Κούβα Κούβα: μόνοι ή με πρακτορείο?

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Χαιρετώ τη φοβερή παρέα! Μόλις έγινα μέλος και θα ήθελα τη βοήθειά σας και την εμπειρία όσων έχουν ταξιδέψει στην Κούβα. Σχεδιάζω να πάω τον Σεπτέμβρη και ήρθα σε επαφή με πρακτορείο, το οποίο κοστολογεί υπερβολικα ένα ταξίδι 7 διανυκτερεύσεων. Επιπλέον ρωτήσαμε τι παραπάνω θα πληρώναμε για 3-4 μέρες επέκταση, για να ακούσω το εξωφρενικό συν 400ευρώ, χωρίς το ξενοδοχείο! Κοιτάζοντας το πρόγραμμα του πρακτορείου και διαπιστώνοντας ότι τα αξιοθέατα δε θα μας κοστίσουν πάνω από 100ευρώ, σκεφτόμασταν να πάμε σόλο. Τι λέτε όσοι έχετε πάει? Πιστεύετε ότι συμφέρει το πρακτορείο? Να συμπληρώσω ότι κλίνουμε μάλλον προς airbnb και όχι ξενοδοχείο. Επίσης για τις μετακινήσεις, προτείνετε ενοικίαση αυτοκινήτου, όπως ο Konstantinos? Λάτρεψα και περιγραφή από alma! Αν κατάλαβα καλά, εσείς πήγατε μόνοι. Πώς μετακινηθήκατε??
Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ως γνωστόν, η απάντησή μου είναι επίσης "μόνοι". Λιγότερα έξοδα, πιο πολλές ευκαιρίες να "χαθείτε" μέσα στους ντόπιους σε μικρές πόλεις. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όσες περισσότερες ιστορίες μπορείς, να πάρεις ιδέες. Η Κούβα βέβαια αλλάζει γρήγορα νομίζω, αλλά κι αυτό ίσως κάνει ακόμη προτιμότερο το ταξίδι χωρίς πρακτορείο. :)

Να αναφέρω ενδεικτικά ότι το ταξίδι μας πέρυσι, για 14 νύχτες, κόστισε 3500 για δύο άτομα. Φέτος (έχουν ανέβει οι τιμές βέβαια), φίλοι μου πήγαν με πρακτορείο, 10 μέρες, 4500. Σίγουρα μόνοι σας θα κουραστείτε ίσως πιο πολύ, θα πρέπει να ψαχτείτε κτλ κτλ. Αλλά για εμένα εκεί είναι η ομορφιά, ίσως φταίει και ότι πολύ σπάνια πάμε ταξίδι απλά για ξεκούραση και ποτά.
 
Last edited by a moderator:

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Ως γνωστόν, η απάντησή μου είναι επίσης "μόνοι". Λιγότερα έξοδα, πιο πολλές ευκαιρίες να "χαθείτε" μέσα στους ντόπιους σε μικρές πόλεις. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όσες περισσότερες ιστορίες μπορείς, να πάρεις ιδέες. Η Κούβα βέβαια αλλάζει γρήγορα νομίζω, αλλά κι αυτό ίσως κάνει ακόμη προτιμότερο το ταξίδι χωρίς πρακτορείο. :)
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Αυτό που μας κολλάει, είναι το ότι δεν μιλάμε ισπανικά και αυτό ίσως μας δημιουργήσει πρόβλημα στο δρόμο και στις μικρότερες πόλεις που θέλουμε να μετακινηθούμε.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Αυτό που μας κολλάει, είναι το ότι δεν μιλάμε ισπανικά και αυτό ίσως μας δημιουργήσει πρόβλημα στο δρόμο και στις μικρότερες πόλεις που θέλουμε να μετακινηθούμε.
Μη μασάτε βρε! ;) Λες να μιλάμε εμείς Ισπανικά;;; Χεχε!! Αλλά αυτά είναι τα καλά στα ταξίδια.. Η προσπάθεια να επικοινωνήσεις μη τους ντόπιους, να πάρεις ρέστα σε χαρτονομίσματα των 3 pesos με τον Che πάνω, να βρεις το casa που ψάχνεις, και τόσα άλλα. Καλή διάθεση να υπάρχει, μια απλή εφαρμογή για gps στο κινητό, και να ρωτάτε στο δρόμο νέες γυναίκες, όχι άντρες . Αλλιώς ετοιμαστείτε για παρακάλια με γάλατα και λεφτά :haha:
 

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Να αναφέρω ενδεικτικά ότι το ταξίδι μας πέρυσι, για 14 νύχτες, κόστισε 3500 για δύο άτομα. Φέτος (έχουν ανέβει οι τιμές βέβαια), φίλοι μου πήγαν με πρακτορείο, 10 μέρες, 4500. Σίγουρα μόνοι σας θα κουραστείτε ίσως πιο πολύ, θα πρέπει να ψαχτείτε κτλ κτλ. Αλλά για εμένα εκεί είναι η ομορφιά, ίσως φταίει και ότι πολύ σπάνια πάμε ταξίδι απλά για ξεκούραση και ποτά.
Πολύ καλή τιμή το ταξίδι σας, εμάς για 10 μέρες μας είπε περίπου 2500 το άτομο χωρίς ξενοδοχειο για τις 3 εξτρα μέρες και τρελάθηκα! Απλά επειδή θέλαμε αλλαγή πτήσης επιστροφής!

Μη μασάτε βρε! ;) Λες να μιλάμε εμείς Ισπανικά;;; Χεχε!! Αλλά αυτά είναι τα καλά στα ταξίδια.. Η προσπάθεια να επικοινωνήσεις μη τους ντόπιους, να πάρεις ρέστα σε χαρτονομίσματα των 3 pesos με τον Che πάνω, να βρεις το casa που ψάχνεις, και τόσα άλλα. Καλή διάθεση να υπάρχει, μια απλή εφαρμογή για gps στο κινητό, και να ρωτάτε στο δρόμο νέες γυναίκες, όχι άντρες . Αλλιώς ετοιμαστείτε για παρακάλια με γάλατα και λεφτά :haha:
ευχαριστώ πολύ για τα τιπς, καθώς και για τη φοβερή ιστορία που ανέβασες!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Πολύ καλή τιμή το ταξίδι σας, εμάς για 10 μέρες μας είπε περίπου 2500 το άτομο χωρίς ξενοδοχειο για τις 3 εξτρα μέρες και τρελάθηκα! Απλά επειδή θέλαμε αλλαγή πτήσης επιστροφής!
Κοίτα, είναι γεγονός ότι οι τιμές ανεβαίνουν, πολύ μάλιστα. Η Κούβα αλλάζει, με τον καιρό θα μαθαίνουμε και λεπτομέρειες από τον Γιώργο ίσως :) Αλλά εγώ επιμένω σε ταξίδια χωρίς πρακτορείο, εκτός από περιπτώσεις που αυτό είναι επικίνδυνο ή δεν ξέρω τι άλλο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Καλώς όρισες και χαίρομαι που σου άρεσε η περιγραφή μου :)

Να πω την αλήθεια εγώ παραδόξως πήγα με πρακτορείο κυρίως λόγω της επιμονής του συνταξιδιώτη μου καθώς και λόγω του ότι δεν αφιερώσαμε χρόνο στην προετοιμασία....ήταν από τις ελάχιστες φορές που προτιμήσαμε οργανωμένα αλλά σίγουρα περάσαμε πολύ ωραία. Αν πηγαίναμε μόνοι ίσως με τα ίδια χρήματα να μέναμε περισσότερες μέρες βέβαια.
Ότι κι αν επιλέξεις καλά να περάσεις και να δεις την Κούβα όσο γρηγορότερα γίνεται γιατί χάνει την μοναδικότητα της όσο περνάει ο καιρός...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Όρεξη να έχεις, και ισπανικά θα μάθεις.
Μου πήρε 3 βδομάδες να πάρω το πτυχείο (Α1) στα Ισπανικά, και ήταν αρκτό για το ταξίδι μου στην Κολομβία. Τώρα είμαι στο Α2 και πέρασα μια χαρά στο Περού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απλά επειδή θέλαμε αλλαγή πτήσης επιστροφής!
Επιπλέον ρωτήσαμε τι παραπάνω θα πληρώναμε για 3-4 μέρες επέκταση, για να ακούσω το εξωφρενικό συν 400ευρώ, χωρίς το ξενοδοχείο!
Λογικό, τα πρακτορεία προαγοράζουν το φτηνότερο ναύλο (για Κούβα τα παίρνουν γύρω στα 850 ευρώ) και η αλλαγή ημερομηνίας του έχει μεγάλο πέναλτι, τα 400 που σας είπαν όχι απλά δεν είναι εξωφρενικό, ίσα-ίσα μια χαρά είναι. Σε ορισμένες αεροπορικές είναι σημαντικά μεγαλύτερο.

Αν πάτε μόνοι σας θέλετε χοντρικά ανά άτομο:
900 εισιτήρια (μπορείτε και λίγο καλύτερα, ίσως και λίγο χειρότερα)
25 βίζα
και ημερησίως:
40 ημερησίως ενοικίαση αυτοκινήτου
15 βενζίνη
30 φαγητά (για να φάτε καλά, στην τσίπα τη βγάζετε και με τα μισά)
15 εξόδους-ποτά-εισόδους μουσείων, αν είστε εγκρατείς
15 διαμονές σε casas particulares (και είμαι και λίγο λαρτζ, στην επαρχία ολίγον λιγότερο)
10 λοιπά έξοδα (ίντερνετ, νερά, χαζομάρες, τηλέφωνα, τιπς, παρκινγκ)

Το στάνταρ σας λοιπόν είναι 925 συν τα ημερήσια επί όσες μέρες πάτε. Αν πούμε 10 μέρες τότε θέλετε 10Χ125= 1250 + 925 = 2175
Ε, δε θα χρειαστείτε αμάξι για όοολες τις μέρες, θα κάνετε και κάποια λάθη, κάπου τόσο θα βγει με λογικά κόστη, λίγο πάνω λίγο κάτω. Καλύτερα πάντως αν πάτε μόνοι σας να μείνετε 15-20 μέρες, έτσι έχει και νόημα η ενοικίαση αυτοκινήτου και βγαίνετε από το τουριστικό τριπάκι σε κάποια σημεία.
Χρηματικά δε θα έχει μεγάλη διαφορά (εκτός κι αν βρείτε κι άλλα άτομα να μοιραστείτε το κόστος του αυτοκινήτου). Το πλεονέκτημα είναι ότι θα πηγαίνετε όπου θέλετε εσείς, με όποιον θέλετε εσείς, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σας, θα έχετε μεγαλύτερη επικοινωνία με τους ντόπιους (όχι πάντα με τους πιο αθώους, ως τουρίστες θα προσελκύετε κατά 99% το γνωστό 1% των λαμόγιων), το μειονέκτημα ότι θα έχετε λιγότερες πληροφορίες και πιθανόν να καταλάβετε λιγότερο τη χώρα, έχει τεράστιες ιδιαιτερότητες, όσο καμία άλλη στην ήπειρο. Το ότι δε θα μένετε σε ξενοδοχεία δεν είναι μειονέκτημα, κάθε άλλο. Εσείς αποφασίζετε, τα Ισπανικά επιθυμητά είναι, αλλά όχι και απαραίτητα, με λίγες εβδομάδες Ισπανικών μην περιμένετε να καταλάβετε τίποτε από αυτά που λένε οι Κουβανοί, είναι άλλος πλανήτης τα Ισπανικά της Κούβας σε σχέση με τις χώρες της ηπειρωτικής Αμερικής.

Η Κούβα αλλάζει, με τον καιρό θα μαθαίνουμε και λεπτομέρειες από τον Γιώργο ίσως :)
Για κανά χρόνο ακόμη και για ολίγες αλλά μεστές εμφανίσεις...
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γιώργο, ειλικρινά, προσωπικά με τόσα χρήματα θα πήγαινα κι ένα ακόμη ταξίδι. Εμένα μου φαίνονται πολλά, με τα στάνταρ που έχω για τις διακοπές μου, τις προτεραιότητες που έχω κτλ. Γι' αυτό νομίζω πως είναι θέμα του καθενός το πόσο εύκολα κανονίζει τα έξοδά του, πόσο θέλει να "παιδευτεί", και πώς έχει στο νου του τις διακοπές του.
Παρεμπιπτόντως, η φήμη σου έφτασε μέχρι και το στρατιωτικό αεροδρόμιο που δουλεύω :) :D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
900 euro εισητήρια; Ω παναγία μου!
Μια γρήγορη ματιά, Αθήνα - Αβάνα - Αθήνα (μέσω Μόσχας) 635 ευρώ, Ρώμη/Μιλάνο - Αβάνα - Ρώμη/Μιλάνο 450 ευρώ

1100 euro μου βγήκε όλο το ταξίδι στο Περού, 2 βδομάδες (αεροπορικά, φαί, σουβενίρ, είσοδοι κτλ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom