Κολομβία Κολομβία σε 10 ημέρες

Georgios K.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα, σαs διαβάζω συνέχεια αλλα είναι το πρώτο μου post!

Εδώ και καιρό σκέφτομαι ένα ταξίδι 10 ημερών στην κολομβία και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Μετά από ψάξιμο κατέληξα στο παρακάτω πρόγραμμα και οποιαδήποτε βοήθεια να το κάνω πιο λεπτομερές θα ήταν πραγματικά πολύτιμη!

Ειδικά στην περιοχή της Santa Μάρτα έχω διαβάσει για πολλά χωριουδάκια, όπως το Μίνκα, που αξίζει να επισκεφτείς, αλλα από την άλλη, το πάρκο της Tayrona είναι τόσο μεγάλο που ίσως να αξίζει 2 γεμάτες μέρες. Δεν μπορώ να αποφασίσω...

Day 0: Flight
Day 1: Bogota
Day 2: Bogota & Salt Cathedral of Zipaquirá
Day 3: Bogota & flight to Santa Marta
Day 4: Santa Marta Area (Tayrona?)
Day 5: Santa Marta Area (Tayrona or/and Minca?)
Day 6: Santa Marta Area & αναχώρηση για Baranquilla, επίσκεψη σε φίλο
Day 7: Barranquilla and river Magdalena, ταξίδι προς Cartagena το απόγευμα
Day 8: Cartagena
Day 9: Cartagena & Islands
Day 10: Cartagena & Flight back

Eυχαριστώ πολύ και θα χαρώ να ακούσω ιδέες!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
κατ αρχη καλο σου ταξιδι..
Η Bogota εχει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα να δεις ..
Εμενα με απογοητευσε η Zipaquira .. ενα τσιρκο απο εξω , καρακιτσαριο...
Θα σου ελεγα να πας στη Villa de Leyva ενα πολυ ομορφο και γραφικο χωριο
Οι μερες σου ειναι λιγες και εχεις βγαλει απ'εξω το Μεντεγιν και τη ζωνη του καφε..κριμα..
Τωρα το Τayrona ειναι ομορφο αλλα αν δεν εισαι της ποζοποριας, της ιππασιας της εξερευνησης θα κοψεις φλεβες..ασε δε που μια μερα θες να φτασεις εκει .
Οι θαλασσα δεν με ενθουσιασε καθολου...
αυτα..
 

Georgios K.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
LULLU ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Οι μέρες μου ειναι δυστυχώς περιορισμένες, δεν γινόταν διαφορετικά.

Εφόσον πετάω για Σαντα Μαρτα δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται μια μέρα για να φτάσω στο πάρκο;

Ναι έβγαλα τελείως τη ζώνη του καφέ και πολλά αλλα λόγω λιγοστών ημερών, ίσως την επόμενη φορά... Μου αρέσει πολυ η εξερεύνηση και θα ήθελα να παρω και εμπειρία απο παραγωγή καφέ. Είδα πως στο Minca υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα coffee farms οπότε σκέφτομαι να αναπληρώσω ελαφρά επισκεπτόμενος αυτά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλό ταξίδι!
Θα συμφωνήσω με Lullu
Εγώ πήγα στη minca σε φάρμα καφέ. Θα σου πρότεινα να μείνεις κι ολας εκεί αν σου αρέσει η χαλάρωση.
Η Σάντα Μάρτα δε με ενθουσίασε σα μέρος, ίσως μπορείς να κόψεις μια διανυχτερευση από εκεί και να βρεις ένα τρόπο να πας έστω δυο μέρες στο Μεντεγιν. Το πάρκο της Ταυτονα είναι για αυθημερόν εξερεύνηση. Επίσης τι σκέφτεσαι να κανεις στον ποταμό Μαγκνταλενα;
 

Georgios K.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ευχαριστώ Fenia, την πόλη της Santa Marta λέω να μην την επισκεφτώ σχεδόν καθόλου, σκεφτόμουν να προσγειωθώ εκεί να διανυκτερεύσω το βραδυ και να πάω κατευθείαν στο πάρκο το επόμενο πρωί. θα έχω 2 γεμάτες μέρες οποτε έλεγα μα περάσω τη μια στο πάρκο και την άλλη να πάω στη Μίνκα!

Όσον αφορά τον ποταμό, μιας και θα επισκεφτώ ένα φίλο στη Baranquilla, μου πρότεινε να πάμε να δούμε το μέρος που συναντιέται με τη θάλασσα, όπου υπάρχουν ωραία ψαροχώρια και καλο φαγητό.

Πολύ δύσκολα χωρα η Medellin αν και θα το ήθελα πολύ..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
και εγω πηγα αεροπορικως στη SANTA MARTA αλλα εφτασα απογευμα στο Τayrona..
Προσωπικα το ποταμι Magdalena το λατρεψα .....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σοφά το σκέφτεσαι λοιπόν. Ωραίος προγραμματισμός. Γυρνα με το καλό να μας πεις τη γνώμη σου για τον καφέ τους γιατί εγώ τους έχω αποκηρυξει!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ Fenia, την πόλη της Santa Marta λέω να μην την επισκεφτώ σχεδόν καθόλου, σκεφτόμουν να προσγειωθώ εκεί να διανυκτερεύσω το βραδυ και να πάω κατευθείαν στο πάρκο το επόμενο πρωί. θα έχω 2 γεμάτες μέρες οποτε έλεγα μα περάσω τη μια στο πάρκο και την άλλη να πάω στη Μίνκα!

Όσον αφορά τον ποταμό, μιας και θα επισκεφτώ ένα φίλο στη Baranquilla, μου πρότεινε να πάμε να δούμε το μέρος που συναντιέται με τη θάλασσα, όπου υπάρχουν ωραία ψαροχώρια και καλο φαγητό.

Πολύ δύσκολα χωρα η Medellin αν και θα το ήθελα πολύ..
Εγώ συμφωνώ με το πρόγραμμά σου. Τα νησιά στην ΚΑρταχένα δε με ενθουσιάζουν, κι εμένα θα μου άρεσε η Villa de Leyva, αλλά με τους χρονικούς περιορισμούς που έχεις μάλλον δε γίνεται και καλύτερα.
 

Georgios K.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Εγώ συμφωνώ με το πρόγραμμά σου. Τα νησιά στην ΚΑρταχένα δε με ενθουσιάζουν, κι εμένα θα μου άρεσε η Villa de Leyva, αλλά με τους χρονικούς περιορισμούς που έχεις μάλλον δε γίνεται και καλύτερα.
Ευχαριστώ πολύ Yorgo, θα μου πρότεινες κάτι καλύτερο στην περιοχή της Καρταχένα;
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να κάνω snorkelling σε ωραίους βυθούς!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ Yorgo, θα μου πρότεινες κάτι καλύτερο στην περιοχή της Καρταχένα;
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να κάνω snorkelling σε ωραίους βυθούς!
Λίγα πράγματα από βυθό η Κολομβία, όπως και από παραλίες γενικώς.
 

Georgios K.

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά! Αποφάσισα η Μίνκα να μπει στο πρόγραμμα με μία ίσως διανυκτέρευση εκεί.

Αυτό που σκέφτομαι συνεχώς τώρα είναι το πρόγραμμα στην περιοχή της Καρταχένα. Θέλω να επισκεφτώ κάποια ή κάποιο από τα νησάκια της σε μονοήμερη εκδρομή συνδυασμένη με snorkelling. Δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω το κλασικό τουρ στα νησιά Rosario που βρίσκεις στο λιμάνι γιατί διαβάζω σε διάφορα blogs ότι πολλοί δεν ενθουσιάστηκαν με την playa blanca και τον άπειρο κόσμο που είχε. Σκεπτόμενος ότι θα επισκεφτώ το μέρος κατά τη διάρκεια της Μεγάλης Εβδομάδας (φαντάζομαι θα είναι πήχτρα), μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι εναλλακτικό;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
....μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι εναλλακτικό;
Τα νησάκια San Bernardo, Mucura, Santa Cruz, και Tintipan. Είναι αρκετα πιο μακριά από τα rosario και πάει πιο λίγος κόσμος από όσο γνωρίζω. Ψάχνομαι κι εγώ τελευταία..ψάξου κι εσύ, ακούγονται πολύ καλύτερη ολοήμερη πάντως με ωραίες παραλίες και σνόρκελ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom