Γενικά Κεντρική Ευρώπη και Βαλκάνια με μηχανή (Προετοιμασία εκδρομής)

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Καλησπέρα,
είμαι ο Νίκος και μιας και απολύομαι από τον Ε.Σ. και έχοντας κάνει οικονομίες από το μηνιαίο μου μισθό (8,62$ ανά μηνά), προγραμματίζουμε να ταξιδέψουμε με τη μηχανή λίγο σε κεντρική Ευρώπη και Βαλκάνια.

Προς το παρόν είμαστε 3 άτομα με 3 μηχανές 1 BMW GS1200, 1 SUZUKI V-STROM 650 και 1 HONDA CBF 600.

Η διαδρομή που έχουμε στο μυαλό μας σαν πρώτο πλάνο είναι να διασχίσουμε τις χώρες: Ιταλία - Αυστρία - Λιχνεσταιν - Ελβετία - Γερμανία - Τσεχία - Πολωνία - Σλοβακία - Ουγγαρία - Κροατία - Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Σερβία και Μαυροβούνιο - Βουλγαρία.

Μια διαδρομή 6000 χιλιομέτρων περίπου σε 22 ημέρες. Η διαδρομή στο χάρτη..

Πιο αναλυτικά οι ημέρες:
1. Athens – Patra (211km)

2. Patra – Venice (Βαπόρι)

3. Patra – Venice (Βαπόρι)

4. Venice – Innsbruck (325km)

5. Innsbruck – Liechtenstein – Zurich (295km)

6. Zurich – Munich (312km)

7. Munich – Prague (380km)

8. Prague – Brno (209km)

9. Brno – Krakow (337km)

10. Krakow – Bratislava (365km)

11. Bratislava – Wien (79km)

12. Wien – Budapest (243km)

13. Budapest – Zagreb (334km)

14. Zagreb – Split (409km)

15. Split – Belgrade (400km)

16. Belgrade – Kosovo (380km)

17. Kosovo – Sofia (281km)

18. Sofia – Thessaloniki (293km)

19. Thessaloniki – Athens (502km)


Μένουν και 3 ημέρες που κάπου πρέπει να τις βολέψουμε..


Αυτό που με προβληματίζει είναι το πως διασχίζεις τα Βαλκάνια καθώς δεν έτυχε πότε να πάω προς τα εκεί. Είναι ασφαλές; Θα φτάσουμε πίσω εμείς και οι μηχανές μας;


Περιμένω προτάσεις και απόψεις για τα πάντα (διαμονή, διατροφή, must see, where to go κτλ.)..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το πρόγραμμα που έχετε για το Κόσοβο, αν θυμάμαι καλά το παζλ του ποιος επιτρέπει τι, νομίζω δε γίνεται λόγω συνοριακών διατυπώσεων....

Από κει και πέρα, πολύ βιαστικούς σας βλέπω. Περνάτε από πόλεις, όπου φτάνετε τη μια μέρα και φεύγετε την επόμενη (π.χ. Βενετία, Μόναχο, Πράγα, Κρακοβία, Βιέννη, Βουδαπέστη κλπ). Δε θέλετε να τις δείτε κιόλας αυτές τις πόλεις? Δε νομίζω ότι βλέπονται σε λίγες ώρες...
Εγώ θα περιέκοπτα το μισό (και βάλε) από αυτό το πρόγραμμα, για να δώσω χρόνο στις πόλεις που επισκέπτομαι και στα σημαντικά αξιοθέατα εκεί κοντά. (π.χ. Άουσβιτς, καταρράκτες Ρήνου, λίμνη Balaton κ.α.).

Απο ασφάλεια, κανένα πρόβλημα. Έχω περάσει από όλες αυτές τις χώρες με ΙΧ. Στη Βουλγαρία απλώς να είσαστε προσεκτικοί με τους τροχονόμους.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
είμαι ο Νίκος και μιας και απολύομαι από τον Ε.Σ. και έχοντας κάνει οικονομίες από το μηνιαίο μου μισθό (8,62$ ανά μηνά), προγραμματίζουμε να ταξιδέψουμε με τη μηχανή λίγο σε κεντρική Ευρώπη και Βαλκάνια.
Δηλ. συγκέντρωσες ?77,58 στο εννιάμηνο (δώρο σου έδωσαν ή το έκοψαν λόγω μνημονίου?). Ούτε για βενζίνη δε φτάνουν:cool:
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Δηλ. συγκέντρωσες ?77,58 στο εννιάμηνο (δώρο σου έδωσαν ή το έκοψαν λόγω μνημονίου?). Ούτε για βενζίνη δε φτάνουν:cool:
Βεβαίως. Βάλε ένα ακόμα μηνιάτικο δώρο Χριστουγέννων και μισό δώρο πάσχα..
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Θα συμφωνήσω κατά βάση με τον taver, πολλά χιλιόμετρα χωρίς πολύ χρόνο για να δείτε πράγματα. Μόνο από εθνικές οδούς θα πάρετε μια γερή γεύση που νομίζω δε λέει και πολλά + το ταξίδι κάθε μέρα θα είναι κουραστικό.
Αν αναπροσαρμόσεις το πρόγραμμα κόβοντας μερικές πόλεις θα σου βγει καλύτερα.
Προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω ~500κμ σε μια μέρα και να έχω την επόμενη ελεύθερη από δρόμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom