Κεφαλονιά: πιο εξωτικά δε γίνεται!

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Ακολουθώντας τα χνάρια του λοχαγού...]Πέμπτη πρωί, ξυπνάμε ορεξάτοι και ευδιάθετοι! Απολαμβάνοντας το περιποιημένο πρωινό μας στον κήπο του ξενοδοχείου καταστρώνουμε τα σχέδια της ημέρας. Σκοπός μας είναι η εξερεύνηση της ανατολικής ακτής του νησιού. Δρόμο παίρνουμε, δρόμο αφήνουμε και τελικά κατευθυνόμαστε προς την [B]Αντίσαμο[/B
  3. Εξερευνώντας τη νότια ακτή]Παρασκευή πρωί και η διάθεσή μας είναι πολύ χαλαρή! Αποφασίζουμε να ακολουθήσουμε ένα πιο ήπιο χιλιομετρικά πρόγραμμα. Η πρώτη παραλία που επισκεπτόμαστε είναι αυτή της [B]Πεσσάδας[/B
  4. Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ' αγόρι μου!
  5. Aριστοκρατικά χωριά, λουλουδιασμένες αυλές και ηλιοβασιλέματα!]Κυριακή πρωί, ξεκινάει η τελευταία μας μέρα στο νησί...Αποφασίζουμε να είναι χαλαρή και ξεκούραστη! Επιλέγουμε για μπάνιο την κοντινή παραλία [B]Πλατύς Γυαλός[/B]. Πρόκειται για μια μεγάλη, οργανωμένη παραλία με χρυσή άμμο, κρυστάλλινα νερά και πολλά beach bars. Ευτυχώς, αρχές Σεπτέμβρη ήταν σχετικά ήσυχη κι έτσι απολαύσαμε ένα ωραίο μπανάκι και τρελό άραγμα στις ωραίες ξύλινες ξαπλώστρες του [B]beach bar Costa Costa[/B

Μετά από ένα "στριμωγμένο" εργασιακά καλοκαίρι, το πρώτο πενταήμερο του Σεπτέμβρη φάνταζε ιδανικό για μια εξόρμηση σε ένα ελληνικό νησάκι. Αναζητούσαμε κάτι κοντινό, γαλαζοπράσινο και με ωραίες παραλίες, καθώς το μόνο που θέλαμε ήταν να λιαζόμαστε και να κολυμπάμε όλη μέρα! Η επιλογή μάλλον παραήταν εύκολη...Έτσι λοιπόν, Τετάρτη μεσημέρι στα καπάκια μετά τη δουλειά, αναχωρούμε από Κρέστενα για Κυλλήνη. Σε λιγότερο από μια ώρα ανταλάσσουμε 120 ευρώ με 2 εισητήρια μετ'επιστροφής για εμάς κι 1 ένα για το πολύπαθο γκολφάκι μας. Η ionian ferries θα μας μεταφέρει στον προορισμό μας! Μιάμησι ώρα (=2 επεισόδια damages!) στο πλοίο και άξαφνα βρισκόμαστε διακτινισμένοι στην εξωτική Κεφαλονιά! Τόσο κοντά μας κι όμως τόσο διαφορετικά...

Η εικόνα του νησιού που αντίκρυσα φτάνοντας στον Πόρο είναι από τις πιο όμορφες που θυμάμαι πρωτοαντικρύζοντας ένα νησί. Καταπράσινες πλαγιές και σμαραγδένια νερά...Ιόνιο στο μεγαλείο του! Είναι νωρίς το απόγευμα και το μόνο που θέλουμε είναι να απολαύσουμε ένα ωραίο μπανάκι. Έτσι λοιπόν κατευθυνόμαστε προς μια απλή, συμβατική παραλία! Myrtos, we're coming!!!:) Περίπου μιάμησι ώρα μετά από οδήγηση σε καταπράσινα τοπία και γαλαζοπράσινες ακτογραμμές τον αντικρύζουμε από ψηλά. Και ναι είναι πολύ εντυπωσιακός! Πράσινο, λευκό, γαλάζιο! Κι ένα μυστήριο πορτοκαλομώβ του ήλιου που μισοκρύβεται πίσω από τα σύννεφα...Κατεβαίνουμε τον φιδογυριστό δρόμο και η κάθε στροφή μας χαρίζει μια νέα, εντυπωσιακή θέα της παραλίας. Λίγα λεπτά μετά είμαστε επιτέλους στον Μύρτο...Άσπρα, αστραφτερά βότσαλα και λευκή, παχιά άμμος...Ένας εντυπωσιακός ορεινός όγκος που υψώνεται πάνω από την παραλία...Και τα νερά υπέροχα! Πιο γαλάζια κι από αυτά της πιο γαλάζιας πισίνας που έχω ονειρευτεί! Μοναδικά! Έχει λίγο κύμα αλλά δεν είναι ενοχλητικό. Έχει και αρκετά σύννεφα που κρύβουν τον ήλιο που ετοιμάζεται να "βασιλέψει". Έχει λίγο κόσμο που απολαμβάνει διάσπαρτος την ξέχειλη ομορφιά του μέρους, της στιγμής...Κάνουμε πολλή ώρα μπάνιο. Αυτό το γαλάζιο δε χορταίνεται! Κι έπειτα ρεμβάζουμε και χαλαρώνουμε...Είμαστε τυχεροί! Λίγες ώρες πριν, πνιγμένοι στη δουλειά και την ένταση...κι έπειτα μέσα στην ίδια μέρα, η απόλυτη ηρεμία!

Η ώρα περνάει κι εμείς αφήνουμε πίσω μας τον Μύρτο κατευθυνόμενοι προς την κοντινή Άσσο. Ακολουθούμε τη μαγευτική, λουσμένη στα χρώματα του δειλινού, διαδρομή. Η εικόνα που μας χαρίζει η Άσσος από ψηλά είναι πολύχρωμη, μοναχική, μυστηριώδης με το κάστρο της να την επιβλέπει και να την προφυλάσει. Και όντως μετά από λίγο μας επιβεβαιώνει...Σμαραγδένια νερά, χρωματιστά σπιτάκια, λουλουδιασμένες αυλές, μπουκαμβίλιες παντού, μικρές βαρκούλες...Αρχοντική, γραφική, ποιοτική...Η Άσσος μας πλάνεψε...Αφού βολτάραμε στα σοκάκια της και τις όμορφες γωνιές της, κάτσαμε στον "Πλάτανο", στην πλατεία του χωριού για φαγητό. Δυστυχώς παρά τα καλά σχόλια που είχαμε διαβάσει για την εν λόγω ταβέρνα το φαγητό της μας φάνηκε μέτριο και σίγουρα κατώτερο των προσδοκιών μας. Μικρό το κακό βέβαια, μπροστά σε μία τόσο όμορφη μέρα...Βραδάκι πια αφήσαμε πίσω μας την "κούκλα" Άσσο καθώς μας περίμενε ένας μεγαααααάλος δρόμος ως το ξενοδοχείο μας.



Το ξενοδοχείο μας βρισκόταν 200 μέτρα βόρεια της παραλίας Άβυθος στο κέντρο του νότιου τμήματος του νησιού. Η επιλογή της περιοχής για κάποιον που θέλει να μένει κοντά στο Αργοστόλι είναι πολύ καλή καθώς απέχει περίπου ένα τεταρτάκι από την πρωτεύουσα του νησιού και βρίσκεται δίπλα στα πανέμορφα χωριά της Λειβαθούς. Όταν όμως ξαναπάω στην Κεφαλονιά μάλλον θα μείνω κοντά στην Αγία Ευφημία λόγω της κομβικής της θέσης σε σχέση με τα μέρη που μου άρεσαν περισσότερο στο νησί. Άλλωστε στην Κεφαλονιά τις αποστάσεις δεν τις λες και μικρές...;) Πίσω στο ξενοδοχείο μας λοιπόν που για όποιον επιλέξει να μείνει στην περιοχή αυτή, το προτείνω ως μια εξαιρετική επιλογή! Leivatho Hotel, αρχιτεκτονικά εμπνευσμένο, ντιζαϊνάτο, με συνδυασμό industrial, pop και παραδοσιακού στυλ. Ολοκαίνουργιο, πεντακάθαρο, με ποιοτικές πινελιές. Οι ιδιοκτήτες είναι ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι (μας υποδέχτηκαν στις 23:00 που καταφτάσαμε με ρακί και μεζεδάκια στο δωμάτιο!). Το πρωινό ήταν πολύ φροντισμένο και η θέα στη θάλασσα από τα ευρύχωρα δωμάτια ήταν υπέροχη. Κι όλα αυτά με 85 ευρώ το δίκλινο τη βραδιά (με πρωινό, πάρκινγκ και ίντερνετ). Το προτείνω ανεπιφύλακτα! Το Ξενοδοχείο - Καλωσορίσατε στο Leivatho Hotel****

Κάπως έτσι λοιπόν, γλυκά ζαλισμένους και ευτυχισμένους μας βρήκε το πρώτο μας βράδυ στο νησί...

Μύρτος, γαλαζοπράσινη μαγεία...


Συννεφιασμένο ηλιοβασίλεμα στον Μύρτο.


Απογευματάκι στην Άσσο.


Σμαραγδένια νερά στην Άσσο.


Υπέροχη Άσσος!

 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Μύρτος, γαλαζοπράσινη μαγεία...
DSC05748.jpg

Συννεφιασμένο ηλιοβασίλεμα στον Μύρτο.
DSC05747.jpg

Απογευματάκι στην Άσσο.
DSC05750.jpg

Σμαραγδένια νερά στην Άσσο.
DSC05752.jpg

Υπέροχη Άσσος!
DSC05755.jpg
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Την πιο ωραία ώρα πήγατε για μπάνιο!Είναι υπέροχη αυτή φωτο με το ηλιοβασίλεμα!Δεν ήξερα οτι είναι τόσο όμορφο νησί η Κεφαλονιά!Για λέγε...για λέγε...
 

capobomba

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μπράβο για τη διάθεση σου να γράψεις για το ωραίο νησί. θα σου πρότεινα να αποφύγεις την Αγία Ευφημία και την επόμενη φορά να μείνεις στο Ληξούρι :))
όσο για την Άσσο, όσες φορές έχω πάει στο παρελθόν, δεν έχω συγκρατήσει κάτι το ιδιαίτερο σχετικά με την εστίαση. ίσως κάποια τοπική σπεσιαλιτέ? δεν ξέρω. έχω να πάω 3-4 χρόνια και μπορεί να έχουν βελτιωθεί όντως
αναμένω τη συνέχεια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα σου πρότεινα να αποφύγεις την Αγία Ευφημία και την επόμενη φορά να μείνεις στο Ληξούρι :))
μα είδες τη δικαιολόγηση?
και της προτείνεις να πάει πιο μακριά?!!:shock:
"Όταν όμως ξαναπάω στην Κεφαλονιά μάλλον θα μείνω κοντά στην Αγία Ευφημία λόγω της κομβικής της θέσης σε σχέση με τα μέρη που μου άρεσαν περισσότερο στο νησί."
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Patty,μολις μπηκα στο φορουμ και επεσα πανω στην ιστορια σου....μου φτιαξες τη διαθεση:clap: ....συνεχισε ,περιγραφεις παρα πολύ ωραια ενα απο τα πιο αγαπημενα μου μερη στην ελλαδα....
 

capobomba

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μα είδες τη δικαιολόγηση?
και της προτείνεις να πάει πιο μακριά?!!:shock:
"Όταν όμως ξαναπάω στην Κεφαλονιά μάλλον θα μείνω κοντά στην Αγία Ευφημία λόγω της κομβικής της θέσης σε σχέση με τα μέρη που μου άρεσαν περισσότερο στο νησί."

1.ναι
2.ναι

:p
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επειδή βρέθηκα το καλοκαίρι στο νησί , η Αγια Ευφημια και η Σαμη είναι όντως τα καλύτερα σημεία για να μείνεις. Η πρώτη είναι λίγο παραπάνω τουριστική για τα γούστα μου , ενώ η δεύτερη είναι ήσυχη (δίπλα στην παραδεισένια παραλία της Αντισαμου)
Για κανένα λόγο όμως δεν θα έμενα στο Ληξουρι
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.487
Likes
7.969
εντάξει. κι εγώ για κανένα λόγο δεν θα ήθελα να μένεις στο Ληξούρι :bleh:

@ ευαγγελία, μην κλάψεις, Ok?

@ pattyyy όπως πάντα οι ιστορίες σου είναι χρησιμότατοι ταξιδιωτικοί οδηγοί .... κανονικά!!! :clap: Αλλά δεν με αφήνει το σύστημα να βάλω "Ευχαριστώ" πάλι... :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom