Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

stebas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Γειά σας

Το καλοκαίρι του 2009 είχα νοικιάσει αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Μιλάνο και πήγα Νότια Γαλλία,Ελβετία και Ιταλία. Σήμερα 28/01/2010 έλαβα ένα γράμμα από την εταιρία είχα νοικιάσει το αυτοκίνητο με μια κλήση από την τροχαία της Aosta ότι στις 13/8/2009 έτρεχα υπερβολικά στην σήραγγα που ενώνει την Ιταλία με την Γαλλία (TRAFORO MONTE BIANCO). Η υπερβολική ταχύτητα ήταν ότι έτρεχα με 81km/h ενώ το όριο είναι 70km/h !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το πρόστιμο είναι 155 ευρώ + 10,69 per spese di notifica λέει = 165,69 ευρώ!!! και επίσης και 5 πόντους ποινής!!!!!!!!!!!
Τέλος λέει από τα λίγα ιταλικά που ξέρω ότι αν δεν πληρωθεί σε 60 μέρες το πρόστιμο θα πάει στα 312 ευρώ!! και ότι ακόμα με χρέωσε η εταιρία που είχα νοικιάσει το αυτοκίνητο 18 ευρώ

Παιδιά θα ήθελα να την γνώμη σας για τα παρακάτω:

1) Εφόσον έχω ενημερωθεί μετά από 60 ημέρες μπορώ να μπλοκάρω την διαδικασία τουλάχιστον όσο αφορά να μην πληρώσω διπλό το πρόστιμο?

2) Οι βαθμοί ποινής που εισέπραξα παίζουν κανένα ρόλο για το δίπλωμα μου εκτός Ιταλίας?

3) Επειδή θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο οδηγό, οδηγώ πάνω από 15 χρόνια έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα τουλάχιστον 4 φορές και επίσης έχω οδηγήσει σε 5 Ευρωπαϊκες χώρες χωρίς να έχω πάρει ποτέ κλήση για οποιαδήποτε παράβαση εκτός από αυτήν και επειδή θεωρώ υπερβολικό το ποσό που πρέπει να πληρώσω για 11 km/h επιπλέον του ορίου ταχύτητας μπορώ να αγνοήσω το πρόστιμο με την προϋπόθεση ότι δεν θα επισκεπτώ την Ιταλία μέχρι να παραγραφεί σε περίπτωση που μου ζητάνε επιπλέον λεφτά (λόγω των 60 ημερών)?
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
το θέμα είναι δύσκολο να απαντηθεί με σιγουριά εκτός αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία.

Γενικά πάντως απο τι στιγμή που οδηγούσες νοικιασμένο αυτοκίνητο το πιο λογικό είναι ότι αν δεν πληρώσεις θα κληθεί να πληρώσει η εταιρεία απο την οποία νοίκιασες το αυτοκίνητο. Στη συνέχεια η εταιρεία λογικό είναι να απαιτήσει απο εσένα να της καταβάλλεις το (κατά πολύ προσαυξημένο) πρόστιμο, μάλλον δικαστικά, κάτι που θα σου κοστίσει πολύ. Το ότι ξεπέρασες το όριο μόνο κατά 11 χλμ/ώρα δεν είναι υπέρ σου, η ουσία είναι ότι το όριο υπήρχε και ότι το ξεπέρασες. Κανείς δε θεωρεί τον εαυτό του άπειρο ή κακό οδηγό. Τα 18 ευρώ που σε χρέωσε η εταιρεία είναι διοικητικά έξοδα προκειμένου να βρεθούν και να κοινοποιηθούν τα στοιχεία σου στην αστυνομία. Σε άλλες περιπτώσεις χρεώνουν έως και 60 ευρώ.

Για τους βαθμούς ποινής δε γνωρίζω και καλύτερα να συμβουλευθείς ένα δικηγόρο για όλα. Ακόμα καλύτερα (για μένα) είναι να πληρώσεις το πρόστιμο και να ξεμπερδεύεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
. Ακόμα καλύτερα (για μένα) είναι να πληρώσεις το πρόστιμο και να ξεμπερδεύεις.
επικροτώ..
απλά για ενημερωση: από 10-40 χιλ υπέρβαση του ορίου το πρόστιμο είναι από 155 έως 700 Ε..
 

stebas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Nikos500 kai Samion δεν είπα ότι δεν έφταιγα και ότι δεν θα το πληρώσω αλλά στην περίπτωση που μου έρθει το διπλάσιο επειδή πέρασαν οι 60 ημέρες δεν είναι δικιά μου ευθύνη. Δεν πρέπει να με ενημερώσουν έγκαιρα ώστε να μην υπάρχει επιβάρυνση από την στιγμή που είμαι πρόθυμος να το πληρώσω?

Σε αυτήν την περίπτωση αν κινηθεί δικαστικά η εταιρία δεν μπορώ και εγώ να κινηθώ εναντίον της από την στιγμή που δεν με ενημέρωσε έγκαιρα?

Ακόμα δεν μου έχουν έρθει τα χαρτιά και ο τρόπος πληρωμής όπως επίσης τι πρέπει να πληρώσω. Αυτό που μου στείλανε είναι μια φωτοτυπία της κλήσης που έγραφε όλα αυτά τα πράγματα (το πρόστιμο 155 ευρώ το οποίο θα γίνει 312 αν δεν πληρώσω σε 60 ημέρες οι οποίες έχουν περάσει κατα πολύ χωρίς δικιά μου ευθύνη)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Nikos500 kai Samion δεν είπα ότι δεν έφταιγα και ότι δεν θα το πληρώσω αλλά στην περίπτωση που μου έρθει το διπλάσιο επειδή πέρασαν οι 60 ημέρες δεν είναι δικιά μου ευθύνη. Δεν πρέπει να με ενημερώσουν έγκαιρα ώστε να μην υπάρχει επιβάρυνση από την στιγμή που είμαι πρόθυμος να το πληρώσω?

Σε αυτήν την περίπτωση αν κινηθεί δικαστικά η εταιρία δεν μπορώ και εγώ να κινηθώ εναντίον της από την στιγμή που δεν με ενημέρωσε έγκαιρα?

Ακόμα δεν μου έχουν έρθει τα χαρτιά και ο τρόπος πληρωμής όπως επίσης τι πρέπει να πληρώσω. Αυτό που μου στείλανε είναι μια φωτοτυπία της κλήσης που έγραφε όλα αυτά τα πράγματα (το πρόστιμο 155 ευρώ το οποίο θα γίνει 312 αν δεν πληρώσω σε 60 ημέρες οι οποίες έχουν περάσει κατα πολύ χωρίς δικιά μου ευθύνη)
εγώ δεν έχω εμπειρία βέβαια από τέτοια περίπτωση και νομίζω ότι η νομική συμβουλή είναι πάντα χρήσιμη.
σύμφωνα με τον ιταλικό κώδικα οι κατοικούντες στο εξωτερικό πρέπει να ενημερωθούν εντός 360 ημερών απο τη βεβαίωση της παράβασης και από όταν ειδοποιηθούν επίσημα εχουν 60 μέρες. επίσημα δεν σου έχει έρθει τιποτε οπότε νομίζω είσαι εντός ορίων.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
συγνώμη κιόλας αλλά νομίζω οτι ενας δικηγόρος θα σε βοηθούσε περισσότερο απο ολο το forum οσο και αν θέλουν όλοι να σε βοηθήσουν.
 

stebas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Τελικά ακολούθησα την συμβουλή σας και το πλήρωσα. Μάλιστα μου στοίχισε συνολικά πάνω από 200 ευρώ μαζί με τους φόρους και τα καπέλα. Επίσης τους έστειλα φωτοτυπία το δίπλωμά μου για τους 5 βαθμούς ποινής αλλά όπως μου είπε ο καραμπινιέρος που πήρα τηλέφωνο αυτό ισχύει μόνο για Ιταλία και δεν κοινοποιούνται οι βαθμοί ποινής στην Ελλάδα και ότι το όριο είναι 20 και θα σβηστούν σε 2 χρόνια και δεν υπάρχει πρόβλημα να ξανανοικιάσω αυτοκίνητο στην Ιταλία

Αφού έγιναν όλα αυτά μου έστειλαν email ότι όλα είναι οκ και έκλεισε η υπόθεση. Αυτά για ενημέρωση αν βρεθεί κανείς στο μέλλον στην θέση μου.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
τελος λίγο ακριβό , αλλά όλα καλά! αντε και να μη μας τυχαίνουν συχνά αυτά !!!
(το λέω για να το ακούσω , γιατι έτσι και βγώ στο εξωτερικό για road trıp οι πιθανότητες για κλήση είναι πολύ μεγάλες ... μιας και στην ημεδαπή με κυνηγούν οι πιο άκυρες κλήσεις!!! )
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.308
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom