Γενικά Κεντρική Ευρώπη

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Σκεφτόμαστε με το έτερον ήμισυ να πάμε στο τέλος του καλοκαιριού, μάλλον Σεπτέμβρη για δύο εβδομάδες (13-14 διανυκτερεύσεις μάλλον) ένα οδικό ταξίδι στην Κεντρική Ευρώπη. Δεν είναι σίγουρο αν θα πάμε Ancona με πλοίο και μετά οδικά, ή με αεροπλάνο στο Μιλάνο και μετά με ενοικιαζόμενο μάλλον το πρώτο βλέπω γιατί οι εταιρείες ενοικιάσεως έχουν περιορισμούς για τις χώρες που μπορεί να επισκεφτεί κανείς με το ενοικιαζόμενο, οπότε μάλλον δεν μας βολεύει. Αλλά αυτό θα το αποφασίσουμε αφού οριστικοποιηθεί το πρόγραμμα. Εδώ είναι που ζητώ βοήθεια .. Το σίγουρο είναι 3 μέρες Salzburg, 3 μέρες Βιέννη, και στο τέλος 2 μέρες Βενετία. Στο μετά τη Βιέννη και πριν τη Βενετία θέλω βοήθεια.. Σλοβακιά, Ουγγαρία ή/και Σλοβενία

Βουδαπέστη και πέριξ(δεν έχω ιδέα για Ουγγαρία) και μετά κάπου μεταξύ Λουμπλιάνας και Blend? Δεν με ενδιαφέρει άλλη χώρα εκτός από αυτές που ήδη έγραψα, η επιλογή θα είναι σίγουρα κάποια από αυτές τις χώρες.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
επανερχομαι ζητώντας βοήθεια παιδιά!!:)
είμαι βασικά μεταξύ Βουδαπέστης και Λουμπλιάνας
λέω καλύτερα να το κάνουμε:
3 μέρες Σαλτζμπουργκ
3 Βιέννη με ημερήσια βόλτα στη Μπρατισλάβα
3 μέρες Βουδαπέστη ή Λουμπιάνα
3 μέρες Βενετία
Βουδαπέστη όμως ή Λουμπλιάνα θα ναι καλύτερα?
έχει πάει κανείς και στα δύο?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ε μα τώρα καλή μου τι ζητήματα είναι αυτά που βάζεις... η σύγκριση και μόνο αποτελεί ύβρη!! Ρωτάς ίσως γιατί δεν έχεις πάει για μπάνιο στα λουτρά του Gelert... Ο μεγάλος γαλάζιος(;) Δούναβης σε περιμένει... Άκου εκεί που θα είναι καλύτερα...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μαίρη, δεν έχω πάει σε κανένα από τα δύο αλλά θα διάλεγα Λουμπλιάνα.
Νέος Ευρωπαϊκός προορισμός, πιο νεανικός και φυσικά λιγότερο τουριστικός από τη Βουδαπέστη. Τώρα, βέβαια, από θέμα κόστους δεν ξέρω σε ποιά πόλη είναι φθηνότερα.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
λες ε?? χθες διάβαζα για αυτά τα λουτρά..

απλά μετά από Βουδαπέστη σε Βενετία είναι μάλλον αρκετές ώρες οδήγηση.. (8 λέει το viamichelin.. )
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Μαίρη, δεν έχω πάει σε κανένα από τα δύο αλλά θα διάλεγα Λουμπλιάνα.
Νέος Ευρωπαϊκός προορισμός, πιο νεανικός και φυσικά λιγότερο τουριστικός από τη Βουδαπέστη. Τώρα, βέβαια, από θέμα κόστους δεν ξέρω σε ποιά πόλη είναι φθηνότερα.
Έχω την εντύπωση ότι η Βουδαπέστη είναι πιο φθηνή..
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω θα προτεινα να αφιερωσεις μερικες μερες στην Ουγγαρια γενικοτερα περα απο τη Βουδαπεστη. Εμεις πηγαμε στη λιμνη Μπαλατον (Balaton) και στην Κις (μικρη) Μπαλατον, στα λουτρα της λιμνης Χεβιτς (Heviz), στο παλατι Estehazy, στο μοναστηρι Pannonhalma που ειναι 1000 ετων και το επισκεφτηκε και ο Παπας, στην πολη Tata με υπεροχη λιμνη και παλατακι με ταφρο και στην Puzsta, ενα μερος σαν στεπα, ολο ξεραιλα με αλογα και αμαξες! Επισης επισκεφτηκαμε μεσαιωνικα καστρα κοντα στην Μπαλατον, οπου παρακολουθησαμε μεσαιωνικους αγωνες και ηταν τελεια! Στις μεγαλες πολεις/πρωτευουσες μπορεις να πεταχτεις και ενα τριημερο, αφου υπαρχουν φτηνες πτησεις, αλλα μια χωρα στο εσωτερικο της την βλεπεις μονο με αυτοκινητο. Οσο για το κοστος, μεναμε σε Εταρ Ξενοδοχεια, αλλα και σε καμπιγκ και ενα βραδυ και στο αυτοκινητο(!) και γενικα μας βγηκε πολυ φθηνα!
Υγ. Ειχαμε παρει τον οδηγο Marco Polo (στα γερμανικα βεβαια, αλλα πιστευω υπαρχει και στα ελληνικα) για την Ουγγαρια και μας φανηκε ιδιαιτερα χρησιμος.
Τωρα στην Λιουμπλανα δεν εχω παει εγω, αλλα ο συζυγος μου για μια εβδομαδα και του αρεσε πολυ! Μπορεις να δεις εικονες στο Ιντερνετ και να αποφασισεις τι σου ταιριαζει καλυτερα. Οπου και αν πας παντως, σιγουρα θα περασεις τελεια.:clap:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ευχαριστώ axine! θα ρίξω μια ματιά στα μέρη της Ουγγαρίας που μου πρότεινες..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ποιά Λιουμπλιάνα ρε παιδιά... Το μέρος αν εξαιρέσεις το ιστορικό του κέντρο είναι άθλιο... ΑΘΛΙΟ με κεφαλαία... η παλιά πόλη είναι απλά συμπαθητική και σε ένα πρωί άντε μια μέρα την γύρισες όλη... δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τον δύο πόλεων... τι πάει να πει η Βουδαπέστη είναι πιο τουριστική? Και το Παρίσι και το Λονδίνο και η Ρώμη είναι τουριστικές... όλοι όμως θέλουν και πρέπει να πάνε στο Παρίσι και όχι στα Γρεβενά... γιαυτό είναι τουριστικό, δεν είναι τυχαία τουριστικό... Η Βουδαπέστη είναι μια άριστη επιλογή δεν τίθετε θέμα σύγκρισης... αν βέβαια βρίσκεις ότι είναι κουραστική η οδήγηση μέχρι την Βενετία αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επανερχομαι ζητώντας βοήθεια παιδιά!!:)
είμαι βασικά μεταξύ Βουδαπέστης και Λουμπλιάνας
λέω καλύτερα να το κάνουμε:
3 μέρες Σαλτζμπουργκ
3 Βιέννη με ημερήσια βόλτα στη Μπρατισλάβα
3 μέρες Βουδαπέστη ή Λουμπιάνα
3 μέρες Βενετία
Βουδαπέστη όμως ή Λουμπλιάνα θα ναι καλύτερα?
έχει πάει κανείς και στα δύο?
O Χρόνος που δίνεις στη Βιέννη είναι λίγος. Καλύτερα δώσε κάτι ακόμα.

Μεταξύ Βουδαπέστης και Ljubljana, αξίζουν και οι δύο, αλλά για τη Ljubljana θα σου φτάσουν λίγες ώρες. Κάνε μια στάση 3-4-5 ωρών στην επιστροφή και την κάλυψες. Το ιστορικό κέντρο είναι μια σταλιά κυριολεκτικά. Αν θες βέβαια να πας και στο Bled, θες παραπάνω χρόνο.

Πήγαινε Βουδαπέστη καλύτερα (ευκαιρία μάλιστα να πας τώρα που θα έχεις αυτοκίνητο, γιατί η πόλη είναι αρκετά απλωμένη και οι ρόδες βοηθάνε....). Το μείον με τη Βουδαπέστη είναι ότι η Ουγγαρία δεν έχει Ευρώ, σε αντίθεση με όλα τα άλλα μέρη που θες να επισκευτείς. Αλλά αν θες συνάλαγμα, μπορείς να πλήρωσεις το deposit για εννοικίαση μαγιώ, πετσετών κλπ στα λουτρά Gellert με πιστωτική κάρτα. Θα σου επιστρέψουν μετρητά, και θα έχεις γλυτώσει έτσι και την προμήθεια της τράπεζας :)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
οπότε αν στην επιστροφή φύγουμε πολύ νωρίς από τη Βουδαπέστη, μπορούμε να κάνουμε μια τρίωρη στάση στη Λιουμπλιάνα, να πάρουμε μια γεύση και μετά συνεχίζουμε για Βενετία.. ώστε να φτάσουμε αργά το απόγευμα-βραδάκι
θα το ψάξω λίγο ακόμη και θα αποφασίσω.. αν και ο Σεπτέμβρης δεν μου πολυκάνει κλικ για το συγκεκριμένο ταξίδι.. θα προτιμούσα κανενα Ιούνιο, αλλά φέτος δεν γίνεται..θα δούμε, ευχαριστώ πάντως!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
διαφορετικό νόμισμα μα τεράστια πτώση το ουγγρικό τελευταία ευκαιρία να το εκμεταλευτείς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom