Κολομβία Κολομβία - Ερωτήσεις

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν μπορώ τώρα να θυμηθώ πώς είχα πάει εγώ αλλά ήταν εύκολο. Είχε λίγο περπάτημα, κανένα χιλιόμετρο από το μετρό. Εκεί δε μπήκα και πολύ μέσα γιατί ήμουν μόνη και είχε περάσει κι η ώρα, αλλά οποιος βρεθεί στο Μεντεγιν οφείλει να την επισκεφτεί !
 

Turin

Member
Μηνύματα
42
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι για άλλη μια φορά τις γνώσεις σας! Τα εισιτήρια για Κολομβία έκλεισαν και προσπαθούμε σιγά σιγά να βγάλουμε ένα πλάνο, θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν στο itenary που θα παραθέσω αν έχετε κάποια πρόταση (να κόψω η να προσθέσω κάτι). Έχουμε και λέμε λοιπόν:

7/11 Άφιξη Bogota
8/11 Αναχώρηση για Salento με λεωφορείο
9/11 Cocora Valley, Eje Cafetero
10/11 Αναχώρηση για Medellin με λεωφορείο
11+12/11 Medellin
13/11 Santa Fe
14/11 Αναχώρηση για Cartagena με αεροπλάνο
15/11 Cartagena
16/11 Αναχώρηση για Santa Marta με λεωφορείο
17/11 Tayrona National Park
18/11 Αναχώρηση για San Gil με αεροπλάνο μεσω Bucaramanga (διαμονή San Gil η Barichara)
19/11 Αναχώρηση για Villa de Leyva με λεωφορείο
20/11 Επιστροφή Bogota με λεωφορείο
21/11 Bogota
22/11 Επιστροφή

Μου βγαίνουν αρκετές μέρες στη Bogota λόγο του "κύκλου" που θα πρέπει να κάνουμε, αν έκοβα μια μέρα εκεί, σε ποιο προορισμό θα τη "κολλάγατε"; Επίσης η Santa Fe είναι με ερωτηματικό, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να αφιερωθεί μια μέρα και να μη προστεθεί κάπου αλλού. Αυτααα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι για άλλη μια φορά τις γνώσεις σας! Τα εισιτήρια για Κολομβία έκλεισαν και προσπαθούμε σιγά σιγά να βγάλουμε ένα πλάνο, θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν στο itenary που θα παραθέσω αν έχετε κάποια πρόταση (να κόψω η να προσθέσω κάτι). Έχουμε και λέμε λοιπόν:

7/11 Άφιξη Bogota
8/11 Αναχώρηση για Salento με λεωφορείο
9/11 Cocora Valley, Eje Cafetero
10/11 Αναχώρηση για Medellin με λεωφορείο
11+12/11 Medellin
13/11 Santa Fe
14/11 Αναχώρηση για Cartagena με αεροπλάνο
15/11 Cartagena
16/11 Αναχώρηση για Santa Marta με λεωφορείο
17/11 Tayrona National Park
18/11 Αναχώρηση για San Gil με αεροπλάνο μεσω Bucaramanga (διαμονή San Gil η Barichara)
19/11 Αναχώρηση για Villa de Leyva με λεωφορείο
20/11 Επιστροφή Bogota με λεωφορείο
21/11 Bogota
22/11 Επιστροφή

Μου βγαίνουν αρκετές μέρες στη Bogota λόγο του "κύκλου" που θα πρέπει να κάνουμε, αν έκοβα μια μέρα εκεί, σε ποιο προορισμό θα τη "κολλάγατε"; Επίσης η Santa Fe είναι με ερωτηματικό, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να αφιερωθεί μια μέρα και να μη προστεθεί κάπου αλλού. Αυτααα...
Mια χαρά είναι το πρόγραμμά σου και όντως η ένστασή μου κι εμένα απλώς θα ήταν να βγάλεις ένα βράδυ από τη Μπογοτά. Μάλλον στην Tayrona θα την έδινα εγώ: είναι λίγο μακριά από τη Σάντα Μάρτα κι εύκολα δικαιολογεί δεύτερη μέρα. Μου αρέσει που έχεις και Barichara και Villa de Leyva.

Ελπίζω να είναι καλά η χώρα όταν πας, έχεις πολύ καιρό μέχρι το Νοέμβριο. Όπως ξέρεις αυτή τη στιγμή έχει συνεχώς διαδηλώσεις, απεργίες, κλείσιμο δρόμων και αρκετά προβλήματα γενικευμένης βίας.
 

Turin

Member
Μηνύματα
42
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Mια χαρά είναι το πρόγραμμά σου και όντως η ένστασή μου κι εμένα απλώς θα ήταν να βγάλεις ένα βράδυ από τη Μπογοτά. Μάλλον στην Tayrona θα την έδινα εγώ: είναι λίγο μακριά από τη Σάντα Μάρτα κι εύκολα δικαιολογεί δεύτερη μέρα. Μου αρέσει που έχεις και Barichara και Villa de Leyva.

Ελπίζω να είναι καλά η χώρα όταν πας, έχεις πολύ καιρό μέχρι το Νοέμβριο. Όπως ξέρεις αυτή τη στιγμή έχει συνεχώς διαδηλώσεις, απεργίες, κλείσιμο δρόμων και αρκετά προβλήματα γενικευμένης βίας.
Καλημέρα @Yorgos , ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση σου. Δε θα μένουμε στη Santa Marta, αλλά σε ένα hostel κοντά στην είσοδο του πάρκου για να γλιτώσουμε μετακινήσεις. Πιστεύεις πως χρειάζεται η έξτρα μέρα πάραυτα;

Όσον αφορά τις διαδηλώσεις, το έχω δει στις ειδήσεις, έχει να κάνει με τις προεδρικές εκλογές; Ελπίζω μέχρι το Νοέμβρη να έχουν ηρεμήσει τα πράγματα, όχι τίποτε άλλο οι συγγενείς μας ήδη πιστεύουν ότι πάμε στο στόμα του λύκου, που να μάθουν κι αυτά 😅
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι για άλλη μια φορά τις γνώσεις σας! Τα εισιτήρια για Κολομβία έκλεισαν και προσπαθούμε σιγά σιγά να βγάλουμε ένα πλάνο, θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν στο itenary που θα παραθέσω αν έχετε κάποια πρόταση (να κόψω η να προσθέσω κάτι). Έχουμε και λέμε λοιπόν:

7/11 Άφιξη Bogota
8/11 Αναχώρηση για Salento με λεωφορείο
9/11 Cocora Valley, Eje Cafetero
10/11 Αναχώρηση για Medellin με λεωφορείο
11+12/11 Medellin
13/11 Santa Fe
14/11 Αναχώρηση για Cartagena με αεροπλάνο
15/11 Cartagena
16/11 Αναχώρηση για Santa Marta με λεωφορείο
17/11 Tayrona National Park
18/11 Αναχώρηση για San Gil με αεροπλάνο μεσω Bucaramanga (διαμονή San Gil η Barichara)
19/11 Αναχώρηση για Villa de Leyva με λεωφορείο
20/11 Επιστροφή Bogota με λεωφορείο
21/11 Bogota
22/11 Επιστροφή

Μου βγαίνουν αρκετές μέρες στη Bogota λόγο του "κύκλου" που θα πρέπει να κάνουμε, αν έκοβα μια μέρα εκεί, σε ποιο προορισμό θα τη "κολλάγατε"; Επίσης η Santa Fe είναι με ερωτηματικό, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να αφιερωθεί μια μέρα και να μη προστεθεί κάπου αλλού. Αυτααα...
Ωραία, αφού μένετε στις θύρες του Tayrona όχι, δε χρειάζεται άλλη διαμονή εκεί. Εμένα ξέρεις τι θα μου έλειπε από το πρόγραμμά σας; Η πιο όμορφη μεγάλη πόλη της Κολομβίας (Popayan) που έχει και πρόσβαση στους 2 σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους της χώρας, Tierradentro και San Agustin (μπορείτε να επιλέξετε και έναν από τους δύο, πολύ όμορφες διαδρομές και στα δύο). Και θα αφαιρούσα κάποια από τα λεωφορεία.

Δεν ξέρω τι ώρα φτάνετε στη Μπογοτά, αλλά αν σας παίρνει χρονικά, όσο κουρασμένοι και να είστε, εγώ θα πετούσα (35€ έχει, απευθείας, στις 7/11) για Περέιρα. Έτσι γλιτώνετε και το βράδυ στη Μπογοτά, αλλά και το μαρτύριο του λεωφορείου Bogota-Salento που είναι 10 ώρες με ατελείωτες στροφές. Κοιμάστε (πέφτετε ξεροί δηλαδή) Περέιρα, ή πηγαίνετε ήδη στο Σαλέντο την ίδια μέρα, λιγότερο από μια ώρα είναι. Κάνετε την επόμενη μέρα Cocora, κοιμάστε Περέιρα ή Σαλέντο πάλι. Την επόμενη πάτε Μεντεγίν κι έχετε εξοικονομήσει 2 βράδια. Για Popayan πετάτε είτε από Μπογοτά ή και από Μεντεγίν-Καρταχένα μέσω Μπογοτά, είναι εξαιρετικά τα ωράρια, με 2 ώρες στάση Μπογοτά μόνο και κόστος 60-90€. Παίξε λίγο με τις πτήσεις, βολεύουν πολύ στην Κολομβια, πχ η Neiva (κοντά στο tierradentro) έχει απευθείας πτήσεις για Μπογοτά στα 33€, δε χρειάζεται καν δηλαδή να επιστρέψετε στο Popayan μετά το Tierradentro.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Μόλις έκλεισα κι εγώ ταξίδι στην Κολομβία για περίπου 40 μέρες ξεκινωντας 31/1 καλώς εχόντων των πραγμάτων! Δεν την έχω μελετήσει πολύ, καθώς δεν την είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση οπότε όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Οι πληροφορίες μου λένε για λίγη Bogota, Cartagena, Salento, την ευρύτερη περιοχή της Santa Marta με έμφαση στην Minca, Tayrona park, Medellin, ίσως San Gil.
Ξεκινάω διάβασμα!
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
Αν βάλετε στο πρόγραμμά σας το Popayan, αξίζει να αφιερώσετε μισή μέρα για να επισκεφτείτε το χωριό Silvia που απέχει μία ώρα. Ένα απλό και τυπικό χωριό που ζωντανεύει τις Τρίτες με τη διάσημη και αυθεντική αγορά των Ινδιάνων Guambiano με την απίθανη πολύχρωμη παραδοσιακή ενδυμασία τους και την ιδιαίτερη γλώσσα τους. Και ευτυχώς έχει ελάχιστους τουρίστες....:)

Και μία ιδιαίτερη πρόταση για την Bogota. 10-15 χιλιόμετρα από την πόλη βρίσκεται ένα απίθανο διαμάντι, το Observatorio de Colibries όπου μπορείτε να παρατηρήσετε σε απόσταση αναπνοής αμέτρητα κολιμπρί. OBSERVATORIO DE COLIBRÍES Hummingbirds - Colombia
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Και μία ιδιαίτερη πρόταση για την Bogota. 10-15 χιλιόμετρα από την πόλη βρίσκεται ένα απίθανο διαμάντι, το Observatorio de Colibries όπου μπορείτε να παρατηρήσετε σε απόσταση αναπνοής αμέτρητα κολιμπρί. OBSERVATORIO DE COLIBRÍES Hummingbirds - Colombia
ενδιαφέρον. πως πας εκεί; δεν θα έχουμε αμάξι.
 
  • Like
Reactions: zoi

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Αν βάλετε στο πρόγραμμά σας το Popayan, αξίζει να αφιερώσετε μισή μέρα για να επισκεφτείτε το χωριό Silvia που απέχει μία ώρα. Ένα απλό και τυπικό χωριό που ζωντανεύει τις Τρίτες με τη διάσημη και αυθεντική αγορά των Ινδιάνων Guambiano με την απίθανη πολύχρωμη παραδοσιακή ενδυμασία τους και την ιδιαίτερη γλώσσα τους. Και ευτυχώς έχει ελάχιστους τουρίστες....:)

Και μία ιδιαίτερη πρόταση για την Bogota. 10-15 χιλιόμετρα από την πόλη βρίσκεται ένα απίθανο διαμάντι, το Observatorio de Colibries όπου μπορείτε να παρατηρήσετε σε απόσταση αναπνοής αμέτρητα κολιμπρί. OBSERVATORIO DE COLIBRÍES Hummingbirds - Colombia
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, τέτοια μέρη μ' ενδιαφέρουν περισσότερο!!!
 
  • Like
Reactions: zoi

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις έκλεισα κι εγώ ταξίδι στην Κολομβία για περίπου 40 μέρες ξεκινωντας 31/1 καλώς εχόντων των πραγμάτων! Δεν την έχω μελετήσει πολύ, καθώς δεν την είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση οπότε όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Οι πληροφορίες μου λένε για λίγη Bogota, Cartagena, Salento, την ευρύτερη περιοχή της Santa Marta με έμφαση στην Minca, Tayrona park, Medellin, ίσως San Gil.
Ξεκινάω διάβασμα!
Popayan , Tierradentro, San Agustin, ωραία περιοχή με ατμοσφαιρικά αρχαία.

Villa de Leyva, πανέμορφο και πασίγνωστο χωριό.

Ατελείωτες δυνατότητες για τρεκκ σε παραδοσιακά χωρια και γύρω από Μπουκαραμαγκα και γύρω από Μεντεγιν.

Σαν Αντρές εξωτικό νησάκι.

Προφανώς η Ciudad Perdida με το 5νθημερο τρεκ κοντά στην Ταιρονα σε περιοχή ινδιάνων για τη Χαμένη Πόλη

Και όλη η επαρχία Quidbo είναι απάτητο μέρος με αφρικανική κουλτούρα, φάλαινες, χωριά, παραλιαρες.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Popayan , Tierradentro, San Agustin, ωραία περιοχή με ατμοσφαιρικά αρχαία.

Villa de Leyva, πανέμορφο και πασίγνωστο χωριό.

Ατελείωτες δυνατότητες για τρεκκ σε παραδοσιακά χωρια και γύρω από Μπουκαραμαγκα και γύρω από Μεντεγιν.

Σαν Αντρές εξωτικό νησάκι.

Προφανώς η Ciudad Perdida με το 5νθημερο τρεκ κοντά στην Ταιρονα σε περιοχή ινδιάνων για τη Χαμένη Πόλη

Και όλη η επαρχία Quidbo είναι απάτητο μέρος με αφρικανική κουλτούρα, φάλαινες, χωριά, παραλιαρες.
Σ' ευχαριστώ τοοοοσο πολύ! Ούτε που ειχα ξανακουσει για κάποιες από αυτές τις περιοχές. Μελετώ κ επανέρχομαι!!!
 
  • Like
Reactions: zoi

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom