Κόσοβο Κοσοβάρικες ιστορίες

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ένα ταξίδι τέλη Αυγούστου στην Αλβανία στάθηκε η αφορμή να αγαπήσουμε τους καλόκαρδους γείτονες μας. Με τη φίλη μου @underwater ανακαλύψαμε μαζί τη ζεστή φιλοξενία και τις ομοιότητες με το λαό αυτό,με τον οποίο μοιραζόμασταν για χρόνια τα ίδια εδάφη. Ο εθνικισμός προστάζει τους Έλληνες να έχουν διαφορετικό DNA από τους υπόλοιπους λαούς, η φοβερή αλήθεια είναι όμως ότι είμαστε όλοι μας μπάσταρδοι!
Αλβανοί λοιπόν ή Αρβανίτες κατοικούσαν ανέκαθεν στον ελλαδικό χώρο κι αυτό που ένωσε την Ελλάδα και την κατέστησε ενιαίο κράτος δεν είναι άλλο από τη θρησκεία,και όχι την εθνικότητα ή τη γλώσσα.
Macedonia είναι ο χώρος της Μακεδονίας αλλά στα ιταλικά είναι και η λέξη που περιγράφει τη φρουτοσαλάτα, όνομα που δόθηκε χάριν αστεϊσμού λόγω της διαφορετικότητας και της ποικιλίας των λαών που την κατοικούσαν.
Μετά το ταξίδι στην Αλβανία αποφασίσαμε να ενώσουμε το βαλκανικό παζλ προσθέτοντας ένα ακόμα κομμάτι που δεν ήταν άλλο από το Κόσοβο.
Τι ξέραμε όμως για τη χώρα αυτή; Οι απόψεις ήσαν συγκεχυμένες, το ιστορικό πλαίσιο πολύ πρόσφατο, οι γνώμες διισταντο και η πληροφόρηση ήταν ελλιπής. Στη δουλειά οι συνάδελφοί μου δε γνώριζαν τίποτα για τη χώρα αυτή, κάποιες δε γνώρισαν καν την ύπαρξη της .
Επιστρατεύτηκε μια πράσινη κάρτα, το αμαξάκι μου που θα διέσχιζε πρώτη φορά τα σύνορα και η υπέροχη ταξιδιωτική παρέα μας που απαρτίζεται από τέσσερα άτομα.
Ξεκινήσαμε πρωί Παρασκευής από Θεσσαλονίκη. Στα σύνορα με τα Σκόπια ήμουν χαρούμενη που τα διέσχιζα οδηγώντας πρώτη φορά αλλά και μπερδεμένη για το πού ακριβώς να πάω, ώσπου μια φωνή από το υπερπέραν με επανέφερε στην πραγματικότητα : «κανε στην άκρη μωρή π———@». Έτσι φίλοι μου! Βαλκανικό ταμπεραμέντο! Εξάγουμε πολιτισμό και εκτός συνορων.
Η φάση είναι μπορνέλ μπαλκάν.
Για πάμε να δούμε λοιπόν τί είναι αυτό το Κόσοβο.
C47A16CD-5095-4F85-AAAB-3984312182CC.jpeg
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
με το λαό αυτό,με τον οποίο μοιραζόμασταν για χρόνια τα ίδια εδάφη.
:bash:
Αλβανοί λοιπόν ή Αρβανίτες κατοικούσαν ανέκαθεν στον ελλαδικό χώρο κι αυτό που ένωσε την Ελλάδα και την κατέστησε ενιαίο κράτος δεν είναι άλλο από τη θρησκεία,και όχι την εθνικότητα ή τη γλώσσα.
:bash::bash:
Τι ξέραμε όμως για τη χώρα αυτή;
:suicide: Εντάξει, το τερμάτισες!
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
4FC89EF1-488A-4855-9EBD-AA975EC4BDAA.jpeg

Αφού διασχίσαμε τα Σκόπια περάσαμε επίσημα ή ανεπίσημα στο κοσοβαρικο έδαφος. Η διαδρομή ήταν όμορφη, γεμάτη βουνά και δέντρα. Η Πρίστινα από μακριά μοιάζει άσχημη πόλη, με έκδηλο σοσιαλιστικό στοιχείο στην αρχιτεκτονική της. Ο μουντός καιρός δε την κολακεύει. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι με αυτοκίνητα,στην πλειοψηφία τους καινούργια και πολυτελείας. Το διαμέρισμα που έχουμε νοικιάσει είναι σε κεντρικό σημείο. Αφού αφήσουμε τα πράγματα μας ξεχυνόμαστε στους δρόμους για μια πρώτη γνωριμία με την πόλη και τη χώρα αυτή που «δεν υπάρχει».
Σαν πρώτη γνωριμία αυτό που μας ενδιέφερε ήταν να φάμε τόσο καλά όσο είχαμε φάει και στην Αλβανία.
Το σίγουρο είναι πως η ευγένεια των κατοίκων ήταν η ίδια!Η μοναδική λέξη που έμαθα στα αλβανικά μου χρειάστηκα, faleminderit που σημαίνει «ευχαριστώ».
Μόλις το 2008 το Κόσοβο κηρύττει εν μέρει την ανεξαρτησία του από τη Σερβία.
Η Σερβία φυσικά ουδέποτε αποδέχτηκε την ανεξαρτησία αυτή. Το ίδιο και η ομόδοξη Ελλάδα. Άλλωστε οι φιλικές σχέσεις των δυο χωρών είναι γνωστές. Οι ΗΠΑ όμως και οι κύριες ευρωπαϊκές δυνάμεις την έχουν αποδεχτεί. Σε αυτή συμπεριλαμβάνονται η Αγγλία η Γαλλία η Ιταλία και η Γερμανία αλλά και άλλες εκατό περίπου χώρες -μέλη του ΟΗΕ.
Οι Κοσσοβάροι κυκλοφορούν με κοσοβαρικο διαβατήριο και θέλουν βίζα για τις χώρες οι οποίες δεν έχουν αποδεχτεί την ανεξαρτησία τους. Νόμισμα της χώρας δεν είναι άλλο από το ευρώ μιας και η χώρα αποτελεί μέλος και του Δ.Ν.Τ.. Στις σερβικές περιοχές πάντως νόμισμα είναι το δηνάριο Σερβίας.
Στις 17 Φλεβάρη εορτάζεται η ανεξαρτησία του Κοσόβου. Είναι το νεογέννητο κράτος της Ευρώπης και χαίρεται γι’αυτό.
Εμείς από τις λιγοστές μέρες που περάσαμε εκεί προσπαθήσαμε να έχουμε τα μάτια ανοιχτά για να καταλάβουμε όσο πιο αντικειμενικά γίνεται την πραγματικότητα. Και χρησιμοποιώ τη λέξη πραγματικότητα και όχι τη λέξη αλήθεια, γιατί στην ιστορία η αλήθεια είναι λέξη σχετική.
87BB1C82-6515-4623-86FC-8AE3BA605C8A.jpeg
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Φενάκι πολύ χαίρομαι που αποφάσισες να γράψεις ιστορία για αυτό το υπέροχο ταξίδι! :) :)
Πραγματικά περάσαμε εξαιρετικά στο road trip μας!

Κατά τα άλλα, εγώ ειδική στην ιστορία δεν είμαι και δεν θα πω πολλά.

Το βέβαιο όμως είναι ότι οι βαλκανικές μου εξορμήσεις τα τελευταία χρόνια (μου μένει η Σλοβενία για να "ολοκληρώσω" το παζλ), μου έχουν διδάξει ότι η γειτονιά μας είναι ένα μεγάλο χωνευτήρι πολιτισμών, με συχνά δυσδιάκριτα όρια, κάτι που αποτελεί και τη μαγεία της.

Ακόμα θυμάμαι πόσο πανομοιότυπες με Αλβανικές μου είχαν φανεί οι φυσιογνωμίες των κατοίκων όταν είχα πρωταπάει στα Γιάννενα! Ή μια "περίεργη" γλώσσα που είχα ακούσει στην περιοχή της Αριδαίας, η οποία στη συνέχεια έμαθα ότι επρόκειτο για τα "εντόπικα", τη "σλαβομακεδονική" διάλεκτο. Ενδιαφέρουσες αναμείξεις, σαν αυτές που συναντήσαμε στην εξόρμησή μας στο Κόσοβο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ο καθένας έχει την άποψη του .
Σίγουρα αλλά οι Αλβανοί δεν έχουν καμιά σχέση με τα βαλκάνια, δεν κατοικούσαν στην περιοχή, στη γλώσσα τους δεν είχαν ναυτικούς όρους (τους δανείστηκαν από την περιοχή της Ελλάδας) όπως έχει το σύνολο των υπόλοιπων βαλκανικών χωρών, πρόκειται για ορεινά φύλα που προήλθαν από την περιοχή της Ρουμανίας, σύνορα με Γιουγκοσλαβία.
Μακρυά από εμένα τα εθνικιστικά, αυτά είναι γραμμένα σε βιβλία και μελέτες, όχι σε κανένα ακροδεξιό site κτλ κτλ.

Άλλη κουβέντα όμως οι Μακεδόνες αλλά ας μην την ανοίξουμε και ας απολαύσουμε την ιστορία
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν ξέρω πόση σχέση έχουν με τα Βαλκάνια ούτε με απασχολεί. Εμείς συμπληρώσαμε το αλβανικό κομμάτι με το Κόσοβο. Ψάχνοντας το λίγο πάντως βρήκα πληροφορίες που λένε ότι οι Αλβανοί προήλθαν από τον Καύκασο και αν το προσέξεις μοιάζουν αρκετά με τους Αρμένιους .
Η δε γλώσσα τους είναι αυτόνομη. Η όσμωση πάντως που έχει δημιουργηθεί ανά τους αιώνες είναι τεράστια και τα όρια δυσδιάκριτα όπως είπε πιο πάνω η underwater.
Εγώ θα σας μεταφέρω με όσο πιο απλά λόγια την πραγματικότητας μου όπως τη βίωσα. Αν κάποιος πήγε στην περιοχή και την έζησε ας μας πει τη γνώμη του ελεύθερα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Δεν ξέρω πόση σχέση έχουν με τα Βαλκάνια ούτε με απασχολεί. Εμείς συμπληρώσαμε το αλβανικό κομμάτι με το Κόσοβο. Ψάχνοντας το λίγο πάντως βρήκα πληροφορίες που λένε ότι οι Αλβανοί προήλθαν από τον Καύκασο και αν το προσέξεις μοιάζουν αρκετά με τους Αρμένιους .
Η δε γλώσσα τους είναι αυτόνομη. Η όσμωση πάντως που έχει δημιουργηθεί ανά τους αιώνες είναι τεράστια και τα όρια δυσδιάκριτα όπως είπε πιο πάνω η underwater.
Εγώ θα σας μεταφέρω με όσο πιο απλά λόγια την πραγματικότητας μου όπως τη βίωσα. Αν κάποιος πήγε στην περιοχή και την έζησε ας μας πει τη γνώμη του ελεύθερα.
Καλά και γω δεν είπα πως σε απασχολεί,ούτε εμένα βασικά, απλά σχολίασα το σημείο εκείνο που γράφεις πως
Αλβανοί λοιπόν ή Αρβανίτες κατοικούσαν ανέκαθεν στον ελλαδικό χώρο
Δεν κατοικούσαν ανέκαθεν στον Ελλαδικό χώρο, από τον 9 αιώνα και μετά ήρθαν στην περιοχή, δεν έχουν καν σχέση με τις διάφορες φυλές των Ιλλυριών.

Άλλο αυτά και άλλο η όσμωση που έχει δημιουργηθεί μετά από την έλευση τους που και αυτή είναι μία πραγματικότητα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στα ποσα χρόνια ορίζεται το ανέκαθεν ; :) Ευχαριστώ για την επεξήγηση @jimp
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Τι χρειάζεται για το αυτοκίνητο για να περάσεις στο Κόσοβο? η ασφάλεια σε καλύπτει? έχει διόδια ή βινέτα? εμείς χρειαζόμαστε βίζα?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι χρειάζεται για το αυτοκίνητο για να περάσεις στο Κόσοβο? η ασφάλεια σε καλύπτει? έχει διόδια ή βινέτα? εμείς χρειαζόμαστε βίζα?
Χρειάζεσαι πράσινη κάρτα οπωσδήποτε. Ασφάλεια βγάζεις μόλις φτάσεις στο Κόσοβο και κοστίζει γύρω στα τριάντα ευρώ. Βγαίνει άμεσα.
Εμείς δε θελουμε βίζα, μας σφραγίζουν το διαβατήριο republic of Kosovo . Η διαδικασία στα σύνορα είναι σχετικά γρήγορη. Διόδια δε θυμάμαι ποσα αλλά σίγουρα είναι λίγα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Χρειάζεσαι πράσινη κάρτα οπωσδήποτε. Ασφάλεια βγάζεις μόλις φτάσεις στο Κόσοβο και κοστίζει γύρω στα τριάντα ευρώ. Βγαίνει άμεσα.
Εμείς δε θελουμε βίζα, μας σφραγίζουν το διαβατήριο republic of Kosovo . Η διαδικασία στα σύνορα είναι σχετικά γρήγορη. Διόδια δε θυμάμαι ποσα αλλά σίγουρα είναι λίγα.
Να προσθέσω απλά ότι η πράσινη κάρτα ουσιαστικά χρειάζεται για το πέρασμα από FYROM. Στο Κοσοβο δεν μετράει και για αυτό πληρώσαμε.
Επίσης μην κανει κάποιος λάθος και πάει με ταυτότητα, η είσοδος επιτρέπεται μόνο με διαβατήριο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom