Ρώμη Κολοσσαίο και Ρωμαϊκή Αγορά

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
dsc_1473.jpg

Η Ρώμη βρίθει από αρχαιολογικούς θησαυρούς και μνημεία. Θα σταθούμε σε δύο από αυτούς οι οποίοι παρουσιάζουν και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Κολοσσαίο

Το Κολοσσαίο αποτελεί ένα μνημειώδες αρχιτεκτονικό κατασκεύασμα. Το χτίσιμό του ξεκίνησε το 72 μ.Χ. Χώρος τέλεσης μονομαχιών, με μονομάχους αλλά και ζώα όπως λιοντάρια και τίγρεις. Το σχήμα του έχει το σχήμα έλλειψης. Οι κερκίδες περιβάλουν την αρένα των μονομαχιών. Κάτω από την αρένα βρίσκονταν τα κλουβιά των ζώων και άλλοι βοηθητικοί χώροι. Η χωρητικότητά του άγγιζε τους 55.000 θεατές. Σήμερα, μέρος του έχει καταρρεύσει, αλλά και σημαντικό του μέρος παραμένει σε αρκετά καλή κατάσταση. Το επίπεδο της αρένας δεν υπάρχει και είναι ορατά τα υπόγεια κλουβιά. Μέρος της αρένας έχει αποκατασταθεί, έτσι ώστε να μπορούν οι επισκέπτες να περπατήσουν σε αυτή και να νοιώσουν το δέος που προκαλεί το Κολοσσαίο. Για να βιώσετε καλύτερα τον χώρο, προσπαθήστε να τον φανταστείτε γεμάτο με κόσμο που παραληρεί, με τους μονομάχους να γυροφέρνουν πάνοπλοι, τα κλουβιά των λιονταριών να είναι έτοιμα να ανοίξουν καθώς αυτά βρυχώνται και ο αυτοκράτορας να δίνει το σήμα της έναρξης.

Ρωμαϊκή αγορά
Ο τόπος που χτυπούσε η καρδιά της αρχαίας Ρώμης είναι ένα τεράστιο υπαίθριο μουσείο. Θα δείτε πλήθος από αρχαίους ναούς, αψίδες, την κουρία της συγκλήτου (σύγχρονο αντίγραφο), εκκλησίες, κατοικίες ιερέων και ερείπια λουτρών. Θα νοιώσετε για λίγο σαν αρχαίος Ρωμαίος πολίτης.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Αυτές τις μέρες ανοίγει για πρώτη φορά στο κοινό η «αυτοκρατορική ράμπα», ένας σκεπαστός ανηφορικός δρόμος που χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά οι αυτοκράτορες για να πηγαινοέρχονται από την Ρωμαϊκή Αγορά στα ανάκτορα του Παλατίνου Λόφου!....(αντιγραφή απο την σελίδα στο fb...Romeingreek 21/10/15)


Και μια καλη περιγραφη για τα αξιοθεατα στον Παλατινο λοφο....
http://www.romeingreek.eu/?p=14923
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Αυτές τις μέρες ανοίγει για πρώτη φορά στο κοινό η «αυτοκρατορική ράμπα», ένας σκεπαστός ανηφορικός δρόμος που χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά οι αυτοκράτορες για να πηγαινοέρχονται από την Ρωμαϊκή Αγορά στα ανάκτορα του Παλατίνου Λόφου!....(αντιγραφή απο την σελίδα στο fb...Romeingreek 21/10/15)


Και μια καλη περιγραφη για τα αξιοθεατα στον Παλατινο λοφο....
http://www.romeingreek.eu/?p=14923
Τσιμέντο βλέπω στην οροφή ή εμένα μου μοιάζει έτσι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τσιμέντο βλέπω στην οροφή ή εμένα μου μοιάζει έτσι?
Η καθε παρεμβαση εχει την ιστορια της. Η πρωτη χρηση τσιμεντου για την αποκατασταση τοποθετειται στα τελη του 19ου αιωνα. Πιθανον να ειναι απο εκεινη την παρεμβαση η απο καποια μεταγενεστερη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom