Κούβα Κούβα με αυτοκίνητο: ενοικίαση, δρόμοι, GPS

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283

Οι εταιρίες που νοικιάζουν αυτοκίνητα είναι κρατικές.

Έχουν 2-3 ονόματα, αλλά από ο,τι κατάλαβα πρόκειται για το ίδιο πράγμα με ενιαίες τιμές.

Ρίξε μια ματιά “εδώ”
Πόσο θα μου στοιχίσει το αυτοκίνητο; Τι να προσέξω;
Υπολόγισε 70 CUC τη μέρα για ένα οικονομικό μοντέλο με πλήρη ασφάλιση.

Είναι πολύ εύκολο να βρεις αυτοκίνητο (τουλάχιστον τον Απρίλιο που πήγα εγώ).
Έχω διαβάσει πάντως πως στους μήνες τουριστικής αιχμής, δύσκολα βρίσκεις οικονομικό μοντέλο. Οπότε, λάβε τα μέτρα σου.

Το σπαστικό είναι πως δεν κάνουν κάποια κράτηση.
Σου λένε δηλαδή «Έλα τη μέρα που το θέλεις και αν έχουμε αυτοκίνητο θα στο νοικιάσουμε». Χμμ, τρέχα γύρευε δηλαδή. :rolleyes:

Εν πάση περιπτώσει, χρειάζεσαι και λίγη τύχη.
Χρειάζεσαι και αυτό που γράφει ο Lonely Planet και που νομίζω πως είναι το πιο επιτυχημένο που έχω διαβάσει : «Στην Κούβα πρέπει να έχεις ΠΑΝΤΑ έτοιμο ένα Plan B»

Συνεχίζω με τα του αυτοκινήτου.
Από όλες τις τιμές που θα σου πουν, υπολόγισε και ένα 10% φόρους τους οποίους στους λένε τελευταία στιγμή, την ώρα που πληρώνεις.
Η πλήρης ασφάλεια καλύπτει τα πάντα εκτός από το κασετόφωνο και τα λάστιχα.
(μην ανησυχείς καθόλου. Την πρόσοψη του κασετοφώνου θα την έχεις πάντα μαζί σου και τα λάστιχα δεν τα κλέβει κανείς. Το λένε γιατί μπορεί να τρέχεις στους κακούς επαρχιακούς δρόμους, να πέσεις σε καμιά λακκούβα και να τα καταστρέψεις. Όμως εμείς σαν Έλληνες, έχουμε μεγάλη πείρα στην αποφυγή της λακκούβας :bleh: , οπότε μην ανησυχείς)

Α, θα σου ζητήσουν να υπογράψεις 150 με 200 CUC εγγύηση μέσω της πιστωτικής ή με μετρητά και θα σου ζητήσουν και μια εν λευκώ εξουσιοδότηση για να εισπράξουν οποιοδήποτε ποσό από την κάρτα σου στην περίπτωση που εμπλακείς σε κάποιο ατύχημα (κλοπή κλπ) και ΔΕΝ καλέσεις την αστυνομία.


Όπως μου είπαν, η μόνη περίπτωση να μη σε καλύψει η μεικτή ασφάλεια είναι να ΜΗΝ φωνάξεις την αστυνομία. Χωρίς την «αναφορά συμβάντος» θα έχεις πρόβλημα – λένε.

Λίγο νεφελώδη όλα αυτά, αλλά τελικά δεν γίνεται τίποτα.

Εμένα μου έκλεψαν διάφορα ψιλοπράγματα, τα σήματα του Polo μπροστά και πίσω, κάτι διακοσμητικά, αλλά ούτε που τα κοίταξαν. Όταν επέστρεψα το αυτοκίνητο απλώς έσκισαν τις εγγυήσεις που είχα υπογράψει και μου είπαν να πάω στο καλό …

Α, κάνουν και μια πατέντα για να βγάζουν λίγα CUC. Σου ζητιάνε χρήματα (μετρητά) επειδή γέμισαν το ρεζερβουάρ, και σου λένε να επιστρέψεις το αυτοκίνητο με άδειο ρεζερβουάρ. Αλλά επειδή εσύ φοβάσαι μη μείνεις από βενζίνη, το επιστρέφεις πάντα με αρκετά λίτρα. Δε βαριέσαι, πλάκα έχει αυτή η μικρή απάτη.


Κατά τα άλλα, τα αυτοκίνητα είναι σε καλή κατάσταση (αν και έχουν αρκετά χλμ στο κοντέρ) και σε όλες τις πόλεις υπάρχουν γραφεία της εταιρίας με ανθρώπους πρόθυμους να σας βοηθήσουν σε οτιδήποτε. (αλλά και εσύ … μάθε και καμιά ισπανική λέξη)
Οδήγηση – Δρόμοι
Καλά, τι συζητάμε τώρα.
Οδηγείς στην Ελλάδα και ανησυχείς για την Κούβα; Αυτό είναι ανέκδοτο!


Οι άνθρωποι εκεί οδηγούν πειθαρχημένα, με (εκνευριστική) ηρεμία και δεν τρέχουν.
Τους αρέσει να κορνάρουν, αλλά το κάνουν χωρίς καμία επιθετικότητα.
Οι δρόμοι στην πόλη είναι καλοί.

  • Οι εθνικές τους είναι από καλούτσικες έως πολύ καλές
  • Οι επαρχιακοί δρόμοι ποικίλουν από καλοί έως ελεεινοί (όπου χαλάς τα λάστιχα και .. πληρώνεις)
Ο κανόνας είναι : Μην ανησυχείς στην εθνική και πρόσεχε πολύ στους επαρχιακούς.
Προσοχή και στα όρια ταχύτητας. Μην τα υπερβείς, θα σε γράψουν.
Σήμανση
Μεγάλο πρόβλημα η σήμανση των δρόμων.
Οι πινακίδες της τροχαίας αφθονούν, αλλά οι πινακίδες που δείχνουν τους δρόμους είναι ελάχιστες (έως ανύπαρκτες)
Το πιο συνηθισμένο είναι να χάνεις το δρόμο σου.


Αυτό που θα έσωνε την κατάσταση θα ήταν το GPS, αν δεν ήταν απαγορευμένο! Και απαγορευμένο καθώς είναι, δεν υπάρχουν και χάρτες. Παρόλα αυτά υπάρχει λύση και λέγεται oziexplorer (χρησιμοποιεί χάρτες από το googlemaps κλπ)

Μια λύση για να μη χαθείτε, είναι να πάρετε μαζί σας κάποιον από τους εκατοντάδες κουβανούς που θα βρείτε να κάνουν οτοστόπ στους δρόμους
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom