Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Στα όσα πολύ σωστά ανέφερε ο Alex5000, θα προσέθετα και το εξής ως προς το φαγητό: αρκετά εστιατόρια έχουν buffet menu μέχρι τις 16.00 ή και 17.00 το απόγευμα. Οπου πετύχεις (έχει σε διάφορες γειτονιές, θυμάμαι αρκετά όπως ανεβαίνεις τον πεζόδρομο της Stroget στο δεξί σου χέρι αλλά και γύρω από δρόμους όπως η Store Kongesgade), πηγαίνεις χωρίς δισταγμό, γεμίζεις το πιάτο σου όσες φορές θέλεις και σου βγαίνει έτσι αρκετά οικονομικά και χορταστικά. Επίησς θα σου έλεγα επίσης να αποφύγεις το να φας στα μαγαζιά στο κανάλι της Nyhavn (μέτρια και του πανακρίβου για το πορτοφόλι του μέσου νοτιοευρωπαίου)
Καλημερα φιλε!Κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω..νομιζω οτι αξιζει να φας μπουφε και να παρεις οτι θελεις..αφου ετσι και αλλιως σε ολα ειναι ακριβα απο οτι καταλαβα!καποιο μαγαζακι εχεις να προτεινεις συγκεγκριμενο που εχεις φαει και σου αρεσε ο μπουφες του?
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Με τρενο απο αεροδρομιο πανευκολα βγαζεις εισητηριο στα κοκκινα μηχανηματα με τη βοηθεια καποιου υπαλληλου.Ξενοδοχεια εχει πολλα προτιμησε καποιο σχετικα κεντρικο εγω προσωπικα εμεινα σε airbnb πολυ πιο φθηνα.Η Κοπενγχαγη γενικα εινα ακριβη πολη δοκιμασε σιγουρα τα ανοικτα σαντουιτς που εχουν οπου βρεις , τα λουκανικα σε σαντουιτς στο δρομο κτλ κτλ...Παντως ειναι ακριβα γενικα παντου.Αξιοθεατα παρα πολλα το τιβολι λογικα θα ναι κλειστο δυστυχως για σενα απο εκει και περα δημαρχειο,στρογγυλος πυργος, πυργος σωτηρος, κριστιανια, 3 παλατια , μαυρο διαμαντι , γοργονα , nyhavn , καστελετ , εκκλησιες κτλ κτλ διαλεγεις και παιρνεις.Για μενα τα 3 must τιβολι , nyhavn και κριστιανια απο εκει και περα διαλεγεις....Ψαξε copenhagen card ισως σε βοηθησει στο προγραμμα σου.
Δράττομαι της ευκαιρίας - αν και είναι πάρα πολύ νωρίς - να ρωτήσω:
Τον Ιούνιο θα έχω αναμονή στο αεροδρόμιο της Κοπενγχάγης ακριβώς 6,5 ώρες (από 15.30 έως 22.00). Βλέπω ότι με το λεωφορείο 029 χρειάζομαι 13 λεπτά μέχρι το κέντρο.
Μέσα σε 5 ώρες - για ασφάλεια - τι θα μου προτείνατε να κάνω, λαμβάνοντας υπόψη ότι μου αρέσουν οι μεγάλες βόλτες;
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Η Κοπεγχαγη δεν ειναι μεγάλη, περπατιεται ανετα για 3 μέρες. Εγω θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το Oresund rund ticket που κοστιζει 300kr Σουηδικές και για 48 ώρες μπορεις να παρεις, τρενα, μετρο, λεωφορεια και ferries, γυρω απο την περιοχη της θαλασσας του Oresund (καλύπτει Δανια και Σουηδια) και έτσι μπορεις να δεις πράγματα και έξω απο την πόλη. Για μένα 1,5-2 μέρες ειναι ιδανικες για Κοπεγχάγη. Θα έχει πολύ κρύο τον Γενάρη αλα η βολτα με τα καραβάκια αξίζει για να παρεις μια εικόνα απο την πόλη. Αν σου αρέσουν τα θεματικά πάρκα το Tivoli αξίζει μια επίσκεψη.

Καλημερα!Με το καραβακι θα παλευεται με τοσο κρυο που θα εχει??η θα γινουμε παγος :p ?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλημερα!Με το καραβακι θα παλευεται με τοσο κρυο που θα εχει??η θα γινουμε παγος :p ?
Μάλλον δε μπορείς Γενάρη να κανεις βαρκάδα γιατί τα νερά θα είναι παγωμένα. Το Τιβολι επίσης θα είναι Κλειστο.
Έχει πολύ ωραία χοτ ντογκ με πέντε ευρώ η Κοπενχαγη που σε χορταίνουν για αρκετές ώρες, δεν είναι δηλαδή σαν του Ικεα ας πούμε :)
Μέσα σε τρεις μέρες καιρού επιτρέποντος θα τα έχεις δει όλα. Ωστόσο, ετοιμάσου για πολύ αέρα και βροχή, τόσο αέρα που να μη μπορείς να κρατήσεις ομπρέλα. Γι αυτό θα χρειαστείς ίσως δυο ζευγάρια παπούτσια και ένα αντιανεμικό αδιάβροχο μπουφάν.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Μάλλον δε μπορείς Γενάρη να κανεις βαρκάδα γιατί τα νερά θα είναι παγωμένα. Το Τιβολι επίσης θα είναι Κλειστο.
Έχει πολύ ωραία χοτ ντογκ με πέντε ευρώ η Κοπενχαγη που σε χορταίνουν για αρκετές ώρες, δεν είναι δηλαδή σαν του Ικεα ας πούμε :)
Μέσα σε τρεις μέρες καιρού επιτρέποντος θα τα έχεις δει όλα. Ωστόσο, ετοιμάσου για πολύ αέρα και βροχή, τόσο αέρα που να μη μπορείς να κρατήσεις ομπρέλα. Γι αυτό θα χρειαστείς ίσως δυο ζευγάρια παπούτσια και ένα αντιανεμικό αδιάβροχο μπουφάν.
ναι καταλαβαινω..οποτε εκτος απο βαρκαδα και τιβολι που θα ειναι κλειστο νομιζω οτι αν ο καιρος ειναι συμμαχος μου θα μπορεσω να δω ολα τα βασικα αξιοθεατα που εχει σε 2 μερουλες!θα το εχω στα υποψην μου για τα χοτ ντογκ! :) υπαρχει καποιο συγκεγκριμενο σημειο που αξιζει καποιος για να μεινει και να ειναι κοντα με τα ποδια στα αξιοθεατα και στο κεντρο?γιατι με το τοσο κρυο το βραδακι ειδικα δεν ειναι για πολλα πολλα!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημερα φιλε!Κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω..νομιζω οτι αξιζει να φας μπουφε και να παρεις οτι θελεις..αφου ετσι και αλλιως σε ολα ειναι ακριβα απο οτι καταλαβα!καποιο μαγαζακι εχεις να προτεινεις συγκεγκριμενο που εχεις φαει και σου αρεσε ο μπουφες του?
Δυστυχώς δεν θυμάμαι ονόματα (έχουν περάσει και 6 χρόνια από το ταξίδι μου αυτό) γιατί την όλη φάση την ανακαλύψαμε στο τέλος του ταξιδιού και στην κυριολεξία όπου βρίσκαμε μπαίναμε...πάντως σχεδόν σε 2 περιπτώσεις στην Κοπεγχάγη και 1 στο γειτονικό Μάλμε που φάγαμε έτσι, φάγαμε πραγματικά καλά
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
ναι καταλαβαινω..οποτε εκτος απο βαρκαδα και τιβολι που θα ειναι κλειστο νομιζω οτι αν ο καιρος ειναι συμμαχος μου θα μπορεσω να δω ολα τα βασικα αξιοθεατα που εχει σε 2 μερουλες!θα το εχω στα υποψην μου για τα χοτ ντογκ! :) υπαρχει καποιο συγκεγκριμενο σημειο που αξιζει καποιος για να μεινει και να ειναι κοντα με τα ποδια στα αξιοθεατα και στο κεντρο?γιατι με το τοσο κρυο το βραδακι ειδικα δεν ειναι για πολλα πολλα!
Εγώ το καλοκαίρι έμεινα στο Wakeup Copenhagen Bernstorffsgade κοντά στον σταθμό και το τιβολι. Από τα πιο οικονομικά υπολόγισε κανένα 100ρικο τη βραδιά. Καθαρό μοντέρνο δωμάτιο αλλά μικρό, το κρεβάτι ήταν κολλημένο στο παράθυρο του τοίχου. Η περιοχή πολύ βολική και ασφαλής. πας με τα πόδια παντού. Και αν βαριέσαι να περπατήσεις το λεωφορείο 26 από το Nyhavn σε αφήνει στη πόρτα του ξενοδοχείου.

Υ.Γ. 1 Για φαγητό στην Κοπεγχάγη Dalle Valle. Έχει μπουφέ τρως ότι θέλεις έχει τα πάντα γεμίζεις όσα πιάτα θέλεις με 79 κορώνες μέχρι τις 4 μετά λίγο ακριβότερα.

Υ.Γ.2 Να αγοράσεις ημερήσιο εισιτήριο με 249 κορώνες που ισχύει για 48 ώρες και να κάνεις τον γύρω Helsingør - Helsingborg - Malmø. Προσοχή η διαδρομή προς μία κατεύθυνση. Το εισιτήριο εγώ το αγόρασα από το Tourist Information Office.
https://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/planning/around-sound-gdk412377
 
Last edited:

tats21

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Καλησπέρα παιδιά και από έμενα. Εμείς θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς(με 2 παιδια) 23/11 έως 27/11. Είναι πολλές μέρες για Κοπεγχάγη?Να νοικιάσω αυτοκίνητο και να ταξιδέψω σε κάποια άλλη πόλη?Την βοήθειά σας παρακαλώ...
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Υ.Γ.2 Να αγοράσεις ημερήσιο εισιτήριο με 249 κορώνες που ισχύει για 48 ώρες και να κάνεις τον γύρω Helsingør - Helsingborg - Malmø. Προσοχή η διαδρομή προς μία κατεύθυνση. Το εισιτήριο εγώ το αγόρασα από το Tourist Information Office.
https://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/planning/around-sound-gdk412377
Θεωρητικά, μπορείς να περάσεις την γέφυρα μια φορά και να χρησιμοποιήσεις το ferry μια φορά. Πρακτικά, δεν υπάρχε τρόπος να το ελεγξουν, ειναι μια κάρτα που στην σκαναρουν στο τρένο, ενώ απλα την δείχνεις πριν μπεις στο ferry. Την εχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και για πηγαινελα και απο την γέφυρα Μαλμε-Κοπεγχάγη και με το ferry Χελσινμποργκ-Χελσινγκορ. Για τις διαδρομές με τρένα, λεωφορεια και μετρό στο οριοθετημένο κομματι της Δανίας και την Σουηδίας που εχει ισχυ, δεν υπάρχει περιορισμός στην χρήση της.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Καλησπέρα παιδιά και από έμενα. Εμείς θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς(με 2 παιδια) 23/11 έως 27/11. Είναι πολλές μέρες για Κοπεγχάγη?Να νοικιάσω αυτοκίνητο και να ταξιδέψω σε κάποια άλλη πόλη?Την βοήθειά σας παρακαλώ...
Με τρένο νομίζω ειναι καλύτερα να μετακινηθείς, ειναι πολύ εύκολα. Λογικά φτάνεις Σαββατο πρωί, αν πετάς με ryanair, οπότε έχεις Σάββατο και Κυριακή για Κοπεγχάγη, Δευτέρα θα μπορούσες να επισκεφτείς Malmö- Lund και Τρίτη Helsingor-Helsinborg, με την κάρτα που αναφέρθηκε παραπάνω.
 

tats21

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Με τρένο νομίζω ειναι καλύτερα να μετακινηθείς, ειναι πολύ εύκολα. Λογικά φτάνεις Σαββατο πρωί, αν πετάς με ryanair, οπότε έχεις Σάββατο και Κυριακή για Κοπεγχάγη, Δευτέρα θα μπορούσες να επισκεφτείς Malmö- Lund και Τρίτη Helsingor-Helsinborg, με την κάρτα που αναφέρθηκε παραπάνω.
Σκεφτόμαστε για μια διαμονή 1-2 ημερών στο Γκέτεμποργκ,λέτε να αξίζει;
 
Last edited by a moderator:

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Σκεφτόμαστε για μια διαμονή 1-2 ημερών στο Γκέτεμποργκ,λέτε να αξίζει;
Ωραία πόλη είναι, ειδικά το καλοκαίρι που μπορείς να επισκεφτεις τα νησάκια. Τώρα ειναι μουντά και βροχερά και οι μέρες ειναι μικρες (17:00-17:30 ειναι ήδη σκοτάδι). Γενικά οι Σουηδικές πόλεις ειναι παρόμοιες, δεν εχει μεγάλη διαφορά να επισκεφτεις το Malmö, το Gothenburg, ή το Helsinborg (αναφέρω 3 παραθαλάσσιες), οπότε δες τί σε βολεύει περισσότερο στο πρόγραμμα σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom