Κολομβία Κολομβία - Ερωτήσεις

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
ενδιαφέρον. πως πας εκεί; δεν θα έχουμε αμάξι.
Εγώ είχα πάει με colectivos και ήτανε πανεύκολο. Όταν κάποιος κάνει κράτηση στο site τους που είναι απαραίτητο γιατί βάζουν περιορισμένο αριθμό ανθρώπων μέσα ανά τρίωρο για την ευημερία τον κολιμπρί, του στέλνουν χάρτη και οδηγίες για το πώς θα φτάσει μέχρι εκεί ανάλογα με το μεταφορικό μέσο και το πού μένει. Φυσικά μπορείτε να ζητήσετε και διευκρινίσεις μέσω email η και τηλεφωνικά.
Αν θυμάμαι καλά η είσοδος ήταν γύρω στα 7 ευρώ και είναι επισκέψιμο από την Τρίτη έως και το Σάββατο 9 με 16
 
D

Delmem38110

Guest
Εγώ είχα πάει με colectivos και ήτανε πανεύκολο. Όταν κάποιος κάνει κράτηση στο site τους που είναι απαραίτητο γιατί βάζουν περιορισμένο αριθμό ανθρώπων μέσα ανά τρίωρο για την ευημερία τον κολιμπρί, του στέλνουν χάρτη και οδηγίες για το πώς θα φτάσει μέχρι εκεί ανάλογα με το μεταφορικό μέσο και το πού μένει. Φυσικά μπορείτε να ζητήσετε και διευκρινίσεις μέσω email η και τηλεφωνικά.
Αν θυμάμαι καλά η είσοδος ήταν γύρω στα 7 ευρώ και είναι επισκέψιμο από την Τρίτη έως και το Σάββατο 9 με 16
ευχαριστώ πολύ, το διάβασα στην ιστοσελίδα τους αυτό. θα συνεννοηθώ και με το ξενοδοχείο μου για τυχόν υπηρεσία μεταφοράς η την Ουμπερ που είδα ότι κοστίζει μόνο 8 ευρώ περίπου η διαδρομή από το ξενοδοχείο μας..
θα το σκεφτούμε γιατί οι μέρες μας στη πόλη είναι μόνο 3 και φοβάμαι λίγο και το τζετ λαγκ σαν τη πρώτη στάση. το καλό είναι ότι φτάνουμε 3 τα ξημερώματα μέχρι να τακτοποιηθούμε θα πάει 6 και θα το πάρουμε σερί μέχρι το δικό τους βράδυ.
αν έχει κάτι άλλο να προτείνεις δεκτό.
 

Turin

Member
Μηνύματα
42
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Καλημέρα, καθώς πλησιάζει το ταξίδι του Νοεμβρίου προσπαθούμε να κλείσουμε τις τελευταίες λεπτομέρειες. Έχουμε κλείσει όλες τις αεροπορικές μετακινήσεις του εσωτερικού εκτός από μια που την έχω βάλει στην άκρη γιατί θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.

15/11 φεύγουμε από Καρταχενα με προορισμό τη Σαντα Μαρτα, ώστε να επισκεφθούμε το Εθνικό Πάρκο Tayrona αλλά και την πόλη Minca, που με όσα διαβάζω τελευταία μακάρι να είχαμε περισσότερες μέρες για να την απολαύσουμε όπως πρέπει...

Το πλάνο ήταν το εξής 15/11 και 16/11 επίσκεψη στο πάρκο, 17/11 επίσκεψη στη Minca και 18/11 πτήση για Bucaramanga...και φτάνουμε στο πρόβλημα, η μόνη απευθείας πτήση της ημέρας είναι 6:30 το πρωί και η επόμενη 08:45 με ενδιάμεση στάση στη Bogota δηλαδή φτάνουμε στον προορισμό μας μετά από 5 ώρες περίπου. Στο μυαλό μου το να πάμε από τη Minca στο αεροδρόμιο της Σαντα Μαρτα τόσο πρωινές ώρες μου φαίνεται δύσκολο, εκτός ότι δε θα την έχουμε δει σχεδόν καθόλου.

Οι εναλλακτικές που σκεφτήκαμε ήταν, μετά τη Καρταχενα να πάμε απευθείας Minca να μείνουμε μια μέρα όπως είχαμε προγραμματίσει και μετά 16/11 και 17/11 να πάμε στο Πάρκο με τη προϋπόθεση πως τη δεύτερη μέρα θα μείνουμε πιο κοντά στο αεροδρόμιο για να πάρουμε τη πρώτη πτήση.

Το δεύτερο σενάριο είναι, να μείνουμε δυο μέρες Minca 15/11 και 16/11, να επισκεφθούμε το πάρκο 17/11 σαν μονοήμερη και να μείνουμε κοντά στο αεροδρόμιο το βράδυ ώστε να πάρουμε τη πρωινή πτήση τις 6:30.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω και τη δική σας άποψη και αν υπάρχει και κάποια πρόταση που δε σκεφτήκαμε εμείς είμαι όλος αυτιά!!
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
Καλημερα,θελουμε 5 φιλες να παμε το Πασχα Κολομβια μονες .Αν καποιος συμφορουμιτης εχει παει μονος και εχει οποιαδηποτε υποδειξη,για ξενοδοχεια,τοπικα πρακτορεια για εκδρομες,οδηγους οτιδηποτε ,τον παρακαλω να κανει τον κοπο να μας ενημερωσει.Ευχαριστω εκ των προτερον !
 

yacs

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημερα,θελουμε 5 φιλες να παμε το Πασχα Κολομβια μονες .Αν καποιος συμφορουμιτης εχει παει μονος και εχει οποιαδηποτε υποδειξη,για ξενοδοχεια,τοπικα πρακτορεια για εκδρομες,οδηγους οτιδηποτε ,τον παρακαλω να κανει τον κοπο να μας ενημερωσει.Ευχαριστω εκ των προτερον !
πηγα τον μαρτιο καρθαγενη,μπογκοτα,μεντεγιν. δεν εκανα καποια εκρομη εκτος απο τα νησακια στη καρθαγενη. εμεινα στις πολεις μεσα.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
435
πηγα τον μαρτιο καρθαγενη,μπογκοτα,μεντεγιν. δεν εκανα καποια εκρομη εκτος απο τα νησακια στη καρθαγενη. εμεινα στις πολεις μεσα.
Καλημερα,για ξεναγησεις στις πολεις ειχατε ανθρωπο η τις κανατε μονοι σας?
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλημέρα
Έκλεισα εισιτήρια για Κολομβία τον Φεβρουάριο. Τα εισιτήρια θεωρώ είναι καλά 770 με βαλίτσα και καλές αναμονές 1,5 και 3 ώρες αντίστοιχα στην Ζυρίχη. Το καλό είναι ότι πηγαίνουμε Μποκοτά και γυρίζουμε από Καρθαγένη γλυτώνοντας το μπρος πίσω.
Το πρόγραμμα σε εξέλιξη, θέλω τα φώτα σας. 17 διανυκτερεύσεις.
3 μποκοτά ( να μείνουμε Candaleria?)φθάνουμε 6 το απόγευμα
2 san agustin
1 popayan
1 cali
2 salento
2 medellin
3 santa marta
3 cartagena
Θα χρησιμοποιήσουμε λεωφορεία πτήσεις και ταξί η colectivos όπου μπορούμε, λέμε πρωινά λόγω ασφάλειας.
Προβληματιζόμαστε για τις ασφαλείς περιοχές για διαμονή στις διάφορες πόλεις.
Δεν έχω ξεκάθαρο πως θα πάω απο san agustin- salento . Έβαλα στάση στις 2 πόλεις, cali - popayan.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα
Έκλεισα εισιτήρια για Κολομβία τον Φεβρουάριο. Τα εισιτήρια θεωρώ είναι καλά 770 με βαλίτσα και καλές αναμονές 1,5 και 3 ώρες αντίστοιχα στην Ζυρίχη. Το καλό είναι ότι πηγαίνουμε Μποκοτά και γυρίζουμε από Καρθαγένη γλυτώνοντας το μπρος πίσω.
Το πρόγραμμα σε εξέλιξη, θέλω τα φώτα σας. 17 διανυκτερεύσεις.
3 μποκοτά ( να μείνουμε Candaleria?)φθάνουμε 6 το απόγευμα
2 san agustin
1 popayan
1 cali
2 salento
2 medellin
3 santa marta
3 cartagena
Θα χρησιμοποιήσουμε λεωφορεία πτήσεις και ταξί η colectivos όπου μπορούμε, λέμε πρωινά λόγω ασφάλειας.
Προβληματιζόμαστε για τις ασφαλείς περιοχές για διαμονή στις διάφορες πόλεις.
Δεν έχω ξεκάθαρο πως θα πάω απο san agustin- salento . Έβαλα στάση στις 2 πόλεις, cali - popayan.
Το Popayan την καρα-αξίζει τη διανυκτέρευση πάντως, ακόμη κι αν έβγαινε χωρίς αυτήν. Το Κάλι δεν το συμπαθώ (άσχημη πόλη, όχι ασφαλής, έχει γυναικάρες αλλά δε νομίζω να σας αφορά, α είναι και η παγκόσμια πρωτεύουσα της σάλσα). Santa Marta επίσης δεν τρελαίνομαι, στη δε Bogota μένετε πολλές μέρες για μένα (μακριά από την Candelaria! Κοντά στηνα μερικάνικη πρεσβεία να μείνετε, στο Τ, Chico, Zona Rosa.

Προσωπικά δε θα έχανα Villa de Leyva, Tierradentro, Santa Fe.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.432
Likes
7.808
Μακρια απο την Candelaria εννοεις για διανυκτερευση ή και για επισκεψη; Λογω επικινδυνοτητας; Σορρυ που επεμβαίνω αλλα με ενδιαφερει και μενα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μακρια απο την Candelaria εννοεις για διανυκτερευση ή και για επισκεψη; Λογω επικινδυνοτητας; Σορρυ που επεμβαίνω αλλα με ενδιαφερει και μενα
Για διανυκτέρευση ναι, είναι iffy το βράδυ κι έτσι κι αλλιώς η νυχτερινή ζωή είναι αλλού.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Το Popayan την καρα-αξίζει τη διανυκτέρευση πάντως, ακόμη κι αν έβγαινε χωρίς αυτήν. Το Κάλι δεν το συμπαθώ (άσχημη πόλη, όχι ασφαλής, έχει γυναικάρες αλλά δε νομίζω να σας αφορά, α είναι και η παγκόσμια πρωτεύουσα της σάλσα). Santa Marta επίσης δεν τρελαίνομαι, στη δε Bogota μένετε πολλές μέρες για μένα (μακριά από την Candelaria! Κοντά στηνα μερικάνικη πρεσβεία να μείνετε, στο Τ, Chico, Zona Rosa.

Προσωπικά δε θα έχανα Villa de Leyva, Tierradentro, Santa Fe.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Στην Μποκοτά φθάνει 1 ημέρα γιατί θα φθάσουμε βράδυ την πρώτη.
Να βάλω Tierradentro αντι san agustin?
Την santa marta την έβαλα για την επίσκεψη στο πάρκο λέω 1 ημέρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom