Ελλάδα Καϊμακτσαλάν, ο Πρίγκιπας του Βορρά

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
-Δύο εισιτήρια μετ’επιστροφής για Σκύδρα, παρακαλώ, αναχώρηση βράδυ 3 Γενάρη επιστροφή πρωί 8 Γενάρη.
-Δεν υπάρχει απευθείας, θα πρέπει ν’αλλάξετε Πλατύ.
-Το γνωρίζουμε.
-34.70 έκαστη. Κορίτσια, παρεμπιπτόντως, θα σας ενδιέφερε μια ενημέρωση στο σπίτι για φυτικά προϊόντα;

Δεν ξεκινάμε καλά λέω. Αρνούμαστε ευγενικά την πρόταση της υπαλλήλου του ΟΣΕ και με τα εισιτήρια στο χέρι κατηφορίζουμε τη Σίνα. Δωμάτιο κλεισμένο, εισιτήρια κομπλέ. Το αυτοκίνητο θα μας περιμένει στο σταθμό της Σκύδρας πρωί 4ης Γενάρη, τιμή κανονισμένη 105 ευρώ με παράδοση βράδυ 7ης.

Το πρόγραμμα προβλέπει διήμερη διαμονή στον παραδοσιακό οικισμό του Αγίου Αθανάσιου, γνωστό και ως Πέτρινο Χωριό, χτισμένο αποκλειστικά με πέτρα και ξύλο και ένα βράδυ σε φιλικό σπίτι. Ο νομός Πέλλας πολλά υποσχόμενος, με μεγάλο υδάτινο πλούτο και το Όρος Βόρας, η τρίτη ψηλότερη Ελληνική κορυφή μας καλεί να ανακαλύψουμε την γοητεία των αντιθέσεων. Το ταξίδι έχει μόλις αρχίσει…
 

Attachments

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Τη συνέχεια, τη συνέχεια Παναγιώτα μας ! :lol::clap:
(... βιαστική που είμαι η αθεόφοβη !:D)
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ονειρεμένο Ταξίδι
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Ελπίζω να μην παραλείψατε να επισκεφτείτε τα λουτρά Αριδαίας... περιμένουμε συνέχεια!
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ωραιος κι ο Αγιος Αθανασιος και το Καιμακτσαλαν και τα λουτρα του Ποζαρ αλλα η Πελλα αξιζει για το "χορτο" της Κρυας Βρυσης...
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Τη συνέχεια, τη συνέχεια Παναγιώτα μας ! :lol::clap:
(... βιαστική που είμαι η αθεόφοβη !:D)
Αχ, λάου λάου, Μαίρη μου, είναι και η πρώτη μου ιστορία...;)

Ελπίζω να μην παραλείψατε να επισκεφτείτε τα λουτρά Αριδαίας... περιμένουμε συνέχεια!
Μωρέ στα λουτρά Πόζαρ πήγαμε, το θέμα είναι αν κολυμπήσαμε...
Ήταν πάντως ένα πολύ δυνατό ταξίδι.

Ωραιος κι ο Αγιος Αθανασιος και το Καιμακτσαλαν και τα λουτρα του Ποζαρ αλλα η Πελλα αξιζει για το "χορτο" της Κρυας Βρυσης...
Που τα ξέρεις εσύ αυτά, tripakia; :bleh:
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ωραιος κι ο Αγιος Αθανασιος και το Καιμακτσαλαν και τα λουτρα του Ποζαρ αλλα η Πελλα αξιζει για το "χορτο" της Κρυας Βρυσης...
Και οι δήθεν Βραζιλιάνες στις απόκρηες! η πιο cult περιοχη της Μακεδονίας...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ψηλότερα αρχίζουν οι πλαγιές που γίνονται οι άνθρωποι πουλιά και ταξιδευουν, ξεφυλίζοντας σελιδες και σελίδες της ζωής πανω απ' το έδαφος πετώντας ή φυγαδεύουν το μυαλό από δικα τους μυστικά αεροδρομια.
Το Πάτημα πιο χαμηλα, μ'ένα εξώστη, και η πηγή του να ξεπρήζει το βουνό, η Μπέλα Βόντα.
Σ' αυτές τις πλάκες, που ηρεμουν για λίγο το γκρεμό, τεντώσαν τη σκηνή του στρατηγείου. Τη μέρα στεκοτανε εδώ ο Σερβος βασιλιας, κι όταν κοιμότανε με το σεντόνι της τον σκέπαζε η λίμνη.
Απέναντι γυμνοί , μόνο με το άρωμα του θυμαριού, οι λόφοι του Οστρόβου.
Αλλά την έγνοια του απορροφούσε το βουνό, πως θα μπορέσουν να ανεβούν, πως θα σφαχτούνε στη κορφή και πως στο τέλος θα νικήσουν.
Τρεις μέρες ρούφηξε αίμα το Καιμακτσαλάν, το ξέρασε μετά στον Καταρράκτη.
Επάνω μείναν, στραγγισμένα, τα κορμιά, αργιλωμένα από τη λάσπη του πολέμου, να σπαραχτούν με ηρεμία απ τους αετούς,
κόκαλα αμάσητα,
μετά από χρόνια, που συναντά η κλωτσιά σου στο βουνό,
χιλιάδες το λιπάνανε για λίγη πρασινάδα στη ψυχή σου.

Ο Βασίλης Παπάς για τό άγιο Καιμακτσαλάν
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ο Πρώτος Παγκόσμιος σημάδεψε τον τόπο και τα οστά των πεσόντων στεριώνουν γερά ακόμη τον Προφήτη Ηλία στα 2.524 μέτρα.

Και οι δήθεν Βραζιλιάνες στις απόκρηες! η πιο cult περιοχη της Μακεδονίας...
Καλά αυτό με τις 'Βραζιλιάνες' κι εγώ ποτέ δεν το κατάλαβα. Χίλιες φορές μια λαογραφική, τοπική γιορτή των Αποκριών που θα είχε σίγουρα και μεγαλύτερη ανταπόκριση...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Aαα, πολύ ωραία! Μου αρέσουν οι ιστορίες με πρρορισμούς εντός συνόρων! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Για προχώρα στο κυρίως θέμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom