Νότια Αφρική Κειπταουν χριστούγεννα ;

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Σκεφτόμαστε μια εβδομάδα στο κειπταουν για χριστούγεννα,μαζί με τον μικρό μας που θάναι 2,5 χρόνων.ένα προορισμό που δεν βρίσκω ξεκάθαρες πληροφορίες,γι αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας.αν είναι κατάλληλη εποχή,αν απο θέμα ασφαλειας μπορούμε να πάρουμε μαζί τον μικρό,αν χρειάζεται να κάνουμε εμβόλια,αν 7 μέρες είναι πολλές για εκει,αν μπορούμε να συνδιασουμε και κάτι ακόμη εκει κοντά,αν αν αν ..... Και επίσης πολυ σημαντικό,αν ξέρει κάποιος κανένα οικονομικό αεροπορικό συνδυασμό,γιατί το πιο φθηνό που βρίσκω είναι απο θες/νίκη με τουρκικές αερογραμες για τους τρεις μας γύρω στα 2.600 .Πολλές ερωτήσεις,αλλά είναι ένας προορισμός που ήρθε η στιγμή επιτέλους να επισκεφτούμε !
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η εποχή θεωρείται καλή αλλά δεν νομίζω να είναι οικονομική τόσο στα αεροπορικά όσο και στα καταλύματα
7 μέρες είναι πολλές για την πόλη αυτή καθ'αυτή αν και υποθέτω ότι μπορείτε να κάνετε μικρές εκδρομές ημερήσιες και νομίζω ότι έχει σχολιαστεί ότι υπάρχει ένα μίνι σαφάρι κοντά στη περιοχή (δεν ξέρω αν θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα το παιδάκι σας)
Από προσωπική εμπειρία δεν διαπίστωσα κίνδυνο όμως η Νότιος Αφρική δεν κερδίζει και τα εύσημα στο κομμάτι αυτό (οι τοίχοι και τα συρματοπλέγματα είναι αδιάψευστοι μάρτυρες). Γενικά έχετε υπόψιν ότι για τις μετακινησεις είναι προτιμότερο να κινείστε με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο (οδήγηση αγγλικού τύπου) του οποίου θα κλειδώνετε τις πόρτες οταν οδηγείτε. Ξεχάστε μαζικά μέσα μεταφοράς ή ταξί που τα σταματάς στο δρόμο.
όσο για τα αεροπορικά από ΘΕσσ/κη μόνο η Turkish ή το δίκτυο της Lufthansa. Από Αθήνα περισσότερες εναλλακτικές αλλά πάντα προκύπτουν προσφορές (συνήθως άνοιξη φθινόπωρο). Κάπου στο Κέντρο του Κείπ Ταουν υπάρχει και ένα καφεστιατόριο που το έχουν έλληνες. Για δείπνο ή γεύμα να πάτε στο Camps Bay με τις βίλες και τα λουσάτα εστιατόρια και με τιμές ελληνικής ταβέρνας....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Φίλε μου vastsak μόλις είδα 2,5 χρονών κατάλαβα περί τίνος πρόκειτα! :D
Θα είμαι εκεί 4 ημέρες 11-16/10, αν θες θα σου πώ την άποψή μου όταν επιστρέψω.
Πάντως μια βουτιά με καρχαρίες ενδείκνυται!! :lol:
Εγώ στη θέση σας δε θα ξόδευα 2,5 χιλιάρικα για κάπου τόσο μακρυά και να μείνω 7 μέρες. Αν είχα 13-15 μέρες ναι και θα συνδύαζα και κάτι ακόμη. Αλλά είναι κρίμα τόσα χρήματα για 7 ημέρες, δεν είναι; Επίσης, η συνολική διάρκεια ταξιδίου θα είναι πάνω κάτω 15 ώρες, αντέχει ο μικρός ή εσείς;
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Φίλε μου vastsak μόλις είδα 2,5 χρονών κατάλαβα περί τίνος πρόκειτα! :D
Θα είμαι εκεί 4 ημέρες 11-16/10, αν θες θα σου πώ την άποψή μου όταν επιστρέψω.
Πάντως μια βουτιά με καρχαρίες ενδείκνυται!! :lol:
Εγώ στη θέση σας δε θα ξόδευα 2,5 χιλιάρικα για κάπου τόσο μακρυά και να μείνω 7 μέρες. Αν είχα 13-15 μέρες ναι και θα συνδύαζα και κάτι ακόμη. Αλλά είναι κρίμα τόσα χρήματα για 7 ημέρες, δεν είναι; Επίσης, η συνολική διάρκεια ταξιδίου θα είναι πάνω κάτω 15 ώρες, αντέχει ο μικρός ή εσείς;
Γεια σου φίλε μου αντωνη!δεν έχουμε περισσότερες μέρες για χριστούγεννα,δυστυχώς!για το οικονομικό,ακόμη φέτος αντέχουμε,απο εκει και πέρα βλέπουμε.για κειπταουν έχω ακούσει πολυ καλά λόγια και το σκεφτήκαμε για χριστούγεννα.δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλο ελκυστικό προορισμό για μας.ίσως σρι λανκα,δεν ξέρω.πρώτη φορά που είμαστε τόσο μπερδεμενοι για χριστούγεννα.ΕΣΥ έτοιμος;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια σου φίλε μου αντωνη!δεν έχουμε περισσότερες μέρες για χριστούγεννα,δυστυχώς!για το οικονομικό,ακόμη φέτος αντέχουμε,απο εκει και πέρα βλέπουμε.για κειπταουν έχω ακούσει πολυ καλά λόγια και το σκεφτήκαμε για χριστούγεννα.δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλο ελκυστικό προορισμό για μας.ίσως σρι λανκα,δεν ξέρω.πρώτη φορά που είμαστε τόσο μπερδεμενοι για χριστούγεννα.ΕΣΥ έτοιμος;
Νομίζω ότι έχετε χρόνο πάντως να μην βιαστείτε ιδιαίτερα... Μόνο με τα αεροπορικά δεν ξέρω τι παίζει, αν θ'ανέβουν οι τιμές, τα υπόλοιπα είτε τώρα τα κλείσετε, είτε αργότερα, τα ίδια θα είναι. Αφήστε το ως τις 16/10 να γυρίσω να σας πώ! :D (αν γυρίσω ζωντανός εννοείται). Φυσικά σαν προορισμός πιστεύω ότι αξίζει το Κέιπ Τάουν, δε νομίζω να σου πώ το αντίθετο όταν γυρίσω. Απλά θα λυπόμουν τα χρήματα για να βρεθώ εκεί και να πάω μόνο Κέιπ Τάουν, απ'τη στιγμή που μπορείτε σε 7 μέρες να πάτε σε τόσους άλλους προορισμούς.. Γιατί δε πάτε μια Β.Κορέα μωρε; :haha: Αν δεν έχετε πρόβλημα με το οικονομικό, δεν επιμένω...

Ναι, μπορώ να πώ πως είμαι έτοιμος!! Απο πλευράς μου όλα έτοιμα, αν υπάρξει καμιά αλλαγή πτήσης κλπ τότε θα έχουμε πάλι αλλαγές. Ελπίζω όμως να μην υπάρξει κάτι τέτοιο...να την σκαπουλάρουμε σαν κύριοι!! :lol:

Απ'ότι ξέρω εμβόλια κλπ δε χρειάζεστε πάντως για εκεί, ούτε βίζα.
Περισσότερα για ταξιδιωτική υγεία εδώ:
Health Information for Travelers to South Africa - Travelers' Health - CDC
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Β κορέα;είσαι για δέσιμο!μπορώ να προσθέσω 2-3 μέρες για ν Αφρική,αλλα με τι να συνδιασουμε το κειπταουν ; Με καταρακτες Βικτώρια;κάτι άλλο δεν γνωρίζω!να μείνουμε 5 μέρες κειπταουν και άλλες 5 που;δεν έχω ιδέα!!!!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Β κορέα;είσαι για δέσιμο!μπορώ να προσθέσω 2-3 μέρες για ν Αφρική,αλλα με τι να συνδιασουμε το κειπταουν ; Με καταρακτες Βικτώρια;κάτι άλλο δεν γνωρίζω!να μείνουμε 5 μέρες κειπταουν και άλλες 5 που;δεν έχω ιδέα!!!!!!
B.Κορέα, γιατί όχι; Αλλά το σκέφτομαι για μένα...
Ναι, έχει πτήσεις Κέιπ Τάουν-Βικτώρια Φολς, δε θυμάμαι τιμή, αλλά νομίζω όλες μέσω Γιοχάνεσμπουργκ. Όχι ότι σας ενδιαφέρει, αλλά ενημερωτικά το λέω, είναι κανένα 7ωρο με τη στάση. Επίσης, θα βγάλετε βίζα στο αεροδρόμιο εισόδου-ενημερωτικά και αυτό.
Τι άλλο; Και γω δεν ξέρω...Πάντως κοντεύετε να κάνετε το ταξίδι μου!! ε;;; :lol:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
A λάθος... με τον μικρό δε γίνεται η Ζιμπάμπουε, καλύτερα να αποφύγετε Καταρράκτες Βικτώρια, χρειάζεται εμβόλια και διάφορα αλλα... Οπότε το αφήνετε νομίζω... Θα σκεφτούμε κάτι!
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
A λάθος... με τον μικρό δε γίνεται η Ζιμπάμπουε, καλύτερα να αποφύγετε Καταρράκτες Βικτώρια, χρειάζεται εμβόλια και διάφορα αλλα... Οπότε το αφήνετε νομίζω... Θα σκεφτούμε κάτι!
Εμβόλιο για τους καταρράκτες;όχι ρε και εμείς ενθουσιαστικαμε με αυτόν τον συνδιασμο.τώρα;τι άλλο μπορούμε να δούμε με τον μικρο;τον υπερσιβηρικο τον ξεχασες;;;;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πήγα στο Cape town για 9 μέρες πριν 2 χρόνια. Για 2 άτομα, χωρίς να στερηθούμε τίποτα μας στοίχισε 2500 ευρώ (αεροπορικά με emirates, διαμονή σε ξενοδοχείο 4 αστέρων, αυτοκίνητο που νοικιάσαμε, μονοήμερο σαφάρι και φαγητό σε καλά εστιατόρια στο Waterfront).
Οι 7 μέρες που θέλεις να μείνεις είναι οριακές ....έχει πολλά να δεις ....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εμβόλιο για τους καταρράκτες;όχι ρε και εμείς ενθουσιαστικαμε με αυτόν τον συνδιασμο.τώρα;τι άλλο μπορούμε να δούμε με τον μικρο;τον υπερσιβηρικο τον ξεχασες;;;;
Ναι, τα εμβόλια αλλά και άλλη αγωγή που μπορεί να έχει και παρενέργειες (βλ. χάπια ελονοσίας) σίγουρα δεν είναι κάποια καλή διαδικασία για τον μικρό. Τα εμβόλια που χρειάζεται κανείς για Ζιμπάμπουε (όπου βρίσκονται οι καταρράκτες Βικτώρια) κατά τη γνώμη μου χρειάζονται έτσι κι αλλιώς (αντιτετανικό, ιπατίτιδες, MMR κλπ) αλλά επειδή το παιδί είναι μικρό ίσως να είναι καλύτερο να αποφύγετε τη διαδικασία τώρα.
Όσο για τον Υπερσηβιρικό...δεν ξεχνιέται! Μάλλον δεν έχω βρεί τα άτομα με τα κότσια για να έρθουν μαζί ακόμη...:rolleyes:

Πήγα στο Cape town για 9 μέρες πριν 2 χρόνια. Για 2 άτομα, χωρίς να στερηθούμε τίποτα μας στοίχισε 2500 ευρώ (αεροπορικά με emirates, διαμονή σε ξενοδοχείο 4 αστέρων, αυτοκίνητο που νοικιάσαμε, μονοήμερο σαφάρι και φαγητό σε καλά εστιατόρια στο Waterfront).
Οι 7 μέρες που θέλεις να μείνεις είναι οριακές ....έχει πολλά να δεις ....
Ορίστε, μιά χαρά! Και το σκεφτόμουν πριν vastsak, ότι δε χρειάζεται να σκοτωθείτε στο τρέξιμο. Πάτε όσες μέρες είναι και θα είναι τέλεια.
Εκτός αν κάνετε στάση σε ενδιαφέρον ενδιάμεσο (στάση ενδιάμεσα θα κάνετε έτσι κι αλλιώς). Τότε θα μπορούσατε να το μοιράσετε κάπως!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom