Κόστα Ρίκα Κοστα Ρικα - Πληροφορίες κ Ερωτήσεις

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Που πήγαν όλοι οι λατινόφιλοι οεο; Κάποιος/α για Κόστα Ρίκα ρε παιδιά;

Ακολουθώντας την ιδέα της go2dbeach βρήκα ότι θα είναι ωραία ιδέα μια επίσκεψη στα boca del toros, δεν ξέρω ακόμα για πόσες ημέρες, 3 είναι καλά; Έχει κάποιος/α άποψη;

Αυτό που με παιδεύει είνια το κλείσιμο του αεροπορικού :mad:
Προσπαθώ να συνδυάσω χαμηλό κόστος και όσο το δυνατόν λιγότερη κούραση (είναι και το πρώτο υπερατλαντικό!).

p.s.: Υπάρχει κάποιο ποστ με γενικές, κατευθυντήριες, ταξιωδιτικές γραμμές για ασχετίλες όπως εγώ;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ακολουθώντας την ιδέα της go2dbeach βρήκα ότι θα είναι ωραία ιδέα μια επίσκεψη στα boca del toros, δεν ξέρω ακόμα για πόσες ημέρες, 3 είναι καλά; Έχει κάποιος/α άποψη;
Αυτή δεν είναι καλή ιδέα..είναι όνειρο ζωής! Δεν έχω πάει -ακόμα- αλλά όπως κατάλαβες θέλω σαν τρελή :D Κάτι τέτοιο εννοούσα όταν σου είπα για Παναμά, αλλά δεν ήξερα αν το σκεφτόσουν καν. Για 3 μέρες δεν ξέρω, μπορεί να έμενα και τις 15 προσωπικά :bleh:. Πιθανόν τα San Blas να είναι καλύτερα, αλλά με Bocas del toro στην εξώπορτά σου, κρίμα είναι να μην πας.
Υπάρχουν ταξιδιωτικές ιστορίες και για Κόστα ρίκα και για Παναμά (μία μόνο αλλά καλή) ρίξε μια ματιά..
http://www.travelstories.gr/community/threads/Παναμάδες.6086/
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Κ-Νότια-Αμερική.61/?prefix_id=63
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.728
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
κοιτα εχω παει Κοστα Ρικα σε συνδιασμο με Μπελιζ-Γουατεμαλα που στο συνολο ηταν ενα ονειρικο ταξιδι. Στη Κοστα Ρικα πηγα στη περιοχη Lafortuna στα γυρω υφαιστεια κατεβηκα νοτια στο παρκο san emmanuel για καταδυσεις.. 15 μερες που θελεις να διαθεσεις μονο Κοστα Ρικα ειναι κατα τη γνωμη μου πολλες εκτος και αν ασχοληθεις με κάθε τουριστικη δραστηριοτητα που εχει παρα μα παρα πολλες.....
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Αυτή δεν είναι καλή ιδέα..είναι όνειρο ζωής! Δεν έχω πάει -ακόμα- αλλά όπως κατάλαβες θέλω σαν τρελή :D Κάτι τέτοιο εννοούσα όταν σου είπα για Παναμά, αλλά δεν ήξερα αν το σκεφτόσουν καν. Για 3 μέρες δεν ξέρω, μπορεί να έμενα και τις 15 προσωπικά :bleh:. Πιθανόν τα San Blas να είναι καλύτερα, αλλά με Bocas del toro στην εξώπορτά σου, κρίμα είναι να μην πας.
Υπάρχουν ταξιδιωτικές ιστορίες και για Κόστα ρίκα και για Παναμά (μία μόνο αλλά καλή) ρίξε μια ματιά..
http://www.travelstories.gr/community/threads/Παναμάδες.6086/
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Κ-Νότια-Αμερική.61/?prefix_id=63
Καλα, ενταξει, το στόρι για Παναμά ασυναγώνιστο! Πάντως, όπως το λες είναι για boca, είναι πολύ κοντά για να το αγνοήσω :bleh:. I'll be there soon!!

κοιτα εχω παει Κοστα Ρικα σε συνδιασμο με Μπελιζ-Γουατεμαλα που στο συνολο ηταν ενα ονειρικο ταξιδι. Στη Κοστα Ρικα πηγα στη περιοχη Lafortuna στα γυρω υφαιστεια κατεβηκα νοτια στο παρκο san emmanuel για καταδυσεις.. 15 μερες που θελεις να διαθεσεις μονο Κοστα Ρικα ειναι κατα τη γνωμη μου πολλες εκτος και αν ασχοληθεις με κάθε τουριστικη δραστηριοτητα που εχει παρα μα παρα πολλες.....
Μπορεί να φαίνονται πολλές οι μέρες για Κόστα Ρίκα, αλλά τίποτα δεν είναι τυχαίο Σχεδιαζω πολλές δραστηριότητες τουριστικές η μη. Συνολικά θα διαθέσω 18 ημέρες, ίσως 5 από αυτές να αφιερωθούν σε Boca del toros. Η βάση μου το San Jose... Επίσης, σκοπεύω να νοικιάσω κάνα κάρο για extreme road trips ;)

Ελπίζω να επιστρέψω με καλό story να έχω να θυμάμαι :D
 
D

Delmem39172

Guest
Κοστα ρικα,την αποκαλουν η ελβετια της λατινικης αμερικης,ας πουμε οτι ειναι καπως ετσι.η κοστα ρικα θυμιζει εντονα λατινικη αμερικη εχει ολο το χρωμα της ομως το βιοτικο επιπεδο ειναι ποιο καλο απο της υπολοιπες χωρες της λατινικης αμερικης.

το σαν χοσε ειναι η πρωτευουσα μια πολη με ενα εκατομμυριο κατοικους ενω ολη η κοστα ρικα εχει 4,5 εκατομμυρια κατοικους,κοστα ρικα σημαινει στα ισπανικα πλουσια ακτη ,οι ομορφοτερες ακτες βρισκονται στα δυτικα της χωρας.το κεντρο του σαν χοσε ειναι αξιολογο και αξιζει μια βολτα με τα ποδια,ετσι και αλλιως με τα ποδια θα πατε γιατι η κινηση ειναι τερατωδης,παρολο που ακουσα ελβετια της λατινικης αμερικης το οδικο δικτυο και τα αυτοκινητα που κυκλοφορουνε ειναι αρκετα παλια.πριν πολλα χρονια ειμασταν καλυτερα μου λενε οι ντοπιοι που μιλησα μαζι τους,η εγκληματικοτητα αυξανετε σιγα σιγα αλλα σταθερα και περιοριζετε προς το παρον μονο σε κλοπες.

το κεντρο του σαν χοσε ειναι μερικα τετραγωνα και ειναι καθαρο,απο μαγαζια βρισκεις τα παντα ομως σε σχεση με αλλες χωρες της λατινικης αμερικης ειναι ακριβα.αυτο που βλεπω στους κοστα ρικανους ειναι οτι ειναι μοδατοι.εκτος την βραζιλια μονο στην κοστα ρικα ειδα τοσα επωνυμα μαγαζια και τοσο καμαρι στον κοσμο που φοραει επωνυμα ρουχα.το σαν χοσε βρισκεται σε υψομετρο 1300 μετρα κατι που δεν γινετε αντιληπτο αν ερθετε αεροπορικως,

το κλιμα ειναι και εδω παρομοιο με του παναμα δηλαδη βρεχει σχεδον καθε μερα και κανει ζεστη πολυ.οχι οσο στον παναμα ομως βρεχει περισσοτερο.στην κοστα ρικα ζουνε αρκετοι ελληνες και ομολογω οτι μετα τους ομογενεις στην βενεζουελα ειναι οι ποιο φιλοξενοι.η αστυνομια βρισκετε παντου παρων και ειναι αυστηρη,εμαθα οτι η κοστα ρικα δεν διαθετει στρατο μονο αστυνομια και λιμενικο.το προβλημα στην κοστα ρικα ειναι η αυξανομενη εγκληματικοτητα λογω των αλλοδαπων που ζουνε εδω,οι αλλοδαποι προερχονται κυριως απο γειτονικα κρατη οπως η γουατεμαλα και η νικαραγουα,

οι κοστα ρικανοι ειναι αρκετα ρατσιστες με τους γειτονες τους και λενε οτι ευθυνονται που η χωρα αρχιζει να φτωχαινει.αν και δειχνει χωρα να εχει κουλτουρα στην ουσια δεν εχει.το ιδιο ειναι και η νυχτα στο σαν χοσε.

η μερα σε προετοιμαζει για μια ξεφρενη νυχτα ομως η νυχτα στην κοστα ρικα ειναι απλα φτωχη.πλουσια ομως ειναι τα δαση .οταν μιλαμε για δαση μιλαμε για πραγματικη ζουγκλα,αν αυτο δεν ειναι ζουγκλα τοτε τι ειναι.μια ζουγκλα η οποια φτανει μεχρι την παραλια και σταματαει λιγο πριν την θαλασσα.η παραλιες της κοστα ρικα ειναι τελειες ειδικα αυτες που βρισκονται στον ειρηνικο ωκεανο.

η βλαστηση ειναι αχανης φανταζομαι πως πρεπει να ειναι ο αμαζονιος στα ενδοτερα του.μερικες εκτασεις ζουγκλας οι κοστα ρικανοι της μετατρεψανε σε τεραστια παρκα.μεσα σε αυτα τα παρκα ειναι τοποθετημενες πινακιδες για το ποια ζωα πρεπει να αποφευγετε και ποια πρεπει να προσεχετε.εντυπωση μου εκανε ενα σπανιο ειδος βατραχου πολυχρωμο σαν ουρανιο τοξο ομως ακρως δηλητηριωδες.το τι πουλι πεταει εδω και το τι ερπετο εχει δεν περιγραφετε βλεπεις της πινακιδες και σε πιανει ανατριχιλα.οι περισσοτερες πολεις της κοστα ρικα εχουν ενα κοινο,ειναι χτισμενες μεσα σε κοιλαδες και περιτρυγυριζονται απο βουνα με οργιωδη βλαστηση.

οι τουριστες ειναι παρα πολλοι κυριως αμερικανοι αλλα και ευρωπαιοι συναντησα και πολλους που μενουν μονιμα εδω και εργαζονται.αυτοι που χαλανε τελικα την κοστα ρικα ειναι οι αμερικανοι κατα την γνωμη μου.κανουν μπαμ απο μιλια μακρια οτι ειναι αμερικανοι απο το ντυσιμο και το απο το ποσο δυνατα μιλανε.αν μεινετε σε ξενοδοχειο να γνωριζετε οτι εχει ημερησιες εκδρομες στα εκει ηφαιστεια απο οτι θυμαμαι ειναι 5 και το ενα ειναι ενεργο.σας ανεβαζουν μεχρι ενα σημειο με τζιπ και μετα με τα ποδια.γενικα η κοστα ρικα εχει και αυτη μεγαλο ονομα σαν τουριστικος προορισμος ομως δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα.η φυση αξιζει,

οι παραλιες επισης καποιες μεμονωμενες στιγμες σε καποια αυτοσχεδια παρτυ αξιζανε πολυ,η διασκεδαση ομως την νυχτα στα μαγαζια η ποιοτητα των τουριστων και οι ντοπιοι ειναι απο αλλο ανεκδοτο ,αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν μπορεσα να βρω ουτε ενα τραγουδι απο κοστα ρικα για να αγορασω,ειναι αξιον αποριας πως αυτος ο λαος δεν εχει την δικη του μουσικη.συστηνω την κοστα ρικα για οικογενειακες η διακοπες για ζευγαρια.εκτος αν ειστε λατρης της φυσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom