τη φορά επιλέξαμε να πάρουμε 2 αυτοκίνητα σε σχέση με προηγούμενα ταξίδια αν και είμασταν 5 άτομα για μεγαλύτερη άνεση.

Το κρύο τσουχτερό αλλά με τόσο ενθουσιασμό για το ταξίδι που να κρυώσουμε!Καύσιμο λίγο,τόσο όσο χρειάζεται να βάλουμε απο Γευγελή,πράσινες κάρτες,διαβατήρια και ταυτότητες στο χέρι,2 μικρούς ασύρματους για να μιλάμε παντού(τους οποίους λατρέψαμε παρεπιπτόντως),μπόλικο φαγητό, γαριδάκια,ωραία μουσική και φύγαμε!!!

Ο δρόμος από Κατερίνη ως τα σύνορα μας με τα σκόπια γνωστός και εύκολος.Στο τελωνείο όλα καλά, βγαίνουμε απο την πατρίδα και στην ουσία το ταξίδι τώρα ξεκινά!!!Μπάινουμε σκόπια χωρίς κανένα πρόβλημα και στο πρώτο βενζινάδικο σταματάμε για φουλάρισμα.

Για να έχετε και μία πρόσφατη εικόνα απο τις τιμές των καυσίμων στα σκόπια η τιμή της βενζίνης σε βενζινάδικο της Octaείναι 1.09 ευρώ και του αερίου 0.55ευρώ το λίτρο!Εμείς το είχαμε μεικτό δηλαδη το ενα αμάξι ήταν βενζίνη και το άλλο αέριο.Στο Γευγελή όσο γράφει η αντλία θα πληρώσετε και η ισοτιμια σε λογικά πλαίσια.Ασε που στη λεει πριν βάλεις βενζίνη! Επομένως στα σκόπια δεν θα σας κλέψουν όσον αφορά τα καύσιμα σε σχέση με Σερβία και Ουγγαρία οι οποίοι μας μαδησαν!Αλλα αυτά στην πορεία!!

Το οδικό δίκτυο των σκοπίων εκτός από ενα κομμάτι που θα μπορούσα να το παρομοιάσω με τα Τέμπη λόγω συνεχόμενων στροφών και βουνων τριγύρω είναι δύο λωρίδες ανα κατεύθυνση και σχετικά καλό οδόστρωμα...Η δεξιά λωρίδα τους έχει τα θεματάκια της αλλά παλεύεται...

Διόδια καθόλη την διαδρομή μέχρι να βγείτε απο τα σκοπια θα συναντήσετε 3.Καλό ειναι να έχετε συνάλλαγμα σε δηνάρια δικά τους έτσι ώστε να πληρώνετε ότι ακριβώς βλέπετε.Συνολικά είναι 3 ευρώ και τελειώσατε με τα διόδια!Αμα δεν σας σταματήσει η αστυνομία ακόμη καλύτερα γιατί δεν θα σας πρήξουν για να πάρουν το κάτι τις τους!!

Το καλύτερο όμως μας το επιφύλαξαν οι σκοπιανοί στο τελωνείο τους λίγο πριν πατήσουμε Σέρβικο έδαφος....

Συνεχίζεται!!!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλώς ήρθες. Περιμένουμε με ενδιαφέρον τη συνέχεια. Τα ποστ σου μεταφέρθηκαν στην παρούσα κατηγορία. Συνέχισε να γράφεις και μόλις τελειώσεις την ιστορία σου θα τη μεταφέρουμε εμείς στη σωστή κατηγορία :)
 

vageliskokk

Member
Μηνύματα
5
Likes
17
Μέρος 2ο!!

Στα τόσα ταξίδια που έχουμε κάνει οδικώς έχουμε πιάσει το νόημα των Βαλκανίων και το πόσο ζήτουλες μπορούν να γίνουν καμιά φορά αλλά αυτή τη φορά ξεπέρασαν τα όρια!!Φτάνοντας λοιπόν στα σκοπιανικά σύνορα με Σερβία (ένας τελωνειακός μάλλον) μας τραβάει στην άκρη για έλεγχο...Λογικό και αναμενόμενο θα μου πείτε και θα το δεχτώ μετά χαρας!!Βλέπω τον ξάδερφο που ήταν μπροστά μας να τον σταματάει να τον ρωτάει και για 5 λεπτα να του κάνει και καλά ψαχτήρι.Τον αφήνει φεύγει και μας περιμένει πιο κάτω να τελειώσουμε και εμείς.Μας ρωτάει λοιπόν στα αγγλικά τι έχουμε να δηλώσουμε.Τίποτα λέμε εμείς.Ταξιδιώτες είμαστε..Και που πάτε?(Λες και τον ενδιαφέρει ο προορισμός μας!).Αυστρία Βιέννη απαντάμε.Με ρωτάει μιας και ήμουν οδηγός.Πόσα λεφτά έχετε μαζί σας?Αρχίζουμε και συμπεραίνουμε με τα παιδιά ότι μάλλον θέλει το 5ευράκι του!!Του λέμε το ποσό που είχαμε.Πληροφοριακά εαν έχετε συνολικά 10.000...ευρω μαζί σας πρέπει να τα δηλώσετε στα πρώτα συνορα τους αλλιώς εαν πέσετε σε κάποιον σαν και αυτόν θα έχετε θέμα...

Εδώ αρχίζει το ζουμί!!Η ώρα ήταν γύρω στις 1:30 και καταλαβαίνετε οτι είχε κρύο...πολύ κρύο!!Αφού βλέπει ο τελωνειακός ότι δεν κάνουμε κίνηση να του προσφέρουμε το κατι τις ,μας κατεβάζει έξω απο το αμάξι...Μας λέει να αδειάσουμε όλα τα πράγματα μας από το πορτ μπαγκάζ και μέσα απο το αμάξι..Τα πάντα!!!Είχε ένα πάγκο στα πλάγια και τα βάλαμε όλα εκεί!!Στην συνέχεια έρχεται ένας ακόμα με κοιλιά που προεξείχε!Μου λένε να ανοίξω όλες τις πόρτες απο το αμάξι,να κατεβάσω τα παράθυρα και να ανοίξω το καπό.Αρχίζω και εκνευρίζομαι όπως και τα παιδιά γιατί εκτός του ότι μας καθυστερούσε,πεθάναμε από το κρύο!!Αρχίζουν και καλά ψάχνουν την μηχανή,το πορτ μπαγκάζ χτυπουσαν τις πόρτες να δουν άμα έχει κάτι μέσα?!Οτι να ναι..Σειρά στο πρήξιμο είχε ο και καλά έλεγχος στις βαλίτσες.Αφού και εκεί δεν βρήκαν κάτι ,(τι να βρούνε άλλωστε)μας έβαλαν σε ενα δωματιάκι δίπλα απο τον πάγκο το οποίο δεν είχε φως!Εκεί με τον φακό μας λέει ο ένας να ανοίξουμε τα πορτοφόλια μας να δει πόσα λεφτά έχουμε!!Τέλος πάντων αφου δεν είχαν τι άλλο να δουν μας είπαν να βάλουμε τα πράγματα πίσω στο αμάξι και να περιμένουμε να μας φέρει τα διαβατήρια και ταυτότητες μας.

Μετά από χίλια ζόρια μας τα φέρνει και μας λέει να φύγουμε...κλείνουμε το παράθυρο και φεύγουμε επιτέλους!Πάντως μην τους φοβάστε..και προπαντός μην τους δώσετε ούτε σεντ!!Αυτό κάναμε και εμείς!Ακούω από τον ασύρματο τον ξάδερφό μου να ρωτάει που είστε ρε???Νόμιζε ο άνθρωπος ότι μας έκλεισαν μέσα!Συναντιόμαστε και πάμε για Σερβία!!!
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Μέρος 2ο!!

Στα τόσα ταξίδια που έχουμε κάνει οδικώς έχουμε πιάσει το νόημα των Βαλκανίων και το πόσο ζήτουλες μπορούν να γίνουν καμιά φορά αλλά αυτή τη φορά ξεπέρασαν τα όρια!!Φτάνοντας λοιπόν στα σκοπιανικά σύνορα με Σερβία (ένας τελωνειακός μάλλον) μας τραβάει στην άκρη για έλεγχο...Λογικό και αναμενόμενο θα μου πείτε και θα το δεχτώ μετά χαρας!!Βλέπω τον ξάδερφο που ήταν μπροστά μας να τον σταματάει να τον ρωτάει και για 5 λεπτα να του κάνει και καλά ψαχτήρι.Τον αφήνει φεύγει και μας περιμένει πιο κάτω να τελειώσουμε και εμείς.Μας ρωτάει λοιπόν στα αγγλικά τι έχουμε να δηλώσουμε.Τίποτα λέμε εμείς.Ταξιδιώτες είμαστε..Και που πάτε?(Λες και τον ενδιαφέρει ο προορισμός μας!).Αυστρία Βιέννη απαντάμε.Με ρωτάει μιας και ήμουν οδηγός.Πόσα λεφτά έχετε μαζί σας?Αρχίζουμε και συμπεραίνουμε με τα παιδιά ότι μάλλον θέλει το 5ευράκι του!!Του λέμε το ποσό που είχαμε.Πληροφοριακά εαν έχετε συνολικά 10.000...ευρω μαζί σας πρέπει να τα δηλώσετε στα πρώτα συνορα τους αλλιώς εαν πέσετε σε κάποιον σαν και αυτόν θα έχετε θέμα...

Εδώ αρχίζει το ζουμί!!Η ώρα ήταν γύρω στις 1:30 και καταλαβαίνετε οτι είχε κρύο...πολύ κρύο!!Αφού βλέπει ο τελωνειακός ότι δεν κάνουμε κίνηση να του προσφέρουμε το κατι τις ,μας κατεβάζει έξω απο το αμάξι...Μας λέει να αδειάσουμε όλα τα πράγματα μας από το πορτ μπαγκάζ και μέσα απο το αμάξι..Τα πάντα!!!Είχε ένα πάγκο στα πλάγια και τα βάλαμε όλα εκεί!!Στην συνέχεια έρχεται ένας ακόμα με κοιλιά που προεξείχε!Μου λένε να ανοίξω όλες τις πόρτες απο το αμάξι,να κατεβάσω τα παράθυρα και να ανοίξω το καπό.Αρχίζω και εκνευρίζομαι όπως και τα παιδιά γιατί εκτός του ότι μας καθυστερούσε,πεθάναμε από το κρύο!!Αρχίζουν και καλά ψάχνουν την μηχανή,το πορτ μπαγκάζ χτυπουσαν τις πόρτες να δουν άμα έχει κάτι μέσα?!Οτι να ναι..Σειρά στο πρήξιμο είχε ο και καλά έλεγχος στις βαλίτσες.Αφού και εκεί δεν βρήκαν κάτι ,(τι να βρούνε άλλωστε)μας έβαλαν σε ενα δωματιάκι δίπλα απο τον πάγκο το οποίο δεν είχε φως!Εκεί με τον φακό μας λέει ο ένας να ανοίξουμε τα πορτοφόλια μας να δει πόσα λεφτά έχουμε!!Τέλος πάντων αφου δεν είχαν τι άλλο να δουν μας είπαν να βάλουμε τα πράγματα πίσω στο αμάξι και να περιμένουμε να μας φέρει τα διαβατήρια και ταυτότητες μας.

Μετά από χίλια ζόρια μας τα φέρνει και μας λέει να φύγουμε...κλείνουμε το παράθυρο και φεύγουμε επιτέλους!Πάντως μην τους φοβάστε..και προπαντός μην τους δώσετε ούτε σεντ!!Αυτό κάναμε και εμείς!Ακούω από τον ασύρματο τον ξάδερφό μου να ρωτάει που είστε ρε???Νόμιζε ο άνθρωπος ότι μας έκλεισαν μέσα!Συναντιόμαστε και πάμε για Σερβία!!!
Εγω αλλα περιμενα να ειναι τα δυσαρεστα!!!
Οταν περνουσαμε τα συνορα της ΠΓΔΜ προς Σερβια οι παλιοσκοπιανοι επειδη μαλλον ειδαν πως ημασταν ελληνες μας κρατησανε καπου στις 3 ωρες και δεν μας περναγαν... Κανανε και καλα ελεγχο...Μπραβο περιμενω και την συνεχεια!!
 

giannistim

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος μεγάλων Άλπεων
Μέρος 2ο!!

Στα τόσα ταξίδια που έχουμε κάνει οδικώς έχουμε πιάσει το νόημα των Βαλκανίων και το πόσο ζήτουλες μπορούν να γίνουν καμιά φορά αλλά αυτή τη φορά ξεπέρασαν τα όρια!!Φτάνοντας λοιπόν στα σκοπιανικά σύνορα με Σερβία (ένας τελωνειακός μάλλον) μας τραβάει στην άκρη για έλεγχο...Λογικό και αναμενόμενο θα μου πείτε και θα το δεχτώ μετά χαρας!!Βλέπω τον ξάδερφο που ήταν μπροστά μας να τον σταματάει να τον ρωτάει και για 5 λεπτα να του κάνει και καλά ψαχτήρι.Τον αφήνει φεύγει και μας περιμένει πιο κάτω να τελειώσουμε και εμείς.Μας ρωτάει λοιπόν στα αγγλικά τι έχουμε να δηλώσουμε.Τίποτα λέμε εμείς.Ταξιδιώτες είμαστε..Και που πάτε?(Λες και τον ενδιαφέρει ο προορισμός μας!).Αυστρία Βιέννη απαντάμε.Με ρωτάει μιας και ήμουν οδηγός.Πόσα λεφτά έχετε μαζί σας?Αρχίζουμε και συμπεραίνουμε με τα παιδιά ότι μάλλον θέλει το 5ευράκι του!!Του λέμε το ποσό που είχαμε.Πληροφοριακά εαν έχετε συνολικά 10.000...ευρω μαζί σας πρέπει να τα δηλώσετε στα πρώτα συνορα τους αλλιώς εαν πέσετε σε κάποιον σαν και αυτόν θα έχετε θέμα...

Εδώ αρχίζει το ζουμί!!Η ώρα ήταν γύρω στις 1:30 και καταλαβαίνετε οτι είχε κρύο...πολύ κρύο!!Αφού βλέπει ο τελωνειακός ότι δεν κάνουμε κίνηση να του προσφέρουμε το κατι τις ,μας κατεβάζει έξω απο το αμάξι...Μας λέει να αδειάσουμε όλα τα πράγματα μας από το πορτ μπαγκάζ και μέσα απο το αμάξι..Τα πάντα!!!Είχε ένα πάγκο στα πλάγια και τα βάλαμε όλα εκεί!!Στην συνέχεια έρχεται ένας ακόμα με κοιλιά που προεξείχε!Μου λένε να ανοίξω όλες τις πόρτες απο το αμάξι,να κατεβάσω τα παράθυρα και να ανοίξω το καπό.Αρχίζω και εκνευρίζομαι όπως και τα παιδιά γιατί εκτός του ότι μας καθυστερούσε,πεθάναμε από το κρύο!!Αρχίζουν και καλά ψάχνουν την μηχανή,το πορτ μπαγκάζ χτυπουσαν τις πόρτες να δουν άμα έχει κάτι μέσα?!Οτι να ναι..Σειρά στο πρήξιμο είχε ο και καλά έλεγχος στις βαλίτσες.Αφού και εκεί δεν βρήκαν κάτι ,(τι να βρούνε άλλωστε)μας έβαλαν σε ενα δωματιάκι δίπλα απο τον πάγκο το οποίο δεν είχε φως!Εκεί με τον φακό μας λέει ο ένας να ανοίξουμε τα πορτοφόλια μας να δει πόσα λεφτά έχουμε!!Τέλος πάντων αφου δεν είχαν τι άλλο να δουν μας είπαν να βάλουμε τα πράγματα πίσω στο αμάξι και να περιμένουμε να μας φέρει τα διαβατήρια και ταυτότητες μας.

Μετά από χίλια ζόρια μας τα φέρνει και μας λέει να φύγουμε...κλείνουμε το παράθυρο και φεύγουμε επιτέλους!Πάντως μην τους φοβάστε..και προπαντός μην τους δώσετε ούτε σεντ!!Αυτό κάναμε και εμείς!Ακούω από τον ασύρματο τον ξάδερφό μου να ρωτάει που είστε ρε???Νόμιζε ο άνθρωπος ότι μας έκλεισαν μέσα!Συναντιόμαστε και πάμε για Σερβία!!!
Πες μου τέτοια -εν οψει ταξιδιού μου - και είμαι ικανός να πάω στη Σερβία (στο δρόμο για Πολωνία όπως σκοπεύω) μέσω....Κίνας ,προκειμένου να τους αποφύγω....χαχα!! Ασε που προχτές στο Κουμάνοβο εγινε χαμός.....
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Εγω αλλα περιμενα να ειναι τα δυσαρεστα!!!
Οταν περνουσαμε τα συνορα της ΠΓΔΜ προς Σερβια οι παλιοσκοπιανοι επειδη μαλλον ειδαν πως ημασταν ελληνες μας κρατησανε καπου στις 3 ωρες και δεν μας περναγαν... Κανανε και καλα ελεγχο...Μπραβο περιμενω και την συνεχεια!!
αφου δεν εδωσες για...... καφε λογικο εκει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom