Κουφονήσια Κουφονήσια...ναι ή όχι????

sofucky

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη, Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Αγ. Μαυρίκιος
Καλησπέρα!Σκέφτομαι φέτος με τις φίλες μου να επισκεφτούμε τα Κουφονήσια!Είδαμε τέλειες φωτογραφίες, με γαλαζοπράσινα νερά..είμαστε κοντά στο να κλείσουμε δωμάτιο..αλλά.. βρήκαμε κάποια σχόλια ότι δεν αξίζει να επισκεφτείς το νησί τον Αύγουστο, όλα είναι πανάκριβα και δεν υπάρχει τετραγωνικό μέτρο να αφήσεις την πετσετούλα σου!Αν κάποιος έχει πάει μπορεί να με ενημερώσει για την κατάσταση που επικρατεί? Φαντάζομαι δεν θα γίνεται ο τρελός χαμός αλλά είναι ήρεμες και εναλλακτικές διακοπές? :)
 

kathrinoula

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Έχω μπερδευτεί κι εγώ απόλυτα, εγώ νόμιζα ότι είναι εναλλακτικές διακοπές τύπου Αναφη, Δονούσα και διαβάζω, όχι μόνο εδώ, ότι το νησί έχει γίνει κυριλέ και κοσμοπολίτικο με εξωφρενικές τιμές. Πάντως για δωμάτια όσο και να έψαξα κάτω από 70 ευρώ για δίκλινο τον Αύγουστο δεν βρήκα.
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα!Σκέφτομαι φέτος με τις φίλες μου να επισκεφτούμε τα Κουφονήσια!Είδαμε τέλειες φωτογραφίες, με γαλαζοπράσινα νερά..είμαστε κοντά στο να κλείσουμε δωμάτιο..αλλά.. βρήκαμε κάποια σχόλια ότι δεν αξίζει να επισκεφτείς το νησί τον Αύγουστο, όλα είναι πανάκριβα και δεν υπάρχει τετραγωνικό μέτρο να αφήσεις την πετσετούλα σου!Αν κάποιος έχει πάει μπορεί να με ενημερώσει για την κατάσταση που επικρατεί? Φαντάζομαι δεν θα γίνεται ο τρελός χαμός αλλά είναι ήρεμες και εναλλακτικές διακοπές? :)
Εχω πάει Κουφονήσι π.Κ. (προ Κρίσης) και πραγματικά ενώ το νησί θα μπορούσε να είναι ο ιδανικός κυκλαδίτικος παράδεισος εχει αλλοτριωθεί πολύ.
Το νησάκι είναι μικρό και δεν χρειάζεσαι καν αυτοκίνητο, οι παραλίες είναι πολύ όμορφες η μία μετά την άλλη διαδοχικά.
ΑΛΛΑ
Πράγματι τον Αύγουστο έχει τόσο κόσμο που η Βουλιαγμένη φαντάζει ερημική....
ο κόσμος έχει πλάκα...σκαφάτοι, τζιπάτοι (ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι χρειάζεται το τζιπ στα Κουφονήσια), συνυπάρχουν με πολλούς παλιούς θαμώνες του νησιου, ελεύθερους κατασκηνωτές κλπ
Οι ντόπιοι πρέπει να είναι είδος προς εξαφάνιση, στα περισσότερα μαγαζιά δουλεύουν σεζόν έλληνες από την Αθήνα κλπ και μετανάστες

Γενικά νομίζω θα είναι πολύ όμορφα εκτός της υψηλής τουριστικής περιόδου
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω για παραδειγμα ειχα παει μεσα Ιουλιου και ειχε μεν κοσμο αλλα δεν γινοταν και της ...Παρου ή της Μυκονου.
Ωστοσο δεν ξερω για ποσες μερες θα πατε...πιστευω πως δεν ειναι για πολλες μερες ..
 

sofucky

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη, Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Αγ. Μαυρίκιος
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις..Και ακόμα μία ερώτηση, γενικά στα Κουφονήσια στις παραλίες υπάρχουν beach bar ή απλά έχεις την πετσετούλα και ό,τι βρεις? Και αν αποφασίσουμε τελικά και πάμε...6 μέρες είναι πολλές ή θα βαρεθούμε? Θέλουμε να υπάρχει και λίγος χαμός,εννοώντας διασκέδαση..... :/
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις..Και ακόμα μία ερώτηση, γενικά στα Κουφονήσια στις παραλίες υπάρχουν beach bar ή απλά έχεις την πετσετούλα και ό,τι βρεις? Και αν αποφασίσουμε τελικά και πάμε...6 μέρες είναι πολλές ή θα βαρεθούμε? Θέλουμε να υπάρχει και λίγος χαμός,εννοώντας διασκέδαση..... :/
Σε 2 παραλίες (στην πρώτη και στην τελευταία που λέγεται Πορί και είναι πολύ όμορφα) υπήρχαν beach bar , αλλά όχι φάση Μυκόνου. Ουσιαστικά άραξες σε ξαπλώστρα ή σε τραπέζι για καφέ-ποτό .
Λιγος χαμός υπάρχει, το νησί ειναι μικρό και ο κόσμος φαίνεται πολύς έτσι !
5-6 μέρες είναι καλά νομίζω για να δείτε το νησί και να μην βαρεθείτε .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.678
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom