Κοντινή εκδρομή από το Παρίσι

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Λοιπόν, το Πάσχα πάω για 2η φορά Παρίσι. Έχω αρκετές μέρες στην διάθεσή μου και αμάξι. Που είναι ωραία να πάω εκδρομή; Η χρονική της διάρκεια να είναι είτε ημερήσια, είτε να περιλαμβάνει 1 διανυκτέρευση (σε μέρος που να μπορούμε να βρουμε και δωμάτιο ε;;; Όχι σε ερημιές :bleh:)

Ενδιαφέροντα: Γαλλική χωριάτικη κουζίνα. Όμορφη πόλη ή χωρίο (να δούμε και κάτι άλλο εκτός από το Παρίσι βρε αδερφέ). Γαλλικό κρασί.

Καμιά ιδέα συμφορουμίτες;;; :D
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πήγαινε στο Fontailebleau 55 χιλ. από το Παρίσι. Δάσος κυνηγιού και Κάστρο των βασιλιάδων. Επίσκεψη στο κάστρο, με βασιλικές αίθουσες, πίνακες, έπιπλα κλπ. Είναι σήμερα τόπος απόδρασης των Παρισιάνων
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν εχει καλο καιρο και αντεχετε 320km διαδρομης να πατε Saint Malo. Ειναι υπεροχο μερος... παρε και το link

http://www.saint-malo-tourisme.com/home,3,2,294.php κι ειναι και διπλα και το mont saint michel που λεει η latina παρακατω
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Συμφωνω με τον σουδιανο για το φοντενεμπλο. Επισης εκει κοντα ειναι ειναι ο πυργος Vaux le Vicomte, μπαροκ κτισμα του 1661 το οποιο ανηκε σε υπουργο του Λουδοβικου 14ου.Λεγεται οτι ο φθονος για την ομορφια του πυργου και των κηπων του γεννησε τις Βερσαλλιες.Στον 1ο παγκοσμιο πολεμο λειτουργησε σαν νοσοκομειο.Αξιζει τον κοπο!!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μια διαδρομη που κανω καθε φορα ειναι Παρισι Σαρτρ.με μια σταση στο Ραμπουγιε.Εχει ενα υπεροχο καστρο,επισημα θερινη κατοικια του εκαστοτε προεδρου και ειναι μια μικρη πολη κομψοτεχνημα.Ομορφα δρομακια στο κεντρο με μαγαζια και ρεστωραν τελεια.Αποσταση περιπου 35 χλμ .Πολυ ευκολα απο εκει και αλλα τοσα χλμ ειναι η πολη της Σαρτρ με τον καταπληκτικο καθεδραικο πανω σε λοφο.Απο τα ομορφοτερα βιτρω που εχω δει.Την πολη διασχιζει ποταμακι με μικρα πανεμορφα ρεστωραν και καφε πνιγμενα στα λουλουδια.Οσοι βλεπουν φωτο απο εκει νομιζουν οτι ειναι σκηνικο.
Δεν ειναι οι τουριστικες επιλογες αλλα αξιζει,ειναι η Γαλλια στην πιο ομορφη μορφη της.Σαν ημερησια γινεται ανετα,εγω με τρενα και παλι καταφερα να στριμωξω και Βερσαλλιες οταν ηταν αναγκη.Οπου και να πας να περασεις καλα.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ωραια ημερησια βγαινει και για την Ρεμς.Στον καθεδρικο της εστεφοντο ολοι οι βασιλεις της Γαλλιας-πλην του Ερρικου του Δ και του Ναπολεοντα-Επιβλητικος ναος τοσο εξωτερικα οσο και εσωτερικα.Για μενα καλυτερος απο την Παναγια των Παρισιων.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
έγω πάλι θα πρότεινα Deauville στη Νορμανδία..πολύ κοντά στο Honfleur που πρότεινε η Έρση, αλλά πολύ πιο γκλαμουράτο.. Deauville
το S.Malo είναι πολύ όμορφο, αν και μακριά (4 ώρες από το Παρίσι). Το Mont Saint Michel επίσης καλό αλλά πολύ τουριστικό, που καταντά αηδία..
Η Rennes που έγραψε η φίλη μου η Latina πιο πάνω απέχει 350 χλμ από το Παρίσι, δεν είναι δηλαδή 2 ώρες απόσταση.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλέ αυτά που προτείνεται και απέχουν πάνω από 300 χλμ και τέσσερις ώρες να πας και τέσσερις να γυρίσεις, δεν είναι λίγο μακριά για ημερήσια ή έστω μια δαινυκτέρευση1;;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατι ; Αθηνα- Λαρισα δεν μπορεις να κανεις με μια μερα διανυκτερευση; Τοσο κουραστικο ειναι;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
H Chartres που προτεινα ειναι 96 χλμ νοτιανατολικα και το Rampouillete στη μεση της αποστασης.Συγγενεις μου μενουν σε χωριο εκει κοντα και γνωριζω αρκετα την περιοχη.
Για ημερησια ειναι οτι πρεπει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom