Γερμανία Κοντά στην Κολωνία???

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Καλημέρα παιδιά!Σκεφτόμαστε αρχές Νοεμβρίου να πάμε ένα 4ημερο στην Κολωνία λόγω αγώνα στο Λεβερκούζεν. Το θέμα είναι οτι οι μισοί έχουν επισκεφθεί την Κολωνία. Έχετε προτάσεις που αλλού μπορούμε να πάμε εκεί κοντά για περίπου 2-3 ημέρες? Να σημειωθεί ότι Αμστερνταμ έχουμε πάει. Ευχαριστώ πολύ!!!!:p
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν κατάλαβα καλά δεν θέλεις ημερήσιες από Κολωνία,αλλά ένα μέρος να μείνετε 2-3 μέρες..αν είναι έτσι εγώ θα σου έλεγα να κοίταζες εδώGermanwings ? Book cheap flights βρεις κάτι να σε ικανοποιεί σαν προορισμός..εγώ κάπως έτσι έκανα τη διαδρομή Κολωνία-Βουδαπέστη!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
αν κατάλαβα καλά δεν θέλεις ημερήσιες από Κολωνία,αλλά ένα μέρος να μείνετε 2-3 μέρες..αν είναι έτσι εγώ θα σου έλεγα να κοίταζες εδώGermanwings ? Book cheap flights βρεις κάτι να σε ικανοποιεί σαν προορισμός..εγώ κάπως έτσι έκανα τη διαδρομή Κολωνία-Βουδαπέστη!
Και ημερήσιες δεν με χαλάει...α λες να βρούμε κάτι μέσω αεροπλάνου?Νομίζω θα είναι αρκετή κούραση αν σκεφτείς ότι ήδη θα πάμε Ντισελντορφ μέσω Βιέννης, οπότε θα προτιμούσα με τρένο σε καμιά πόλη κοντά...
Καλή περίπτωση η Βουδαπέστη αλλά έχει κανονιστεί για Μάρτιο μαζί με το μισό φόρουμ!!!!:clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
πολύ όμορφη πολη είναι το Aachen...ειναι περιπου 70 χιλιομετρα απο την Κολωνια...έχει κουκλιστικο ιστορικο κέντρο ....δεν είναι πολύ μεγάλη πολη και βολευει για ημερησια....εγώ είχα μεινει δυο βραδια και μου άρεσε πολύ....αλλη σκέψη είναι η Χαιδεμβέργη που είναι πολύ ωραια αλλά εκει μάλλον πρεπει να διανυκτερευσεις γιατι απέχει περιπου 250χλμ απο την Κολωνια...φυσικά τα πολύ καλά γερμανικά τρενα λυνουν το θέμα το των μετακινησεων...καλά να περάσεις...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
τότε τρένο πχ. για Βόννη,Φρανκφούρτη..μικρές διαδρομές και όμορφες.
κοίτα από νωρίς για εισιτήρια και αν μπορέσεις κλείσε μέσω internet,για να πετύχεις καλές τιμές.
επίσης δεν ξέρω αν σ'ενδιαφέρει αλλά γίνονται και κρουαζιέρες στο Ρήνο..εγώ δεν έκανα και δεν έχω πληροφορίες για αυτόν τον τρόπο ταξιδιού.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Άρα σκέφτομαι τα εξής:
-1 μέρα Aachen και μία Βόννη
ή
- 2 μέρες Χαιδεμβέργη με μία διανυκτέρευση γιατί είναι νωρίς η πτήση το πρωί της επόμενης.
Τα προλαβαίνω ή θα είμαι σαν την τρελή?Και άντε εγώ αλλά θα έχω και άλλους 3 μαζί μου!!!!
Τι προτείνετε??Μου αρέσουν τα μικρά και γραφικά μέρη..Τη Φρανκφούρτη την αφήνω για άλλη φορά...Είδα και τα εισιτήρια το ιντερνετ, καλές τιμές έχουν προς το παρόν..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ναι, κι εγώ θα πρότεινα Χαϊδελβέργη. Αν πετάτε από Φρανκφούρτη βολεύει και το λεωφορειάκι της Lufthansa. Δες δρομολόγια εδώ:
Lufthansa Airport Bus | Routings Airport Bus

Οτι προλαβαίνεις προλαβαίνεις. Στο χέρι σας είναι αν προτιμάτε να αράξετε ή να γυρίσετε μέρη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οι δικες μου προτασεις ειναι:
-Χαιδελβεργη
-Βερολινο!!(Why not!)
-Brugge στο Βελγιο.(Αυτο θα επιδιωξω εγω οταν ξαναπαω Κολωνια.Την προηγουμενη φορα ..η χαρη μου εφτασε μεχρι Αμστερνταμ για 1 μερα)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Άρα σκέφτομαι τα εξής:
-1 μέρα Aachen και μία Βόννη
ή
- 2 μέρες Χαιδεμβέργη με μία διανυκτέρευση γιατί είναι νωρίς η πτήση το πρωί της επόμενης.
Τα προλαβαίνω ή θα είμαι σαν την τρελή?Και άντε εγώ αλλά θα έχω και άλλους 3 μαζί μου!!!!
Τι προτείνετε??Μου αρέσουν τα μικρά και γραφικά μέρη..Τη Φρανκφούρτη την αφήνω για άλλη φορά...Είδα και τα εισιτήρια το ιντερνετ, καλές τιμές έχουν προς το παρόν..
Άσε τη Χαϊδελβέργη για άλλο ταξίδι. Έχει κι εδώ που πας πολύ ενδιαφέροντα μέρη, μην τα χάσεις.

Πέραν από τις κλασσικές εκδρομές σε Βόννη, Aachen και Brühl (στη Βόννη δώσε και δεύτερη μέρα αν είσαι των μουσείων), πρόσφατα με πήγαν στη φορβερή κοιλάδα του Ahr, που παράγει καταπληκτικά τοπικά κρασιά. Εκεί, ανάμεσα στους αμπελώνες, βρίσκεται μια μικρή πανέμορφη και ελάχιστα γνωστή μεσαιωνική πόλη ονόματι Ahrweiler, κομάτι του δήμου Bad Neuenahr-Ahrweiler, με καθεδρικό, εντυπωσιακό μοναστήρι, και πανέμορφα παραδοσιακά σπίτια, στενά, κλπ. Stadt Bad Neuenahr Ahrweiler

Πάνω από την πόλη, και ξεχασμένο από τους τουριστικούς οδηγούς, βρίσκεται το Regierungsbunker, μια παλιά σιδηροδρομική σήραγγα που στα χρόνια του ψυχρού πολέμου μετατράπηκε σε ένα γιγαντιαίο πυρηνικό καταφύγιο, αρκετά μεγάλο για να στεγάζει όλες τις κρίσιμες λειτουργίες της ομοσπονδιακής κυβέρνησης. Σήμερα οι εγκαταστάσεις έχουν αποξηλωθεί, αλλά ένα μικρό τμήμα της σήραγγας κοντά στο Ahrweiler διατηρείται ως μουσείο (Dokumentationsstätte). Υπόγεια στρατηγεία έχουν όλοι οι στρατοί του κόσμου, αλλά τα πυρηνικά καταφύγια που είναι επισκέψιμα για το κοινό σπανίζουν πραγματικά, κι αυτό ήταν ένα από τα μεγαλύτερα καθώς προοριζόταν για μη στρατιωτική χρήση.
Περισσότερες πληροφορίες στο Government bunker (Germany) - Wikipedia, the free encyclopedia .

Αν έχεις κι άλλο χρόνο, από κει και μέχρι το Mainz ξεκινάει το "Ρομαντικό" κομμάτι της κοιλάδας του Ρήνου, και η κοιλάδα του Mosele, δυο από τα ομορφότερα μέρη στην Ευρώπη (που όμως θέλουν το δικό τους χρόνο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom