Κούβα Κούβα. Γιατί να πάω;

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283

Περνάω τις πόρτες του αεροδρομίου της Αβάνας και παίρνω δυο βαθιές ανάσες. Ένας ζεστός και υγρός αέρας μπαίνει μέσα μου και εγώ χαμογελάω. Επιτέλους θα δω κάτι διαφορετικό – σκέφτομαι. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η Κούβα είναι πολύ μακριά από την Ελλάδα και ένα τέτοιο ταξίδι απαιτεί δυο πράγματα: Να ξέρεις αν θέλεις να πας (αν σου ταιριάζει δηλαδή) και να είσαι καλά προετοιμασμένος.

Να πάω στην Κούβα;

Να πας αν
:

  • Θέλεις να δεις κάτι διαφορετικό
  • Αν σε γοητεύει η παρακμή
  • Αν ασχολείσαι με τη φωτογραφία
  • Αν θέλεις να δεις πως τα καταφέρνουν εκεί μετά από 50 χρόνια επανάστασης
  • Αν θέλεις να κάνεις μπάνια σε παραλίες εξωτικές
  • Αν θέλεις να προλάβεις να ζήσεις κάτι που – νομίζω – θα χαθεί σε λίγα χρόνια
  • Γενικώς να πας, μην το σκέφτεσαι.
Να ΜΗΝ πας αν:

  • Σου είναι αδύνατον να ζήσεις χωρίς μεγάλες ανέσεις και πολυτέλειες
  • Αν σε απωθεί (ή σε στεναχωρεί) η παρακμή και η φτώχεια που ίσως δεις
  • Αν θέλεις να είναι όλα πεντακάθαρα (έως αποστειρωμένα)
  • Αν δεν αντέχεις το εξαντλητικό ταξίδι (12 με 13 ώρες, με ενδιάμεσο σταθμό)
  • Αν δεν έχεις τουλάχιστον 10 μέρες (δεν αξίζει τον κόπο για λιγότερο)
 

Attachments

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Πότε είναι η καλύτερη περίοδος να πάω? Άξίζει τα Χριστούγεννα?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τα Χριστούγεννα είναι τέλεια από άποψη καιρού. Δεν είναι περίοδος βροχών, τη μέρα με κοντομάνικο (χωρίς να λιώνεις από τη ζέστη) και το βράδυ με μπουφανάκι. Και μπάνιο στη θάλασσα θα κάνετε άνετα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπάρχει καμια εγγύηση ότι ο καιρός θα είναι καλός τα χριστούγεννα. Αντίθετα, ο δεκέμβριος και ο ιανουάριος είναι οι πιο ύποπτοι μήνες για παρατεταμένη κακοκαιρία, όταν έρχεται ψυχρό κύμα από τον Καναδά μπορεί η θερμοκρασία να πέσει στους 4-6-8 βαθμούς για πολλές μέρες στη σειρά. Οποτε όχι απλά ξεχνάς τα μπάνια, αλλα αν δεν έχεις φέρει και χειμωνιάτικα αναμένεται να φας πολύ κρύο διότι ζεστά ρούχα στην Κουβα δύσκολα θα βρείς να αγοράσεις.

Φυσικά αυτό δεν είναι ο κανόνας, ο κανόνας είναι αυτό που γραφει η προλαλήσας. Αλλα ένα 30% των χριστουγέννων μου στην Κουβα το έχω περάσει με χειμωνιάτικα, μπουφάν, "κασκολ" κλπ.
 

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δεν υπάρχει καμια εγγύηση ότι ο καιρός θα είναι καλός τα χριστούγεννα. Αντίθετα, ο δεκέμβριος και ο ιανουάριος είναι οι πιο ύποπτοι μήνες για παρατεταμένη κακοκαιρία, όταν έρχεται ψυχρό κύμα από τον Καναδά μπορεί η θερμοκρασία να πέσει στους 4-6-8 βαθμούς για πολλές μέρες στη σειρά. Οποτε όχι απλά ξεχνάς τα μπάνια, αλλα αν δεν έχεις φέρει και χειμωνιάτικα αναμένεται να φας πολύ κρύο διότι ζεστά ρούχα στην Κουβα δύσκολα θα βρείς να αγοράσεις.

Φυσικά αυτό δεν είναι ο κανόνας, ο κανόνας είναι αυτό που γραφει η προλαλήσας. Αλλα ένα 30% των χριστουγέννων μου στην Κουβα το έχω περάσει με χειμωνιάτικα, μπουφάν, "κασκολ" κλπ.
Ευχαριστώ πολύ. Από αυτά που είχα διαβάσει και εγώ πίστευα πως είναι η καλύτερη περίοδος. Επέτρεψε μου να σε ξαναενοχλήσω αν χρειαστώ και κάποιες άλλες πληροφορίες για Κούβα.

Τα Χριστούγεννα είναι τέλεια από άποψη καιρού. Δεν είναι περίοδος βροχών, τη μέρα με κοντομάνικο (χωρίς να λιώνεις από τη ζέστη) και το βράδυ με μπουφανάκι. Και μπάνιο στη θάλασσα θα κάνετε άνετα.
Ευχαριστώ πολύ.Αν και ο Yorgos με έκανε να προβληματιστώ! Μάλλον πρέπει να το ψάξω κ άλλο!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom