Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Επειδη φευγω σε 2 μερες,αν εχετε κατι να μου προτεινετε θα ηταν χρησιμο!!
Εστιατορια,μαγαζια,ακομα και ξενοδοχειο!
Θα μεινω 3 μερες μονο,επομενως για εκδρομες δεν προλαβαινω..
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κανενας???:roll:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εγώ δεν έχω πάει..άρα το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να περάσεις όμορφα...:)
επίσης πως σίγουρα θα βρεις εκεί κάτι να σου αρέσει..χωρίς να πας "συστημένη"από εδώ!;)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας ευχαριστω!!
Εχω τοσο λιγο χρονο που στο αεροπλανο θα διαβασω τον lonelyplanet..:D
Αλλα σιγουρα διαθεση για να περασω καλα εχω!:lol:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Meli ,τωρα ειδα το θεμα σου και έψαξα στα χαρτια μου απο το καλοκαιρινο μου ταξιδι που περιελαμβανε και τρεις μερες στην Κοπεγχαγη...οπως θα εχεις ακουσει μαλλον ,ειναι μια αρκετα ακριβή πολη...σου προτεινω αυτο το εστιατοριο που μας προτεινε μια ρεσεπσιονιστ που πιασαμε κουβεντα...εχει λογικες τιμες ,ειναι ενα πολυ μικρο ατμοσφαιρικο ,παραδοσιακο μαγαζι και παρασκευοσαββατα έχει και ενα τυπο που παιζει πιανο...,κλασσικο δανεζικο φαγητο ,καθολου τουριστικο...
Restaurant Skindbuksen - Det gode gamle madsted - Skindbuksen
εχει μεγαλες μεριδες οποτε με ενα πιατο ο καθενας θα καλυφθειτε....
απο αξιοθεατα επισκεφθηκαμε το εθνικο μουσειο ,που μας αρεσε αρκετα(δωρεαν εισοδος) και το παρκο Τιβολι που ειναι αρκετα εντυπωσιακο...

αυτο που ήταν για μενα ιδιαιτερο,ηταν η βολτα στην cristiania ,δεν ξερω αν έχεις ακουσει για αυτη την ιδιαιτερη κοινοτητα αλλα για μενα αξιζει να πας μια βολτα ......μπαινεις ελευθερα αλλα δε θελουν φωτο ....

Freetown Christiania - Wikipedia, the free encyclopedia

ειναι ιδιαιτερο μερος και στη μεση υπαρχει μια μεγαλη λιμνη...πιστευω οτι θα σου αρεσει...
αν θυμηθω και κατι αλλο θα σου ξαναγραψω...καλα να περασεις
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
α,εμεις μειναμε στο the square...καλο ξενοδοχειο ειναι και στην καρδια της πολης ....εμεις το ειχαμε βρει σε καλη τιμη απο το yeego και το κλεισαμε απο κει....
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Χα, επειδή σε βλέπω από το avatar σου θεριακλού, σου προτείνω το Best Western Hotel City, μικρό και κομψό, με τζαζ διακόσμηση(!), σχετικά φτηνό κι από τα ελάχιστα που έχουν δωμάτια για καπνιστές. Είναι στην περιοχή Nyhavn (γραφικότατο το κανάλι, παλιό λιμάνι), όχι τόσο κοντά στο κέντρο αλλά κοντά στο μετρό. Άλλωστε η Κοπεγχάγη είναι πόλη για περπάτημα, πολύ φιλική (όπως και οι Δανοί). Στο Nyhavn θα βρεις μπαράκια και εστιατόρια. Θυμάμαι το Faergekro με δανέζικα φαγητά, ανοιχτό μεσημέρι-βράδυ. Κάπου εκεί κατοικούσε ο Άντερσεν.
Ενδιαφέρουσα η National Gallery (Museum for Kunst). Πολύ πλούσιο το (Inter)National Museum. Παρεπιπτόντος πολύ κοντά του είναι και το icebar. Περίμενα πιο δυνατό το Art and Design Museum (στο πωλητήρio πάντως θα βρεις λίγα αντικείμενα, χρηστικά και λιτά). Tivoli το συστήνουν όλοι (δεν το προλάβαμε αυτό, ούτε και το Christiansborg Palace).
Περπάτημα στους πλατείς εμπορικούς πεζόδρομους στο Stroget (ημέρα και νύχτα) και ανέβασμα στο Round Tower. Αξίζει να δεις τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό -κυρίως εσωτερικά- και βέβαια το Δημαρχείο.
Άλλη μεγαλύτερη πεζή εξόρμηση, σε μια ευθεία από το Nyhavn και σχεδόν παραλιακά, περνάς από το Amaliesborg και από το Art and Design Museum και καταλήγεις στην περιοχή της μικρής γοργόνας και Kastellet.
Αυτά τις υπερκαλύπτουν τις τρεις μέρες. Καλό ταξίδι!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σευχαριστω πολυ Δαφνη μου!!:clap:
Κι εγω αυτη την περιοχη θελω να την επισκεφτω...μου κινησε το ενδιαφερον..
Εχεις δικιο,ακριβη πολη...Θα δοκιμασω να βρω το εστιατοριο που μου λες...
Apodrasi το Τιβολι θα ειναι κλειστο,η γοργονα θα λειπει,κατι μου λεει πως θα το ριξω στο Stroget..:D Σευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!:clap:
Κι οσο για το αβαταρ,μην σε ξεγελαει...δεν καπνιζω..:bleh:
Οπως ειπε ο ταριφας την πρωτη φορα που πηγα Τζαμαικα,δεν καπνιζω,προσεχω την υγεια μου,μονο χορτο...:haha::haha:
(πλακα κανουμε, ετσι???:lol::lol:)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Θα πάω κι εγώ αρχές Δεκέμβρη και έκλεισα σε αυτό το ξενοδοχείο
Hotel Sct. Thomas - Home
πάντως δυσκολεύτηκα να επιλέξω γιατί ή πολύ ακριβά ήταν ή χάλι μαύρο
το συγκεκριμένο μου φάνηκε καλό για την τιμή του (περίπου 95 ευρώ το βράδυ με πρωινο)
 

pelaisos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
Καλημέρα σε όλη την παρέα! Τον επόμενο μήνα ετοιμάζομαι για 10 μέρες στην Κοπεγχάγη! Έχω βρει αξιοθέατα μέσα στην πόλη. Όμως θα ήθελα να δω και αξιόθεατα στα περίχωρα!!! Έχετε να μου προτείνετε κατι? Ευχαριστω πολύ!!!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom