Κούβα Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Θα ήθελα τη συμβουλή σας πάνω σε αυτό το θέμα, καθώς έχω μπερδευτεί.
Τα ερωτήματα είναι τα εξής και αφορούν ένα ταξίδι δυο εβδομάδων στην Κούβα.


  1. Αξίζει να νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο στην Κούβα ; (μήπως είναι προτιμότερα τα λεωφορεία, για λόγους ασφαλείας κλπ)
  2. Αν το νοικιάσω, να το κάνω από εδώ μέσω internet, ή να το νοικιάσω όταν φτάσω στην Αβάνα ;
  3. Στα γραφεία ενοικίασης (ιντερνέτ) παρατηρώ πως ακόμα και αν επιλέξεις πλήρη ασφάλιση, εξαιρούνται τα … λάστιχα και το car stereo ! :shock:
    Και σκέφτομαι πως για να τα εξαιρούν θα υπάρχει πρόβλημα μάλλον. Και λέω μπας και με φάει το άγχος και αντί να χαζεύω τα αξιοθέατα… χαζεύω το αυτοκίνητο μήπως και μου κλέψουν τα λάστιχα ! :roll:

Πείτε καμιά ιδέα σας παρακαλώ. (και αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια εταιρεία ενοικίασης, πολύ θα με βοηθούσε)


:)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
διαλεγεις αυτοκινητο χωρις αξιολογο στερεοφωνικο, οσο για τα λαστιχα αντε βαλε και μια χασουρα 200 ευρω, τι εγινε μπροστα σε ολα τα λεφτα που κοστιζει ενα τετοιο ταξιδι? Πιστευω οτι δεν καλυπτονται απο ασφαλεια λογω ποιοτητας δρομων και οχι λογω κλοπων, αλλωστε η κουβα θεωρειται ασφαλης χωρα (αν δεν στηριχτεις στις υστεριες των αμερικανων).
Το ιντερνετ δεν ειναι το φαρμακο δια πασα νοσο και πασα *******, δεν βλεπω το λογο να δεσμευεται καποιος απο ελλαδα για ενοικιαση αυτοκινητου ειδικα για κουβα. Σε πολλα μου ταξιδια αντι να κλεισω απο εδω προτιμησα την επιτοπου επιλογη και βγηκα κερδισμενος οικονομικα. Αλλωστε επιτοπου με παζαρι και με το σχετικο λαδωματακι ισως βρεις καλυτερη τιμη και παντως σε καθε περιπτωση βλεπεις τι πληρωνεις. Αλλωστε η κουβα δεν φημιζεται για τη διαδυκτιακη της οργανωση. Με ενδιαφερει και εμενα αυτο το ταξιδι και κατεληξα στα παραπανω.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
.... Πιστευω οτι δεν καλυπτονται απο ασφαλεια λογω ποιοτητας δρομων και οχι λογω κλοπων, αλλωστε η κουβα θεωρειται ασφαλης χωρα......

Αυτό με τους δρόμους δεν το είχα σκεφτεί. Δίκιο πρέπει να έχεις.

Από ο,τι βλέπω θα νοικιάσω αφού φτάσω εκεί. Η αλήθεια είναι πως το Internet και η Κούβα δεν τα πάνε και πολύ καλά.
Άλλωστε η περίοδος που πάω δεν είναι η High, οπότε ελπίζω να υπάρχει διαθεσιμότητα.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Όταν γυρίσω θα γράψω αναλυτικά όλες τις λεπτομέρειες από το ταξίδι. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όταν γυρίσω θα γράψω αναλυτικά όλες τις λεπτομέρειες από το ταξίδι. :)
Ελπιζω να το κανεις Μανο γιατι με ενδιαφερει κι εμενα το θεμα αυτοκινητο και εξερευνηση σε τετοια νησια. Με δικο σου οχημα εχεις τη δυνατοτητα να γυρισεις τις περιοχες που σε ενδιαφερουν και για οσο χρονο θελεις.
Εχεις σκεφτει συγκεκριμενη διαδρομη που θα ακολουθησεις?
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Εννοείται πως θα έχετε πλήρη αναφορά με πολλές – πολλές φωτογραφίες. :D

Δεν έχω σκοπό να δω όλη την Κούβα. (δεν θα ήταν σωστό, αφού θα είμαι εκεί μόνο δυο βδομάδες)
Δεν έχω σκοπό να πάω στο υπερτουριστικό Varadero. (δεν μου κάνει κέφι)
Έχω χαράξει μια διαδρομή στο περίπου, στην οποία βλέπεις πως δεν θα πάω ανατολικότερα του Cienfuegos. Προφανώς υπάρχουν και άλλα πράγματα, αλλά δεν προλαβαίνω.

Τη μερίδα του λέοντος την έχει η Αβάνα.
Από εκεί και πέρα θα ήθελα να δω και να μείνω στις επαρχίες που υπάρχουν στο Pinar Del Rio από τη μια και στο Trinidad από την άλλη.
Για μπανακι, έχω σκεφτεί να κάνω παρέα με τους Κουβανούς, στις παραλίες που κολυμπανε και αυτοί (όπου να ναι) και όχι να πάω στα τουριστικά μέρη που κολυμπανε μόνο τουρίστες, στα οποία απαγορεύεται η πρόσβαση στους κουβανούς και τα μόνα κτίρια είναι … ξενοδοχεία.

Αυτά για την ώρα .. :D
 

Attachments

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
η ενοικιαση αυτοκινητου στην Κουβα ειναι ενδιαφερουσα υποθεση. την τελευταια φορα που ειχα πεταχτει, ειχαμε κανει ενα road trip απο το Σαντιαγο μεχρι την Αβανα. Φοβερη διαδρομη μεσω Τρινιδαδ, Σιενφουεγος, Σαντα Κλαρα κλπ.

Το αυτοκινητο το νοικιασαμε εκεινη τη στιγμη επομενως αν μιλας εστω και λιγα ισπανικα θα την βγαλεις την ακρη. Μεσω ιντερνετ κρατηση αυτοκινητου στην Κουβα δε νομιζω οτι εχει να δωσει κατι.

Οι δρομοι οντως δεν ειναι και οι καλυτεροι που υπαρχουν αλλα αν μη τι αλλο ειναι ασφαλεις. Δεν προκειται να ερθει καποιος, να σου βαλει το μαχαιρι στο λαιμο και να σου πει κατεβα (οπως στην Κολομβια, τη Βενεζουελα κλπ.)

Σαφως και θα καταλαβαινουν οτι εισαι τουριστας καθοτι οι πινακιδες των ενοικιαζομενων αυτοκινητων εχουν διαφορετικο χρωμα απο τις πινακιδες των ντοπιων αλλα δεν ειναι προβλημα αυτο, ουτε προκαλεις.

Προσωπικα θα ελεγα οταν προσγειωθεις στην Κουβα, απλως νοικιασε το εκεινη τη στιγμη. Οσον αφορα προβληματα με λαστιχα και τα συναφη, μονο ενα σκασμενο λαστιχο ειχαμε επειδη οι δρομοι ειναι ο,τι να ναι αλλα ευτυχως βρηκα ενα βουλκνιζατερ και κανοντας μια πατεντα, το λαστιχο εγινε τσιλικο
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.977
Εννοείται πως θα έχετε πλήρη αναφορά με πολλές – πολλές φωτογραφίες. :D

Δεν έχω σκοπό να δω όλη την Κούβα. (δεν θα ήταν σωστό, αφού θα είμαι εκεί μόνο δυο βδομάδες)
Δεν έχω σκοπό να πάω στο υπερτουριστικό Varadero. (δεν μου κάνει κέφι)
Έχω χαράξει μια διαδρομή στο περίπου, στην οποία βλέπεις πως δεν θα πάω ανατολικότερα του Cienfuegos. Προφανώς υπάρχουν και άλλα πράγματα, αλλά δεν προλαβαίνω.

Τη μερίδα του λέοντος την έχει η Αβάνα.
Από εκεί και πέρα θα ήθελα να δω και να μείνω στις επαρχίες που υπάρχουν στο Pinar Del Rio από τη μια και στο Trinidad από την άλλη.
Για μπανακι, έχω σκεφτεί να κάνω παρέα με τους Κουβανούς, στις παραλίες που κολυμπανε και αυτοί (όπου να ναι) και όχι να πάω στα τουριστικά μέρη που κολυμπανε μόνο τουρίστες, στα οποία απαγορεύεται η πρόσβαση στους κουβανούς και τα μόνα κτίρια είναι … ξενοδοχεία.

Αυτά για την ώρα .. :D
Αν και εγώ δεν πρόλαβα να πάω, θα σου έλεγα να πας και Σαντιάγκο! Είναι υπέροχο και κυρίως δεν πηγαίνουν τα πλήθη των τουριστών που, απ' ότι κατάλαβα, δεν σου αρέσουν!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Οι δρόμοι της Κούβας θέλουν μεγάλη προσοχή λόγω της κατάστασής τους. Οι λακούβες έχουν το μέγεθος κρατήρα σε πολλές περιπτώσεις! Γι' αυτό προσοχή στην ταχύτητα. Κατά τα άλλα δεν θα έχετε προβλήματα γιατί δεν έχουν καθόλου κίνηση και όπως λέει και ο AlexG δεν κινδυνεύετε σε καμία περίπτωση από τους ανθρώπους.
Α, η σήμανση επίσης είναι κάπως ... υποτυπώδης, θέλει πολύ ψάξιμο για να βρεις τη σωστή στροφή, αλλιώς πας παρακάτω και ψάχνεις να βρεις άνθρωπο να ρωτήσεις! :haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελειο μου φαινεται το προγραμμα αλλα και οι συνθηκες..χωρις λακουβες-κρατηρα , σκασμενα λαστιχα (παντου μας εχει σκασει ενα λαστιχο ή εστω μια κομμενη εξατμιση!) και ανεπαρκη σημανση δεν αξιζει τετοιο ταξιδι , πιστεψε με! Αψογα θα περασεις. Και φυσικα θελουμε ρεπορταζ και ντοκουμεντα :)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το ιντερνετ δεν ειναι το φαρμακο δια πασα νοσο και πασα *******, δεν βλεπω το λογο να δεσμευεται καποιος απο ελλαδα για ενοικιαση αυτοκινητου ειδικα για κουβα.


Αγαπητε Spor_os χρησιμοποιησα μια καθαρα αρχαιοελληνικη λεξη που δεν φταιω αν παραφραστηκε στην εποχη μας και με τιποτα δεν τη θεωρω υβριστικη. Αλλωστε δεν την χρησιμοποιησα υβριστικα αλλα για να δωσω στο κειμενο μου μια αισθηση χιουμορ. Δεν νομιζω οτι εθιγη κανενας διαβαζοντας την, ουτε πως καποιος νιωθει μ*****ς διαβαζοντας στον Ομηρο κειμενο με αντιστοιχες λεξεις. Την υβρι δεν την δινουν οι λεξεις αλλα ο τροπος που τις χρησιμοποιουμε.
Εν παση περιπτωσει, ζητω συγγνωμη αν εθιξα τα χρηστα ηθη των αναγνωστων με την αθυροστομια μου.
Ευχαριστω για την ανοχη της παρεμβασης off topic.
 

MARIA AP

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Iνδία
Καλησπέρα παιδία ,

Θα ταξιδέψω στην Κούβα για 2 εβδομάδες (31/12-15/01).

Εδώ κ μερικές μέρες ψάχνω σε διάφορα κουβανέζικα site για αυτοκίνητο αλλά δεν υπάρχει τίποτα…. έχω απογοητευτεί!

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε κάποια site κ εσείς ή καποια αλλη λύση ???

Αν δεν μπορέσω τελικά να κλείσω απο εδώ πιστεύετε ότι θα βρω εκεί ???

Με προβληματίζει το γεγονός ότι θα είναι τουριστική περίοδος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom