Κουβέιτ Κουβέιτ

Aliki777

Member
Μηνύματα
8
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φερόε

Όταν μου προέκυψε το Κουβέιτ project πριν από ακριβώς 10 χρόνια, δεν αποτελούσε προορισμό διακοπών αλλά επαγγελματική ευκαιρία. Έφευγα για το άγνωστο, έχοντας στο νεανικό τότε μυαλό μου να πάω, να δω και να αποφασίσω το αν και πόσο θα καθόμουν εκεί. Κάνοντας μια παρένθεση θέλω να σας πω ότι ανακάλυψα το forum σας πριν από περίπου 10 μέρες, ψάχνοντας πληροφορίες για το Βέλγιο. Φυσικά σαν άνθρωπος που μέσα του κυλάει ταξιδιάρικο αίμα κόλλησα, διάβασα πολλές ιστοριούλες περί Βελγίου αλλά και άλλων τόπων και αφού δεν βρήκα κάποια ιστορία ή πληροφορία για το Κουβέιτ, είπα να σας παραθέσω τη δική μου...
Ξεκίνησα λοιπόν ένα ωραίο καλοκαιρινό πρωινό του 2002 με 2 βαλίτσες, εγώ και άλλα 10 κορίτσια που είχαμε επιλεγεί ως ιπτάμενες στην αεροπορική εταιρία του Κουβέιτ. Το μόνο που γνώριζα για τον τόπο αυτό ήταν ό,τι είχα διαβάσει στο Lonely Planet πριν πάω για τη συνέντευξη και οι πληροφορίες που πήραμε από τους εκπροσώπους της εταιρίας μετά την επιλογή μας. Εν ολίγοις... τίποτα! Δύο βαλίτσες λοιπόν, άπειρες απορίες και απέραντος ενθουσιασμός ήταν η συντροφιά μου σε μια πτήση που με πήρε από το σπίτι μου στην Αθήνα και με πήγε σε ένα άλλο σπίτι, πολύ διαφορετικό, αυτό που θα γινόταν το δεύτερό μου σπίτι και που θα έμενε στην καρδιά μου για πάντα! :)

Η πρώτη μας εντύπωση μετά την προσγείωσή μας στο Kuwait International εκείνο το καλοκαιρινό βράδυ ήταν επιεικώς απογοητευτική. Θα μου πείτε τώρα, στο Κουβέιτ πήγατε βρε κορίτσια όχι στο Big Apple.. τί περιμένατε να δείτε δηλαδή; Όταν άνοιξαν οι πόρτες του αεροπλάνου νιώσαμε σαν να είμαστε πιτσάκια στο κατώφλι του ξυλόφουρνου έτοιμα για ψήσιμο. Οι θερμοκρασίες απαγορευτικές ακόμα και για εμάς τις ελληνίδες που ξέραμε από ζέστη... αργότερα αυτή η απίστευτη καυτή αγκαλιά της αραβικής ατμόσφαιρας θα γινόταν αγαπημένη συνήθεια, αφού ακόμα και σήμερα που γράφω αυτή την ιστορία, 5 ολόκληρα χρόνια μετά την επιστροφή μου από εκεί, δεν αντέχω το κρύο και αναπολώ εκείνη τη ζεστούλα της ερήμου...

Η εικόνα του αεροδρομίου τρομακτική! Δεκάδες ή εκατοντάδες μαντηλοφορεμένες γυναίκες κάθονταν στο πάτωμα περιμένοντας κάτι προφανώς, και ένστολοι μελαχρινοί άνδρες, όλοι τους με μουστάκια, πού και πού τις οδηγούσαν να κάθήσουν κάπου αλλού. Στα λίγα λεπτά της παραμονής μας στο χώρο εκεί, αφού συνοδευόμασταν από άτομο της εταιρίας μας που μας βοηθούσε, δεν καταλαβαίναμε τί συνέβαινε. Όσες από εμάς μείναμε τελικά στο Κουβέιτ, σύντομα είδαμε ότι αυτές οι γυναίκες ήταν οι επιβάτες μας για Ινδονησία (οι περισσότερες οικιακές βοηθοί) και οι ένστολοι μυστακοφόροι ήταν Κουβειτιανοί υπάλληλοι του αεροδρομίου που απλά τους έδειχναν το σωστό Gate για να περιμένουν την πτήση τους. Όπως και να έχει σαν πρώτη εικόνα μας τρόμαξε γιατί κάτι τέτοιο δεν είχαμε ξαναδεί κάπου αλλού, όσο είχε ταξιδέψει η καθεμιά μας.

Ο πρώτος καιρός πέρασε γρήγορα με τις εκπαιδεύσεις μας, την εγκατάστασή μας στα νέα μας σπίτια που παρείχε η εταιρία, η γνωριμία σιγά σιγά μεταξύ μας αλλά και με κορίτσια από κάθε άλλο μέρος της γης που έμεναν και αυτά στα ίδια κτίρια με εμάς, οι πρώτες μας πτήσεις... καταλαβαίνετε! Η γνωριμία με τη χώρα και την κουλτούρα ήρθε σταδιακά, τουλάχιστον για εμένα. Δεν μπορώ να πω ψέμματα, στην αρχή σαν τοπίο δεν μου πολυάρεσε. Αυτό που έβλεπα ήταν μια κλειστή κοινωνία, πέντε εμπορικά κέντρα, δύο μεγάλα σουπερμάρκετς, δρόμους που σε κάθε γωνία είχαν μαζεμένη άμμο, σκόνη, ζέστη και κάθε τρεις και λίγο τον ιμάμη να καλεί τους πιστούς για προσευχή στο τζαμί και η φωνή του να με ξυπνάει ακόμη και μέσα στη νύχτα!

Οι πολυκατοικίες που μέναμε τότε όλες μαζί οι αεροσυνοδοί, μόνο κοπέλες εννοείται, ήταν σε μια περιοχή όχι και τόσο ωραία. Εδώ πρέπει να σας πω ότι το Κουβέιτ είναι ένα πολύ μικρό κράτος, ουσιαστικά είναι σαν μια μεγάλη πόλη που χωρίζεται σε περιοχές. Είναι παραθαλάσσιο και η πρωτεύουσα, το Kuwait City μαζί με τα προάστιά του βρέχονται από τα γαλαζοπράσινα ζεστά νερά του Περσικού Κόλπου. Εκτός όμως από τα παραθαλάσσια μέρη του, το Κουβέιτ έχει και την έρημό του φυσικά, όχι τόσο όμορφη όσο του Ντουμπάι, αλλά για εμάς που τότε βλέπαμε έρημο πρώτη φορά μια χαρά ήταν! Μετακομίζοντας λοιπόν εγώ σε άλλο σπίτι, αφού μετά από ενάμισι χρόνο είχε φύγει για Ελλάδα και η τελευταία ελληνίδα του γκρουπ μου, πήγα σε πιο όμορφη περιοχή και αφού ανεξαρτητοποιήθηκα, άρχισα να μαθαίνω το αληθινό Κουβέιτ. Πιο εκτενής περιγραφή του άγνωστου μυστηριώδους εμιράτου θα ακολουθήσει στο επόμενο ποστ... ;)

ku.jpg
kuwait.jpg


 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ ωραία ιστορία, αλλά μια μικρή παρατήρηση: το κράτος Κουβέιτ δεν είναι τόσο μικρό, λίγο μικρότερο από την Πελοπόννησο. Μήπως εννοείς ότι δεν υπάρχουν άλλες πόλεις εκτός από την πρωτεύουσα?
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
καλη εμπειρια μου φαινεται η διαμονη και η απασχοληση σε ενα μερος που γνωριζεις λιγα και εχει αλλο τροπο ζωης απο αυτον που εχεις συνηθησει αρκει βεβαια να προσαρμοστεις και να αρχισει να σε γοητευει αυτο το διαφορετικο γιατι αλλιως η καθημερινοτητα σου γινεται εφιαλτης...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μεγάλη απόφαση πάντως για τα τότε δεδομένα να φύγεις από την Ελλάδα για να πας σε μια μουσουλμανική χώρα.. Περιμένω την συνέχεια...
 

Aliki777

Member
Μηνύματα
8
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φερόε
Πολύ ωραία ιστορία, αλλά μια μικρή παρατήρηση: το κράτος Κουβέιτ δεν είναι τόσο μικρό, λίγο μικρότερο από την Πελοπόννησο. Μήπως εννοείς ότι δεν υπάρχουν άλλες πόλεις εκτός από την πρωτεύουσα?
Σας ευχαριστώ για τα καλά σχόλια! Όσον αφορά στο μέγεθος της χώρας, τη θεωρώ μικρή σε σχέση με τα κράτη με τα οποία συνορεύει, δηλαδή τη Σαουδική Αραβία και το Ιράκ, εξαιρείται φυσικά το Μπαχρέϊν που είναι κι αυτό εκεί δίπλα. Το Κουβέιτ όταν πήγα εγώ είχε πληθυσμό γύρω στα 2 εκατομμύρια, το μεγαλύτερο ποσοστό του οποίου ήταν ξένοι συμπεριλαμβανομένων των αραβόφωνων άλλων κρατών. Σήμερα έχει γύρω στα 3,5 εκ. κατοίκους.

Το κρατίδιο αυτό διαιρείται σε έξι επαρχίες και το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού είναι μαζεμένο γύρω από την πρωτεύουσα, αν και υπάρχει και ένα ποσοστό βεδουίνων στην έρημο. Χωρίς να το έχω κάνει εγώ, αλλά έχοντας ακούσει για τη διαδρομή από το νότιο άκρο του Κουβέιτ ως το βόρειο, θέλει κάποιος με το αυτοκίνητο γύρω στις 3,5 ωρίτσες, άρα North66 έχεις δίκιο για τη σύγκριση με την Πελοπόννησο. :)

Επίσης γύρω από το Κουβέιτ υπάρχουν και κάποια νησάκια, με πιο γνωστή τη Φαϊλάκα που παλιά λεγόταν Ίκαρος και λέγεται ότι από εκεί πέρασε ο Μέγας Αλέξανδρος, ο οποίος του έδωσε αυτό το ελληνικό όνομα. Στο νησί υπάρχουν ερείπια από εκείνη την εποχή και λέγεται ότι είχε γίνει κέντρο εμπορίου, ψαρέματος και μαργαριταριών. Το γεγονός ότι είχα πάει σε έναν άγνωστο τόπο που πριν από χιλιάδες χρόνια πέρασαν Έλληνες και άφησαν το στίγμα τους καταλαβαίνετε ότι με είχε μαγέψει... Η συνέχεια σύντομα...
 

Attachments

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Στη Φαλάκα πήγα το 1999 και μου έκανε εντύπωση ένα ελληνικό θέατρο που βρέθηκε εκεί!
Όσο για το Κουβέιτ δεν έχει τίποτα να επιδείξει, το μόνο αξιοθέατο ήταν τα συντρίμμια και οι καμμένοι υπολογιστές που υπήρχαν σαν εκθέματα στην είσοδο του Crown Plaza, για να δείξουν την αγριότητα της Ιρακινής εισβολής.
Και κάτι εμπορικά κέντρα, τα κλασικά των χωρών του Κόλπου.
 

Aliki777

Member
Μηνύματα
8
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φερόε
Το Κουβέιτ άλλαξε πολύ τα τελευταία χρόνια και η διαφορά από το 2002 που πρωτοπήγα μέχρι και το 2009 που το επισκέφθηκα τελευταία φορά ήταν τρομερή. Δεν είναι μια χώρα τουριστική, ας μην ξεχνάμε ότι είναι περίπου 5-6 χρόνια που μπορεί κάποιος να πάει εκεί βγάζοντας βίζα στο αεροδρόμιο χωρίς να χρειάζεται πρόσκληση από κάποιον ντόπιο ή την απόδειξη ότι έχει προσληφθεί από κάποια εταιρία.
Η ανάπτυξη και εκεί είναι ραγδαία σε κατασκευαστικά έργα, πολλοί ουρανοξύστες ήρθαν να συμπληρώσουν την εικόνα της πρωτεύουσας και να κάνουν παρέα στο σήμα κατατεθέν της πόλης που δεν είναι άλλο από τους Kuwait Towers. Πρόκειται για δύο πύργους που δεσπόζουν στην παραλία, πραγματικά όμορφοι και εκφραστές του αραβικού στοιχείου, που χρησιμεύουν σαν υδραγωγεία και μάλιστα ο ένας έχει εστιατόριο από όπου μπορείς να δεις την πόλη πανοραμικά. Υπάρχει και ένας τρίτος μεταξύ τους που έχει τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις της λειτουργίας των άλλων δύο. Μάλιστα αν το επιτρέπει ο καιρός και το αεροπλάνο έχει την κατάλληλη πορεία,οι πύργοι είναι το πρώτο πράγμα που βλέπει κάποιος όταν προσγειώνεται στο Κουβέιτ.
Ο πλούτος υπάρχει αλλά δεν επιδεικνύεται τόσο έντονα όσο στα παραπλήσια τουριστικά εμιράτα. Εξάλλου οι Κουβεϊτιανοί δεν επιθυμούν τον τουρισμό, προτιμώντας να απολαμβάνουν ό,τι η χώρα έχει να τους δώσει μόνοι τους ή το πολύ και με τους ξένους που έχουν την ευκαιρία να ζουν εκεί.

Το Κουβέιτ ή θα το αγαπήσεις ή θα το μισήσεις. Μέσες καταστάσεις δεν υπάρχουν. Θέλει οπωσδήποτε το χρόνο του για να σε κάνει να νιώσεις κομμάτι του, αλλιώς αν απλά πας για να το δεις σαν επισκέπτης το πιο πιθανό είναι να ψάχνεις πτήση σε 2-3 μέρες να πεταχτείς στο Ντουμπάι... Και πάλι θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι εγώ έζησα εκεί κατά τη διάρκεια της πιο δημιουργικής μου ηλικίας, έμαθα πολλά, άνοιξαν τα μάτια μου και αν με ρωτούσε κανείς αν θα το ξαναέκανα, σαφέστατα θα απαντούσα με ένα μεγάλο ΝΑΙ! Το αγάπησα και όσα χρόνια και αν περάσουν θα το θεωρώ το δεύτερό μου σπίτι. Μου έδωσε την ευκαιρία να πραγματοποιήσω το μεγαλύτερο όνειρο της ζωής μου, πράγμα που νωρίτερα η πατρίδα μου δεν μου έδινε. Ίσως και γι'αυτό να έμεινα και πέντε χρόνια εκεί, παρόλο που από πολύ νωρίς το γκρουπ μου είχε επαναπατριστεί.

Όπως και στα περισσότερα κράτη του Κόλπου έτσι και στο Κουβέιτ, η διασκέδαση περιστρέφεται γύρω από τα εμπορικά κέντρα και λόγω κλιματολογικών συνθηκών αλλά και λόγω έλλειψης νυχτερινής ζωής. Το αλκοόλ δεν επιτρέπεται και επισήμως δεν κυκλοφορεί, αλλά βέβαια με τον καιρό ο καθένας βρίσκει τις άκρες του.. ;) Εμπορικά κέντρα λοιπόν, πανέμορφα διακοσμημένα, με brands από όλο τον κόσμο, εστιατόρια, καφετέριες, σινεμά με ταινίες που έχουν περάσει από λογοκρισία και πάρτυ σε σκηνές στην έρημο με φόντο τις καμήλες. Αυτή είναι η ζωή εκεί, για όποιον το αντέχει. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με αυτό το lifestyle αναπτύσσεις πολύ καλές σχέσεις με τους συνανθρώπους σου, κάνεις φίλους και δεν κλείνεσαι μέσα σε ένα σπίτι κοιτώντας τηλεόραση ή σερφάροντας στο διαδίκτυο. Για κάποιον που η δουλειά του έχει να κάνει με ταξίδια και αναγκαστικά λείπει πολύ καιρό από εκεί, είναι φυσικά πιο εύκολο να θέλει να βρίσκεται στο Κουβέιτ και να απολαμβάνει αυτή τη ρουτίνα. Η ζωή τουλάχιστον την πενταετία που ήμουν εγώ εκεί ήταν ό,τι πιο ήρεμο έχω να θυμάμαι. Κανένα άγχος, το στρες είναι κάτι άγνωστο στο Κουβέιτ όπου όλα κινούνται νωχελικά, ήρεμα και στους ρυθμούς του inshallah (aka αν θέλει ο Θεός)... Πραγματικά δεν ήθελες να μπλέξεις με γραφειοκρατεία εκεί, γιατί για απάντηση έπαιρνες ένα inshallah, έπινες και μια σόδα για να το χωνέψεις, και περίμενες πότε ο Θεός θα αποφάσιζε να βγάλει το χαρτί σου... Με τον καιρό συνήθιζες κι εσύ να σκέφτεσαι έτσι και όταν κάποιος επιβάτης σου ζητούσε νερό στο αεροπλάνο, του έλεγες Inshallah! (πλάκα κάνω...)
Δρόμοι ωραίοι, μεγάλοι, καθαροί και περιποιημένοι και με πολύ πράσινο στις νησίδες, φοίνικες στην παραλία, λουλουδάκια πολύχρωμα που ποτίζονταν συνεχώς λόγω της αφόρητης ζέστης, εκτός κι αν περιφερόσουν σε συνοικίες πιο "φτωχικές" και παραμελημένες και έβλεπες και τους αμμόλοφους σε κάθε γωνιά όπως είχα πει στο πρώτο μου ποστ. Η πόλη του Κουβέιτ είναι καινούρια λόγω της καταστροφής που υπέστη κατά τη διάρκεια του πολέμου με το Ιράκ. Μέρος της παλιάς πόλης υπάρχει, όπου μπορείς να περιφέρεσαι σε στενά σοκάκια και να δεις τα παλιά χαμηλά παραδοσιακά σπίτια που σώθηκαν και κάνουν ένα τρομερό contrast με τους ουρανοξύστες που δεσπόζουν λίγο πιο πίσω. Σχεδόν σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο θα συναντήσεις και από ένα τζαμί. Με τον καιρό μαθαίνει το αυτί σου στα καλέσματα για προσευχή και σταματάει να σε ενοχλεί. Ακόμα θυμάμαι κάτι απογεύματα, κατά τις 5 που έδυε σιγά σιγά ο ήλιος, να είμαι κάπου έξω και να ακούγεται το κάλεσμα. Είχε μια περίεργη ησυχία εκείνη την ώρα και ο συνδυασμός της φωνής του ιμάμη, του πορτοκαλί ουρανού και της γλυκειάς ζέστης (χωρίς υγρασία να το τονίσω!) με ανατρίχιαζε... Δε νομίζω ότι μπορώ να εκφράσω με λέξεις αυτό που ένιωθα τότε... Και να σας ζητήσω να με συγχωρέσετε αν από το ένα θέμα πηδάω στο άλλο, αλλά είναι που οι αναμνήσεις είναι τόσο έντονες και δεν ξέρω τί να πρωτοπεριγράψω! Το Κουβέιτ θέλει να το περπατήσεις, σε αντίθεση με τους ντόπιους που χρησιμοποιούν τα πολυτελή αυτοκίνητά τους για να μετακινηθούν έστω και ένα τετράγωνο παρακάτω! Η ζέστη παρόλο που είναι έντονη, αντέχεται λόγω του ξηρού κλίματος. Η υγρασία κάνει την εμφάνισή της κάθε φορά που αλλάζει η εποχή, δηλαδή από καλοκαίρι σε χειμώνα και από χειμώνα σε καλοκαίρι, για λίγες ευτυχώς μέρες. Οι άλλες εποχές απλά δεν υπάρχουν εκεί. Ο χειμώνας κρατάει λίγο, μπορεί για 2 μήνες να κάνει πολύ κρύο και πιστέψτε με είναι ένα κρύο που δεν αντέχεται, σου διαπερνά το κόκκαλο! Μετά πάλι έχεις την ζεστούλα σου!
Υπάρχει μια πολύ μεγάλη παραλία, με δρόμο που περπατιέται πολύ ευχάριστα και που με έχανες που με έβρισκες, ήμουν εκεί. Η καλύτερη ώρα φυσικά ήταν το βράδυ...θυμάμαι να βγαίνω από το γυμναστήριο, να γυρνάω σπίτι με το λεωφορείο και αντί να μπω στο σπίτι να κάτσω, να πέρνω τους δρόμους και να περπατάω για ώρες! Φυσικά δεν τίθεται θέμα ασφάλειας...ακόμα και όταν περπατούσα μόνη μου ποτέ μα ποτέ δεν φοβήθηκα, αφού εκεί απλά δεν κινδυνεύεις! Ούτε κλοπές, ούτε απαγωγές, ούτε βιασμοί, αφού όλα τιμωρούνται παραδειγματικά! Αρκεί βέβαια και εσύ να ξέρεις πού κινείσαι, δε χρειάζεται να απομακρυνθείς και να πας να περπατάς εκτός πόλεως... εκεί δεν ξέρεις τί μπορεί να σου συμβει. Αν και όσο ήμουν εκεί δεν άκουσα ούτε για ένα περιστατικό. Η πόρτα του σπιτιού μου είχε μια απλή συμβατική κλειδαριά. Μπορεί να έφευγα για δεκαήμερο ταξίδι, γύρναγα 1 φορά το κλειδί και έφευγα ξέροντας ότι τίποτα κακό δεν πρόκειται να συμβεί. Πολύ σημαντικό να νιώθεις ασφάλεια εκεί που ζεις! Τα σπίτια και τα κτίρια όλα καινούρια, νεόκτιστα, ανάλογα την περιοχή που έμενες ή θα είχες πανήψυλες μοντέρνες πολυκατοικίες ή αν μπορούσες και ήθελες μπορούσες να έχεις γύρω σου βίλες. Οι ντόπιοι φυσικά μένουν σε βίλες αφού το κράτος τους παρέχει σπίτια, εκπαίδευση και χίλια δυο προνόμια, δώρο από τον εμίρη!

Θα ακολουθήσει περιγραφή των αγορών (souks), των ανθρώπων του Κουβέιτ και φυσικά είμαι πάντα εδώ να λύσω τυχόν απορίες σας! :)
 

Attachments

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου, Αλίκη! Να είσαι καλά!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σε ευχαριστουμε Αλικη που μοιραζεσαι τοσες πληροφοριες μαζι μας για μία χωρα που λιγα γνωριζουμε ....
Στο Κουβειτ ειχα μεινει πολύ παλιά 2 ημερες οταν πεταγε εκει η Ολυμπιακή , ηταν η πρωτη επαφη με αραβική και μουσουλμανική χώρα και ειχα παθει πολιτισμικό σοκ.

Κριμα ειναι όμως να χανονται τοσες πληροφοριες στην ενότητα "Νεα μέλη", καλίτερα οι υπεύθυνοι να το βαλουν καπου αναλογα ....
 

Aliki777

Member
Μηνύματα
8
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φερόε
Σε ευχαριστουμε Αλικη που μοιραζεσαι τοσες πληροφοριες μαζι μας για μία χωρα που λιγα γνωριζουμε ....
Στο Κουβειτ ειχα μεινει πολύ παλιά 2 ημερες οταν πεταγε εκει η Ολυμπιακή , ηταν η πρωτη επαφη με αραβική και μουσουλμανική χώρα και ειχα παθει πολιτισμικό σοκ.

Κριμα ειναι όμως να χανονται τοσες πληροφοριες στην ενότητα "Νεα μέλη", καλίτερα οι υπεύθυνοι να το βαλουν καπου αναλογα ....
Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά! Η αλήθεια είναι ότι από δικό μου λάθος η ιστορία μου έχει μπει σ'αυτή την ενότητα και δυστυχώς δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει η μεταφορά της αλλού... Αν οι mods έχουν χρόνο και μπορούν να τη μεταφέρουν θα με χαροποιούσαν ιδιαίτερα!
Κική ιπτάμενη κι εσύ;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά! Η αλήθεια είναι ότι από δικό μου λάθος η ιστορία μου έχει μπει σ'αυτή την ενότητα και δυστυχώς δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει η μεταφορά της αλλού... Αν οι mods έχουν χρόνο και μπορούν να τη μεταφέρουν θα με χαροποιούσαν ιδιαίτερα!
Κική ιπτάμενη κι εσύ;
οχι, καμία σχεση .
Απλά παλιά σε ενα ταξιδι για το Νεπάλ η πτήση ηταν Κουβειτ , παραμονή εκει και μετά συνεχεια με άλλη ασιατική εταιρία .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.486
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom