Γενικά Κεντρική Αμερική overland

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Παιδιά καλησπέρα!
Σκέφτομαι τον επόμενο Οκτώβριο/Νοεμβριο να ταξιδεψω στην Κεντρική Αμερική και συγκεκριμένα να ξεκινήσω απο το Cancun στο Μεξικό και να καταλήξω στην Μποκοτά της Κολομβίας. Το πέρασμα από Παναμα για Κολομβια μεσω sail boat για Καρταχένα. Έχει μηπως να προτείνει κάποιος πραγματα που δεν θα επρεπε να χασω, κυριως σε Ονδούρα, Νικαράγουα και Κοστα Ρίκα??
Ξέρει κάποιος αν χρειάζεται εμβόλια καθόλου?Απο ότι εχω διαβάσει μάλλον όχι. Απο κουνούπια τι παίζει εκείνη την εποχή?
Αυτό που με καίει περισσότερο είναι το θέμα της ασφάλειας μιας και θα ταξιδεψω τελείως μόνος. Έχω διαβάσει διάφορα ωραία για πιστόλια μέρα μεσημέρι και κάτι τέτοια όπως και να μη βγαίνεις το βράδυ μόνος σου έξω. Σε τι βαθμό ισχίουν όλα αυτά και ποιες χώρες είναι πιο επικίνδυνες? Αν συμβεί κάτι και με ληστέψουν, ποιός είναι ο πιο άμεσος τρόπος να μου στείλουν λεφτά?Πχ απο Western Union?Μιλαμε τωρα για περίπτωση που μου πάρουν ολες τις καρτες. Με το διαβατήριο τι γίνεται αμα χαθεί?Αν έχεις φωτοτυπιες πχ βοηθάει?Επισης αυτο το τσαντακι που φοριέται μέσα από τα ρουχα κάνει δουλειά? Γενικά οποιαδήποτε εμπειρία από αυτές τις χώρες θα ήταν ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ξέρει κάποιος αν χρειάζεται εμβόλια καθόλου?Απο ότι εχω διαβάσει μάλλον όχι. Απο κουνούπια τι παίζει εκείνη την εποχή?
Λόγω τροπικού κλίματος και δεδομένου οτι τα μέρη που θα επισκεφθείς είναι ως επί το πλείστον παραθαλάσσια, κουνούπια έχει αρκετά, αλλά σε ανεκτό βαθμό κατά τη γνώμη μου. Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η υγρασία σε σημείο να κάνεις μπάνιο και μετά από 10 λεπτά να κολάς ολόκληρος. Μπροστά σε αυτό τα κουνούπια παλεύονταν... :D

Αυτό που με καίει περισσότερο είναι το θέμα της ασφάλειας μιας και θα ταξιδεψω τελείως μόνος. Έχω διαβάσει διάφορα ωραία για πιστόλια μέρα μεσημέρι και κάτι τέτοια όπως και να μη βγαίνεις το βράδυ μόνος σου έξω. Σε τι βαθμό ισχίουν όλα αυτά και ποιες χώρες είναι πιο επικίνδυνες?
Κατ' εμέ είναι υπερβολές αλλά κάποιος μπορεί να πει οτι μία φορά θα γίνει το κακό και να έχει και δίκιο. Η Quintana Roo του Μεξικού είναι από τις τουριστικότερες περιοχές και θεωρείται ασφαλής προορισμός. Έχω ακούσει από πολλούς και διαφορετικούς ντόπιους οτι το πρόβλημα στο Μεξικό βρίσκεται στα σύνορα με τις Ηπα απ' όπου περνάνε τα ναρκωτικά. Γενικά επικρατεί η άποψη οτι πρόβλημα έχεις αν βρεθείς στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή. ;) Οπότε όπως καταλαβαίνεις, αν περιοριστείς στο να κάνεις τουρισμό στα αξιοθέατα, στα κέντρα των πόλεων που θα επισκεφθείς και γενικώς σε μέρη που να έχει κίνηση σε ώρες που κυκλοφορεί ο απλός κόσμος στο δρόμο δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Συνιστάται επίσης να μην είσαι προκλητικός σε ό,τι αφορά την εμφάνισή σου, πχ δε χρειάζεται να κυκλοφορείς με ακριβό ρολόι, κοσμήματα, iphone και οτιδήποτε θα σε στοχοποιούσε. Για κάποιους ακόμη και η φωτογραφική μηχανή τραβάει τα βλέμματα, αλλά ok τουρίστας είσαι και γενικά τους τουρίστες τους βλέπουν με καλό μάτι.
Τα βράδια δε θεωρώ οτι με το που πέσει ο ήλιος πρέπει να κλείνεσαι στο ξενοδοχείο, αλλά σίγουρα μέχρι τις 23.00-00.00 να έχεις γυρίσει.
Μιας που θα πας μόνος, ισπανικά ξέρεις? Εκεί ελάχιστοι ξέρουν αγγλικά σε βαθμό να συνενοηθούν κι αυτό είναι ένα προβληματάκι.

Αν συμβεί κάτι και με ληστέψουν, ποιός είναι ο πιο άμεσος τρόπος να μου στείλουν λεφτά? Πχ απο Western Union?Μιλαμε τωρα για περίπτωση που μου πάρουν ολες τις καρτες. Με το διαβατήριο τι γίνεται αμα χαθεί?Αν έχεις φωτοτυπιες πχ βοηθάει?Επισης αυτο το τσαντακι που φοριέται μέσα από τα ρουχα κάνει δουλειά? Γενικά οποιαδήποτε εμπειρία από αυτές τις χώρες θα ήταν ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!
Προσωπική μου άποψη να μοιράσεις τα χρήματα που έχεις σκοπό να διαθέσεις στις κάρτες που θα έχεις μαζί σου και να σηκώσεις ένα ποσό της τάξεως των 300 ευρώ (περίπου 5000 πέσος Μεξικού) φτάνοντας. Κινείσαι με αυτό και λίγο πριν ξεμείνεις σηκώνεις άλλα τόσα ή ανάλογα με τα έξοδά σου τελοσπάντων. Εγώ αυτό κάνω. Και βέβαια τις κάρτες καλό θα είναι να μην τις έχεις όλες στο ίδιο σημείο ώστε κι αν σε ληστέψουν να μη σου τις πάρουν όλες. Φωτοτυπίες του διαβατηρίου σου καλό είναι να έχεις 2-3 σε διαφορετικά μέρη στις αποσκευές σου, εγώ το έχω και σκαναρισμένο και ανεβασμένο στο dropbox μου ώστε ό,τι κι αν γίνει να μπορώ μέσω ενός υπολογιστή να το βρω.
Από τις χώρες που έχεις αναφέρει έχω πάει στο Μεξικό και την Κολομβία οπότε για οποιαδήποτε απορία μπορείς να μου στείλεις και pm αν και στο φόρουμ αν ψάξεις θα βρεις πάρα πολλά τόπικς με αντίστοιχες συζητήσεις. :)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Κατ' εμέ είναι υπερβολές αλλά κάποιος μπορεί να πει οτι μία φορά θα γίνει το κακό και να έχει και δίκιο. Η Quintana Roo του Μεξικού είναι από τις τουριστικότερες περιοχές και θεωρείται ασφαλής προορισμός. Έχω ακούσει από πολλούς και διαφορετικούς ντόπιους οτι το πρόβλημα στο Μεξικό βρίσκεται στα σύνορα με τις Ηπα απ' όπου περνάνε τα ναρκωτικά. Γενικά επικρατεί η άποψη οτι πρόβλημα έχεις αν βρεθείς στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή. ;) Οπότε όπως καταλαβαίνεις, αν περιοριστείς στο να κάνεις τουρισμό στα αξιοθέατα, στα κέντρα των πόλεων που θα επισκεφθείς και γενικώς σε μέρη που να έχει κίνηση σε ώρες που κυκλοφορεί ο απλός κόσμος στο δρόμο δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Συνιστάται επίσης να μην είσαι προκλητικός σε ό,τι αφορά την εμφάνισή σου, πχ δε χρειάζεται να κυκλοφορείς με ακριβό ρολόι, κοσμήματα, iphone και οτιδήποτε θα σε στοχοποιούσε. Για κάποιους ακόμη και η φωτογραφική μηχανή τραβάει τα βλέμματα, αλλά ok τουρίστας είσαι και γενικά τους τουρίστες τους βλέπουν με καλό μάτι.
Τα βράδια δε θεωρώ οτι με το που πέσει ο ήλιος πρέπει να κλείνεσαι στο ξενοδοχείο, αλλά σίγουρα μέχρι τις 23.00-00.00 να έχεις γυρίσει.
Μιας που θα πας μόνος, ισπανικά ξέρεις? Εκεί ελάχιστοι ξέρουν αγγλικά σε βαθμό να συνενοηθούν κι αυτό είναι ένα προβληματάκι.
Προσωπική μου άποψη να μοιράσεις τα χρήματα που έχεις σκοπό να διαθέσεις στις κάρτες που θα έχεις μαζί σου και να σηκώσεις ένα ποσό της τάξεως των 300 ευρώ (περίπου 5000 πέσος Μεξικού) φτάνοντας. Κινείσαι με αυτό και λίγο πριν ξεμείνεις σηκώνεις άλλα τόσα ή ανάλογα με τα έξοδά σου τελοσπάντων. Εγώ αυτό κάνω. Και βέβαια τις κάρτες καλό θα είναι να μην τις έχεις όλες στο ίδιο σημείο ώστε κι αν σε ληστέψουν να μη σου τις πάρουν όλες. Φωτοτυπίες του διαβατηρίου σου καλό είναι να έχεις 2-3 σε διαφορετικά μέρη στις αποσκευές σου, εγώ το έχω και σκαναρισμένο και ανεβασμένο στο dropbox μου ώστε ό,τι κι αν γίνει να μπορώ μέσω ενός υπολογιστή να το βρω.
Από τις χώρες που έχεις αναφέρει έχω πάει στο Μεξικό και την Κολομβία οπότε για οποιαδήποτε απορία μπορείς να μου στείλεις και pm αν και στο φόρουμ αν ψάξεις θα βρεις πάρα πολλά τόπικς με αντίστοιχες συζητήσεις. :)
Ευχαριστω για την απαντηση!
Η αληθεια ειναι οτι περισσοτερο εχω θεμα με τις κεντρικες χωρες και οχι με την πλευρα απο Κανκουν μεχρι Μπελιζ στο Μεξικο, ουτως η αλλως τουριστικη περιοχη ειναι δεν μπορει να ειναι και τοσο ασχημα..
Σε αυτο με τα λεφτα εχεις δικιο, μαλιστα τελευταια φορα που το ειχα κανει τις ειχα μοιρασει σε διαφορα μερη του backpack και πανω μου, και σε καποια φαση νομιζα οτι ειχα χασει τη μια, την πιο σημαντικη, αυτη που θελανε να δειξω για να με αφησουν να ανεβω στο αεροπλανο!Ευτυχως την ειχα καταχωνιασει σε μια θεση που την ειχα ξεχασει τελειως..
Το προβλημα ειναι η φωτογραφικη κυριως, αν κυκλοφορεις πχ με dslr σε τσαντακι και την βγαζεις μονο για φωτο εχεις θεμα να στην πεσουν μερα μεσημερι πχ?H να παρω καμια να χωραει στην τσεπη να μη φαινεται?
Ισπανικα δεν ξερω, αλλα σκοπευω να μαθω καποια βασικα τους επομενους μηνες μεχρι να παω, κανω και πρακτις με ενα φιλο μου ισπανο στη δουλεια..
Οσον αφορα την Κολομβια, εκανες καποιο νυχτερινο ταξιδι με λεωφορειο?Ειναι safe γενικα?Πχ Καρταχενα Μποκοτα ειναι 15 ωρες, πιανει σιγουρα και βραδυ,να το κανω η να παρω αεροπλανο?Απλα θεωρω καλυτερο το λεωφορειο γιατι βλεπεις και καλυτερα τη χωρα..
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το προβλημα ειναι η φωτογραφικη κυριως, αν κυκλοφορεις πχ με dslr σε τσαντακι και την βγαζεις μονο για φωτο εχεις θεμα να στην πεσουν μερα μεσημερι πχ?H να παρω καμια να χωραει στην τσεπη να μη φαινεται?
Και στις δύο χώρες κυκλοφορούσα όλες τις ώρες με τη μηχανή να κρέμεται στο λαιμό μου και δεν ένοιωσα ανασφάλεια πουθενά. Στην αρχή πήγα πολύ ψαρωμένη, το ομολογώ, αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα οτι λόγω ύψους και χρώματος έτσι κι αλλιώς έκανα μπαμ οτι δεν είμαι από εκεί, δηλαδή έτσι κι αλλιώς με κοιτούσαν με εξερευνητική περιέργεια και θα το έκαναν ακόμη κι αν δεν είχα τη μηχανή.
Τώρα το ενδεχόμενο να στην πέσουν μέρα μεσημέρι υφίσταται με την ίδια λογική που μπορεί να στην πέσουν και στο κέντρο της Αθήνας ή και οπουδήποτε αλλού. Για 'μένα απλώς πρέπει να μην αυξάνεις τις πιθανότητες όντας προκλητικός, δε νομίζω οτι μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο εν τέλει. Στη χειρότερη, μαθαίνεις να τους λες στα ισπανικά να σου αφήσουν έστω τη μνήμη για να μη χάσεις τις φωτογραφίες σου και κρατάς το υπόλοιπο σαν εμπειρία. :p

Ισπανικα δεν ξερω, αλλα σκοπευω να μαθω καποια βασικα τους επομενους μηνες μεχρι να παω, κανω και πρακτις με ενα φιλο μου ισπανο στη δουλεια..
Σε αυτό δώσε αρκετή βάση γιατί η πλειοψηφία των ανθρώπων εκεί δεν καταλαβαίνουν ούτε τα βασικά αγγλικά. Επιμένω και στο ρώτησα και στο πρώτο μου ποστ ακριβώς γιατί θεωρώ οτι και στο θέμα ασφάλειας που είπαμε πιο πριν, πολύ πιο σίγουρος νοιώθει (και δείχνει) κάποιος που ό,τι κι αν γίνει μπορεί να συνενοηθεί σε σχέση με κάποιον που λόγω γλώσσας νοιώθει χαμένος. Και πάντα δεδομένου οτι θα πας μόνος.
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα: Στο Μεξικό, στην Οαχάκα συγκεκριμένα, χάζευα την πραμάτεια ενός πλανόδιου, βράδυ, αλλά σε κεντρικότατο μέρος με άπειρο κόσμο. Με ρώτησε για τη μηχανή μου, μου είπε κάτι τύπου: "Φαίνεται πολύ ακριβή η μηχανή σου". Του είπα με ύφος αρκετά υποτιμητικό οτι δεν είναι και τόσο, θέλοντας να μειώσω την αξία της και φυσικά με ρώτησε "πόσο κάνει δηλαδή?". Και απάντησα πως δε γνωρίζω γιατί μου την έκαναν δώρο και συμπλήρωσα, "οπότε φαντάζεσαι για να μου την κάνουν δώρο δε θα είναι κι από τις καλύτερες". Όχι οτι ήθελε να με κλέψει, απλώς το αναφέρω για να καταλήξω οτι με αυτόν τον τρόπο μπορείς να διαχειριστείς με μεγαλύτερη ευχέρεια τέτοιες καταστάσεις που αναπόφευκτα θα αντιμετωπίσεις διότι γι' αυτούς είσαι κάτι απόλυτα διαφορετικό άρα και άξιο παρατήρησης και πιθανόν σχολιασμού (με ό,τι αυτό συνεπάγεται).

Οσον αφορα την Κολομβια, εκανες καποιο νυχτερινο ταξιδι με λεωφορειο?Ειναι safe γενικα?Πχ Καρταχενα Μποκοτα ειναι 15 ωρες, πιανει σιγουρα και βραδυ,να το κανω η να παρω αεροπλανο?Απλα θεωρω καλυτερο το λεωφορειο γιατι βλεπεις και καλυτερα τη χωρα..
Κολομβία έμενα στη Baranquilla από όπου και επισκέφθηκα οδικώς την Καρταχένα και τη Σάντα Μάρτα, αποστάσεις της πλάκας δηλαδή οπότε προφανώς όχι βραδινές. Σε ό,τι αφορά τη διαδρομή ήταν ασφαλέστατη αλλά καθόλου ενδιαφέρουσα αν σκεφτείς οτι βλέπεις ως επί το πλείστον τροπική βλάστηση και παραγκουπόλεις (που όμως υπάρχουν παντού).
Δε θα σου συνιστούσα να κάνεις αυτή τη διαδρομή οδικώς σε καμία περίπτωση. Άλλωστε οι μη ασφαλείς περιοχές της Κολομβίας είναι τα δάση που βρίσκονται στο εσωτερικό της και από όπου αναπόφευκτα θα περάσεις. Ψηφίζω δαγκωτό αεροπλάνο τουλάχιστον γι' αυτήν την απόσταση που είναι μεγάλη.
Νυχτερινό ταξίδι έκανα στο Μεξικό όπου το έκανα γιατί δε μπορούσα να το αποφύγω. Όλα καλά μεν, αλλά δεν ξέρω, ήμουν σε επιφυλακή μέχρι να φτάσω και έχοντας και παρέα από εκεί. :confused:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Και στις δύο χώρες κυκλοφορούσα όλες τις ώρες με τη μηχανή να κρέμεται στο λαιμό μου και δεν ένοιωσα ανασφάλεια πουθενά. Στην αρχή πήγα πολύ ψαρωμένη, το ομολογώ, αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα οτι λόγω ύψους και χρώματος έτσι κι αλλιώς έκανα μπαμ οτι δεν είμαι από εκεί, δηλαδή έτσι κι αλλιώς με κοιτούσαν με εξερευνητική περιέργεια και θα το έκαναν ακόμη κι αν δεν είχα τη μηχανή.
Τώρα το ενδεχόμενο να στην πέσουν μέρα μεσημέρι υφίσταται με την ίδια λογική που μπορεί να στην πέσουν και στο κέντρο της Αθήνας ή και οπουδήποτε αλλού. Για 'μένα απλώς πρέπει να μην αυξάνεις τις πιθανότητες όντας προκλητικός, δε νομίζω οτι μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο εν τέλει. Στη χειρότερη, μαθαίνεις να τους λες στα ισπανικά να σου αφήσουν έστω τη μνήμη για να μη χάσεις τις φωτογραφίες σου και κρατάς το υπόλοιπο σαν εμπειρία. :p


Κολομβία έμενα στη Baranquilla από όπου και επισκέφθηκα οδικώς την Καρταχένα και τη Σάντα Μάρτα, αποστάσεις της πλάκας δηλαδή οπότε προφανώς όχι βραδινές. Σε ό,τι αφορά τη διαδρομή ήταν ασφαλέστατη αλλά καθόλου ενδιαφέρουσα αν σκεφτείς οτι βλέπεις ως επί το πλείστον τροπική βλάστηση και παραγκουπόλεις (που όμως υπάρχουν παντού).
Δε θα σου συνιστούσα να κάνεις αυτή τη διαδρομή οδικώς σε καμία περίπτωση. Άλλωστε οι μη ασφαλείς περιοχές της Κολομβίας είναι τα δάση που βρίσκονται στο εσωτερικό της και από όπου αναπόφευκτα θα περάσεις. Ψηφίζω δαγκωτό αεροπλάνο τουλάχιστον γι' αυτήν την απόσταση που είναι μεγάλη.
Νυχτερινό ταξίδι έκανα στο Μεξικό όπου το έκανα γιατί δε μπορούσα να το αποφύγω. Όλα καλά μεν, αλλά δεν ξέρω, ήμουν σε επιφυλακή μέχρι να φτάσω και έχοντας και παρέα από εκεί. :confused:
Μμμ καταλαβα μαλλον δεν με βλεπω να παιρνω το λεωφορειο..Καλα θα δω αναλογα και με την κατασταση εκεινη τη στιγμη.
Οποτε τα κλασικα λογικα μετρα οπως στις περισσοτερες χωρες.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σου..!
Ελπιζω να απαντησει και καποιος αλλος που να ξερει κατι περισσοτερο και για τις κεντρικες χωρες..
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
γεια σου φιλαρακο!οι οδικες διαδρομες στη Κολομβια ειναι πολυ ασφαλης πλεον,ισως πριν απο καποια χρονια οχι,τωρα ομως δεν εχεις να φοβηθεις κατι.. ;)
Να σε πω την αληθεια ποιο πολυ με ανυσηχουσε οι ικανοτητες των οδηγων και η ''μουρλα'' που βγαζανε οδηγωντας,παρα ο κινδυνος καποιας ληστειας..αχχχαχα!!
Ειναι ωραια εμπειρια μια διαδρομη με λεοφωρειο στη χωρα αυτη,εχω κανει αρκετες και ειναι καθε φορα και μια μοναδικη εμπειρια!!Αλλα,κακα τα ψεματα,50 λεπτακια στο αεροπλανο,ανετος και με κανα 80 ευρω περιπου,αν θυμαμαι καλα,ερχεσαι σαν ανθρωπος εδω,ξεκουραστα και πιο ''ασφαλη''..
Εχει εδω και λιγους μηνες που μενω στη Καρταχενα,οταν ερθεις απο εδω με το καλο,ευχαριστως να σε βοηθησω με οτι πληροφοριες χρειαστεις :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σκέφτομαι τον επόμενο Οκτώβριο/Νοεμβριο να ταξιδεψω στην Κεντρική Αμερική και συγκεκριμένα να ξεκινήσω απο το Cancun στο Μεξικό και να καταλήξω στην Μποκοτά της Κολομβίας. Το πέρασμα από Παναμα για Κολομβια μεσω sail boat για Καρταχένα.
Όταν λες ότι θα το κάνεις Οκτ/Νοε εννοείς ότι θα έχεις μόνο 2 μήνες στη διάθεσή σου; Είναι πολύ λίγος χρόνος για τόσες χώρες και τέτοιες αποστάσεις, οπότε θα πρέπει να κάνεις πινελιές σε κάθε χώρα. Το οποίον δεν είναι κακή ιδέα, ειδικά αν σκεφτείς ότι οι κεντροαμερικάνικες μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.


Έχει μηπως να προτείνει κάποιος πραγματα που δεν θα επρεπε να χασω, κυριως σε Ονδούρα, Νικαράγουα και Κοστα Ρίκα??
Έχω 15 λεπτά στη διάθεσή μου, οπότε στα γράφω επγραμματικά. Στην Ονδούρα το καρα-χάι λάιτ είναι φυσικά το Κοπάν, να πάρεις οπωσδήποτε ξεναγό εκεί, είναι πολύ όμορφος αρχαιολογικός χώρος, αν και σχετικά παρεμφερής με ό,τι θα έχεις δει στο Γιουκατάν. Οι αποικιακές πόλεις της χώρας (τύπου Γκράσιας) δε λένε και σπουδαία πράγματα, ειδικά σε σχέση με αυτά που θα δεις σε Γουατεμάλα και Νικαράγουα. Το ίδιο το Κοπάν που θα δεις, ως χωριουδάκι είναι μάλλον ό,τι συμπαθητικότερο έχει να επιδείξει η χώρα αρχιτεκτονικώς. Επίσης οι μεγάλες πόλεις της χώρας είναι επικίνδυνες (ναι, ακόμη και το πρωί) και για απόγευμα είναι τραγέλαφος, μιλάμε για δυστυχώς πολύ επικίνδυνη χώρα. Επειδή είναι και αδιάφορες (κανα-δυο ενδιαφέροντα μουσεία...κι αυτά οριακά) δε χάνεις και τίποτε που θα τις αποφύγεις. Τα νησιά στο βορά είναι ιδανικά προκειμένου να μάθεις ή να κάνεις scuba, οι τιμές είναι ξεφτίλα, οι παραλίες ΟΚ, αλλά εγώ πάλι προτιμώ τα islas de Maiz στη φίλη μου τη Νικαράγουα.

Νικαράγουα: Η Μανάγουα χάλι, στην καλύτερη να δεις καμιά ταινία σε κινηματογράφο με χαλασμένο αρκουδίσιον και τον πιο άσχημο καθεδρικό του πλανήτη. Τα χάιλάιτς είναι οπωσδήποτε η Γρανάδα (αποικιακή πόλη, ωραία ζωή και πολλά πράγματα να κάνεις γύρω-γύρω), σίγουρα το Ομετέπε, (καταπληκτικό νησί με ηφαίστεια, τρέκιγκ, χίπικη ζωή, λίγα πετρογλυφικά, όμορφη φύση και ωραίους ντόπιους... αν οδηγείς μότο ή είσαι χίπης είναι σούπερ) και μάλλον και τα νησιά του καλαμποκιού με το Bluefields (εμείς συμπέσαμε με το palo de mayo πριν λίγες μέρες και ήταν καταπληκτικά). Τη Λεόν δεν την θεωρώ τίποτε το τρομερό.

Κόστα Ρίκα: Θα την απέφευγα. Πολύ αμερικανιά, τουριστιά, ακριβή (καθαρή και ασφαλής βέβαια, καλό σέρβις), μπόλικος σεξοτουρισμός και γενικά με τόσο λίγο χρόνο που έχεις στη διάθεσή σου, εγώ θα πήγαινα κατευθείαν πιο νότια.


Ξέρει κάποιος αν χρειάζεται εμβόλια καθόλου?Απο ότι εχω διαβάσει μάλλον όχι. Απο κουνούπια τι παίζει εκείνη την εποχή?
Ε, ό,τι πάρεις για τη μαλάρια καλό είναι, αν σκοπεύεις να πας σε περιοχές όπου υπάρχει. Κι αν δεν πάρεις, δική σου η ευθύνη βέβαια, αλλά αν ξέρεις πως οι περισσότεροι δεν παίρνουν.


Αυτό που με καίει περισσότερο είναι το θέμα της ασφάλειας μιας και θα ταξιδεψω τελείως μόνος.Έχω διαβάσει διάφορα ωραία για πιστόλια μέρα μεσημέρι και κάτι τέτοια όπως και να μη βγαίνεις το βράδυ μόνος σου έξω. Σε τι βαθμό ισχίουν όλα αυτά και ποιες χώρες είναι πιο επικίνδυνες?
Η Κόστα Ρίκα, η Νικαράγουα (πλην Μανάγουας), ο Παναμάς και το κομμάτι του ΜΕξικού που θα πας είναι οι πιο ασφαλείς, με αυτή τη σειρά. Ονδούρα, Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία οι πιο επικίνδυνες, πάλι με αυτή τη σειρά, αλλά ταξιδεύονται εύκολα με κοινη λογική, ειδικά αν αποφύγεις τις μεγάλες πόλεις, που είναι και ψιλοαδιάφορες. Στην Κολομβία έχει πολλή εγκληματικότητα, αλλά ως τουρίστας δε θα τη δεις. Π.χ. η ΚΑρταχένα είναι μια πόλη τραγική, αλλά οι τουρίστες κινούνται στην παλιά πόλη και τις δυο περιοχές που είναι ασφαλείς κοντά της, στο Μεντεγίν δεν έχεις λόγο να πας στις φαβέλες (που είναι τεράστιο κομμάτι της πόλης), στην πόλη του Παναμά δε θα είσαι σε καμία επικίνδυνη περιοχή κοντά κλπ κλπ.

Αν συμβεί κάτι και με ληστέψουν, ποιός είναι ο πιο άμεσος τρόπος να μου στείλουν λεφτά?Πχ απο Western Union?
Ναι.

Μιλαμε τωρα για περίπτωση που μου πάρουν ολες τις καρτες. Με το διαβατήριο τι γίνεται αμα χαθεί?Αν έχεις φωτοτυπιες πχ βοηθάει?
Θα σου βγάλει η πρεσβεία ένα πάσο για να επιστρέψεις Ελλάδα. Διαβατήρια πια δε βγάζουν, αυτό το κάνει η αστυνομία και μόνο, οπότε το ταξίδι σου μαμήθηκε. ΑΝ -λέμε τώρα- σε κλέψουν, προσπάθησε να μη σου πάρουν το διαβατήριο, δώσε τα λεφτά και καμιά κάρτα και τελείωσε το θέμα. Αλλά το λογικό είναι να μη σε κλέψουν, αν πάρεις τις σχετικές προφυλάξεις και είσαι στοιχεωδώς τυχερός (υπάρχει κι ο Μέρφι). Εδώ τόσες κοπέλες ταξιδεύουν μόνες τους την Κ. Αμερική. Πάντως εγκληματικότητα υπάρχει και συμβαίνουν αρκετά και σε τουρίστες, δεν είναι οι ασφαλέστερες χώρες του κόσμου. Στο λέω γιατί θα δεις ότι δεν είναι ΤΟΣΟ τραγικά όσο λένε και μπορεί να πάθεις ό,τι πολλοί: να αφεθείς και να την πάθεις.

Επισης αυτο το τσαντακι που φοριέται μέσα από τα ρουχα κάνει δουλειά?
Μάλλον... Τώρα τι να σου πω, αυτά είναι προσωπικά θέματα. Νομίζω η συμβουλή που έδωσε ο φίλος με την ΑΤΜ και τα 300 ευρώ είναι λογική.


Γενικά οποιαδήποτε εμπειρία από αυτές τις χώρες θα ήταν ευπρόσδεκτη!
Έχω πάει σε όλες, σε ορισμένες πολλές φορές. Αν είχα 60 νύχτες στη διάθεσή μου και ήταν η πρώτη μου φορά (τα "κουφά" τα αφήνω για τη δεύτερη, θα έκανα τα εξής, πάντα ανάλογα με τα δικά μου γούστα:
Γιουκατάν, Μεξικό: 10 μέρες και λίγες είναι. Αρχαία, παραλίες, φύση, φαγητό, κόσμος, αρχιτεκοτνική, τα πάντα έχει.Μη χάσεις το Yaxchilan, καταπληκτικό και ως ταξίδι και ως χώρος, όπως και το γειτονικό Bonampak, καταπληκτικά μέρη. Και βουτιά τουλάχιστον σε μια blue hole.
Γουατεμάλα: Οπωσδήποτε Ατιτλάν (2 βράδια), Αντίγουα (1), Φλόρες (2). Επίσης, εγώ θα πήγαινα Livingston (1, προσπάθησε να είναι Παρασκευή ή Σάββατο που έχει και νυχτερινή ζωή με τους μαύρους να τα δίνουν όλα...πολύς μπάφος!) κι από κει η όμορφη διαδρομή με βάρκα μέχρι Rio Dulce και την επόμενη να επισκεφθείς το Quirigua (1), από τους πιο "άδειους" αρχαιολογικούς χώρους, αδίκως. Άσε που βολεύει για να περάσεις στο Κοπάν.
Μπελίζ: Έχει κάτι παραλιούλες, κάτι νησάκια, λίγα αρχαία στο Λαμανάι... ξέρω γω, θα έμενα 3 μέρες για να πω ότι πήγα, έχει καλύτερα πράγματα πιο κάτω.

Ήδη φύγανε 21 μέρες... 18 αν παρακάμψεις το Μπελίζ.

Ονδούρα: Κοπάν 2 βράδια και μάλλον είναι και ο τελευταίος αρχαιολογικός που θα δεις. Από κει εγώ θα έμπαινα Σαλβαδόρ, από τα σύνορα προς ΠΕρκίν, που είναι εξαιρετικό ως εμπειρία αν έχεις το παραμικρό ενδιαφέρον για την τραγική πρόσφατη ιστορία της χώρας, την ξενάγηση στην κάνουν πρώην αντάρτες και είναι συγκινητικό, χώρια ότι σε όλα τα χωριά είναι εξαιρετικοί οι άνθρωποι, οι Σαλβαδοριανοί καταπληκτικοί. Θα περνούσα κι ένα βράδυ στην Αλεγρία που την κατασυμπάθησα και μετά 2 μέρες στην παραλία El Cuco, έχει κάτι παλαβά μέρη να μείνεις και για ξεκούραση είναι ότι πρέπει. Φτάσαμε τις 27 κιόλας...

Νικαράγουα: 2 Στη Γρανάδα, 2 στο Ομετέπε και 3 (γιατί είναι και μακριά) στα νησιά του Καλαμποκιού, φτάσαμε τις 34.

Κόστα Ρίκα: Την προσπερνώ για να μην κόψω από την Κολομβία...

Παναμάς: Η πόλη και το κανάλι 2 μέρες, καταπληκτικά τα Σαν Μπλας (2), συν 1 στο Μπόκας ντελ Τόρο, φτάσαμε τις 39.

Έτσι έχεις 21 μέρες για Κολομβία, που για μένα είναι 15, γιατί θα χάσεις μέρες στο δρόμο: κάπου θα κουραστείς, κάπου θα ερωτευτείς, κάπου θα θες να αράξεις, κάπου άρπαξες κι ένα κρύωμα. Τι κάνεις με 15 μέρες στην Κολομβία; Ουουουυ, αρκετά. Εγώ θα έκανα (με εσωτερικές πτήσεις, πάμφθηνες με κάποια από τις low cost):
Καρταχένα 2
Μεντεγίν 2
Valle de Cocora 2
Giron 1
Villa de Leyva 2
Barrichara 1 (να φας μυρμήγκια! άψογα!)
Ταϊρόνα 2 (εμείς πια το έχουμε καθιερώσει... εκπληκτικό μέρος για τρεκ, παραλία, σεξ με κρασάκι και ήχο από τα κύματα σε αιώρα, να' ταν έτσι η ζωή πάντα...)
αν σου λείψανε τα αρχαία πας Σαν αγουστίν και Τιέρρα Αδέντρο (ωραία φύση εκεί γύρω) 2
Σίγουρα στη Γουαχίρα με τους Ινδιάνους
Και τελευταία μέρα Μπογοτά, να πεις ότι την είδες, να πετάξεις για πίσω.

Ορίστε, 60 μέρες πλήρεις.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Βρε Γιωργο...Αυτο δεν ειναι απλη βοηθεια, ειναι...το κατι αλλο!Μπραβο :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Γιώργο,ευτυχώς που είχες μόνο 15 λεπτά....
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Όταν λες ότι θα το κάνεις Οκτ/Νοε εννοείς ότι θα έχεις μόνο 2 μήνες στη διάθεσή σου; Είναι πολύ λίγος χρόνος για τόσες χώρες και τέτοιες αποστάσεις, οπότε θα πρέπει να κάνεις πινελιές σε κάθε χώρα. Το οποίον δεν είναι κακή ιδέα, ειδικά αν σκεφτείς ότι οι κεντροαμερικάνικες μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.




Έχω 15 λεπτά στη διάθεσή μου, οπότε στα γράφω επγραμματικά. Στην Ονδούρα το καρα-χάι λάιτ είναι φυσικά το Κοπάν, να πάρεις οπωσδήποτε ξεναγό εκεί, είναι πολύ όμορφος αρχαιολογικός χώρος, αν και σχετικά παρεμφερής με ό,τι θα έχεις δει στο Γιουκατάν. Οι αποικιακές πόλεις της χώρας (τύπου Γκράσιας) δε λένε και σπουδαία πράγματα, ειδικά σε σχέση με αυτά που θα δεις σε Γουατεμάλα και Νικαράγουα. Το ίδιο το Κοπάν που θα δεις, ως χωριουδάκι είναι μάλλον ό,τι συμπαθητικότερο έχει να επιδείξει η χώρα αρχιτεκτονικώς. Επίσης οι μεγάλες πόλεις της χώρας είναι επικίνδυνες (ναι, ακόμη και το πρωί) και για απόγευμα είναι τραγέλαφος, μιλάμε για δυστυχώς πολύ επικίνδυνη χώρα. Επειδή είναι και αδιάφορες (κανα-δυο ενδιαφέροντα μουσεία...κι αυτά οριακά) δε χάνεις και τίποτε που θα τις αποφύγεις. Τα νησιά στο βορά είναι ιδανικά προκειμένου να μάθεις ή να κάνεις scuba, οι τιμές είναι ξεφτίλα, οι παραλίες ΟΚ, αλλά εγώ πάλι προτιμώ τα islas de Maiz στη φίλη μου τη Νικαράγουα.

Νικαράγουα: Η Μανάγουα χάλι, στην καλύτερη να δεις καμιά ταινία σε κινηματογράφο με χαλασμένο αρκουδίσιον και τον πιο άσχημο καθεδρικό του πλανήτη. Τα χάιλάιτς είναι οπωσδήποτε η Γρανάδα (αποικιακή πόλη, ωραία ζωή και πολλά πράγματα να κάνεις γύρω-γύρω), σίγουρα το Ομετέπε, (καταπληκτικό νησί με ηφαίστεια, τρέκιγκ, χίπικη ζωή, λίγα πετρογλυφικά, όμορφη φύση και ωραίους ντόπιους... αν οδηγείς μότο ή είσαι χίπης είναι σούπερ) και μάλλον και τα νησιά του καλαμποκιού με το Bluefields (εμείς συμπέσαμε με το palo de mayo πριν λίγες μέρες και ήταν καταπληκτικά). Τη Λεόν δεν την θεωρώ τίποτε το τρομερό.

Κόστα Ρίκα: Θα την απέφευγα. Πολύ αμερικανιά, τουριστιά, ακριβή (καθαρή και ασφαλής βέβαια, καλό σέρβις), μπόλικος σεξοτουρισμός και γενικά με τόσο λίγο χρόνο που έχεις στη διάθεσή σου, εγώ θα πήγαινα κατευθείαν πιο νότια.




Ε, ό,τι πάρεις για τη μαλάρια καλό είναι, αν σκοπεύεις να πας σε περιοχές όπου υπάρχει. Κι αν δεν πάρεις, δική σου η ευθύνη βέβαια, αλλά αν ξέρεις πως οι περισσότεροι δεν παίρνουν.




Η Κόστα Ρίκα, η Νικαράγουα (πλην Μανάγουας), ο Παναμάς και το κομμάτι του ΜΕξικού που θα πας είναι οι πιο ασφαλείς, με αυτή τη σειρά. Ονδούρα, Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία οι πιο επικίνδυνες, πάλι με αυτή τη σειρά, αλλά ταξιδεύονται εύκολα με κοινη λογική, ειδικά αν αποφύγεις τις μεγάλες πόλεις, που είναι και ψιλοαδιάφορες. Στην Κολομβία έχει πολλή εγκληματικότητα, αλλά ως τουρίστας δε θα τη δεις. Π.χ. η ΚΑρταχένα είναι μια πόλη τραγική, αλλά οι τουρίστες κινούνται στην παλιά πόλη και τις δυο περιοχές που είναι ασφαλείς κοντά της, στο Μεντεγίν δεν έχεις λόγο να πας στις φαβέλες (που είναι τεράστιο κομμάτι της πόλης), στην πόλη του Παναμά δε θα είσαι σε καμία επικίνδυνη περιοχή κοντά κλπ κλπ.

Ναι.

Θα σου βγάλει η πρεσβεία ένα πάσο για να επιστρέψεις Ελλάδα. Διαβατήρια πια δε βγάζουν, αυτό το κάνει η αστυνομία και μόνο, οπότε το ταξίδι σου μαμήθηκε. ΑΝ -λέμε τώρα- σε κλέψουν, προσπάθησε να μη σου πάρουν το διαβατήριο, δώσε τα λεφτά και καμιά κάρτα και τελείωσε το θέμα. Αλλά το λογικό είναι να μη σε κλέψουν, αν πάρεις τις σχετικές προφυλάξεις και είσαι στοιχεωδώς τυχερός (υπάρχει κι ο Μέρφι). Εδώ τόσες κοπέλες ταξιδεύουν μόνες τους την Κ. Αμερική. Πάντως εγκληματικότητα υπάρχει και συμβαίνουν αρκετά και σε τουρίστες, δεν είναι οι ασφαλέστερες χώρες του κόσμου. Στο λέω γιατί θα δεις ότι δεν είναι ΤΟΣΟ τραγικά όσο λένε και μπορεί να πάθεις ό,τι πολλοί: να αφεθείς και να την πάθεις.

Γιωργο η αληθεια ειναι εσενα περιμενα να απαντησεις για να δω τι θα κανω!Και ευτυχως που ειχες μονο 15 λεπτα λολ!
Ευχαριστω για τη βοηθεια θα πρεπει να την εξετασω να δω τι θα κανω. Ισως εχω και λιγοτερες απο 60 μερες (μαλλον 45 με 50) και να κοψω καποια πραγματα, ισως καποιες μερες στο Μεξικο και το Μπελιζ. Παντως απο οτι διαβασα, το περασμα απο Παναμα Κολομβια θελει γυρω στις 5 μερες οποτε θα κοπουν απο την Κολομβια.
Σχετικα με την ασφαλεια στα νυχτερινα ταξιδια τι εχεις να προτεινεις? Να παιρνω νυχτερινα λεωφορεια απο τη μια πολη στην αλλη η να ταξιδευω μονο μερα?
Μαλλον τεινω στο βλεποντας και κανοντας οταν φτασω, το προγραμμα αυτο σα μπουσουλας, θα ρωτησω και καναν αλλον που θα πετυχω κατι θα γινει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ισως εχω και λιγοτερες απο 60 μερες (μαλλον 45 με 50) και να κοψω καποια πραγματα, ισως καποιες μερες στο Μεξικο και το Μπελιζ.
Στη θέση σου θα έκοβα την Κολομβία. Όχι γιατί η χώρα δεν αξίζει, απλά θα πιεστείς πολύ χρονικά και το ότι θα έχεις κλείσει εσωτερικές πτήσεις σε κάνει λιγότερο ευέλικτο. Άσε που θα τρέχεις σαν παλαβός. Τώρα, αν το έχεις αγοράσει ήδη το εισιτήριο και η επιστροφή σου είναι από Κολομβία, πέτα από Παναμά προς Μπογκοτά.


Σχετικα με την ασφαλεια στα νυχτερινα ταξιδια τι εχεις να προτεινεις? Να παιρνω νυχτερινα λεωφορεια απο τη μια πολη στην αλλη η να ταξιδευω μονο μερα?
Στις μεγάλες αποστάσεις να παίρνεις νυχτερινά λεωφορεία, αλλιώς θα χάνεις μέρες ολόκληρες. Γενικά η ασφάλεια στο λεωφορείο δεν έχει σοβαρό πρόβλημα από πλευράς ενόπλων κλπ, απλά θα πρέπει να προσέχεις πολυ τους πορτοφολάδες γιατί από κάτι τέτοια ζουν, κοιμισμένους τουρίστες κλπ. Παντελόνι με φερμουάρ ή εσωτερική ζώνη και είσαι ΟΚ. Τα περί ενόπλων που σταματούν λεωφορεία κλπ είναι τόσο σπάνια όσο το να πας από σεισμό: συμβαίνουν αλλά μια κάθε δέκα χρόνια, αν είναι να' ρθει θα' ρθει, δεν πρόκειται να προγραμματίσεις ταξίδι με αυτό ως άξονα, είναι σχεδόν απίθανο.

Μαλλον τεινω στο βλεποντας και κανοντας οταν φτασω, το προγραμμα αυτο σα μπουσουλας, θα ρωτησω και καναν αλλον που θα πετυχω κατι θα γινει.
Θα πετύχεις πολλούς. Είναι κλασική διαδρομή backpackers αυτή που θα κάνεις και σε κάθε λεωφορείο θα πετυχαίνεις κόσμο.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Γεια σας και παλι! Εχω ενα προβλημα και ρωταω μηπως ξερει καποιος ας απαντησει. Θελω απο Πάναμα City να παω Καρταχενα με ιστιοπλοιοκο στο τελος αυτου του μηνα. Το προβλημα ειναι οτι για να με αφησουν να μπω στον Παναμα θελουν proof of onward travel οπως διαβαζω. Ισχυει αυτο? Τσεκαρουνε στο αεροδρομιο οταν πας να μπεις η θα με γυρισουν απο εκει που ηρθα? Εχει μηπως κανεις καποια συμβουλη στο τι να κανω σε αυτη την περιπτωση? Να αγορασω ενα refundable και να το ακυρωσω μετα (too much hassle) ή υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?Thanks!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom