Καϊμακτσαλάν

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Επειδή στο thread της Έδεσσας δυστυχώς δε βλέπω ανταπόκριση, επαναφέρω το θέμα εδώ. Υπάρχει κάποια γαστρονομική πρόταση για Παλαιό Άγιο Αθανάσιο; Ισχύει πως στα ταβερνάκια χρειάζεται κράτηση ακόμη και καθημερινές σε περίοδο γιορτών;
Τέλος, ο αρχαιολογικός χώρος της Αρχαίας Πέλλας αξίζει με πιεσμένο πρόγραμμα ή να τον αφήσουμε για άλλη φορά;
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παναγιώτα, αυτά τα μέρη, ήταν υπο σκέψη και για τη δική μου την εξόρμηση... αλλά τα χλμ, μας φάνηκαν αρκετά για αυτή τη φορά....

Sites χρήσιμα :
- Λουτρά Πόζαρ
- Άγιος Αθανάσιος Πέλλας - Καϊμακτσαλάν
- Καϊμάκτσαλαν | Ξενοδοχεία Καιμάκτσαλαν


Αντε και όταν γυρίσεις, θέλουμε τις εντυπώσεις από τα λουτρά & χαμάμ τους !
Καλά να περάσετε ! :xmas_lol:
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Μαιρούλα μου, σ'ευχαριστώ πολύ, τα έχω ξεσκονίσει όλα αυτά τα sites. Έχω διαβάσει πολύ για όλο τον νομό, έχω και κάποιες πληροφορίες από ντόπιους και προσπαθώ να τα χωρέσω στο πρόγραμμα. Τα χιλιόμετρα είναι όντως πολλά αλλά ο νομός με τόσες εναλλαγές. Θα γυρίσω με ανταπόκριση!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Να υπενθυμισω οτι στα Λουτρα Ποζαρ αν θελετε να κανετε μπανιο σε καποια απο τις εσωτερικες πισινες η κρατηση γινεται αυθημερον και αυτην την εποχη εχει παρα πολυ κοσμο. Στο χιονοδρομικο μας δυστυχως δεν εχει πολυ χιονι, αλλα ελπιζουμε απο βδομαδα να γεμισουν οι πιστες για τα καλα! Οσα για τα ξενοδοχεια, η τοπικη εφημεριδα δηλωνει οτι εχουν πληροτητα 100% για ολη την περιοδο των γιορτων, οποτε καλο θα ηταν να ψαξετε να κλεισετε κατι απο τωρα.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Να υπενθυμισω οτι στα Λουτρα Ποζαρ αν θελετε να κανετε μπανιο σε καποια απο τις εσωτερικες πισινες η κρατηση γινεται αυθημερον και αυτην την εποχη εχει παρα πολυ κοσμο. Στο χιονοδρομικο μας δυστυχως δεν εχει πολυ χιονι, αλλα ελπιζουμε απο βδομαδα να γεμισουν οι πιστες για τα καλα! Οσα για τα ξενοδοχεια, η τοπικη εφημεριδα δηλωνει οτι εχουν πληροτητα 100% για ολη την περιοδο των γιορτων, οποτε καλο θα ηταν να ψαξετε να κλεισετε κατι απο τωρα.
Ευχαριστώ και πάλι, Δέσποινα. Στα λουτρά μάλλον στην εξωτερική θα κάνουμε μπάνιο. Ελπίζω να είναι γύρω χιονισμένα :xmas_wink: Ξενώνα κλείσαμε, ένα όμορφο στούνιο με τζάκι εδώ Εξοχικό Παραδοσιακός Ξενώνας - Παλιός Αγιος Αθανάσιος - Καϊμακτσαλαν - Πέλλα - Μακεδονία. Τα περί 100% πληρότητας που ακούγονται και στις ειδήσεις δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν. Μέχρι πριν 3-4 ημέρες που έψαχνα κατάλυμα, σχεδόν όλα τα ξενοδοχεία/ξενώνες με τα οποία επικοινώνησα, είχαν διαθέσιμα δωμάτια.
 

joan-bill

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βενετία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω εχω παει 3 φορες Αγ. Αθανασιο τα τελευταια χρονια, τα ταβερνακια χουν πολυ κοσμο ισως χρειαστει να περιμενεται λιγο για τραπεζι αλλα οχι κατι τραγικο!!!Το χωριο ειναι υπεροχο,γραφικο και χιονισμενο...καλα να περασεις και καλη χρονια!!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Χθες γυρισα απο τον Αγιο Αθανασιο. Εχετε δικιο, δεν εχει τοσο κοσμο φετος, περσι γινοταν χαμος. Ισως φταιει που δεν χιονισε, τουλαχιστον οχι μεσα στο χωριο. Στο χιονοδρομικο γινοταν χαμος, αφου καθισαμε και περιπου μια ωρα μετα δεν ειχε ερθει κανεις να μας παρει παραγγελια. Μια ωραια ιδεα ειναι το ερπιστριοφορο που σε ανεβασει μεχρι την κορυφη του βουνου και το εκκλησακι. Αν εχει καθαρη ατμοσφαιρα εχει υπεροχη θεα. Βεβαια η τιμη του ειναι τσουχτερη. 20 ευρω το ατομο και νομιζω 10 τα παιδια.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Χθες γυρισα απο τον Αγιο Αθανασιο. Εχετε δικιο, δεν εχει τοσο κοσμο φετος, περσι γινοταν χαμος. Ισως φταιει που δεν χιονισε, τουλαχιστον οχι μεσα στο χωριο. Στο χιονοδρομικο γινοταν χαμος, αφου καθισαμε και περιπου μια ωρα μετα δεν ειχε ερθει κανεις να μας παρει παραγγελια. Μια ωραια ιδεα ειναι το ερπιστριοφορο που σε ανεβασει μεχρι την κορυφη του βουνου και το εκκλησακι. Αν εχει καθαρη ατμοσφαιρα εχει υπεροχη θεα. Βεβαια η τιμη του ειναι τσουχτερη. 20 ευρω το ατομο και νομιζω 10 τα παιδια.
Ναι, θέλουμε ν'ανέβουμε ως την κορυφή, Δέσποινα, και να δούμε τον Προφήτη Ηλία. Γενικά έχεις πάρει η ίδια το SnowCat; Πώς είναι ως εμπειρία; Ξέρεις πόσα άτομα χωράει;
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
".....΄αλλοι δεν έχουν που να παν ,
κι άλλοι τραβάν ....Καιμακτσαλάν!!!"
Ενα ωραίο τραγουδάκι (όλο μηνύματα) από τον τελευταίο δίσκο των Χειμερινών Κολυμβητών.
Αφιερωμένο
 
Last edited by a moderator:

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
".....΄αλλοι δεν έχουν που να παν ,
κι άλλοι τραβάν ....Καιμακτσαλάν!!!"
Ενα ωραίο τραγουδάκι (όλο μηνύματα) από τον τελευταίο δίσκο των Χειμερινών Κολυμβητών.
Αφιερωμένο
Έχω ρίξει πολύ γέλιο λέμε. Αν και δε χρειάζεται να είσαι και τόσο κροίσος για ένα πενθήμερο στο Βόρας. Το γράφω σε CD να παίξει ως έκπληξη στην ανάβαση. :xmas_wink:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
φεύγω σε 2 μέρες για Αγ. Αθανάσιο, πρώτη φορά. Με το αυτοκίνητο μέσα στο χωριό κινείται κάποιος άνετα ή έχει μποτιλιαρίσματα, στενά που δε στρίβεις, προβληματικό παρκάρισμα κτλ καλά της αράχωβας? επίσης το χιονοδρομικό πόση απόσταση είναι απο το χωριό?
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Το χιονοδρομικο ειναι 17 χιλιομετρα απο το χωριο με αναβαση και στροφες. Μεαα στο χωριο δεν εχει πολυ μεγαλο προβλημα αν δεν εχει κοσμο και χιονι. Αν εχει χιονι χρεαζεσαι χιονολαστιχα η αλυσιδες. Οι περισσοτεροι αφηνουν το αυτοκινητο στο παρκιγκ στην εισοδο του χωριου και πανε μεσα με τα ποδια. Αλλωστε το χωριο ειναι μικρο.
Στο ερπιστριοφορο για την κορυφη δεν εχω ανεβει, οποτε δεν μπορω να πω γνωμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom