Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Με ποια αεροπορικη?
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Ναι,γιατί κατεβαίνουν οι ορδές των Σουηδών για πιώμα!!!!
Αν λαβεις υποψιν τις ισοτιμιες μαλλον οι δανοι θα επρεπε να πηγαινουν στη σουηδια για πιωμα :p
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
μπορειτε να δωσετε πληροφορίες για συναλαγμα?? απο που συμφέρει να αγοράσουμε? απο εδω η απο εκει???
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Mε τις Σκανδιναβικες πας απευθειας,ετσι?

Mε την scandianvian airlines :)
250 απο Αθηνα για Ιουλιο...Ποσο φτηνοτερες μπορει να ειναι οι προσφορες για εκει,το καλοκαιρι?
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
τα εμπορικα αξιζουν εκει? απο τιμες τι λενε?
Τι τοπικα προιοντα εχει εκει να δοκιμασουμε?
 

PPhanny

Member
Μηνύματα
67
Likes
36
Κοίτα, οι τιμές είναι πάνω κάτω σαν τις δικές μας κάπου λίγο φθηνότερα κάπου λίγο παραπάνω (τα ίδια προϊόντα )Τολμώ (μετά από ένα χρόνο χρήσης) να πω ότι η ποιότητα είναι καλύτερη.Το δανέζικο φαγητό προσωπικά δε μου άρεσε, υπάρχουν , όπως παντού εστιατόρια όλων των εθνικοτήτων. Σε άλλο μέρος του σάΙτ γράφουν λεπτομέρεις γιά εκδρομές σε κάτι καταπληκτικά πάρκα. Πάντως η Κοπενχάγη δεν μου έδωσε την εντύπωση πρωτεύουσας. Μάλλον σαν μεγάλη επαρχιακή πόλη μοιάζει. Υπάρχουν δυό τρία σημεία που έχει κίνηση μέχρι το πρωί.Κάποιοι έλληνες που συνάντησα εκεί, ήταν πολύ χαρούμενοι που σε κάποιο μπαρ τραγουδούσε ένα παιδί από τη Πάτμο (εκείνη την εποχή- πέρσι παντού ελληνικά άκουγα, ίσως λόγω των προσφορών). Οσο γιά τις τιμές στα αεροπορικά , η Κοπενχάγη είναι απότις πόλεις που βρίσκεις τιμές σε ευκαιρίες, για παράδειγμα βρήκα γιά τον Αυγουστο -10, 70Ε (μόνο επιστροφή) , περσι νομίζω υπήρχαν και γύρω στα 100 Ε με επιστροφή.
Τώρα για όσους ενδιαφέρονται για κοινωνικοπολιτικά θέματα, το παράδειγμα της Χριστιάνια (άλλο να το διαβάζεις και άλλο να έχεις την επι τόπου εικόνα) και τα αποτελέσματα του τόσα χρόνια μετά δίνει ευκαιρία γιά πολλές συζητήσεις και σκέψεις
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάντως η Κοπενχάγη δεν μου έδωσε την εντύπωση πρωτεύουσας. Μάλλον σαν μεγάλη επαρχιακή πόλη μοιάζει.
Αν για να χαρακτηρίσεις μια πόλη σαν πρωτεύουσα χρησιμοποιείς μέτρα και σταθμά αθηναϊκά (αλαλούμ στους δρόμους, οικιστική ασφυξία, βρωμιά στα πεζοδρόμια και ατμοσφαιρική μόλυνση), τότε όλες οι σκανδιναβικές πρωτεύουσες θα σου μοιάζουν για επαρχιακές πόλεις...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απιστευτα ομορφη πολη ,αλλα συναμα πολυ ακριβη (το φαγητο οχι και τοσο και συνηθως απο αξιοπρεπες εως εξαιρετικο). Οι ανθρωποι ολοι φιλικοι και εξυπηρετικοι (εκτος απο καποιους μεταναστες ολοι μιλουν αγγλικα). Μετακινησεις κυριως με τα ποδια (μια κουτσουλια πολη ειναι). Στα μεχρι τωρα ταξιδια μου ειναι το κρατος και ο λαος που ενθουσιασε περισσοτερο απ ολους. Σιγουρα θα περασετε τελεια. Καλο ταξιδι!
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
και εγω το σαββατο πεταω για κοπενχαγη αντε καλα να περασουμε
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τα εμπορικα αξιζουν εκει? απο τιμες τι λενε?
Τι τοπικα προιοντα εχει εκει να δοκιμασουμε?
Οχι ειναι πολυ ακριβα τα εμπορικα (σε περιοδους εκπτωσεων φτανουν τις τιμες στην Ελλαδα). Πορσελανες, υφασματα και κοσμηματα απο κεχριμπαρι μπορεις να βρεις σε καπως φυσιολογικες τιμες. Γενικα ειναι μια ιδιαιτερα ακριβη πολη.
Τυρια εχει ωραια. Εμενα μ' αρεσαν πολυ τα σαντουιτς και η σαλατες με σως σολομου.
Ποδηλατο να δοκιμασεις:xmas_lol: Ισως ειναι περισσοτερα απο τα αυτοκινητα
 

elenitsa2013

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
Καλησπέρα! Μπορείτε να μου προτέινετε όσοι έχετε πάει στην πανέμορφη Κοπενχαγη μέρη για φαγητό? Όσο γίνεται πιο οικονομικο για τα δεδομένα της πόλης! Δεν μπόρεσα να βρω κάτι πιο προσφατο εδώ στο φόρουμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom